Hracie podložky a deky na hranie s hrazdičkou či tunelom. Praktické pomôcky aj pre vaše deti

Deti potrebujú priestor na pohodlné hranie a zároveň rozvíjať vnímanie. Vytvoriť takýto priestor nie je vôbec náročné a môžete to urobiť v podstate kdekoľvek.

Detská deka na hranie

Dobrou voľbou pre dieťa je napríklad lehátko, ale aj hracia deka. Aké možnosti pri výbere diek máte? Prezradíme vám v dnešnom článku.

Obľúbené hracie deky

Ako vybrať tú správnu hraciu deku či podložku?

Hracia deka predstavuje pre dieťa priestor pre hru, zábavu i rozvoj. Dieťatko sa v prvých mesiacoch a rokoch veľmi rýchlo vyvíja, preto je vhodné mu poskytnúť dostatok podnetov, stimulovať jeho zvedavosť a chuť objavovať. K rozvoju zmyslov, hrubej i jemnej motoriky a koordinácie dieťaťa prispieva detská hracia deka, ktorá stimuluje hmatové, zvukové i sluchové zmysly dieťaťa.

Pri výbere je dôležité zohľadniť vek dieťaťa. Pre dieťatko, ktoré leží na chrbte, je vhodná hracia deka s hrazdou s upevnenými závesnými hračkami, pre batoľa zase hracia podložka s vyvýšenými okrajmi. Pre dieťa, ktoré už vie aj zdvíhať hlavičku a je zvedavé na svoje okolie, je vhodná deka s interaktívnymi prvkami a textúrami.

Deka na hranie

Keďže deti spoznávajú zo začiatku hmatom a ústami – všetko chytajú a strkajú do pusy, rozhodujúcou je aj kvalita materiálu. Podložka, hračky a interaktívne prvky, musia byť maximálne bezpečné a zdraviu neškodné. Deka by mala obsahovať rôzne typy hračiek (veľkosť, tvar, farba, zvuk), pestrosť bude viac stimulovať vnímanie dieťaťa a vzbudí jeho aktivitu. Zároveň musia byť dostatočne veľké, aby ich dieťa nemohlo prehltnúť, obsahovať by nemali malé časti, ktoré by mu mohli ublížiť. Čo sa týka hracej deky so zvukmi, hudba by mala byť upokojujúca a nie veľmi hlasná.

Najlepšie deky na hranie

Hracie deky a podložky – možnosti

Odkedy používať hraciu deku? Dá sa to už od narodenia dieťaťa. Výber hracích podložiek pre bábätká i väčšie deti je dostatočne veľký na to, aby si z nich dokázala vybrať každá mamička. Deka je vhodná skôr do interiéru a obsahuje viac hracích prvkov, podložku možno použiť na podlahe, tráve či v ohrádke, má protišmykovú úpravu, čiže sa pri hraní neposúva.

Hracia deka s hrazdou

Výhodou týchto diek je to, že sa dajú v prípade potreby použiť samostatne bez hrazdičky. Dieťa má vďaka hrazde neustály dosah na hračky. Hrazdičky rozvíjajú zrakové vnímanie dieťaťa i jeho poznávanie. Dieťa sa učí medzi 6. týždňom a 4. mesiacom opakovať veci, ktoré sa mu podarilo sprvu urobiť náhodne. To, že hrkálka na hrazdičke hrká, zistí dieťa buchnutím do nej, opakovaním si osvojí príčinu a následok.

Detská deka s hrazdou

Dieťa si rozvíja vďaka hracej deke aj motoriku rúk, trénuje si úchop, učí sa chytať „do kríža" a rozvíja si tiež hrubú motoriku. Hrazdička má vplyv na rozvoj svalov na ramenách, chrbte, krku, bruchu i nohách. Rozdielnosť materiálov, zvukov, farieb podporuje rozvoj zmyslov. Hracia deka s melódiami a hracia deka s ohrádkou sú typy diek s hrazdou. Melódie sú pre dieťa upokojujúce, ohrádka je vhodná pre bábätká kvôli bezpečnosti.

Hracia deka s tunelom

Multifunkčná deka s hrazdou a tunelom poskytuje dieťaťu možnosť sa hrať, poležať si, plaziť sa i sedieť v úkryte. Deti sa v nej zabavia, sú motivované k pohybu a objavovaniu sveta. V skrýši sa cítia bezpečne, závesné hračky na hrazde im umožňujú sa hrať, kedykoľvek sa im zachce. Hracia deka s tunelom rozvíja zvedavosť, zlepšuje koncentráciu i koordináciu pohybov, hmatové a tiež motorické schopnosti dieťaťa.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie hracie deky

Penová hracia podložka

Detská hracia podložka je tiež praktickou pomôckou, ktorá je vhodná na rôzne povrchy. K najpopulárnejším patrí práve penová podložka. Na zem či do záhrady? Vďaka odolnému a ľahko čistiteľnému materiálu sa hodí všade. Zo svojho detstva si možno pamätáte penovú podložku pexeso, ktorá sa stále teší veľkej obľube. Chráni dieťa pred chladom a v závislosti od výberu rozvíja aj jeho predstavivosť.

Rozkladacia podložka na hranie je ľahko skladovateľná, v prípade cestovanie ju bez problémov zbalíte do tašky a rozbalíte/rozložíte, kde potrebujete.

Kvalitné hracie podložky

Výhody hracej deky

Hraciu deku môžete využiť už od prvého mesiaca dieťaťa, keď bude staršie, dá sa použiť ako príjemná podložka na sedenie. Dieťa sa vďaka deke učí spoznávať farby, tvary, zvuky či sa orientovať v priestore. Rozvíja si motoriku, zdokonaľuje koordináciu, spoznáva farby, tvary a zvuky, ktoré ho podnecujú k aktivite. V prípade, že deka obsahuje aj hudobnú funkciu, dieťa sa nielen upokojí, ale aj rozvíja svoj sluch.

Hracia deka s hrazdičkou

Hracia deka sa dá ľahko rozložiť a zložiť, hrazda sa dá odmontovať, rovnako ako hračky z nej. Tie potom môžete v prípade, že dieťa sa s nimi zžilo, zavesiť na kočík, postieľku či autosedačku.

Najpredávanejšie značky hracích diek

Určiť, ktorá je tá najlepšia hracia deka, je pomerne ťažké. Podľa preferencií, množstva hračiek a stimulov či ceny by každý rodič uprednostnil niečo iné. Produkty od firiem, ktoré sa zameriavajú na výrobu detských pomôcok, sú zvyčajne kvalitné a rodičmi chválené. K najpredávanejším značkám hracích diek možno zaradiť Fisher Price, Bright Starts, Parklon a Baby Mix.

Vo svojej ponuke majú nielen lacné hracie deky ale aj ich drahšie verzie. Tie lacnejšie varianty zakúpite už od 20 eur, najdrahšie modely stoja viac ako 130 eur. Hracie podložky môžu byť ešte drahšie, niektoré stoja aj viac ako 200 eur. Suma závisí od spôsobov využitia, použitých materiálov i od značky. V prípade hracích diek sú modely 3v1 či 5v1 prirodzene drahšie ako klasická hracia deka s hrazdičkou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň Skrinky pod TV – praktické a pútavé zároveň

Máte už vybratý stolík pod TV? Nie je to také jednoduché ako ste si na začiatku mysleli? Možno vám pomôžu sa rozhodnúť naše tipy. Nechajte sa inšpirovať našou galériou.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 28.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca Aká podlaha je najlepšia do detskej izby? Vinylová, korková alebo plávajúca

Kupujete podlahu do detskej izby? Malé deti trávia na zemi kopu času, a preto by ste výber správnej podlahy nemali podceniť. To, aké faktory sú dôležité pri podlahách pre deti, si...

Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku Ako vybrať mobil pre deti? Detský dotykový mobil podľa veku

Vybrať mobil pre deti môže byť dosť náročné s ohľadom na to, aké nástrahy na ne pri jeho používaní čakajú. Poradíme vám, ako si s nimi poradiť, ako vybrať tlačidlový či dotykový telefón...

Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať Najlepšia detská trampolína pre deti? Poradíme, ako vybrať

Snáď neexistuje zábavnejšia pohybová aktivita pre deti ako je skákanie na trampolíne. Pri výbere vhodnej trampolíny by ste však nemali dbať iba na atraktívny vzhľad, ale tiež na...