Koberec alebo plávajúca podlaha – ako sa rozhodnúť?

Nájsť odpoveď na otázku, či je lepšia plávajúca podlaha alebo koberec, je rovnako zložité, ako odpovedať, či je lepšie biele alebo červené víno, čaj alebo káva, krajšie leto alebo zima.

Riešenie neexistuje, ide o preferencie. Preto je pred konečnou voľbou vhodné poznať, čo najviac výhod aj nevýhod a rozhodnúť sa podľa vlastnej potreby.

Koberce prach netlmia

Jednou z mylných teórií je, že koberce v izbe zamedzujú prachu. Omyl. Iba tlmia jeho vírenie. Pravdou, že pri použití koberca sa vám po podlahe nebudú tvoriť prachové chuchvalce, ale treba si uvedomiť, že tkanina prach nijako neeliminuje, iba pohlcuje. To znamená, že v izbe nebude menšia porcia nečistôt, len budú upratané v koberci, ktorý ho fixuje medzi vláknami. Koberec je preto riešenie pre tých, ktorí nemajú fóbiu z toho, čo všetko sa v ňom skrýva

V detskej izbe na koberci

Pri rozhodovaní osadenia konkrétnej podlahoviny je nutné zohľadniť potreby danej izby. Prakticky v celom dome môžete použiť výlučne podlahu, no miestom kde by koberec nemal určite chýbať, je detská iba. Koberec je príjemný na dotyk, nechladí a s množstvom vzorov ašpiruje na titul domáceho detského ihriska. Kusový koberec je vhodný aj pre alergikov. Do veľkej miery zabraňuje víreniu prachu.

Navyše deti trávia mnoho času na zemi a studená a tvrdá podlaha im neprospieva. Do detskej izby sa hodia lacné koberce a detské koberce na hranie, ktoré môžete meniť s tým, ako deti budú rásť a prirodzene koberec aj ničiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Vhodné kombinácie

Staviť na kombináciu plávajúcej podlahy s kobercom je zaujímavé v celom byte. Keď sa v obývačke použije koberce pod stolík, osvieži farebne izbu a pri sedení nemáte nohy na studenom podklade. Ďalšia skvelá kombinácia sa naskytá v spálni, kde sa malý koberec hodí pri posteľ, aby ste ráno nestúpili rovno na studenú podlahu.

Osobitou kapitolou sú koberčeky do kuchyne. Je lepšie inštalovať ich skôr do jedálenskej časti, kde budete sedieť v teplejšom prostredí. V pracovnej by sa veľmi rýchlo znečistili a poškodili. Práve kuchynské koberce tak môžu dokonca veľmi elegantne a nenásilne opticky rozdeliť jedálenskú časť od tej, kde varíte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Pohodlie údržby

Všeobecne platí, že plávajúca podlaha sa ľahšie udržiava ako koberec, ktorý je nutné vysávať a v záujme zdravia aj čistoty raz za rok vytepovať. Pre oba materiály môže byť vhodným pomocníkom aj robotický vysávač. Ten obvykle nemá problém ani s kusovými kobercami. Výnimkou sú takzvané koberce shaggy, teda koberce s vysokým vlasom od 4 do 7 centimetrov. Tu už robotický vysávač zlyháva.

V tomto prípade ide skôr o dekoračné koberce ako praktickú podlahovinu. Naopak koberce – behúne s nízkym vlasom možno pravidelne vyprať aj v práčke, čo je extra praktické. Behúne však nikdy nezabudnite protišmykovo ukotviť na podlahe.

Domáci miláčikovia uprednostnia podlahu

Ak máte doma psíka, tak vám odporúčame staviť na plávajúcu podlahu. Nejde len o chlpy. Je tu ešte jeden aspekt. Kým sa pes naučí na venčenie, pár mláčok bude potrebné poutierať. Z koberca to ide značne horšie. Navyše aj vycvičený pes môže mať občas problém s trávením, čo prináša hnačku aj zvracanie.

Pes ležiaci na podlahe

Ak napriek tomu chcete priestory zútulniť kobercami, použite moderné koberce z materiálov ako polyamid, polypropylén, akryl, polyakryl alebo nylón. Ich benefitom okrem nízkej ceny je ľahké čistenie. Drahé perzské koberce v domácnosti so zvieraťom nenájdu docenenie. Navyše pri psovi sú práve kusové koberce ideálne kvôli lepšiemu doskakovaniu či odrazu pri hre. Na plávajúcej podlahe sa psom totiž šmýka a trpia kĺby.

Pozor na boľavé nohy

Pri laminátových podlahách sa môže veľmi rýchlo objaviť fenomén boľavých nôh. A to nielen u starších ľudí. Laminát je jednoducho tvrdý povrch a niekomu nemusí vyhovovať takéto drsné našliapavanie. Práve chodenie po mäkkom je prospešnejšie pre kĺby, chrbticu aj krvný obeh.

Teplo a chlad - kto lepšie izoluje

Plávajúcu podlahu možno po dlažbe označiť za najchladnejšiu. Teplejšie je linoleum, drevo, korok a najteplejší práve koberec. To platí v prípade klasického uloženia podláh. No aj tu existuje nádej pre tých, ktorí chcú získať výhody plávajúcej podlahy bez sálania chladu. Stačí nainštalovať izoláciu z polystyrénovej peny. Je stabilná voči tlaku a má skvelú tepelnú izoláciu.

Podklad sa hodí pod každý typ plávajúcej podlahy, je hrubý 6 mm a cenovo k dispozícii od 1,5 eura za štvorcový meter.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)


Komentáre

25/06/2018 18:04
Kovalickova

plavajuca vinylova je super je vhodna pre psy, deti aj narocneho uzivatela :D aspon nam tak poradili a vzali sme is thermofix dielce ceskej firmy fatra a sme mega spoko

19/03/2022 18:48
Diana

mame lepenu vinylovu podlahu a na tom kusovy shaggy koberec. Pre mna najkrajšia kombinacia

02/04/2022 20:19
Kamila

plavajuca podlaha jutex a na tom nejaky pekny kusovy koberec

04/04/2022 21:48
Adriana

top je lepena vinylova podlaha a na tom nejaky pekny štylovy koberec

05/04/2022 20:59
Fiona

velmi pekna je kombinacia laminatovej podlahy a na nej pekny chlpaty koberec

29/04/2022 22:28
Vilma

stači kvalitna drevena podlaha a na nej pekny shaggy koberec

05/05/2022 19:00
Sky

ja iba viem, že ju mame peknu. Riešil to manžel, takže ja naozaj neviem aka to je. Ja som iba vybrala dekor a koberec

28/05/2022 19:34
Noza

idelane oboji. Takže kvalitna podlaha a na tom koberec

30/06/2022 13:26
Natasa

ideálne oboji, pretože interier bez koberca mi prijde strašne pusty

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete, kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať – pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Originálne stojany na dáždniky Originálne stojany na dáždniky

Aj vaša predsieň si zaslúži nádych originality! Prajavte svoju osobnosť a kreativitu pri výbere doplnkov a dodajte život aj tej najponurejšej vstupnej hale.Publikované dňa: 15.11.2017
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážkyAko utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme kvalitne utesnené okná a dvere. Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere.