French press, Aeropress, Moka kávovar a Dripper - alternatívy kávovaru

Dnes sa za štandard prípravy kávy považuje espresso stroj. Lenže to je metóda pre rozmaznaných ľudí 21. storočia. Kedysi kávy chutila inak. Dokonca aj dnes, na kávových plantážach, kde dozrievajú kávové čerešne a degustujú prvé zbery, neexistuje žiadny automatický kávovar.

Moka kávovar koťogo

Prinášame teda pár návodov, ako si vychutnať vône a tóny kávy tradične, inak a možno aj lepšie.

Obľúbené produkty

Mletie je absolútny základ

Pred tým, ako sa do prípravy kávy vôbec pustíte je potrebné si zaobstarať dobrý mlynček. Zabudnite na všetky zariadenia, ktoré kávu sekajú nožmi. Tie zrná akurát prehrejú, prepražia a hlavne nepomelú rovnomerne. Preč s takýmito zariadeniami pre obyčajných kávičkárov.

Vždy je potrebné vybrať klasické mlynské kamene. Či už siahate po mlynčeku manuálnom, alebo elektrickom. Samozrejmosťou je regulácia hrúbky mletia, pretože bez nej dobrú kávu nepripravíte.

Mlynčeky s mlecími kameňmi

French press

Asi najjednoduchší spôsob prípravy kávy, ako sa povie na klasiku. Najviac pripomína zalievanú kávu, no s tým rozdielom, že po štyroch minútach oddelíte kávovú usadeninu od hotového nápoja.

Kávovar French press na domácu kávu

Tu platí zásada, že pomocou frech pressu pripravujeme kávu svetlejšie praženú a namletú približne na veľkosť kryštálového cukru. Voda klasicky 80 – 95 stupňov Celzia a nezabudnite na pomer kávy. Najlepší zážitok dosiahnete pri pomere 8 gramov kávy a 120 mililitrov vody. Pre viac porcií prirodzene pomer násobíte. Výhodou je rýchle čistenie a žiadne náklady na filtre. Kávu jednoducho vyhodíte a french press premyjete.

Vybrať french press kávovar

Moka kávovar

Je súčasť každej talianskej rodiny. Na Slovensku ho poznáme aj ako koťogo. Pripravuje voňavú kávu a je vhodný pre talianske, tmavšie pražené kávy. Pri tomto zariadení hrozí, že sa káva prehreje. No pri správnom spôsobe prípravy sa tomu vyhnete a máte delikátnu lahôdku. Kávu nameliete na hrúbku väčšiu ako pri esprese, ale jemnejšie ako na french press. Kávu naložíte do filtra podľa návodu, pridáte vodu a postavíte na zdroj tepla.

Domáci moka kávovar

Pre lahodnejšiu chuť kávy je malým tipom dať trochu vody aj do vrchnej nádoby, aby sa nová káva nezačala pripekať. Druhým tipom na skvelú prípravu je vypnúť varič zhruba 2 – 3 sekundy pred vyvretím vody. Káva dôjde sama. Bude veľmi lahodná. Penu, ktorá vznikla na povrchu vmiešajte do kávy.

Vybrať moka kávovar

Aeropress

Medzi milovníkmi kávy si vyslúžil veľkú obľubu, pretože ponúka rýchlu a kvalitnú výrobu dobrej kávy.

Aeropress kávovar

Mletie kávy si vyžaduje nastaviť približne na hrúbku kuchynskej soli. Vtedy dostanete z neho maximum. Systém zalievania je postupný. Káva sa zaleje prvou časťou vody, následne druhou časťou vody a nechá sa následne pár sekúnd lúhovať. Nasleduje extrakcia, ktorá by mala byť asi 20 sekúnd. Dostanete kávu na pomedzí filtrovanej a espresa.

Objednať kvalitný aeropress

Dripper

Nič jednoduchšie ako použitie dripperu pri príprave kávy nenájdete. Ide v princípe o akúsi násadku na šálku, do ktorej dáte filter, kávu nasadíte nad inú šálku a necháte výsledný nápoj prekvapkať. Dripper je bezelektrická náhrada bežného kávovaru na flitre. Mletie opäť ponecháte na jemnosť kuchynskej soli a použijete podobne ako pri french presse 8 gramov kávy na 120 mililitrov vody.

Kávovar dripper na domáce použitie

Zalievajte postupne a pomaly, po celom okraji tak, aby proces trval približne tri minúty. Počas nich vám do šálky prekvapká lahodný nápoj. Pri použití papierového filtra je dôležité premyť ho horúcou vodou ešte pred pridaním kávy. Zbavíte ho tak akýchkoľvek chuťových prímesí, ktoré by do kávy dokázal napustiť.

Dripper kávovar na domáce použitie

 

Vyskúšajte a uvidíte rozdiel, ak filter nepremyjete. Dripper je asi najviac vhodný pre ľudí, ktorí radi experimentujú s množstvom kávy, dĺžkou extrakcie, alebo teplotou vody. Je to čistý manuál, plne k vašim službám.

Objednať dripper kávovar

Manuálne espreso

Pre ľudí, ktorí si chcú vychutnať skutočné espresso, ale idú kamsi na chatu, do divočiny, alebo nemajú radi elektrické mašiny, je k dispozícii aj pákový manuálny espresso stroj. Pripraví plnohodnotné espreso len čisto manuálnym pohonom.

Manuálne espresso

Základom je pevná konštrukcia a dve páky, ktorými vytvárate vysoký tlak. Vďaka nemu do šálky stečie kvalitná káva. Mletie jemné ako na klasické espreso. Ručný presso stroj je dizajnová a pomerne drahá vecička (cca 170€) pre tých, čo si aj niekde v opustenej chatke chcú pochutiť na plnohodnotnom esprese. Príprava, čistenie, sušenie a starostlivosť však zaberú o niečo viac času ako samotné vychutnávanie kávy. Treba s tým počítať.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...



Publikované dňa: 01.01.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší vysávač na popol: Recenzie chvália Kärcher aj Fieldmann Najlepší vysávač na popol: Recenzie chvália Kärcher aj Fieldmann

S príchodom ekologickejších pevných palív akými sú drevené pelety či brikety, stúpla aj obľuba kozubov a kachlí ako prostriedkov na kúrenie. Ako si poradiť s ich údržbou? Zaobstarajte si...

Retro kávovary:  Doplnok každej štýlovej kuchyne Retro kávovary: Doplnok každej štýlovej kuchyne

Aby ste si dopriali kvalitné espresso či chutné latte, nemusíte utrácať peniaze v kaviarni. Máte chuť konečne investovať do kávovaru? Tie v retro štýle sú navyše skvelým doplnkom každej...

Najlepšie pomalé hrnce - Slow cooker na pomalé varenie Najlepšie pomalé hrnce - Slow cooker na pomalé varenie

Aby ste vedeli prečo sú pomalé hrnce skvelým pomocníkom v kuchyni a zároveň vedeli, ako si vybrať ten najlepší, prečítajte si naše tipy a rady. Predstavíme vám aj tie najlepšie modely na...


Pridať komentár