1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Impregnácia dreva do exteriéru je dôležitá proti vode aj plesni

Drevo je veľmi vďačným stavebným materiálom – jednoduchá manipulácia, pevnosť či ľahká opracovateľnosť z neho robia univerzálneho pomocníka pri akýchkoľvek menších či väčších stavbách a rekonštrukciách. 

Impregnácia dreva v exteriéroch

Ak však chceme predĺžiť jeho životnosť, tak by sme určite mali investovať do jeho impregnácie, ktorá predstavuje ochranu voči širokej škále externých vplyvov. 

Obľúbené produkty na impregnáciu dreva

Impregnácia v skratke... 

Povrchová úprava drevených materiálov je bežnou praxou a je veľmi dôležité, aby bola vykonaná správnym postupom. Neradno ju podceniť predovšetkým v exteriéroch, kde je faktorov vplývajúcich na stavebné materiály oveľa viac. Poďme na to pekne postupne. 

Keď sa bavíme o impregnácii dreva, tak zjednodušene hovoríme o jeho povrchovom opracovaní prostredníctvom prostriedkov, vďaka ktorým sa vytvorí ochranná vrstva voči pomerne širokej škále vonkajším vplyvom.

Impregnácia chráni drevo aj pred vodou

Vplyvom, ktoré by mohli relatívne veľkým spôsobom znížiť kvalitu drevu a zároveň tak skrátiť jeho životnosť. Impregnácie bývajú obvykle riedke, aby sa dostali hlbšie do dreva a naplno tak plnili požadovanú funkciu.  

To, aké konkrétne postupy sa pri tom využijú sa následne odvíjajú od prostredia a funkcií, ktoré má drevo spĺňať. 

Pred čím impregnácia chráni a na čo je drevo náchylné? 

Drevo je asi najviac náchylné na vodu, veľmi rýchlo nasiakne vlhkosť a to môže zapríčiniť reťazec nepríjemných udalostí – objemové zmeny, tvorba plesní a húb či hnitie a tým pádom strata pevnosti. Preto musia impregnáciu podstúpiť všetky drevené výrobky, ktoré budú vystavené vode. 

Svoj podiel na kazení dreva môže mať tiež drevokazný hmyz alebo UV žiarenie zo slnka, takže je tiež potrebné vziať ich do úvahy. Impregnačné materiály obsahujú takzvané biocídy a práve tie eliminujú vývin škodcov. 

Príprava povrchu a hrúbka náteru 

Než sa pustíme do samotnej aplikácie, tak je veľmi dôležité, aby ste si pripravili povrch a vedeli, aký hrubý má náter byť. Čiže, povrch musí byť suchý a ideálne by bolo, ak by bol poriadne opracovaný stolárom a bol úplne hladkýPodobné pravidlá platia aj pri pomôckach – štetce a valčeky musia byť očistené od všetkých nečistôt a čiastočiek. 

Impregnácia vonkajšej terasy z dreva

Hrúbka náteru úzko korešponduje s účinnosťou a závisí od konkrétneho výberu látky. Hrúbka by nemala byť ani príliš tenká, ani veľmi hrubá. Na baleniach je takmer vždy napísaná odporučená spotreba, ktorou by ste sa mail riadiť. 

Spôsob nanášania impregnačnej látky 

Dostávame sa k tomu, čím sa impregnačná látka nanáša a akým spôsobom by sa to malo robiť. Proces to je pomerne jednoduchý, no určite ho netreba podceniť a preto pozorne čítajte nasledujúce rady. Impregnačné látky sa môžu nanášať a aplikovať rôznymi spôsobmi – striekanie, natieranie štetcom alebo namáčanie 

Výber závisí od vašich preferencií, teda zvoľte si to, čo budete považovať za najjednoduchšie anajpraktickejšie, no zároveň súvisí aj s výberom materiálu. Štetce s prírodnými štetinami využívame pri látkach s organickými rozpúšťadlami, pri látkach s vodným základom zase využijeme syntetické štetiny alebo krátkosrsté valčeky. Stačí, že budete myslieť na to, aby sa impregnačná látka dostala dostatočne hlboko do dreva a tak mala väčšie pole pôsobnosti. 

Ako postupovať a čo impregnácia ponúka? 

Hĺbková impregnácia sa vykonáva na zdravé a suché kusy dreva, pôsobí dlhodobo a vytvorí mnoho ochranných účinkov – hydrofóbne, fungicídne a insekticídne. V preklade vytvorí ochranu voči už vymenovaným vplyvom. 

Taktiež nezabúdajte na to, že impregnácia sa vykonáva len raz a to hneď na začiatku používania daného dreva. Ak máme nejaké staršie drevo, ktoré je už opotrebované a impregnáciu nikdy nepodstúpilo, respektíve sa pôvodná vrstva už vytratila, tak takýto kus musíme dobre ošetriť, zbaviť všetkých predošlých náterov a až potom môžeme aplikovať impregnačnú látku. 

Impregnácia dreva v interiéri alebo exteriéri

V interiéroch sa používajú materiály riediteľné svodou, no pri exteriéroch táto potreba nie je až taká vysoká. Ak je drevo vystavené vetru, teda najčastejšie v exteriéri, tak odporúčame použiť syntetické napúšťadlá. Drevo si zachová svoju nosnosť a pevnosť len v prípade, že bude celé zdravé a poriadne ošetrené a preto nezabúdajte impregnovať aj časti, ktoré nie sú viditeľné. 

Aké sú ceny v slovenských obchodoch? 

Záverom sa dostávame k cene, na ktorú sa musíte pripraviť. Ceny sme hľadali a porovnávali v rôznych slovenských e-shopoch a prišli sme na to, že najlacnejšie druhy si môžete kúpiť už od 5-8€ - obvykle objem pri takejto cene je 0,75 litra. Takéto množstvo však nájdeme aj v cene 15 až 20€ a tým pádom by ste sa dobre mali poradiť s predajcom a nájsť kompromis medzi cenou a kvalitou. 

V obchodoch nájdete aj väčšie balenia od 2,5 litra až po 25 litrov. Tu sú ceny skutočne rozmanité – od 20€ až pod niekoľko stovák. 

Obľúbené produkty na impregnáciu dreva

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.Publikované dňa: 04.09.2019
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou Ošetrenie dreveného nábytku či altánku pred zimou

Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek? Ako vyčistiť fasádu domu od blata od lastovičiek?

Každá fasáda pod vplyvom rôznych faktorov stráca svoju pôvodnú krásu. Ako umyť fasádu domu, čo spôsobuje jej znečistenie alebo aké produkty využiť na elimináciu rias sa dozviete v našom...

Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku Príprava domu na zimu – ako zazimovať závlahu, nábytok, kosačku

Jeseň je tu a zima sa blíži. Pripravte svoju záhradu a celý exteriér domu na toto obdobie. Aby ste na nič nezabudli, urobili sme zoznam činností, ktorý vám pomôže zvládnúť všetko...