Kalanchoe - pestovanie aj po odkvitnutí. Ako polievať, strihať a hnojiť

Kalanchoe je nenáročná sukulentná rastlina, ktorá je obľúbeným izbovým kvetom vďaka svojej nenáročnosti, širokej farebnej škále a ďalšiemu radu pozitívnych vlastností.

Pestovanie kalanchoe v kvetináči

V prírode má tento poloker obdobie kvitnutia skoro na jar, no v obchodoch a domácich podmienkach kvitnú prakticky celoročne. Vďaka tomu bude príjemným spestrením počas obdobia vegetačného pokoja zvyšku izbových rastlín.

Postačí izbová teplota a zvládne aj suchý vzduch...

Vďaka teplotným požiadavkám je kalanchoe výborným kandidátom na pestovanie v panelákoch. Optimálna teplota na jej pestovanie by mala byť 18°C až 20°C, čiže typická izbová teplota, pričom počas zimy zvládne teplotu aj 15°C, no pod túto hranicu radšej neklesajte.

Počas zimy veľká časť izbových rastlín trpí na vykurovanie a tým pádom aj suchý vzduch. Tu sa však dostávame k ďalšej výhode kalanchoe, ktorou je fakt, že zvláda prítomnosť suchého vzduchu, keďže je to sukulentná – dužinatá rastlina. Nepotrpí sa na vysokej vlhkosti vzduchu a to isté sa dá povedať aj o zálievke.

Na priame svetlo si musí zvykať...

Kalanchoe by sa väčšinu času malo pestovať na svetlých alebo polotienistých miestach. Počas letných mesiacov ju postupne môžete vykladať na priame Slnko, aby si zvykla, ale určite ju tak nenechávajte dlhodobo, pretože priame svetlo v kombinácii s vysokou teplotou môže spôsobiť sčervenanie listov.

Slnko je potrebné hlavne v období tvorby púčikov. Píše sa, že za deň by nemala byť osvetlená dlhšie ako na 10 hodín. Ako nenáročná izbová rastlina zvládne nejakú dobu aj v úplnom tieni.

S polievaním sa môžete aj trochu „oneskoriť“...

Ako už bolo naznačené, tak z „povahy“ rastliny vyplýva, že nebude potrebovať veľké množstvo vody a výdatná zálievka by jej mohla uškodiť. Polievať by ste mali len vtedy, keď substrát trochu poschne, čo približne vyjde asi raz do týždňa.

Polievanie a zálievka kalanchoe

Rastlinu neprelievajte. Polievať ju môžete zvrchu, vhodnejšia je však metóda polievania „zospodu“, kedy nalejete vodu do misky pod kvetináčom. Zemina ju nasaje a prebytočnú vodu vylejte. Nadbytočná voda by mohla spôsobiť hnitie a uhynutie koreňov. Listy nevyžadujú byť rosené.

Rozmnožujte ich začiatkom septembra

Rozmnožovanie kalanchoe je veľmi jednoduchý proces. Môžete tak urobiť pomocou vrcholových, respektíve listových odrezkov. Na zasadenej rastline vyrastajú nové malé kvetinky, ktoré opadávajú a samé sa zakoreňujú. Práve tieto časti preto môžete vziať, vložiť ich do substrátu a na začiatku rast zabezpečiť, aby mali krátky deň.

Najvhodnejšie obdobie na množenie kalanchoe je od začiatku septembra v čase, keď rastlina ešte nekvitne. Kvetináč novej rastliny by mal mať v priemere približne 10 centimetrov, môže byť zabalený v mikroténovom vrecku, ale nezabúdajte ho pravidelne vetrať. Prvé tri týždne by na kvet nemalo dopadať priame svetlo. Ideálna teplota je 22°C.

Hnojenie, pôda a starostlivosť o kalanchoe

Cez leto vo vegetačnom období alebo v čase kvitnutia by sa kalanchoe malo hnojiť raz za dva týždne. Dobrou voľbou je hnojivo na kaktusy. Ako u ostatných rastlín, tak i tu platí, že hnojivo podporuje rast a kvitnutie. Po odkvitnutí môžete kvet zastrihnúť hlboko až po veľké listy.

Substrát na pestovanie kalanchoe

Kalanchoe sa bude dariť v mierne kyslej, respektíve v neutrálnej pôde s pH 6. Substrát by mal byť priepustný a mal by sa skladať zo zmesi piesku, drnovky a listovky – organické materiály, ktoré sa zvyknú zamiešavať do zemín pre lepšiu výživu a rast rastlín. Do tohto mixu môžete primiešať aj trochu čierneho uhlia alebo antuky. Na pestovanie budete potrebovať nízky, no za to široký kvetináč.

Presádzajte až po odkvitnutí...

Najvhodnejším obdobím na presádzanie je po úplnom odkvinutí rastliny. Kvet opatrne vyberieme z nádoby a dohliadneme na to, aby sme uchovali koreňový systém celistvý a nepoškodili ho. Následne presádzame do nového menšieho kvetináča.

Presádzanie kalanchoe do kvetináča

V ňom by mal byť pripravený výživný substrát – buď vlastná zmes, ako sme uviedli v bloku o pôde, ale osvedčuje sa aj zemina pre kaktusy. Mladé rastlinky sa presádzajú raz za rok. U starších je táto frekvencia nižšia a postačí, ak ich budete presádzať raz za dva alebo tri roky.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.Publikované dňa: 14.04.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!