Fasáda na dom – aké máme možnosti?

Fasáda tvorí podstatný základ domu. Aby nebola len krásna navonok, ale aj užitočná, musí spĺňať isté požiadavky, medzi ktoré určite patrí dobrá odolnosť voči počasiu, dobrá tepelná izolácia, aby vám znížila účty za kúrenie a pod.

Akú fasádu na rodinný dom? Aké sú možnosti?

Jednoducho dobrá fasáda vám môže spríjemniť bývanie. Aj z toho dôvodu sa využívajú rozličné materiály, neekologické, ale najnovšie aj ekologické, ktoré sú veľmi populárne, žiadané a kvalitné. Budete prekvapení, z akých rozličných materiálov sa dnes vyrábajú fasády a ktoré sú tie naj.

Akrylátové fasádne omietky

Najlacnejším variantom fasádnych omietok sú tie akrylátové, presnejšie povedané je to zmes akrylátu a živice. Ich prednosťou je, že sú pevné a odpudzujú vodu. Na druhej strane, sú síce  najlacnejšie, je s nimi najviac roboty, čo sa týka údržby. Rýchlo sa ušpinia, ťažko sa čistia a majú nízku úroveň paropriepustnosti. Ďalším mínusom je, že základ izolačného materiálu tvorí polystyrén, ktorý nie je najlepšou voľbou na tepelnú izoláciu.

Silikátové fasádne omietky

Omietky zo silikátu, sa vyrábajú zo syntetickej živice a draselného vodného skla. Tieto omietky, majú na rozdiel od akrylátových, oveľa lepšie vlastnosti. Sú vysoko odolné voči UV žiareniu, preto nestratia svoju pôvodnú farbu behom pár rokov a vykazujú vyššiu odolnosť na znečistenie. Nevýhodou je, že majú póry, ktoré rýchlo nasiaknú vodou.

Nová fasáda na dom - vybrať omietku, drevo, kompozit či kameň?

Silikónové fasádne omietky

Možno povedať, že pri kombinácii akrylátových a silikátových omietok dostaneme silikónové, presnejšie obsahujú akrylátovú disperziu a syntetickú živicu. Vďaka tomu majú vyššiu UV odolnosť, dobré paropriepustné vlastnosti a sú odolné voči zašpineniu a vode. Medzi ľuďmi sú dosť populárne. Odporúča sa ich aplikovať ich na domy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ciest z rušnou prevádzkou alebo v prašných oblastiach.

Nanočasticové fasádne omietky

Zaujímavou možnosťou vonkajšej fasády sú nanočasticové omietky, ktoré vytvárajú tak povediac štít domu. Obsahujú síce póry, ale sú menšia ako 0,0005 mm, čo zabezpečuje  vysokú odolnosť voči vplyvom počasia, UV žiareniu, vode. Vďaka svojim dobrým paropriepustným vlasnostiam sa ľahko odvetrávajú, zabraňujú zbytočnému nasiaknutiu a udržiavaniu vody, a tvorbe hniloby. Pre svoje dobré vlastnosti sú cenovo drahšie.

Kameň

Fasáda z kameňa nie je žiadnou novinkou. Má ju už takmer každý dom, keď nie po celom dome, tak aspoň po určitej časti alebo v interiéri. Ide skutočne o nádherné fasády rozličných farebných kombinácii, ktoré sú alebo pripomínajú kameň. Čo to znamená? Tento druh fasád sa môže vyrábať priamo z kameňa alebo z umelého kameňa, ktorý sa vyhotovuje z betónových obkladov.

Výhody a nevýhody kamennej fasády na dom

Hoci majú mnoho pozitívnych vlastností ako je vysoká odolnosť, takmer žiadna údržba, dobrá izolácia, luxusný vzhľad, sú jedným z najdrahších možností fasád.

Keramika

Fasádne platne z keramiky sú momentálne veľmi štýlové. Sú síce drahšie, ale majú mnoho predností. Tak napríklad, majú dlhú životnosť, pretože vykazujú vysokú odolnosť voči klimatickým zmenám. Sú odolné voči UV žiareniu a sú schopné si svoju pôvodnú farbu udržať počas celej prevádzky. Neprepúšťajú vodu a netvoria sa na nich alebo v nich hniloby. Majú dobré termoizolačné schopnosti. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Podľa najnovšieho trendu sa vyrábajú celé fasádne platne orientované vo zvislom smere, čo zapríčiňuje lámanie svetla v rozličných smeroch a zaujímavú optickú hru so zmenou farieb.

Drevo

Drevenú fasádu môžete mať aj napriek tomu, že nemáte drevo-stavbu, ale murovaný domy. Konštruujú sa ako dvoj-plášťové, teda medzi dvomi drevenými platňami prúdi vzduch, čo v prípade vlhkosti, zabraňuje hnilobe. Môžu to byť fasády z rozličného druhu dreva, napr. zo smreka, jedle, borovici, smrekovca, z duba alebo agátu.

Moderná drevená fasáda na dom

V prípade, ak váš dom stojí na mieste, kde silno fúka vietor, je vhodné zvoliť odolnejšie dreviny ako napr. sibírsky smrekovec, škandinávsky smrek, červený céder. Ak chcete zabezpečiť dobré izolačné schopnosti dreva a predĺžiť životnosť drevenej fasády, zvoľte termodrevo. Je to fasáda, ktorá sa produkuje zo spomenutých materiálov, ale špeciálnym spôsobom.

Kompozit

Ak máte strach použiť drevo na fasádu, jeho vernou napodobeninou je kompozit. Vyrába sa zo zmesi drevenej múčky a plastu, čo vo finále budí dojem skutočného dreva. Takýto obklad je vysoko odolný voči poveternostným podmienkam a aj pri dlho trvajúcom daždi, či vlhku zanecháva svoju farbu a prevedenie nepoškodené. Má dobré izolačné schopnosti, dobré odvetrávanie vlhkosti zabezpečuje systém odvetranej fasády, ktorý pozostáva z prichytávania fasádnych dosiek na podkladovú konštrukciu. Dosky sú medzi sebou spojené pomocou "klip systému".

Hliníkové plechy

"To vážne mám dať na svoj barák fasádu z plechu?!" Napadlo asi každému, keď si prečítal tento nadpis. Ale áno, je to skutočne tak. Hliníkové fasádne obklady nie sú tou najhoršou voľbou, ako sa na prvý pohľad zdá, práve naopak. Majú integrovaný systém odvetrávania, z čoho vyplýva niekoľko výhod. Prvou je, že fasáda dýcha, a v prípade vlhkosti nevlhne a nehnije.výborné termoizolačné schopnosti. V zime citeľne udržuje teplo v dome a tým šetrí elektrickú energiu za kúrenie, v lete zase nedochádza k prehrievaniu. Veľkým plusom je jej odolnosť voči požiarom a nevyžaduje žiadnu údržbu. Napokon sa vyrábajú v mnohých farebných prevedeniach, takže sa nemusíte obávať, že váš dom bude obložený typickými plechmi.

Tehla

Provensálsky štýl dosiahnete nielen použitím kameňa, ale aj tehly. Tá má podobné pozitívne vlastnosti ako kameň. Je mimoriadne odolná voči počasiu, prašnosti a voči nečistotám. Krásna a nepoškodená vydrží aj desiatky rokov. Disponuje výbornými izolačnými schopnosťami. Vo vnútri budovy udržuje počas zimy teplo a počas horúcich dní zase chlad.

Tehlová fasáda na rodinný dom

Realizácia takejto fasády môže prebiehať 2 spôsobmi. Prvým je murovanie a druhým je lepenie tehlových pásov. Použité tehly pri oboch spôsoboch majú široké farebné prevedenie. Pri kúpe fasády, z tohto materiálu, si všímajte povrchovú úpravu a úroveň nasiakovosti, aby ste vedeli akú maltu zvoliť.

Vláknocement

Moderný vzhľad vášho domu docielite s použitím vláknocementovej fasády. Sú to veľkoformátove dosky, ktoré sa vyrábajú zo spomínaného vláknocementu, ktorý pozostáva z cementu, mletého vápenca, pevnostného vlákna, z vody a zo vzduchu. Je to menej známy druh fasád, no má mnoho výhod a je ho vhodné použiť na každú budovu, novú či staršiu. Je odolný voči počasiu a mechanickému poškodeniu. Nevadí mu ani UV žiarenie. Je pevný, nehorľavý a stálofarebný. Vykazuje dlhú životnosť.

Záverečné slová

Ako vidíte, možností na novú fasádu je veľa, stačí si len vybrať. Ak vám môžeme poradiť, nikdy sa neorientujte len podľa ceny. Tá môže byť zradná a i keď v počiatkoch zaplatíte menej, nemusí sa vám to v budúcnosti vyplatiť. Radšej zvoľte na kvalitu, na materiál s najlepšími vlastnosťami, a samozrejme, na overenú firmu, ktorá vykonáva dobrú prácu. Pri výbere vám pomôžu aj aplikácie od predajcov, v ktorých si nahráte váš dom a následne vizuálne meníte fasádu, čo vám dá lepšiu predstavu o finálnom dizajne.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

26/11/2019 10:40
iva

ja tuzim po drevenej fasade, ktora casom vybledne, len som pocula ze je to dost drahe .. nema s tym niekto skusenost?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 19.11.2019
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Farba roka 2020 a ako ju využiť v interiériFarba roka 2020 a ako ju využiť v interiéri

Spoločnosť v oblasti analýzy trendov v oblasti farieb Pantone Color Institute vybrala za farbu roka 2020 klasickú modrú. Poradíme vám, ako ju využiť v interiéri.

Zabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovanýchZabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovaných

Tak ako každý rok, ani tento nás  neminie najväčší sviatok zamilovaných  –  Svätý Valentín. Zabudnúť na darček sa vo vzťahu jednoducho neodpúšťa! Ak aj vy patríte k zábudlivcom, skúste...

Vermikompostér do bytu – výhody a skúsenostiVermikompostér do bytu – výhody a skúsenosti

V tomto článku sa dozviete, ako funguje vermikompostér, či je potrebné sa obávať mušiek alebo zápachu, ako sa postarať o dážďovky a najmä ako s vermikompostovaním začať.