1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Home staging - ako nafotiť byt a dom, aby vyzeral čo najlepšie

Plánujete predať váš dom či byt? V tom prípade by ste si určite mali dať záležať na tom, aby ste v rámci jeho ponuky dodali kvalitné fotky, ktoré opticky zväčšia a skrášlia interiér i exteriér a tým tak oslovili oveľa širšiu skupinu potenciálnych zákazníkov.

Home staging ako nástroj pre lepší predaj nehnuteľnosti

Vďaka kvalitným fotografiám sa tiež separujete od ostatných ponúk, čo opäť zvyšuje vašu šancu zaujať. Poďme sa pozrieť na to, ako správne fotiť nehnuteľnosť pri jej predaji.

Najobľúbenejšie knihy o home stagingu

Čo je to služba Home Staging?

Home staging je služba, ktorú využívajú predajcovia nehnuteľností, domov a bytov. Poverení "home-stageri" sa majú postarať o to, aby bolo v príbytku všetko perfektné zariadené a výsledné fotografie ukázali danú nehnuteľnosť v tom najlepšom možnom svetle. Vzhľadom na to, že množstvo ponúk predaja nehnuteľností je neúrekom, tak rozhodujú aj tie najmenšie detaily.

V zahraničí, predovšetkým v zámorí, sa táto služba využíva úplne bežne a už aj na našom trhu nájdete celkom slušný počet firiem, ktoré sa postarajú o to, aby bola vami predávaná nehnuteľnosť pre možných zákazníkov čo najpríťažlivejšia. To, aké body sú pri fotení dôležité si teraz postupne rozoberieme.

Exteriér ako výstavná skriňa

Prvý "na ranu" prichádza exteriér. Vonkajšok domu by mal byť akousi vstupnou bránou do príbytku a mal byť vypovedať o tom, čo nás čaká v interiéri. Práve preto si ho zákazníci často všímajú ako prvý. Ako si ho teda zariadiť tak, aby zaujal? Ak máte pred domom trávnik či záhradku, tak je dôležité, aby bola tráva pokosená, kríky a stromky pekne zostrihané a neurazí, ani keď tam budete mať pár pestrofarebných kvetov.

Exteriér domu pripravený na home staging

Čomu sa rozhodnete vyhnite je zbytočný neporiadok - to je univerzálna rada prakticky pre každú časť domu či bytu. Nenechajte tam povaľovať žiadne záhradné náčinie, hadice, hračky či iné objekty, ktoré by mohli narúšať dojem z domu. Chceme, aby bol dom hlavnou a jedinou dominantou. Z toho nám vyplýva, že na fotkách by sa nemali nachádzať ani autá. Ak máte garáž, tak ju zavrite.

Ak máte bazén, tak ho dobre umyte, vyberte z neho lístie a napustite ho čistou vodou. Čo sa týka domu samotného, tak dbajte na to, aby bola fasáda čistá a ak je to možné, tak by pomohlo aj premaľovanie, keďže steny tak budú mať čerstvý a príťažlivý vzhľad. Nezabudnite umyť okná, no a keď je všetko tip-top - žiadny neporiadok, všetko čisté, upravené a pokosené, tak sa môžete pustiť do fotenia.

Prechádzame dovnútra

Ak ste si vonkajšok vášho domu zariadili a pofotili, tak sa môžete presunúť dovnútra. Než sa pustíme k jednotlivým izbám, tak si povedzme niekoľko základných pravidiel. Opäť tu hlavnú rolu zohráva poriadok - povysáme alebo pozmývame podlahu, umyjeme okná a tiež nábytok. Čistota, poriadok a pekné usporiadanie nábytku je základ.

Ak máte v miestnostiach nejaké vyhorené žiarovky, tak ich nahradíte novými a pri fotení zapnite všetky svetlá. Dbajte na to, aby boli žiarovky rovnaké - to znamená, že nestriedajte LED žiarovky s tými klasickými. Ak máte ventilátory, tak ich vypnite - to platí aj pri televízoroch, počítačoch a všetkých obrazovkách. Pre zlepšenie svetla odtiahnite žalúzie a závesy - z toho vyplýva, že by ste mali fotiť hlavne pri peknom slnečnom počasí.

Fotenie interiéru - služba home staging

Zbavte sa malých koberčekov a rohoží, aby ste zákazníkom ukázali podlahu. Usteľte postele, respektíve pohovky. Topánky a oblečenie schovajte do šatníkov. Zároveň je dobré, keď odstránite všetky fotografie a osobné veci. Jasné, pre vás síce majú hodnotu, no zákazník k nim nemá žiadny citový vzťah a potrebuje vidieť dom ako taký.

Kuchyňa obvykle zaberie najviac času

Áno, pekne naaranžovať kuchyňu zaberie relatívne dosť času. Aj tu stále pracujeme s tým, aby sme čo najviac do popredia dali poriadok. Chceme u zákazníkov vytvoriť pocit, že v kuchyni je dostatok miesta a je perfektne pripravená na prípravu jedál. Pracovné dosky by mali byť takmer prázdne. Ak máte nejakú štýlovú kanvicu na kávu, tak ju tam pokojne môžete zakomponovať.

Z chladničky dáme preč všetky magnetky a fotografie, odpadkový kôš dáme do skrine alebo niekde, kde na fotke nie je viditeľný. Nemusíme snáď ani pripomínať, že v dreze by nemal byť žiadny riad. Príbor, poháre, taniere a všetky doplnky poukladáme na svoje miesta.

Podobne postupujeme aj pri obývačke

Ako v predošlých prípadoch, aj tu najskôr musíme upratať a odstrániť všetky rušivé elementy, fotky, knihy či hračky. Maximálne môžete umiestniť jednu-dve knihy na stôl spolu s peknou misou s ovocím alebo decentným kvetom. Určite sa ale zbavte časopisov, listov a podobných záležitostí. Ak sú vidieť nejaké káble od elektroniky, tak sa ich posnažte schovať napríklad pod koberec.

Fotenie interiéru - home staging

Je potrebné dbať na každý detail, preto, ak máte na pohovke vankúše či nejakú dečku, tak ich pekne upravte, aby pôsobili príjemným dojmom. Ak steny nie sú v optimálnom stave, tak ideálnym krokom by bolo premaľovať ich. Neuškodí ani zopár obrazov, ale v rozumnej miere! Maximálne 3-4 aj to tak, aby zapadali do celkového dizajnu obývačky.

Nezabúdame ani na jedáleň

Či už máte jedáleň, alebo len jednoducho stôl, pri ktorom jedávate, tak je potrebné ho do fotografií zakomponovať. Stôl by mal byť perfektne čistý, musí vynikať a preto na ňom nesmú byť žiadne taniere, príbor alebo iné zbytočné veci. Do jeho stredu môžete opäť položiť nejakú peknú kytičku. Stoličky musia byť rovné a snažte sa medzi nimi dodržať rovnaké rozostupy. Na fotografiu rozhodne nepatria špeciálne stoličky pre deti.

Posteľ musí byť dokonalá

Ak spomíname posteľ, tak ďalšia miestnosť je jasná - spálňa. Zákazníci často prikladajú spálni najväčší dôraz a preto je potrebné si tu dať záležať ešte viac ako inde.

Fotenie interiéru spálne - home staging

Okrem "klasiky" - čistá podlaha, odtiahnuté okno, odstránenie osobných vecí, nabíjačiek a tak podobne, je nutné perfektne ustlať posteľ, zarovnať posteľnú bielizeň ak máte takú možnosť, tak môžete využiť aj dekoratívne vankúše. Na nočnom stolíku nenechávajte žiadne veci, maximálne nejakú peknú lampu.

Kúpeľňa ako z luxusného hotela

Predstavte si obrázky z luxusného hotela a to, ako vyzerajú kúpelne a toalety tam. No a snažte sa tento obraz vniesť do tej vašej. Kúpelňa a záchod je pomerne nenápadná časť príbytku, no na potenciálnych zákazníkov má nesporný vplyv a aj podľa nej môžu hodnotiť dom ako taký.

Je dôležité, aby tam neboli kefky, fény, šampóny, mydlá a ďalšie iné veci, ktoré obvykle v kúpelni mávame. Uteráky môžu ostať, no musia byť čisté a ideálne tie najnovšie, respektíve najmenej opotrebované, ktoré máte. Z podlahy dajte preč rohožke, koberčeky a nezabudnite sklopiť záchodovú misu! Zavrite všetky dvierka a šuflíky a kúpelňa je pripravená na fotenie.

Zhrnutie - čo sme sa dozvedeli?

Ak ste si len zbežne pozreli, že koľko ľudí predáva nehnuteľnosti, tak viete, že ich je skutočne veľa. Preto, ak aj vy chcete predať svoj byt či dom, tak je nutné sa od ostatných ponúk odlíšiť vyčnievať z davu. No a základným kameňom úspechu je home staging - zariadiť si svoj príbytok do tých najmenších detailov tak, aby bol čo najviac atraktívny pre kupujúcich.

Home staging - ukázanie atmosféry domova

Rozhoduje každý detail. Dom musí mať svoju dušu, no zároveň sa vyhnite vkladaniu osobných vecí. Celkový "look" musí byť čistý a citlivo vyšperkovaný o rôzne dekorácie či doplnky. Nesmierne dôležitý je poriadok, veľa svetla a tiež pekne upravený exteriér.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 22.08.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta? Bývanie v neskolaudovanej stavbe – hrozí pokuta?

Čo hrozí v prípade bývania v neskolaudovanej stavbe? Prečo ju mnohí odkladajú na neurčito napriek možným sankciám? Aké výhody kolaudácia prináša? Všetko podstatné nájdete v článku.

Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama Odmietala som platiť províziu, tak som si byt predala sama

Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie Ako bezpečne zaplatiť cenu za kúpu nehnuteľnosti. Banková vinkulácia je riešenie

Či už budete za bývanie platiť vlastnými zdrojmi, alebo kombináciou hypotekárneho úveru a vlastných zdrojov, mali by ste myslieť dopredu a byť opatrní. Kúpnu cenu totiž môžete uhradiť...