Fuksia vzpriamená (stromčeková) a previslá - pestovanie

Fuksie sú skutočne krásne, no pre množstvo pestovateľov aj pomerne náročné na pestovanie. Ich krása si totiž vyžaduje ideálne prostredie, pôdu a samozrejme aj primeranú starostlivosť.

Pestovanie a kvitnutie fuksie

Zdanlivo fuksia pôsobí ako drobný ker, ktorý je však ozdobený nádhernými kvetmi rôznorodých farieb. Ako sa o fuksie starať? Kde fuksie vysádzať? Môžem mať fuksie aj na balkóne? Všetky podstatné informácie a podstatné tipy sa dozviete v našom článku.

Fuksia ako rastlina

Fuksia je druh teplomilnej rastliny. Patrí do čeľade pupalkovitých a samotný rod fuksií tvorí 105 druhov. Pre upresnenie, len fuksií je vyšľachtených viac ako 12 000 odrôd. Tieto rastliny pochádzajú z oblastí Mexika, Južnej Ameriky a špecifické druhy sa nájdu aj na ostrovoch v okolí Nového Zélandu.

Rastlina sa vyznačuje výraznými kvetmi, ktoré majú rôzne sfarbenie či tvar. Rúrkovité, poloplné, plné, dlhé, štíhle, zvončekové alebo listové v závislosti od druhu fuksie. Často sa prirovnávajú k populárnym sukničkám. Fuksie môžu mať od 30 cm až po 3 metre. V našich klimatických podmienkach ide zvyčajne o opadavý druh rastliny v teplejších podmienkach sú stále kvitnúce a zelené.

Kvitnutie fuchsie

Najznámejšie druhy fuksií

Existuje teda viac ako 12 000 vyšľachtených druhov fuksií, ktoré sa líšia farbou, tvarom kvetov, výškou, typom rastu či špecifickými druhmi listov. Niektoré z nich je v našich podmienkach pomerne náročné dopestovať. Najznámejšími sú však určite Fuksia hybrida (90% predávaných druhov), Fuksia vzpriamená, Fuksia malolistá alebo Fuksia čilská. Okrem toho však existujú aj povedzme „exotickejšie“ druhy ako Fuksia sylvatica, boliviana, orientalis alebo summa. Tieto vyšľachtené druhy sú typické pre dané oblasti či regióny. Dopestovať sa dajú aj u nás, no vyžadujú si špecifickejšie podmienky.

Výsadba a starostlivosť

Fuksia je typickým kvetom pre balkóny terasy ale samozrejme aj záhony. Fuksia si totiž vyžaduje pre výsadbu miesto, kde nedostane príliš mnoho slnečného svetla, respektíve priame slnko. Pre výsadbu je ideálna kyslejšia pôda s pH pôdy približne 6.

Počas vegetačného obdobia rastliny potrebujú pravidelnú zálievku a pre krásne farby a tvar je dobré fuksie prihnojovať tyčinkovým alebo tekutým hnojivom priamo určeným na polievanie. Podstatné je odstraňovanie odkvitnutých kvetov a tiež otrhávanie žltých listov. Ich odstránením zabránite vzniku chorôb či plesní. Práve preto je potrebné kontrolovať či rastlinu nenapadli škodce ako vošky či molice. Choroby sú najčastejšie klasické plesne alebo hniloba.

Rozmnožovanie fuksií

V ktoromkoľvek ročnom období môžete narezať odrezky, ideálne z vrchu rastliny.

Rozmnožovanie fuchsie odrezkami

Následne vložíte do vody alebo do špeciálneho zakoreňovacieho substrátu a čakáte kým sa odrezky zakorenia. Zvyčajne to trvá po dobu dvoch až troch týždňov.

Priesada fuksie na výsadbu

Mladé sadenice následne stačí zapichnúť do zeme. Pre tvarovanie fuksie je vhodné rastlinu zaštikávať, aby ste ju mohli pestovať do tvaru kríčka, pyramídy či do výšky.

Fuksie musíte zazimovať

Okrem pravidelnej zálievky, hnojenia a otrhávania lístkov či zberania kvetov je potrebné fuksie aj zazimovať. Existujú záhonové druhy fuksií, ktoré dokážu odolať mrazu až do -30°C. Tie balkónové druhy sú však menej odolné a preto je dobré, ak s príchodom prvých chladných rán okolo 0°C, rastliny zazimujete. Pred zazimovaním skráťte výhonky na polovicu, aby sa rastlinka nevysilovala, odoberte kvety aj žlté listy.

Zazimovanie a skrátenie výhonkov fuksie

Pri zazimovaní by teplota nemala klesnúť pod -5°C. Následne koncom februára výhonky opäť zrežte a pokojne ich môžete umiestniť na balkón, ak teplota neklesne pod viac ako -12 °C. Zálievku počas zazimovania vykonávajte tak, aby bola pôda vždy vlhká. Nie premočená!

Škodcovia a prípadné choroby

Proti moliciam a voškám ako cicavým a žravým škodcom, ktoré napadli vaše fuksie odporúčame použiť postrek Karate Zeon 5 CS. Ten vás vyjde na zhruba 5-8 €. Počas 5 dní postrek aplikujte priamo na rastlinu aspoň 3 krát.

Škodcovia a plesňové ochorenie fuchsie

Fuksie sa zvyknú stať obeťou plesní, predovšetkým kvôli nesprávnej zálievke. V prípade, že je rastlina napadnutá, ideálne je dať ju bokom od ostatných a vymeniť jej substrát nech sa plesne či hniloba nešíria. Najrozumnejším riešením je však plesňou napadnutú fuksiu vyhodiť.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.Publikované dňa: 30.03.2018
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!