Fuksia vzpriamená (stromčeková) a previslá - pestovanie

Fuksie sú skutočne krásne, no pre množstvo pestovateľov aj pomerne náročné na pestovanie. Ich krása si totiž vyžaduje ideálne prostredie, pôdu a samozrejme aj primeranú starostlivosť.

Pestovanie a kvitnutie fuksie

Zdanlivo fuksia pôsobí ako drobný ker, ktorý je však ozdobený nádhernými kvetmi rôznorodých farieb. Ako sa o fuksie starať? Kde fuksie vysádzať? Môžem mať fuksie aj na balkóne? Všetky podstatné informácie a podstatné tipy sa dozviete v našom článku.

Fuksia ako rastlina

Fuksia je druh teplomilnej rastliny. Patrí do čeľade pupalkovitých a samotný rod fuksií tvorí 105 druhov. Pre upresnenie, len fuksií je vyšľachtených viac ako 12 000 odrôd. Tieto rastliny pochádzajú z oblastí Mexika, Južnej Ameriky a špecifické druhy sa nájdu aj na ostrovoch v okolí Nového Zélandu.

Rastlina sa vyznačuje výraznými kvetmi, ktoré majú rôzne sfarbenie či tvar. Rúrkovité, poloplné, plné, dlhé, štíhle, zvončekové alebo listové v závislosti od druhu fuksie. Často sa prirovnávajú k populárnym sukničkám. Fuksie môžu mať od 30 cm až po 3 metre. V našich klimatických podmienkach ide zvyčajne o opadavý druh rastliny v teplejších podmienkach sú stále kvitnúce a zelené.

Kvitnutie fuchsie

Najznámejšie druhy fuksií

Existuje teda viac ako 12 000 vyšľachtených druhov fuksií, ktoré sa líšia farbou, tvarom kvetov, výškou, typom rastu či špecifickými druhmi listov. Niektoré z nich je v našich podmienkach pomerne náročné dopestovať. Najznámejšími sú však určite Fuksia hybrida (90% predávaných druhov), Fuksia vzpriamená, Fuksia malolistá alebo Fuksia čilská. Okrem toho však existujú aj povedzme „exotickejšie“ druhy ako Fuksia sylvatica, boliviana, orientalis alebo summa. Tieto vyšľachtené druhy sú typické pre dané oblasti či regióny. Dopestovať sa dajú aj u nás, no vyžadujú si špecifickejšie podmienky.

Výsadba a starostlivosť

Fuksia je typickým kvetom pre balkóny terasy ale samozrejme aj záhony. Fuksia si totiž vyžaduje pre výsadbu miesto, kde nedostane príliš mnoho slnečného svetla, respektíve priame slnko. Pre výsadbu je ideálna kyslejšia pôda s pH pôdy približne 6.

Počas vegetačného obdobia rastliny potrebujú pravidelnú zálievku a pre krásne farby a tvar je dobré fuksie prihnojovať tyčinkovým alebo tekutým hnojivom priamo určeným na polievanie. Podstatné je odstraňovanie odkvitnutých kvetov a tiež otrhávanie žltých listov. Ich odstránením zabránite vzniku chorôb či plesní. Práve preto je potrebné kontrolovať či rastlinu nenapadli škodce ako vošky či molice. Choroby sú najčastejšie klasické plesne alebo hniloba.

Rozmnožovanie fuksií

V ktoromkoľvek ročnom období môžete narezať odrezky, ideálne z vrchu rastliny.

Rozmnožovanie fuchsie odrezkami

Následne vložíte do vody alebo do špeciálneho zakoreňovacieho substrátu a čakáte kým sa odrezky zakorenia. Zvyčajne to trvá po dobu dvoch až troch týždňov.

Priesada fuksie na výsadbu

Mladé sadenice následne stačí zapichnúť do zeme. Pre tvarovanie fuksie je vhodné rastlinu zaštikávať, aby ste ju mohli pestovať do tvaru kríčka, pyramídy či do výšky.

Fuksie musíte zazimovať

Okrem pravidelnej zálievky, hnojenia a otrhávania lístkov či zberania kvetov je potrebné fuksie aj zazimovať. Existujú záhonové druhy fuksií, ktoré dokážu odolať mrazu až do -30°C. Tie balkónové druhy sú však menej odolné a preto je dobré, ak s príchodom prvých chladných rán okolo 0°C, rastliny zazimujete. Pred zazimovaním skráťte výhonky na polovicu, aby sa rastlinka nevysilovala, odoberte kvety aj žlté listy.

Zazimovanie a skrátenie výhonkov fuksie

Pri zazimovaní by teplota nemala klesnúť pod -5°C. Následne koncom februára výhonky opäť zrežte a pokojne ich môžete umiestniť na balkón, ak teplota neklesne pod viac ako -12 °C. Zálievku počas zazimovania vykonávajte tak, aby bola pôda vždy vlhká. Nie premočená!

Škodcovia a prípadné choroby

Proti moliciam a voškám ako cicavým a žravým škodcom, ktoré napadli vaše fuksie odporúčame použiť postrek Karate Zeon 5 CS. Ten vás vyjde na zhruba 5-8 €. Počas 5 dní postrek aplikujte priamo na rastlinu aspoň 3 krát.

Škodcovia a plesňové ochorenie fuchsie

Fuksie sa zvyknú stať obeťou plesní, predovšetkým kvôli nesprávnej zálievke. V prípade, že je rastlina napadnutá, ideálne je dať ju bokom od ostatných a vymeniť jej substrát nech sa plesne či hniloba nešíria. Najrozumnejším riešením je však plesňou napadnutú fuksiu vyhodiť.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 30.03.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Denis Ruščák

Spoľahlivosť, kreativita, rešpekt a chuť na sebe neustále pracovať je správny recept, ako si získať čitateľa a zároveň napredovať. Už od čias...

V tejto kategórií nájdete aj:

Cykasy - pestovanie, rozmnožovanie, presádzanie a polievanie Cykasy - pestovanie, rozmnožovanie, presádzanie a polievanie

Táto rastlina sa vám za staroslivosť určite odmení príjemným oživením priestoru. Aké je ideálne stanovište pre cykas? Má rád veľa vody a priame Slnko? Všetko podstatné sa dozviete v...

Kalanchoe - pestovanie aj po odkvitnutí. Ako polievať, strihať a hnojiť Kalanchoe - pestovanie aj po odkvitnutí. Ako polievať, strihať a hnojiť

Kalanchoe je rastlinka, ktorá v domácich podmienkach kvitne prakticky celoročne. Vďaka tomu bude príjemným spestrením počas obdobia vegetačného pokoja zvyšku izbových rastlín.

Azalka - pestovanie, strihanie, rozmnožovanie a opadávanie listov Azalka - pestovanie, strihanie, rozmnožovanie a opadávanie listov


Pridať komentár