French press - najlacnejší kávovar pre dokonalú kávu

Mnohí z nás by život bez kávy len veľmi ťažko predýchavali. Spôsobov prípravy a možností podávania je neúrekom - káva k raňajkám, doobedná kávička, poobedná siesta pri koláči s kávou či kombinácia všetkých troch.

Príprava kávy vo french press kávovare

No a ak patríte k tým, ktorí si radi kávu pripravujú sami, tak by vás mohol zaujať kávovar french press. French press spája priaznivú cenu a lahodnú chuť kávy.

Obľúbené produkty

V skratke o french press kávovaroch

V prvom rade si povedzme, že ak si chceme urobiť skutočne dobrú kávu, tak vôbec nemusíme investovať vysoké čiastky za drahé kávovary. Pestrosť trhovej ponuky nám garantuje kvalitné produkty aj za nižšie ceny; stačí vedieť ako na to. No a toto pomyselné know-how výberu french press kávovaru sa vám pokúsime predať v nasledujúcich bodoch.

French press je kávovar alebo kanvica je zariadenie na prípravu kávy s jednoduchou obsluhou a prijateľnou cenou pre každého. Ďalšou výhodou je fakt, že všetky french press kávovary fungujú na rovnakom princípe, ktorý sa vám dostane do ruky hneď po prvom vyskúšaní.

Pri varení je káva priamo vo vode a po dokončení sa vďaka piestu a sitku tieto dve zložky veľmi jednoducho oddelia a výsledkom je chutná a jemná káva. Niekedy sa stane, že v kanvici ostane zopár rozdrvených zrniečok kávy a zriedkakedy sa dostanú aj do nápoja, ale pri kvalitnom sitku/pieste sa to stáva minimálne.

Vyberáme z nášho katalógu

Aké máme možnosti pri výbere materiálu?

Varná nádoba je, samozrejme, najviac viditeľná časť a najčastejšie je tvorená sklom, nerezovou oceľou alebo polykarbonátom. Špeciálne borosilikátové sklo je po vizuálnej stránke zrejme lákavejšie a tiež pri ňom môžete pozorovať ako voda začína vrieť, no po funkčnej stránke zaostáva. Toto sklo síce je odolné voči vriacej vode, no nie je nerozbitné a tým pádom nevhodné na cesty.

S kovovými typmi preto nemusíte zaobchádzať tak opatrne zároveň si ich môžete pribaliť do batožiny na dovolenku/výlet. Vo všeobecnosti však vybraný materiál nemá vplyv na fungovanie kávovaru a jeho vzhľad je čisto len nadstavbou.

Aký by mal byť objem French pressu?

Pri voľbe objemu kanvice je nadôležitejšií počet osôb, pre ktoré sa káva bude variť. No a do úvahy je porebné vziať tiež dávkovanie. Obvykle sa káva z french pressu servíruje do menších šálok približne 100 až 150 mililitrov, no niektorí si radšej kávy urobia viac a nalejú si ho do väčšieho pohára. Tu zároveň dávame malú akademickú radu "pod čiaru" - aj keď je zvyk železná košeľa a kávu si možno radi lievate do väčších pohárov, tak postupným chladnutím sa z nej stráca príznačná chuť.

French press kávovar s menším objemom

French press kávovar si môžete kúpiť s objemom 300 ml až 1 liter. Tým pádom, ak pôjdete cestou bežného servírovania, tak i v tých menších modeloch si dokážete pripraviť kávu pre dvoch alebo troch ľudí. Ak robievate kávu pravidelne pre viacej ako 3/4 ľudí, tak by ste určite mali hľadať objem 500/600 ml a viac.

Náhradné diely a údržba

Od materiálu a objemu sa plynulo presúvame k údržbe a náhradným dielom. Ako sme už načrtli vyššie, tak udržovanie french press kávovaru nie je zložitý proces, nehrozia žiadne pripálenia a preto ho po použtí snaží prepláchnuť čistou vodou.

Okrem skla sa na kávovari nemá čo pokaziť a tým pádom ani čo meniť - až na sieťku, respektíve jej držiak. Tá slúži ako náhrada filtru a je vystavená najväčšiemu opotrebovaniu a preto je potrebné, aby sa raz za tri alebo štyri roky menila. Pri výbere predajcu by ste teda mali zohľadniť aj to, či ponúkajú náhradné diely alebo nie.

Postup výroby kávy vo french press kávovare

Než sa pustíme ku konkrétnym krokom, tak sa trošku povenujme akosti kávy. Po pomletí by mala byť stredné hrubá až hrubá. Zrnká by mali byť o niečo málo väčšie ako oká na sitku. Čím je káva jemnejšia, tým viac sa zvýrazní jej horká chuť a taktiež ľahšie prejde sitkom a dostane sa do šálky, čo nechceme.

Čo sa týka dávkovania, tak tu sa názory dosť líšia. Najčastejšie sa udáva 6 gramov na 100 mililitrov, 7 gramov na 120 mililitrov, 8 gramov na 150 mililitrov a pre tých, ktorí majú v obľube silnejšiu kávu je to 28 gramov na 250 mililitrov.

  1. Na začiatku nalejeme vriacu vodu do kávovaru, prepláchneme a po pár sekundách ju vylejeme. French press sa tým zahreje na optimálnu prevádzkovú teplotu.
  2. Do predhriateho kávovaru vysypeme kávu a zalejme ju troškou horúcej, nie vriacej vody. Približne do výšky zŕn. Z kávy sa začne uvoľňovať oxid uhličitý a tým pádom aj príjemná aróma.
  3. Po 30 sekundách dolejeme zvyšok horúcej vody a necháme lúhovať po dobu 1 minúty. Po minúte otvoríme, premiešame a necháme lúhovať ďalších 2,5-3 minúty.
  4. Keď táto doba uplynie, tak pomaly zatláčame piest, čím sa usadenina oddelí od kávy, ktorá je pripravená na servírovanie.
  5. Kávu nalejeme do šálok a môžeme si vychutnávať gurmánsky zážitok.

Príprava kávy vo french press kávovare

Čo sa týka postupu, tak sa nejedná o stopercentne overený postup, ktorého sa treba za každú cenu držať. Dákovanie, hrúbka zŕn či doba lúhovania nie je fixná a pokojne môžete skúšať rôzne iné varianty, urobiť si zalievanú kávu podľa vášho gusta a kto vie - možno sa vám podariť vytvoriť nový skvelý recept!

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 10.06.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať výrobník cukrovej vaty? Poradia vám recenzie Ako vybrať výrobník cukrovej vaty? Poradia vám recenzie

Cukrová vata - sladká pochúťka, ktorej sa len ťažko dá povedať nie. Hoci je je ručná výroba náročná, dokážete si ju urobiť aj doma. Chcete vedieť, ako? 

Umývačky riadu Bosch patria medzi najlepšie Umývačky riadu Bosch patria medzi najlepšie

Uvažujete o umývačke riadu? Tieto kuchynské spotrebiče dokážu ušetriť množstvo času a energie. K tým najlepším patria aj umývačky Bosch. Poradíme vám po ktorom modeli siahnuť.

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá k televízoru aj k mobilu Najlepšie bezdrôtové slúchadlá k televízoru aj k mobilu

Bezdrôtové slúchadlá sú skvelým a inovatívnym príslušenstvom, ktoré využijete k televízoru, mobilu či notebooku. Viete, na čo sa pri ich kúpe zamerať?


Pridať komentár