Kamenný koberec: Dodajte nielen podlahe v exteriéri jedinečný vzhľad

Čo je to za výmysel? Kamenný koberec je pomerne neznámym, no moderným druhom podlahovej krytiny. Svojich priaznivcov si získa nielen neobvyklým vzhľadom, funkčnosťou, ľahkou údržbou ale aj možnosťami, kde všade sa dá použiť.

Kamenný koberec v interiéri

Ak sa chcete o tomto zaujímavom podklade dozvedieť všetko podstatné, čítajte ďalej.

Kamenný koberec - prírodný vzhľad

Väčšine ľudí zrejme pri pojme kamenný koberec napadne klasický prírodný, umelý kameň alebo kamenná podlaha v blokoch. Kamenný koberec je ale niečo úplne iné. Ide prvotriednu úpravu povrchov, ktorou docielite prírodný vzhľad. Aplikovať ho môžete rovnako v exteriéri aj  v interiéri. Samotný koberec sa skladá z prírodného kameniva rôznej zrnitosti alebo dokonca farby, ktoré je zalievané epoxidom, čo je špeciálny druh syntetickej živice.

Detail kamenného koberca

Kam s kamenným kobercom?

Kde všade sa hodí? Ako sme spomínali, kamenný koberec si nájde svoje miesto v interiéri aj exteriéri. Najčastejšie sa však uplatní na balkónoch, terasách, schodoch, chodníkoch či v okolí bazénov. V ponuke je široká škála farebných prevedení, takže sa môžete zahrať i s dizajnom. Samotný povrch sa navyše môže líšiť aj hrúbkou zrnitosti samotného kameniva.

Kamienkový koberec okolo bazéna

Aplikovať ho možno na pevný povrch ale aj degradovaný betónový povrch, ktorý potrebujete zrenovovať. Práve živica spolu s kamením vyplnia póry v povrchu a spolu vytvoria súvislú vrstvu. Vytvára tak nielen odolný povrch ale i dizajnový prvok.

Hlavné výhody kamenného koberca

  • Prírodný vzhľad
  • Nenáročná údržba
  • Povrch bez škár
  • Vodopriepustný
  • Mrazuvzdorný
  • Protišmykový povrch
  • Použitie v exteriéri i interiéri

Aplikácia koberca

Väčšina kupujúcich sa rozhodne realizovať aplikáciu kamenného koberca svojpomocne. Realizácia nie je náročná, pred samotnou aplikáciou treba pripraviť a napenetrovať povrch. Následne budete potrebovať plastové vedro, resp. nádobu, do ktorej vysypete potrebný objem kameniva. Spravidla balík obsahuje kamenivo na 1 m2. Treba dbať na správny pomer udávaný výrobcom, pretože ďalším krokom je naliatie živice (epoxidu) a tvrdidla do nádoby s kamenivom. Hmotu je potrebné dôkladne premiešať, aby sa živica dostala všade a prepojila zložky.

Kamenný koberec na chodníku

Zmes následne vylejete na pripravený povrch. Pripravte si iba toľko hmoty, koľko budete schopní spracovať do 15 minút od vyliatia. Následne za pomoci hladidla či vodováhy kamenivo roztiahneme po požadovanej ploche do potrebnej výšky. Minimálna vrstva kameniva je 5 mm. V prípade, že je potrebné dorovnať nerovnosť, pokojne dolejte zmiešané kamenivo so živicou a uhlaďte do konečnej podoby. Ak sa počíta s vyššou záťažou je dobré povrch ošetriť tvrdidlom a nechať stuhnúť.

Cena kamenného koberca

Cena sa líši v závislosti od výrobcu a veľkosti plochy, na ktorú kamenný koberec použijete. Samotné kamenivo vás v závislosti od štruktúry a hrúbky vyjde od 12 do 22 € za meter štvorcový bez práce. Samozrejme, do ceny je potrebné zarátať penetráciu a živicu. 5 kg živice vás vyjde na približne 40 € až 50 €. Ľudia však vyjadrujú spokojnosť ako s cenou tak i funkčnosťou samotného materiálu.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 28.08.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Inšpirujte sa zaujímavými tapetamiInšpirujte sa zaujímavými tapetami

Ak uvažujete o zmene vo vašej domácnosti nebojte sa nových nápadov, ktoré prinesú k vám domov niečo nové, a skúste siahnuť po zaujímavej tapete s abstraktným motívom.

Originálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukazOriginálne darčeky na Deň matiek. Môžete ich vyrobiť alebo zvoliť darčekový poukaz

Už od vzniku Dňa matiek je tradíciou svoju maminu obdarovať alebo ju aspoň potešiť milým slovom. Pozrite si niekoľko originálnych a milých tipov na vhodné darčeky pre naše milované...

Netradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvereNetradičné veľkonočné dekorácie z dreva, kvetín, vaječných škrupín na stôl, na i pred dvere

Ste unudení z tradičných veľkonočných zajačikov, kuriatok, narcisov a tulipánov? Prinášame vám tipy na moderné, extravagantné, neobvyklé a originálne jarné dekorácie, ktoré si zamilujete.