Ionizátor vzduchu - čo to je? Skúsenosti dokazujú, že pomáha

Ionizátor vzduchu prečisťuje znečistený vzduch a je užitočným pomocníkom pre alergikov, zlepšuje krvný obeh, má pozitívny vplyv na imunitu a pôsobí antidepresívne.

Ionizátor vzduchu do bytu

Najväčšie uplatnenie má v mestských bytoch. Na čo by ste sa mali pri výbere ionizátora zamerať a s akými typmi sa na trhu stretnete? Ako ionizátor funguje a komu je určený?,

Obľúbené produkty

Čistý vzduch aj v meste plnom smogu

Ionizátor prečisťuje mestský vzduch tak, aby sa čo najviac priblížil tomu, ktorý si tak radi vychutnávate v prírode. Veľa ľudí chce byť v centre diania a sťahuje sa do miest a ich okolia a každodenný kolotoč ich vtiahne natoľko, že nemajú dosť času na to, aby ho trávili aj inde. Z reality sa im na chvíľu podarí uniknúť aspoň počas letných mesiacov a ich kroky väčšinou smerujú do prírody – na hory, k moru, na chalupu... Na chvíľu sa snažia opustiť mesto, v ktorom im život znepríjemňuje stres, hluk a vzduch znečistený smogom a prachom. Patríte medzi nich aj vy? Vďaka ionizátorom si môžete čistý vzduch vychutnať aj uprostred veľkomesta

Dýchajte z hlboka

Vzduch v prírode, na rozdiel od toho mestského, obsahuje kladné ióny (katióny draslíka) a záporné ióny (anióny kyslíka a páry). Rovnováha platí aj v tomto prípade, pretože v čistom prostredí sa udržiava rovnaký pomer týchto polarít.

Optimálne množstvo iónov vo vzduchu je min. 1000 až 1500 na cm3. V lese alebo na horách sa s týmto množstvom bežne stretnete. „Hranicu“ čistého vzduchu tvorí množstvo 200 až 250 na cm3. V mestách je množstvo iónov často nižšie ako 100 aniónov na cm3 . A to je už poriadny rozdiel, čo poviete? 

Ionizátor vzduchu v meste

Navyše nie je bývanie ako bývanie! Domy z klasických materiálov, (kameň, tehly, drevo), vďaka vodivosti udržiavajú podobný pomer iónov, s akým sa stretnete v prírode. Asi o polovicu menej sa ich nachádza v paneláku a v budovách zo železobetónu ich je len mizivé množstvo.

Čo to tie ióny vlastne sú?

 • ióny sú častice, ktoré sú vďaka strate alebo získaniu elektrónu nabité elektrickou energiou
 • kladné ióny (katióny) sú považované za nezdravé (nachádzajú sa v prachu, dyme a ďalších toxických látkach)
 • záporné ióny (anióny) sa považujú za „vzdušné vitamíny“, vznikajú pri bleskoch, vodopádoch, morskom vlnobití...
 • vplyvom aniónov dochádza aj k likvidácii cigaretového dymu
 • anióny sa používajú pri sterilizácii nemocničného prostredia a zdravotných pomôcok (eliminujú baktérie vo vzduchu a šírenie nákazy)

Nízke množstvo iónov je aj na miestach, kde:

 • sa stretáva veľa ľudí
 • sa používa množstvo počítačov, televízorov, žiaroviek
 • interiér tvoria umelé materiály a plasty
 • je vzduch upravený klimatizáciou (auto, lietadlo...)
 • je vzduch znečistený cigaretovým dymom

✅ Ionic-CARE Triton X6

Ionizátor vzduchu Ionic-CARE Triton X6

Na základe výborných recenzií a hodnotení odporúčame túto kvalitnú a cenovo dostupnú čističku vzduchu generátor vzdušných aniónov v jednom prístroji! 

» 3 stupne výkonu
» 96% účinnosť pri zachytávaní poletujúcich nečistôt
» bezhlučná prevádzka

 

Viac informácií

Bojovník s ochoreniami moderného sveta

Trápia vás dýchacie ťažkostialergie alebo iné civilizačné ochorenie? Lekár vám okrem liekov naordinuje aj klimatoterapiu, čiže pobyt v Tatrách alebo pri mori. Pri tejto terapii vás lieči vzduch, konkrétne jeho záporne nebité ióny. Zmena prostredia vám prospeje aj vtedy, keď vás žiadna spomínaná choroba netrápi. Relax na čerstvom vzduchu je na nezaplatenie. Načerpáte silu a svet bude hneď krajší. 

Výskyt alergikov je v dnešnej dobe veľmi častý. Minimálne jedného pozná každý. Alergia je následkom modernizácie spoločnosti. Prírodným antihistaminikom, ktorý v boji s alergiou pomáha, sú práve záporne nabité ióny v ovzduší. Po vdýchnutí sa dostávajú do krvi a ich zvýšená koncentrácia pôsobí ako regulátor látok zodpovedných za alergiu a astmu.

Ionizátor priaznivé účinkuje na:

 • dýchacie cesty
 • znižuje krvný tlak
 • urýchľuje hojenie rán a popálenín
 • obmedzuje šírenie baktérií
 • upravuje depresívne stavy
 • priaznivo pôsobí na krvný obeh (pokles sedimentácie, rozširovanie ciev...)
 • zlepšuje činnosť mozgu, zvyšujú koncentráciu a zlepšujú pamäť

Čistý vzduch vďaka ionizátoru do bytu

Ionizátor vzduchu do bytu

Umelá ionizácia čistí vzduch a zbavuje ho aj veľkého množstva prachových častíc. Ionizátory pracujú na rôznom princípe. V súčasnosti sú najrozšírenejšie v kombinácii s čističkou vzduchu. Tieto prístroje využívajú tzv. iónový vietor – vzduch, ktorý vháňa kazeta prístroja, pohlcuje prachové čiastočky a ionizuje vzduch. Najnovšie technologické postupy sú oproti svojim predchodcom nehlučné a nízkonákladové. Ich jedinou nevýhodou je tvorba ozónu, ale aj s tým sa dá bojovať. Čím je ionizátor kvalitnejší, tým menej ozónu vzniká.

Na trhu sa stretnete s rôznymi druhmi ionizátorov: izbovéstolové, či ionizátor vzduchu do auta. Existujú aj hydrodynamické ionizátory, v ktorých je vzduch ionizovaný trieštením kvapiek a nárazom vody na tvrdý podklad. Tieto prístroje slúžia aj ako zvlhčovače vzduchu a využívajú sa najmä v kúpeľoch. Nie sú vhodné na domáce požitie.

Výber ionizátora vzduchu

Ionizátor vzduchu v izbe len tak neskryjete, preto by ste mali okrem kvality pozerať aj na to, či sa vám k zariadeniu hodí. Sú vyrábané aj v modernom prevedení, nájsť vhodný nebude problém. Nekupujte hneď prvý ionizátor, na ktorý v obchode natrafíte. Porovnajte si cenu. Nemusí byť všade rovnaká. Opýtajte sa aj na to, ako sa obsluhuje a udržiava. Ionizátor umiestnite tak, aby mal okolo seba aspoň pol metrový voľný priestor, pre bezproblémové prúdenie vzduchu a aby sa pred ním nevyskytoval žiadny kovový predmet a nedochádzalo k okamžitému vybíjaniu aniónov. 

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

11/06/2018 13:17
Frankie

.. v žiadnom prípade by som nedýchal ozón ani v "povolenom množstve" jedná sa o vysoko toxický plyn, škodlivý pre naše pľúca a priedušky, ktorý sa môže v uzavretej miestnosti nahromadiť a veľmi ľahko prekročiť hodnotu, ktorá je "prijateľná".. na trhu sú dostupné výkonne moderné ionizátory s vysokým výkonom a bez produkovania ozónu a iných škodlivín. Záporné ióny tak vdýchneme v bezpečnej forme.. Napríklad pri deťoch môže pravidelné nadmerné vdychovanie ozónu skončiť práve tou astmou, proti ktorej chceme čistením vzduchu bojovať.. takže ionizátor každopádne áno! ale bez ozónu..a musí produkovať aspoň 10mil/sek/cm3 :)

13/11/2019 17:40
dušan matejkovič

asi ty budes toxicky v tomto prípade

11/06/2018 23:46
Vlado

Spominany ionic care je len placebo masina. Nema dostatocny vykon na cokolvek vacsie od kadibudky. Rovnako spotreba elektriky je nizka len kvoli tomu, ze je nizky aj vykon. Mam doma winix u 450 a ten je na najnizsi stupen vykonu vykonnejsi ako ionic care na maximalnom vykone. A to nehovorim o stupni cistenia, ked ionic care vycisti tusim 98% prachu a moj winix vdaka hepa filtru ide cez 99%. Dalsia nevyhoda ionic care je v potrebe casteho cistenia filtrov.
Jeho vyhoda je udajne v nulovych nakladoch na filtre, ale moj winix ma umyvatene filtre a jedna sada vydrzi viac ako 3 roky...

12/06/2018 08:17
Peter

Hlavne si v žiadnom prípade nekujte značku winix. Je to čínska kravina, ktorá sa stále kazí. Mal som ho 3 krát v oprave a potom som ho vrátil. Kúpil som si ionic care a už 1,5 roka ide ako hodinky

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jednoduché vianočné handmade dekorácie Jednoduché vianočné handmade dekorácie

Naše inšpirácie sú naozaj veľmi jednoduché a preto ich zvládne aj menej zručný jedinec. Odmenou vám budú ozdoby, ktoré nenájdete nikdy inde!

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.Publikované dňa: 06.06.2018
Hodnotenie článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybraťAko vybrať záložný zdroj pre PC? Testy a recenzie UPS pomôžu vybrať

Zažili ste už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači? V týchto prípadoch vás vie zachrániť automatický záložný zdroj....

Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?Najlepší bazénový vysávač? Zander, Dolphin, Interx alebo Reactions?

Aj vy máte na záhrade bazén alebo sa chystáte na jeho výstavbu? V tom prípade si určite prečítajte náš návod, v ktorom vám poradíme všetko, čo o bazénových vysávačoch potrebujete vedieť.

Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!Ultrazvuková čistička na šperky i okuliare. Recenzie poradia tie najlepšie!

Ultrazvukové čističky sú veľmi šikovné zariadenia, ktoré slúžia na čistenie širokej škály rôznorodých predmetov. Tento produkt však ešte nie je medzi ľuďmi veľmi rozšírený, a preto sme...