Interiérové posuvné dvere nie len do steny? Sklenené si dajte spraviť na mieru

Tiež patríte ku skupinke ľudí, pre ktorých je každý meter štvorcový doma potrebný? Hneváte sa na neustále otvorené dvere, ktoré trčia do priestoru? Alebo možno len túžite po zmene oproti klasickým otváracím dverám? Ak ste si na nejakú z týchto otázok odpovedali „ÁNO“, potom by ste sa mali porozhliadnuť po posuvných interiérových dverách.

Posuvné dvere do interiéru

Obyčajné dvere vedia niekedy poriadne zavadzať. Bežne zaberajú jeden až dva metre štvorcové z priestoru. Dodajte priestoru voľnosť a nechajte ho dýchať pomocou posuvných dverí. Sú nenáročné na priestor aj na financie. I keď v prípade, že si ich dáte robiť na mieru už môžete siahnuť hlbšie do vrecka.

Posuvné dvere môžete nájsť v rôznych prevedeniach. Najbežnejšími sú dvere z dreva a skla. Zatiaľ čo pri drevených dverách sa obvykle nekladie taký dôraz na to, aby boli na mieru, pri dverách zo skla sa to naopak odporúča. Taktiež umiestnenie posuvných dverí sa môže líšiť. Ak sa vám páči, keď sú „otvorené“ dvere vidieť celé, môžete ich pripevniť na stenu.

Posuvné dvere do interiéru 

V prípade, že holdujete viac nenápadnejšiemu variantu, môžete dvere umiestniť do tzv. puzdra. To znamená, že sa budú dvere zasúvať do steny a vy ich takmer neuvidíte.

Posuvné dvere do puzdra

Posuvné dvere na stenu

Premýšľate nad takýmito dverami, no vôbec si neviete predstaviť, na akom princípe funguje ich mechanizmus a uchytenie? Vo väčšine prípadov sú posuvné dvere na stenu uchytené na garniži, na ktorej sú kolieska, vďaka ktorým sa môžu dvere posúvať. Otvor, kam chceme dvere usadiť zvykne byť obložený zárubňou, tzv. slepá obložková zárubňa. Na rozdiel od klasických zárubní táto neobsahuje otvory na pánty, gumové tesnenie ani zámku na dvere.

V prípade, že si želáte dvere uzamykacie, v žiadnom prípade nemôžete zabudnúť na dorazový stĺpik. A čo je najdôležitejšie, musíte nechať dverám priestor pozdĺž steny do strany, kde sa budú otvárať.

 Čierne posuvné dvere do interiéru

Masívne posuvné interiérové dvere

Dvere umiestnené do steny (do puzdra)

V prípade týchto dvier je ich konštrukcia rozdelená na dve časti. Horná časť je tvorená posuvným mechanizmom, ktorým prechádzajú dvere pri posúvaní. A druhá časť je bočná časť. Tá je pevná s drážkou pre doraz dverí. V prípade týchto dvier sa obvykle zameriava priestor, aby sa vyrobili na mieru.

Tieto dvere bývajú zvyčajne v jedno a v dvojkrídlovom prevedení. Zatiaľ čo jednokrídlové dvere sa hodia takmer všade, dvojkrídlové sa krásne vynímajú vo veľkých priestoroch obývačky či kuchyne. Posuvné dvere do puzdra sú ideálnou voľbou aj pre sadrokartón. Zabezpečia dokonalý estetický a funkčný zážitok. Na jeho dosiahnutie je však potrebný precízny výber samotných dvier a kvalitného puzdra.

Posuvné interiérové dvere do steny

Výhody a nevýhody

Tak ako väčšina vecí, i posuvné dvere majú svoje plusy i mínusy. Medzi plusy by som zaradila určite to, že vedia krásne šetriť miesto v priestore, najmä tie do puzdra. Ďalším pozitívom je, že pôsobia elegantne, pekne a dokážu priestor veľmi pekne otvoriť. Okrem funkčnosti majú teda aj estetickú funkciu.

Posúvacie dvere do interiéru

Medzi mínusy patrí, aspoň z môjho pohľadu, menšie súkromie. Minimálne ja to tak vnímam, nakoľko posuvné dvere mám tiež doma. Podľa mňa posuvné dvere nedokážu byť tak zvukotesné, ako klasické dvere s tesniacou gumou. Ďalšou nevýhodou, ktorú by mohli posuvné dvere mať je, že v prípade tých, ktoré sú umiestnené na stenu, môže byť problém namontovať napríklad poličku alebo umiestniť nejaký nábytok na stenu, pozdĺž ktorej sa otvárajú. Toto však nemusí byť pre každého nevýhoda, je to veľmi subjektívne.

Ešte tu však nezaznela podstatná vec. Nemusíte sa báť, že posuvné dvere nezavriete. Aj v prípade posuvných dverí sa do nich dá nainštalovať zámka, vďaka ktorej vám dvere poskytnú dostatok súkromia (aspoň čo sa týka vizuálnej stránky).

V akej cenovej relácií sa posuvné dvere pohybujú?

Cena, to je to, čo nás vždy zaujíma. Na internete nájdete rôzne e-shopy, ktoré predávajú posuvné dvere či už do puzdra, alebo na stenu. Vždy samozrejme záleží hlavne na prevedení, na materiáloch a aj na samotnom obchode, no bežne sa dvere do puzdra pohybujú v cene od 200€ vyššie.

V prípade dverí umiestnených na stenu je cena nižšia. Tieto sa dajú zohnať už dokonca pod 100€. K výslednej cene treba prirátať aj cenu "koľajnice", v ktorej sa dvere pohybujú a kovanie.

Biele posuvné dvere do obývačky

Pokiaľ teda premýšľate, aké dvere zvoliť do vašej obývačky, spálne, kuchyne či kúpeľne, určite netreba zanevrieť ani na posuvné dvere. Samotné dvere môžu pôsobiť ako doplnok a vedia z vášho nudného priestoru vyčarovať moderný a štýlový domov.

Zdroj obrázkov: pinterest.com

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 11.04.2018
Hodnotenie článku:
(87.8%)

Autor článku

Veronika Filipová

Som toho názoru, že písanie musí byť vášňou. Je rozdiel, ak text napíše niekto, kto musí a nebaví ho to, ako keď ho napíše niekto, koho písanie...

V tejto kategórií nájdete aj:

Rolety deň a noc na mieru aj bez vŕtania. Čo hovoria recenzie? Rolety deň a noc na mieru aj bez vŕtania. Čo hovoria recenzie?

Rolety deň a noc spĺňajú nielen estetickú funkciu, ale i funkciu ochrany pred teplom a zvedavými pohľadmi. V našom článku vám o nich prezradíme všetko podstatné a možno sa do nich...

Špaldové a pohánkové vankúše pre zdravší spánok Špaldové a pohánkové vankúše pre zdravší spánok

Tieto vankúše sú skutočne liečivé. Aby ste nám naozaj verili, pripravili sme pre vás článok, v ktorom vám vysvetlím, aké sú ich výhody, koľko stoja a aké skúsenosti s nimi ľudia majú.

Raznice STAMP - silikónové formy na betón na výrobu kamenného obkladu Raznice STAMP - silikónové formy na betón na výrobu kamenného obkladu

Dnes vám predstavíme riešenie, vďaka ktorému si môžete svojpomocne vytvoriť krásnu imitáciu obkladu z umelého lámaného kameňa tak, že nikto nepostrehne rozdiel. Čítajte a dozviete sa viac.


Pridať komentár