Interiérové posuvné dvere nie len do steny? Sklenené si dajte spraviť na mieru

Tiež patríte ku skupinke ľudí, pre ktorých je každý meter štvorcový doma potrebný? Hneváte sa na neustále otvorené dvere, ktoré trčia do priestoru? Alebo možno len túžite po zmene oproti klasickým otváracím dverám? Ak ste si na nejakú z týchto otázok odpovedali „ÁNO“, potom by ste sa mali porozhliadnuť po posuvných interiérových dverách.

Posuvné dvere do interiéru

Obyčajné dvere vedia niekedy poriadne zavadzať. Bežne zaberajú jeden až dva metre štvorcové z priestoru. Dodajte priestoru voľnosť a nechajte ho dýchať pomocou posuvných dverí. Sú nenáročné na priestor aj na financie. I keď v prípade, že si ich dáte robiť na mieru už môžete siahnuť hlbšie do vrecka.

Posuvné dvere môžete nájsť v rôznych prevedeniach. Najbežnejšími sú dvere z dreva a skla. Zatiaľ čo pri drevených dverách sa obvykle nekladie taký dôraz na to, aby boli na mieru, pri dverách zo skla sa to naopak odporúča. Taktiež umiestnenie posuvných dverí sa môže líšiť. Ak sa vám páči, keď sú „otvorené“ dvere vidieť celé, môžete ich pripevniť na stenu.

Posuvné dvere do interiéru 

V prípade, že holdujete viac nenápadnejšiemu variantu, môžete dvere umiestniť do tzv. puzdra. To znamená, že sa budú dvere zasúvať do steny a vy ich takmer neuvidíte.

Posuvné dvere do puzdra

Posuvné dvere na stenu

Premýšľate nad takýmito dverami, no vôbec si neviete predstaviť, na akom princípe funguje ich mechanizmus a uchytenie? Vo väčšine prípadov sú posuvné dvere na stenu uchytené na garniži, na ktorej sú kolieska, vďaka ktorým sa môžu dvere posúvať. Otvor, kam chceme dvere usadiť zvykne byť obložený zárubňou, tzv. slepá obložková zárubňa. Na rozdiel od klasických zárubní táto neobsahuje otvory na pánty, gumové tesnenie ani zámku na dvere.

V prípade, že si želáte dvere uzamykacie, v žiadnom prípade nemôžete zabudnúť na dorazový stĺpik. A čo je najdôležitejšie, musíte nechať dverám priestor pozdĺž steny do strany, kde sa budú otvárať.

 Čierne posuvné dvere do interiéru

Masívne posuvné interiérové dvere

Dvere umiestnené do steny (do puzdra)

V prípade týchto dvier je ich konštrukcia rozdelená na dve časti. Horná časť je tvorená posuvným mechanizmom, ktorým prechádzajú dvere pri posúvaní. A druhá časť je bočná časť. Tá je pevná s drážkou pre doraz dverí. V prípade týchto dvier sa obvykle zameriava priestor, aby sa vyrobili na mieru.

Tieto dvere bývajú zvyčajne v jedno a v dvojkrídlovom prevedení. Zatiaľ čo jednokrídlové dvere sa hodia takmer všade, dvojkrídlové sa krásne vynímajú vo veľkých priestoroch obývačky či kuchyne. Posuvné dvere do puzdra sú ideálnou voľbou aj pre sadrokartón. Zabezpečia dokonalý estetický a funkčný zážitok. Na jeho dosiahnutie je však potrebný precízny výber samotných dvier a kvalitného puzdra.

Posuvné interiérové dvere do steny

Výhody a nevýhody

Tak ako väčšina vecí, i posuvné dvere majú svoje plusy i mínusy. Medzi plusy by som zaradila určite to, že vedia krásne šetriť miesto v priestore, najmä tie do puzdra. Ďalším pozitívom je, že pôsobia elegantne, pekne a dokážu priestor veľmi pekne otvoriť. Okrem funkčnosti majú teda aj estetickú funkciu.

Posúvacie dvere do interiéru

Medzi mínusy patrí, aspoň z môjho pohľadu, menšie súkromie. Minimálne ja to tak vnímam, nakoľko posuvné dvere mám tiež doma. Podľa mňa posuvné dvere nedokážu byť tak zvukotesné, ako klasické dvere s tesniacou gumou. Ďalšou nevýhodou, ktorú by mohli posuvné dvere mať je, že v prípade tých, ktoré sú umiestnené na stenu, môže byť problém namontovať napríklad poličku alebo umiestniť nejaký nábytok na stenu, pozdĺž ktorej sa otvárajú. Toto však nemusí byť pre každého nevýhoda, je to veľmi subjektívne.

Ešte tu však nezaznela podstatná vec. Nemusíte sa báť, že posuvné dvere nezavriete. Aj v prípade posuvných dverí sa do nich dá nainštalovať zámka, vďaka ktorej vám dvere poskytnú dostatok súkromia (aspoň čo sa týka vizuálnej stránky).

V akej cenovej relácií sa posuvné dvere pohybujú?

Cena, to je to, čo nás vždy zaujíma. Na internete nájdete rôzne e-shopy, ktoré predávajú posuvné dvere či už do puzdra, alebo na stenu. Vždy samozrejme záleží hlavne na prevedení, na materiáloch a aj na samotnom obchode, no bežne sa dvere do puzdra pohybujú v cene od 200€ vyššie.

V prípade dverí umiestnených na stenu je cena nižšia. Tieto sa dajú zohnať už dokonca pod 100€. K výslednej cene treba prirátať aj cenu "koľajnice", v ktorej sa dvere pohybujú a kovanie.

Biele posuvné dvere do obývačky

Pokiaľ teda premýšľate, aké dvere zvoliť do vašej obývačky, spálne, kuchyne či kúpeľne, určite netreba zanevrieť ani na posuvné dvere. Samotné dvere môžu pôsobiť ako doplnok a vedia z vášho nudného priestoru vyčarovať moderný a štýlový domov.

Zdroj obrázkov: pinterest.com

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!Publikované dňa: 11.04.2018
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom Prehozy na manželskú posteľ sú veľmi praktické. Vyhýbajte sa lacným materiálom

Prehoz na posteľ je nielen estetickou záležitosťou, ale taktiež chráni vašu posteľnú bielzeň pred prachom, ktorý víri v miestnosti. Navyše dodá izbe šmrnc. Neveríte?

Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva Termo poháre na teplé a studené nápoje potešia milovníkov kávy aj piva

Koľkokrát ste si popálili ruku na kávovej šálke? Alebo sa vám stáva, že vám vychladne skôr, ako ju stihnete vypiť? S termo pohárom vám už nič také nehrozí. Prezradíme vám jeho výhody.

Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in! Mechanické a retro kuchynské váhy sú stalé in!

Mechanické a retro kuchynské váhy sú in. Vaša kuchyňa získa vďaka nim vintage look. Aké máte pri výbere možnosti? V článku vám poradíme, čo si treba všímať.