Hmoždinky do tehly, polystyrénu aj sadrokartónu: Viete, ktoré a kedy použiť?

Chcete na stenu pripevniť skrinku, poličku či knižnicu? Jedným z najlepších pomocníkov pri práci budú určite hmoždinky. Vzhľadom na rôzne typy stavebných materiálov je nevyhnutné vedieť si spomedzi nich vybrať.

Hmoždinky do rôznych stavebných materiálov

Hmoždinky sú zárukou bezpečného ukotvenia a my sme si posvietili na ich vlastnosti a použitie za vás. 

Obľúbené produkty

Čo sú hmoždinky a na čo slúžia?

Aj vy ich poznáte pod "ľudovým" označením "hmoždinka"? Spisovná podoba tohto slova je príchytka, kolík alebo kotvička. Hmoždinky sa používajú na to, aby bola skrutka pevne upevnená v stene. Vyrábajú sa z plastu, nylonu a k dostaniu sú tiež kovové verzie - antikor, mosadz či oceľ.

Často sa stáva, že používanie hmoždiniek ľudia podceňujú a neprikladajú im takú dôležitosť, ako by mali. V skutočnosti sú však veľmi dôležité a pri správnej inštalácii máte garanciu, že skrinka či polička bude držať pevne a nespadne

Pri výbere je najdôležitejší materiál steny

Skôr, ako sa pustíte do výberu konkrétnej hmoždinky je dôležité vedieť, s akým materiálom budete pracovať. Je vaša stena z tehál, sadrokartónu, železobetónu či dreva? Na každý materiál je vhodný iný typ hmoždinky, ktorý je presne prispôsobený.

Stále máte možnosť ísť cestou univerzálnych hmoždiniek, ktoré sa dajú aplikovať prakticky do všetkých materálov. Dbajte na to, aby bola hmoždinka umiestnená v stene stabilne a mala fixnú polohu. To znamená, že nesmie pretáčať ani sa povyťahovať.

Univerzálne hmoždinky

Čo nám ponúkajú univerzálne hmoždinky? Navrhnuté sú tak, aby dobre držali prakticky v každom materiáli. Výhodné sú hlavne v prípadoch, keď si nie istí v tom, na aký materiál idete vešať.

Univerzálne hmoždinky sú zelenej farby

Vyrábajú sa z nylonu a v stene vrúbkované telo zabraňuje pretáčaniu. Využitie nájdu tieto typy hmoždiniek aj pri doskových materiáloch - drevené profily, OSB dosky alebo drevotrieska. Či už sa chystáte dať na stenu skrinku, garnižu alebo obraz, univerzálne hmoždinky poslúžia viac než dobre. Ozačované sú zväčša zelenou farbou.

Hmoždinky do pevných materiálov

Tieto príchytky sa predávajú v žltom a oranžovom prevedení. Žlté sa používajú pri pevných plných materiáloch a oranžové zase pri dutých. Ak hovoríme o pevných materiáloch, na mysli máme tehlu, betón (plné) či polobetón alebo duté tehly (duté). Pravidlom pri tehlových stenách je, aby bola diera pre hmoždinku presne v tehle, nie v škárach medzi nimi. To, či ste sa trafili do tehly zisíte podľa toho, že sa z diery bude sypať prášok tehlovej farby.

Hmoždinky do pevných plných alebo dutých materiálov sú obvykle vrúbkované, do polovice narezané a nechýbajú ani krídielka. Pri plných materiáloch sú väčšinou dve, pri dutých štyri. Na väčšie zaťaženie sa využívajú hmoždinky, ktoré sa roztiahnu do štyroch strán.

Natĺkacie hmoždinky

Ak preferujete rýchlejšiu a jednoduchšiu prácu, natĺkacie hmoždinky sú ideálnou voľbou. Tento druh kotvičiek sa predáva spolu so špeciálnou skrutkou, ktorá je však silnejšia ako tie klasické. Po vyvŕtaní diery do steny ich jednoducho zatlčiete kladivom a v prípade potreby môžete skrutku dotiahnuť šróbovákom.

Natĺkacie hmoždinky do pevných stien

Určené sú hlavne do pevných stien, aplikovať  ich  môžete aj do sadrokartónu. Udržia pomerne veľkú váhu a majú široké možnosti využitia - drevené trámy či obklady, soklové lišty, pri inštalácií elektrických rozvodov, upevňovaní plechov a fólií či pri montáži okenných rámov.

Hmoždinky so sadrokartónu

Sadrokartón je špecifický v tom, že znesie menšie zaťaženie ako jeho "kolegovia" v podobe tehál či betónu. Práve preto sú na trhu hmoždinky, ktoré s týmto materiálom dokážu perfektne spolupracovať. Označované sú modrou farbou. Tvarom pripomínajú kužeľ a obvykle sú vyrobené z umelej hmoty alebo kovu.

Hmoždinky do sadrokartónu

Do steny/stropu ich vkladáme priamo a nie je potrebné vyvŕtavať dieru. Čím tesnejší priestor, tým lepšie. Po vložení skrutky sa rozťahujú do šírky a zadná časť sa zloží podobne ako dáždnik.

Pri menších váhach volíme klasické hmoždinky do sadrokartónu, pri stredných váhach siahame po kovových hmoždinkách s metrickým šróbom. Ak chceme zavesiť luster, najideálnejšou voľbou ja výklopná hmoždinka so strunkou a hákom.

Ďalšou možnosťou sú chemické kotvy. Ich výhodou je, že udržia skutočne ťažké váhy a sú univerzálne. Použiť sa dajú na všetky stavebné materiály v interiéri aj exteriéri. Nevýhodou je vyššia cena. Výrazne však uľahčujú prácu a dokážu si poradiť so situáciami, ktoré by hmožidnky nezvládli. Napríklad vtedy, ak sa drolí stena.

Poradia si so všektým!

Ľudi často nedôverujú chemickým kotvám, no skutočnosť je taká, že tieto hmoty sú vyrábajú na špeciálnych chemických bázach a po nanesení dokážu udržať aj ťažké oceľové konštrukcie. V domácnostiach nimi môžete upevňovať radiátory, umývadlá alebo zábradlia.

Chemické lepidlá na ukotvenie

Sú odolné voči korózii, vibráciám, vlhkosti a ak nespotrebujete celé balenie, môžete ho opakovane použiť aj po čase. Doba tvrdnutia pri teplote 20°C je približne 20 minút. Držia si svoj tvar a objem a tým pádom nedochádza k poškodeniu steny. Pri práci je dôležité používať ochranné oblečenie a miestnosť dobre vyvetrať.

Najkvalitnejšie chemické kotvy

Pozrite si aj naše inšpirácie

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  Publikované dňa: 08.09.2018
Hodnotenie článku:
(91.8%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti? Dlažby - mrazuvzdorná, protišmyková, vonkajšia. Aké máme možnosti?

Nevhodná dlažba sa môže po čase poškriabať, vyblednúť, dokonca sa môžu začať rozpadať jej okraje, či môže úplne popraskať. Jej následná výmena je   časovo i finančne náročná. Ako si...

Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné? Koľko stojí zimná záhrada? Sú lacné zimné záhrady z Poľska kvalitné?

Zimné záhrady sú veľmi pekným spestrením každého domu. Príbytok vkusne spájajú s dotykom prírody. Pri troške fantázie si zo zimnej záhrady môžete vytvoriť útulné miesto na oddych.

Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok Siete proti hmyzu zaistia lepší spánok

Komáre, ktorí s vami zdieľajú spálňu, vás nenechajú vyspať sa a kazia inak idylické leto. Chcete bez ťažkostí spať pri otvorenom okne? Potom pre vás máme jednoduché riešenie - sieť proti...


Pridať komentár