Hrazda do dverí na zárubne alebo na stenu? Poradíme

Hrazda naozaj patrí medzi základné náčinie, ktoré je aj veľmi obľúbené. Pochopiteľne, má to svoje dôvody. Hrazda je extrémne účinným druhom náradia, ktoré vám pomôže kompletne precvičiť hornú časť tela.

Hrazda na stenu na cvičenie 

Hrazda na stenu, hrazda do dverí alebo na strop vám umožňujú mať hrazdu priamo u vás doma. Takisto sú skvelou alternatívou sú bradlá alebo tzv. voľne stojace hrazdy. Prečo si kúpiť hrazdu domov? Čo s ňou môžeme precvičovať? Všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcom článku. Takisto vám poradíme na čo si pri výbere dávať pozor a vyberieme pre vás tie najlepšie hrazdy.

Dôvody prečo mať hrazdu doma

Druh tohto náčinia je skutočne multifunkčným. Hrazda posilňuje predovšetkým hornú časť tela so zameraním na ramená, chrbtové, brušné svalstvo ale aj ruky a predlaktia. Hrazdy nesmú chýbať v žiadnej posilňovni. Vy však do preplneného fitness centra chodiť nemusíte. Hrazdu totiž môžete mať aj doma.

Hrazda do dverí vám pomôže získať silu, vylepšiť techniku cvikov a navyše vás jej kúpa vyjde určite menej ako návštevy posilňovne. Navyše hrazdy určené domov sú skladné a zaberú minimum miesta. Ich upevnenie je skutočne jednoduché a stabilné. Či ide o hrazdu na zárubne alebo hrazdu na stenu, ich montáž je skutočne jednoduchá a všetko závisí od vašich priestorových možností a preferencií.

Hlavný výhody hrazdy

  • viacúčelové náčinie, ktorým precvičíte kompletnú hornú časť tela
  • ušetríte na vstupoch do posilňovne
  • tým, že cvičíte doma ušetríte množstvo času
  • cvičíte s vlastnou váhou tela prípadne s prídavnou váhou na opasok
  • pomôže vám získať silu a vylepšiť techniku zhybov a iných cvikov
  • hrazda zaberá minimum miesta
  • ich inštalácia je nenáročná, často bez akéhokoľvek vŕtania (typ hrazdy)

Bezpečnosť a pohodlie

Dva dôležité parametre, na ktoré je potrebné dávať pozor. Ak hovoríme o bezpečnosti ide predovšetkým o spôsob ukotvenia hrazdy. Teda ide o to, aký závesný systém hrazda využíva. Samozrejme, na hrazde môže cvičiť každý. Či máte 60 alebo 100 kg, pri prvom kontakte s hrazdou by ste mali vedieť, či sa cítite na hrazde bezpečne. Systém upevnenia je preto základným atribútom. Ideálne je prečítať si konkrétne referencie na konkrétny produkt.

Dverná hrazda na cvičenie

Samotné pohodlie je prepojené s bezpečnosťou. V tomto prípade ide o pocit bezpečia, ktorý ak máte, cítite sa pohodlne. Takisto sú však prvkami pohodlia napríklad držadlá. Takisto je dobre, ak držadlá majú pogumovanie, ktorým zabránite treniu. Odporúčame však používať fitness rukavice.

Priemer hrazdy

Na tento parameter si určite treba dávať pozor. Ide možno o detail, no veľmi podstatný detail. Držadlá, respektíve plochu, ktorou objímate rukami hrazdu pri cvičení by nemala byť príliš tenká ani príliš hrubá. Váš úchop musí byť pevný. Pri veľkom priemere dochádza, k tomu, že často musíte vyvinúť omnoho viac sily, ťažšie sa vám totiž drží a to spôsobuje ubúdanie výkonnosti. Pri tenkom priemere sa vám zasa dotýkajú prsty dlane a to býva takisto nepríjemné. Ideálne je, aby mala konštrukcia hrazdy priemer okolo 25 – 32 mm.

Typy hrazdy a jej umiestnenie

S typom hrazdy súvisí aj umiestnenie samotnej hrazdy. To sa odvíja predovšetkým podľa priestorových možností ktoré máte. Vy musíte najlepšie vedieť určiť, či je pre vás hrazda do dverí z hľadiska priestoru vhodná. Alebo radšej navŕtate pár skrutiek do steny či do stropu. Preto vám predstavíme všetky druhy hrázd, ktoré máte na výber. Takisto sme pre vás vybrali zopár modelov, ktoré splnia všetky kritériá.

Domáce cvičenie na hrazde

Hrazda do dverí

Patrí rozhodne k tým najpoužívanejším. Preferuje ju množstvo začiatočníkov ale i pokročilých cvičencov. Predovšetkým jej výhodou je skladnosť. Dverová hrazda je totiž teleskopická. Za pomoci skrutiek na oboch stranách hrazdu roztiahnete na taký rozmer, aký potrebujete na stabilné uchytenie o zárubne. Preferovaná je aj kvôli tomu, že po cvičení ju jednoducho odmontujete a uložíte kamkoľvek. Spomenúť musíme, samozrejme, bezpečnosť. Riaďte sa takisto hmotnostným obmedzením a myslite na rezervu.

✅ inSPORTline RK100

Hrazda do dverí inSPORTline RK100

Ak s cvičením iba začínate, potom vám odporúčame túto nastaviteľnú hrazdu do dverí pre príťahy. Jej výhodami sú jednoduchá montáž a demontáž, protišmykové úchopy po celej dĺžke a najmä výborná cena.

» Nosnosť: 100 kg
» Nastaviteľná veľkosť
» Približná cena: 20 €

 

Viac informácií

Hrazda na stenu

V tomto prípade ide o profesionálnejšie hrazdy, ktoré sa upevňujú na stenu pomocou skrutiek. S čím partnerka alebo manželka nemusí byť úplne stotožnená. Ak však máte miesto pre tento typ hrazdy, choďte do toho. Hrazda má vyššiu nosnosť oproti dverovej a takisto je bezpečnejšia, keďže ukotvenie je pevné. Zároveň tento druh hrazdy vám umožňuje aj pohodlnejšie uchopenie a umiestnenie do ideálnej výšky. Hrazda môže mať takisto väčšie množstvo úchopov. Dbajte na to, že v prípade zhybov je nutné, aby bola hrazda od stropu minimálne 30 – 40 cm. Výhodou je aj to, že i keď je stabilne upevnená, je v určitej výške a nezaberá toľko miesta, ako sa môže zdať.

✅ inSPORTline LCR1 103

Hrazda na stenu inSPORTline LCR1103

Ak hľadáte spoľahlivú a cenovo dostupnú hrazdu na stenu, potom siahnite po tejto. Ide o nástennú hrazda s pevnými zvarmi s 3 možnosťami úchopov. Výhodami sú jednoduchá inštalácia, ale i to, že ide o univerzálny model -  vhodný do bytov aj posilňovní.

» Nosnosť: 100 kg
» Priemer úchopu: 25 mm
» 3 možnosti úchopu
» Približná cena: 69 €

 

Viac informácií

Hrazda na strop

V zásade ide o brata nástennej hrazdy. Ideálna je na miesta, kde máte dostatočne vysoký strop. Pri stropnej hrazde treba rozhodne myslieť na kvalitné upevnenie, aby ste predišli nepríjemným pádom. Pre uchytenie hrazdy do stropu budete potrebovať s určitosťou vŕtačku a skrutky s hmoždinkami. Zvyčajne býva ukotvená v minimálne 4 bodoch. Umiestniť ju môžete prakticky kdekoľvek, kde to priestor dovoľuje.

✅ inSPORTline RK110

Hrazda na strop inSPORTline RK110

Táto závesná hrazda na strop má až šesť možností úchytu. Samozrejmosťou sú protišmykové rukoväte.

» Nosnosť: 150 kg
» Priemer úchopu: 25 mm
» Protišmykové úchopy
» Približná cena: 57 €

 

Viac informácií

Bradlá

Tieto dve horizontálne umiestnené tyče sú skôr pre „gymnastov“, no nie v každom prípade. Bradlá sa upevňujú na stenu za pomoci skrutiek. Zakúpiť si môžete bradlá v prípade, že sa chcete zamerať viac na prsné svalstvo a ramená. Ideálne je ak zakúpite konštrukciu, ktorá je spojená. Zakúpiť môžete aj konštrukciu z dvoch častí. Pri montáži však dávajte pozor na vzdialenosť medzi tyčami.

✅ inSPORTline RK120

Bradlá na stenu inSPORTline RK120

Nástenné bradlá so 4 tyčami s gumovými úchopmi. Pohodlné podložky na ruky a chrbát zabezpečia pohodu pri precvičovaní brušného svalstva či svalov rúk a chrbtice. Bradlá sú prichytené pomocou 6 skrutiek, vďaka čomu sa pri cvičení netreba nijako obmedzovať.

» Nosnosť: 100 kg
» Gumové úchopy
» Približná cena: 65 €

 

Viac informácií

Voľne stojace hrazdy

ide o multifunkčné zariadenie, ktoré vám umožňuje precvičovať zhyby, kľuky či príťahy. Voľne stojaca hrazda si samozrejme vyžaduje väčší priestor, no takisto ponúka viac možností pre cvičenie (viac úchopov a polôh). Ak teda potrebujete hrazdu s vysokou nosnosťou a nechcete vŕtať do steny, voľne stojaca hrazda je práve pre vás. Zamerajte sa na robustnejšie konštrukcie, ktoré vám zaručia stabilitu. Ideálny je ako podklad protišmyková podložka.

✅ inSPORTline Power Tower X150

Multifunkčná hrazda inSPORTline Power Tower X150

Multifunkčná cvičebná veža s možnosťou bench lavice má robustnú oceľovú konštrukciu, pohodlné polstrovanie a protišmykovú úpravu. Ide o výborné riešenie do domácej posilňovne - dokážete na nej posilňiť celú hornú polovicu tela.

» Nosnosť: 120 kg
» Priemer úchopu: 25 mm
» Približná cena: 189 €

 

Viac informácií

Zhyby sú základ

Zhyb je základný cvik, ktorý vám hrazda umožňuje vykonávať. Ide o perfektný cvik, ktorý zabezpečí rozvoj predlaktí, chrbtového svalstva, ramien a takisto rúk. Zhyby sú perfektným cvikom, ktorý nielenže vám pomôžu k rozvoju svalstva, ale takisto perfektne tvarujú svaly a pravidelnou frekvenciou zvyšujú aj vašu silu.

Šírka úchopu by pri zhyboch môže byť rôzna. Základných úchopom je však o niečo viac ako je šírka vašich ramien. Široký úchop zabezpečí, že väčšinu práce odvedú práve ramená a chrbtové svalstvo. V prípade užšieho úchopu sa zameriate na ruky (biceps) a predné ramená.

Pohyb pri zhybe by mal byť vedený plynulo. V dolnej fáze začínate s vystretými rukami a pokračujete do hornej fázy, kde sa dostanete bradou tesne nad tyč. Ak je to pre vás náročné, začnite s pohybom, kedy budete končiť pod hrazdou, pohyb bude teda kratší.

Húpanie telom či kmitanie nohami k rozvoju techniky určite neprispeje. Švihom si len pomáhate a tým pádom znižujete účinnosť svalov, ktoré chcete zapájať. Radšej robte 5 opakovaní s prestávkou a pokračujte, no dodržujte techniku. Postupom času sa progres určite dostaví.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky ši kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 11.06.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie florbalové hokejky: Ako vybrať veľkosť pre deti? Najlepšie florbalové hokejky: Ako vybrať veľkosť pre deti?

Florbal - pozemný hokej je u nás stále populárnejší. Ak ho chcete skúsiť, zabezpečte si potrebnú výstroj. Viete, ako vybrať florbalovú hokejku? Dozviete sa to v našom článku!

Ako vybrať turistický varič? Prenosný, plynový, kempingový na kartuše Ako vybrať turistický varič? Prenosný, plynový, kempingový na kartuše

Dobrý turistický varič je neoceniteľným pomocníkom všetkých milovníkov turistiky. Chcete vlastniť kvalitný a spoľahlivý model? V našom článku vám poradíme, podľa čoho si správny varič...

Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut Akú turistickú obuv? Vysokú! Vyskúšajte Garmont alebo Mammut

Chystáte sa do hôr, ale v botníku sa na vás usmievajú len sandále a iná nevhodná obuv? Vieme, alko si vybrať z ponuky outdoorovej obuvi správne.


Pridať komentár