Fúkaná izolácia (z celulózových vlákien, minerálnej vaty, drevovlákna) – skúsenosti, cena

Izolačné práce zaberú mnoho času a po vykonaní práce máte pred sebou množstvo odpadu, ktorý je potrebné odpratať. Ale čo ak existuje ľahší spôsob? Fúkaná izolácia je vhodná do podkrovia i podláh a podľa skúseností si ju ľudia nevedia vynachváliť.

Fúkaná/striekaná PUR izolácia

Ako funguje fúkaná izolácia, či je vhodnejšia celulóza alebo minerálna vlna a všetko podstatné o tomto spôsobe izolácie sa dozviete v tomto článku.

Čo je fúkaná izolácia?

Už samotný názov prezrádza, že ide o druh izolácie, ktorý sa aplikuje pomocou fúkania. Oproti klasickému spôsobu izolovania je to nezvyčajný postup. Pri izolovaní domu je väčšinou potrebné najprv zakúpiť a uskladniť objemné baly izolácie, ktoré je nutné zaobstarať s približne 10 % rezervou. Izoláciu je treba prácne merať a rezať, pričom vzniká mnoho odpadu, s ktorým je potrebné sa po práci vysporiadať.

Fúkaná izolácia má omnoho menšie rozmery – samotný izolačný materiál je stlačený v rolkách, ktoré sa vložia do špeciálneho prístroja na aplikáciu izolácie. Hadicou prístroja sa náplň jednoducho vyfúkne na požadované miesto, pričom izolačný materiál niekoľkonásobne zväčší objem a dostane sa aj na menšie a ťažšie dostupne miesta, ktoré dokonale vyplní a zabráni vzniku tepelných mostov. To ocenia najmä majitelia starších domov a budov, kde namiesto kompletného vypratania priestoru budú musieť len nájsť zopár otvorov, do ktorých sa strčí hadica a nafúkne izolácia.

Po dokončení prác nevzniká žiaden odpad. Namiesto merania a rezania totiž stačí strojom nafúkať izolačný materiál do otvorov v stene či podlahe, čím sa spotrebuje len presne toľko materiálu, koľko potrebujete, a práca je hotová. Takto ušetríte nielen čas a peniaze, ale aj množstvo námahy pri aplikácii izolácie. Čo sa týka ceny izolácie, tá závisí nielen od rozmerov miesta, ktoré chcete zatepliť, ale aj od použitého materiálu. Cena samotného materiálu nie je oproti iným izolačným materiálom vysoká, avšak vyžaduje si odbornú aplikáciu profesionála, čo môže sumu navýšiť. Čo poteší je, že samotná aplikácia zaberie 3 – 4 hodiny, pri štandardnom rodinnom dome, a po dokončení prác vás nečakajú starosti s tým, ako naložiť so zvyšným odpadom.

Kde sa dá použiť?

Fúkaná izolácia sa dá využiť naozaj kdekoľvek. Aj keď po tomto druhu izolácie siahajú najmä majitelia novostavieb, nízkoenergetických a drevených domov a chát, využiť ju možno ako v rodinnom dome, tak aj na zatepľovanie panelákov. Okrem obydlí sa dá použiť aj na izoláciu hospodárskych budov a objektov. Tak ako bežná izolácia, aj fúkaná izolácia sa dá použiť na viacero účelov – zatepliť môžete steny, strechy, povaly aj podlahy.

Striekaná penová izolácia

Výhody fúkanej izolácie

Fúkaná izolácia so sebou prináša rad výhod, ktoré určite potešia. Ak sa chystáte zatepľovať a vyberáte vhodnú izoláciu, určite zvážte výhody fúkanej izolácie:

 • Ideálna pre ťažšie dostupné miesta – Izolácia sa dostane aj do nepravidelných a ťažko prístupných miest a vyplní aj menšie priestory a štrbiny, čím predchádza úniku tepla.
 • Predchádza tvorbe tepelných mostov – Tie sa tvoria vtedy, keď je izolácia rozložená nerovnomerne, čo s fúkanou izoláciou nehrozí, keďže vyplní aj tie najmenšie medzery.
 • Výborné izolačné vlastnosti – Materiály, ktoré sa na izoláciu používajú, najmä celulóza a minerálna vata, sa pýšia vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami. V zime udržiavajú v dome teplo, v lete zas chladia.
 • Ekologická voľba – Na výber máte z niekoľkých materiálov, pričom takmer vždy ide o ekologickú voľbu. Celulóza sa vyrába recyklovaním papiera, minerálna vata je ekologický produkt a ďalšie možnosti so sebou tiež prinášajú ekologické a zdravotne neškodné vlastnosti.
 • Bez odpadu – Ekologickosť tejto voľby spočíva aj v tom, že po skončení izolácie vám nezostane kopa odpadu z izolačného materiálu, ktorý by inak putoval na skládku.
 • Tvarovo stála izolácia – Nemusíte sa báť, že časom sa izolácia uvoľní a zmení svoj tvar. Ide o tvarovo veľmi stále materiály s dlhou životnosťou.
 • Izolácia rýchlo a bez námahy – Samotná inštalácia zaberie len zopár hodín, pričom prácu vykoná skúsený odborník. Vás to teda nebude stáť žiadnu námahu a dom budete mať zateplený už v priebehu jedného dňa.
 • Viacero materiálov na výber – Vybrať si môžete z viacerých materiálov podľa toho, aké vlastnosti či ako ekologicky zateplený dom si želáte.
 • Priedušný materiál = izolácia bez plesní – S fúkanou izoláciou sa plesní nemusíte obávať. Ide o priedušné materiály, ktoré dobre prepúšťajú vlhkosť v okolí, čím zabraňujú akumulácii vody a tvorbe plesní. Mnohé materiály sú tiež nasiaknuté látkami, ktoré vzniku plesní zabraňujú.
 • Cena vás poteší – Zatepľovanie domu môže byť skutočne finančne náročné. Avšak s fúkanou izoláciou dostanete v pomere s cenou omnoho viac, než pri bežnej izolácii.
 • Vrstvenie pre extra izoláciu – Aj keď stačí aj tenšia vrstva izolácie, materiál je možné dokúpiť a doplniť pre posilnenie izolačných vlastností.
 • Protipožiarna ochrana – Mnohé z materiálov sú nehorľavé alebo sú nasiaknuté nehorľavou látkou, vďaka čomu posilnia protipožiarnu ochranu vášho domu.
 • Zvuková izolácia – Takáto vrstva izolačného materiálu posilní aj zvukovú izoláciu domu, čo ocení každý, kto býva blízko cesty, rušného strediska či hlučného suseda.

Nevýhody fúkanej izolácie

Pri všetkých výhodách fúkanej izolácie, a nie je ich málo, nastáva otázka, či má táto izolácia aj nejaké nevýhody. Áno, má, a tu je ich zhrnutie:

 • Vyžaduje si profesionálnu aplikáciu – Na aplikáciu fúkanej inštalácie potrebujete pomoc odborníka, čo nie je vždy povôli domácim majstrom, ktorí by si radi urobili všetko svojpomocne a ušetrili tak nejaké peniaze. Je pravda, že služba odborníka vás bude stáť čo-to navyše, no netreba zabúdať na fakt, že túto úlohu vykoná za 3 – 4 hodiny.
 • Aplikácia môže byť špinavý proces – Pri fúkaní izolácie sa hmota ľahko dostane všade, čo je jej výhodou, no na druhú stranu môže narobiť neporiadok aj v okolí.
 • Vlhkosť je problém – Ak by sa stalo, že izolácia zvlhne, môže spôsobiť nepríjemné problémy a šíriť plesne. Ťarcha vlhkej izolácie by mohla mať vplyv na stav stropu.

Výhody a nevýhody fúkanej izolácie

Materiály a ich vlastnosti

Pri zatepľovaní s fúkanou izoláciou máte na výber z niekoľkých materiálov. Najčastejšie je možné vybrať si medzi celulózou a minerálnou vlnou, no viacero spoločností už ponúka aj drevovlákno. Niektoré spoločnosti majú navyše v ponuke aj ďalšie možnosti.

Celulóza

Často používaným materiálom na fúkanú izoláciu je celulóza. Ide o dobre známy materiál vďaka svojim izolačným vlastnostiam. Vyrába sa recyklovaním papiera, ktorý sa rozvlákni až vznikne známa hmota. Tá sa ešte napúšťa chemickými látkami, ktoré zvyšujú jej odolnosť, napríklad pred škodcami, plesňami, ale aj proti požiaru. Nie všetky chemické látky obsiahnuté v celulóze sú úplne zdravotne neškodné, preto si pri výbere celulózy treba dať pozor na zloženie. Výhodou je, že je ľahká, aj keď je potrebná hrubšia vrstva ako pri iných materiáloch, nezapácha, veľmi dobre izoluje, je priedušná a veľmi dobre sa prispôsobuje povrchu, preto priestor vypĺňa bez medzier a tepelných mostov.

Minerálna vata

Ak hľadáte čo najekologickejšie riešenie, siahnite po izolácii z minerálnej vaty. Tá je vyrobená zo skla, kremičitého piesku a zmesi hornín, vďaka čomu vznikne materiál s dobrými izolačnými vlastnosťami bez akejkoľvek chémie a zdraviu škodlivých látok. Vata nedráždi, je priedušná, má protipožiarne vlastnosti a zároveň si zachováva svoj tvar. Je ideálna na zatepľovanie malých a ťažko dostupných priestorov, ale aj domov a budov, ktoré si vyžadujú väčšiu ochranu proti požiaru. Na steny a konštrukcie veľmi dobre priľne a ani po rokoch nesadá a nemení svoj tvar.

Minerálna vata/vlna

Drevovlákno

Ide o veľmi dobrý izolačný materiál, ktorý je vyrobený procesom spracovania dreva. Drevo sa rozvlákni a vznikne hmota, do ktorej sa primiešajú chemické látky, ktoré zabraňujú plesniam, horeniu a škodcom. Tieto látky bývajú ekologické a zdravotne neškodné. Pri výbere tohto materiálu si overte, odkiaľ získava spoločnosť drevo na výrobu materiálu. Mnohé moderné spoločnosti si ho totiž pestujú samy bez toho, aby podporovali nezmyselné vyrubovanie lesov. Výhodou tohto materiálu je možnosť recyklácie aj výborná protihluková ochrana. Drevovlákno si dlho zachová svoju teplotu – v zime dlhšie udrží teplo s v lete zas chládok.

Ďalšie materiály

Sklominerálna vlna je materiál známy svojimi izolačnými vlastnosťami aj čo sa týka zvuku. Vlna je jemná a príjemná na dotyk, nedráždi, nespôsobuje zdravotné komplikácie. Vzniká tavením skla, ktoré sa rozvlákni, primiešajú sa chemické látky, ktoré môžu napríklad za nehorľavosť materiálu a odolnosť voči plesniam. Ide o ľahký materiál, ktorý nezaťažuje strechu a konštrukciu. Oplatí sa z cenového hľadiska, keďže je lacnejšia a nie je potrebná vysoka spotreba materiálu.

Polystyrénové guľôčky patria k ďalšej alternatíve. Ich výhodou je, že sú vhodné aj do priestorov s vysokou vlhkosťou, kde by iné materiály rýchlo navlhli, nabrali na hmotnosti a mohli spôsobiť problémy. Polystyrénové guľôčky ako izolácia totiž nenasiaknu. Tieto guľôčky sú vyrábané v malých, milimetrových rozmeroch, preto sa fúkaním dostanú všade, kde je to potrebné. Výhodou je aj ich nízka hmotnosť a stálosť tvaru.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.Publikované dňa: 11.08.2021
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?Najlepšie kvalitné rezačky na dlažbu a obklad sú elektrické aj ručné. Aká je cena?

Ako si vybrať najlepšiu rezačku pre svoj projekt, siahnuť po elektrickej alebo manuálnej a prečo vôbec do rezačky na dlažbu investovať?

Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?Aké lepidlo na plávajúcu podlahu? Je vhodný tmel na laminátovú a drevenú podlahu?

Chystáte sa vymeniť starú podlahu za novú alebo si idete zariaďovať nový dom či byt a budete klásť podlahu? Nezabudnite na kvalitné lepidlo.

Odstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasámOdstránenie rias v jazierku: vhodné rastliny, ryby, jačmenná slama, prípravky proti riasám

Väčšina majiteľov jazierok bojuje s vláknitými riasami, či už na hladine alebo pod ňou. Prečo sa tvoria riasy v jazierku?