Hydropónia: aké výhody má toto pestovanie? Aké pomôcky potreba?

Nie, hydropónia nie je žiadny špecifický druh rastliny. Hydropónia druh pestovania rastlín samotných. Počuli ste už niečo o pestovaní rastlín bez klasického substrátu? Rastliny sú v tomto prípade pestované za pomoci špeciálneho živného roztoku.

Pestovanie zeleniny hydropónia

Prečo je takéto pestovanie výhodné? Predovšetkým preto, že hydroponicky možno pestovať takmer všetky druhy interiérových rastlín. Všetko podstatné o samotnej hydroponickej kultúre a jej výhodách i nevýhodách sa dozviete v ďalších riadkoch.

Čo je hydropónia?

Pre mnohých neznámy pojem môže vzbudzovať rôzne dojmy. Ako sme však už naznačili ide o druh pestovania, pri ktorom absentuje prítomnosť klasickej zeminy. Namiesto toho sú rastlinky umiestnené v živnom roztoku. Týmto spôsobom možno pestovať všetky druhy izbových rastlín. Ak nie je rastlina umiestnená priamo v živnom roztoku, často sa využíva tzv. hydroponický substrát s názvom keramzit. Ten funguje ako stabilizátor, aby rastlina bola vzpriamená a vyzerala ako v klasickom substráte. Samotný živný roztok je v kontakte len s koreňmi danej rastliny.

Hydroponický substrát LECA

Keramzit je špeciálny druh substrátu, ktorý je vyrobený zo zvláštneho druhu ílu. Vyrába sa v špeciálnych rotačných peciach a má hnedočervenú až hnedú farbu. Svojou štruktúrou zabezpečujú keramzitové granule, že rastlina si drží tvar a zároveň keramzit umožňuje prienik vzduchu a živín. Ide teda o hydroponický substrát, ktorý je medzinárodne známy pod názvom Leca.

Hlavné výhody hydropónie

Hydroponické pestovanie rastlín so sebou prináša skutočne množstvo výhod. Tou prvou je azda a to najdôležitejšie zdravie rastlín. Správnym spôsobom hydroponického pestovania rastlina rastie správne a má vitálne vizuálne vlastnosti. Takisto ide o úsporu a reguláciu živín. Tento druh pestovania sa odporúča aj na miestach (nákupné centrá, kancelárie...), kde nie je starostlivosť o rastliny odborná a pravidelná. Vďaka hydroponickému substrátu presne viete, aká je úroveň a teda aj spotreba živín.

Veľkým plusom pre ekologických nadšencov bude určite to, že vďaka hydroponickému substrátu sa vyhnete škodcom, herbicídom i pesticídom. Takisto vám hydroponické pestovanie ušetrí čas aj peniaze. Presádzanie rastlín pestovaných hydropóniu je v podstate nepotrebné. Okrem iného sa hydropónia využíva aj na miestach, možno vás to prekvapí, ale podobný systém pestovania rastlín sa využíva aj vo vesmíre. Konkrétne hydropónia zeleniny a ovocia je naozaj špecifickým elementom.

Pestovanie šalátu v hydropónií

Hydroponické pomôcky

K samotnému hydroponickému pestovaniu je nutné si zabezpečiť aj určité pomôcky. Jednou z nich je aj samotný keramzit (Leca).

Hydroponické nádoby – pri pestovaní hydropóniou sa využívajú dvojité nádoby. Vnútorná časť slúži pre samotný koreňový systém a hydroponický substrát. Vnútorná časť nádoby má v sebe dierky po boku, aby umožňovala koreňom sa ďalej rozvíjať. V spodnej strane slúžia dierky pre umiestnenie vyživovacej tablety alebo priestor pre hnojivo. Nádoby musia byť vodotesné. Najčastejšie ide o plastové či sklené nádoby.

Hydroponické hnojivá – tie sú dôležité predovšetkým pri zálievke. Práve pri zalievaní sa pridávajú hnojivá, ktoré vytvárajú výživný roztok. Na toto existujú špeciálne hnojivá určené na hydroponické pestovanie. Určite nepoužívajte klasické hnojivá na izbové rastliny. Tie sa v keramzite nedokážu dobre vstrebávať a rozpúšťať. Spomínali sme tablety, ale v hre sú takisto tekuté hnojivá. Výhodou je, že hnojivá majú v hydroponickom substráte vyššiu účinnosť a trvácnosť.

Hladinomer – ide iba o detail, prehľad o tom, ako na tom je hnojivový roztok alebo stav rozpustnosti tabletového hnojiva musíte mať tak či tak. Hladinomer jednoducho ukazuje stav živného roztoku (hladinu vody v nádobe).

Zálievka pri hydroponickom pestovaní

Práve vďaka spomínanému hladinomeru môžete mať dokonalý prehľad o tom, ako je na tom hodntoa vášho živného substrátu. Keď rastline treba doplniť vlahu, hladinomer to jednoducho ukáže. Ak nádobu hladinomerom vybavenú nemáte v závislosti od druhu rastliny pravidelne kontrolujte stav hydroponického substrátu a podľa potreby ho dopĺňajte.

Dopĺňanie hydroponického substrátu

Obvykle dokáže držať vlahu až 7dní. Použiť je možné aj tekuté hnojivo, určené pre hydropóniu.

Z klasiky na moderný trend

Mnoho ľudí si nie je istými, či je dobré prejsť z klasického substártu na hydroponický. Samozrejme, v závislosti od rastliny, niektoré to znášajú horšie iné lepšie. Ideálne je zmenu urobiť pred začiatkom vegetačného obdobia. Vtedy disponujú najväčším množstvom živín.

Pre presádzaní korene rasltiny očistite a opláchnite vo vode, aby ste sa zbavili hliny. Rastlinu zasaďte do keramzitu (hydroponický substrát). Pri presádzaní dbajte na to, aby mala rastlina rovnakú výšku stonky ako v pôvodnom substráte a nedošlo k nejakému zbytočnému šoku či lámaniu. Následne rastlinu vložíte do nádoby, kde je umiestnený hladinomer. Tam vykonáte prvotnú zálievku a rastlinu pozorne sledujete. Predovšetkým rozvoj koreňového systému.

Nevýhody hydropónie

Hľadať nevýhody dá zabrať, no pre mnohých to je väčšinou o zvyku. Predsa len ide o niečo iné. Ak však už máme hľadať nejaké negatívum, môžeme sa stretnúť s prehnojením. To znamená, že samotný hydroponický substrát je presýtený a tým pádom tvorí zlé pH pre rastliny. Tým spôsobí, že mikroorganizmy a procesy nebudú v rovnováhe, čo môže mať pre rastlinku fatálne následky. Preto je potrebné dodržiavať zásady.

Pestovanie nie je možné pri nízkych teplotách. Ideálna je logicky izbová teplota. Takisto teploty nad 35 °C môžu spôsobovať spomalenie rastu rastlín. Cena hydroponického pestovania sa z počiatku môže zdať nákladná. Avšak, eshopy zamerané na predaj hydroponických pomôcok ponúkajú väčšinou vybavenie za podobné ceny a časom sa vám investícia vráti viacnásobne.

Hydropónia je jedným z najekologickejších spôsobov pestovania bez toho, aby využívala škodlivé umelé hnojivá a poškodzovala tak životné prostredie.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 07.04.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!