Koncesionárske poplatky v domácnosti

Vedeli ste, že výška koncesionárskych poplatkov je 4,64 eur mesačne? Táto suma sa však v závislosti od okolností môže znížiť na pololovicu alebo od nej viete byť aj úplne oslobodení.

Čo sú to koncesionárske poplatky a kto ich nemusí platiť?

Čo sú to koncesionárske poplatky, kto je povinný ich platiť a akým spôsobom sa uhrádzajú? Na to vám odpovie náš článok.

Čo sú to koncesionárske poplatky?

Koncesionárske poplatky sú dlhodobo zaužívaným zdrojom financovania verejnoprávnych médií, v našom prípade RTVS. Mesačné poplatky teda smerujú do rozpočtu Rozhlasu a televízie Slovenska, ktoré sú využívané na celkový chod inštitúcie.

Keďže príjem RTVS z reklamy je v porovnaní s komerčnými televíznymi a rozhlasovými stanicami nižší, tak koncesionárske poplatky sú spolu s dotáciami od štátu primárnym zdrojom financovania. Problematiku týchto poplatkov upravuje zákon č. 340/2012 Z. z.

Kto musí platiť koncesionárske poplatky?

Povinnosť platiť koncesionárske poplatky je uložená každej fyzickej osobe, ktorá je evidovaná ako odberateľ elektriny v odbernom mieste v byte alebo v rodinnom dome. Za chatu, garáž, pozemok alebo rozostavanú stavbu platiť nemusíte. Poplatky sú povinní platiť aj zamestnávatelia, čiže právnické osoby. Suma alebo možnosť oslobodenia pre pravnické osoby závisí od počtu zamestnancov.

Ak s platením koncesionárskch poplatkov len začínate, tak nezabudnite, že tieto poplatky nie sú započítané v účte za elektrinu. V prípade firiem s troma a viac zamestnancami je povinnosť platiť poplatky aj v prípade, že nevlastníte TV.

Výška koncesionárskych poplatkov

Základná sadzba mesačného koncesionárskeho poplatku je 4,64 € pre fyzické osoby. Čo sa týka právnických osôb, tak tam sa suma priamo úmerne zvyšuje s počtom zamestnancov:

 • 3 až 9: 4,64 €
 • 10 až 49: 18,58 €
 • 50 až 249: 79,66 €
 • 250 až 999: 199,16 €
 • 1000 a viac: 464,71 €

Upozornenie: Do celkového počtu zamestnancov sa započítavajú aj zamestnanci na materskej/rodičovskej dovolenke. Rovnako aj zamestnávateľ, ak má zmluvu o pracovnom pomere.

Polovičná sadzba

Vyššie zmienené sumy však nie sú fixné a nasledujúcim skupinám ľudí je umožnené platiť polovičnú sadzbu, čo znamená 2,32 € mesačne:

Poberatelia dôchodkových dávok

Tu sú zaradení ľudia, ktorí poberajú starobný, invalidný, vdovský alebo sirotský dôchodok a zároveň nemajú pravidelný príjem so zárobkovej činnosti alebo nežijú v domácnosti s osobou s pravidelným zárobkom. Poberatelia výsluhových dôchodkov majú polovičnú úľavu len po dovŕšení 60 rokov.

Ak teda žijete s rodičmi na dôchodku v jednej domácnosti a máte pravidelný príjem, tak vaša domácnosť je povinná platiť koncesionárske poplatky aj v prípade, že je byt/dom vo vlastníctve vášho rodiča dôchodcu.

Koncesionárske poplatky a dôchodci

Na uznanie polovičnej sadzby musíte preukázať potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o poberaní dôchodku, čestné vyhlásenie a rodné číslo.

Poberatelia dávky v hmotnej núdzi

Druhou osobou s polovičnou úľavou je poberateľ dávky v hmotnej núdzi alebo osoba posudzovaná spoločne s týmto poberateľom. Na uznanie polovičnej sadzby je potrebné potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní dávky a rodné číslo. 

Oslobodenie od platenia

Na rozdiel od polovičnej sadzby sa úplné oslobodenie od poplatkov nevzťahuje len na fyzické osoby, ale tiež na právnické osoby.

Fyzické osoby (ŤZP)

Odberateľom elektriny s preukazom ŤZP nevzniká povinnosť platiť koncesionárske poplatky. Rovnako tak sú od platby oslobodené aj tie fyzické osoby, ktoré žijú v jednej domácnosti s ťažko zdravotne postihnutým človekom. Preukázať sa je potrebné rozhodnutím ÚPSVaR o ŤZP alebo preukazom ŤZP a rodným číslom.

Právnické osoby

Čo sa týka právnických osôb, tak oslobodené sú tieto kategórie:

 • Zamestnávatelia s menej ako 3 zamestnancami
 • Školy, nemocnice, liečebne, hospice
 • Domy ošetrovateľskej starostlivosti
 • Zariadenia sociálnych služieb. sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately

V prípade, že vo vašej firme klesne počet zamestnancov pod 3, tak ste túto zmenu povinní nahlásiť do 30 dní cez jednoduchý online formulár.

Viac odberných miest

Čo v prípade, že vlastníte 2 alebo viac nehnuteľností, ktoré sú definované ako odberné miesto elektriny (byt a dom/chalupa, 2 byty atď)? Postup je veľmi jednoduchý a platíte len za jedno odberné miesto. Túto skutočnosť je potrebné ohlásiť a od prvého dňa budúce mesiaca po nahlásení platíte už len za jeden dom/byt.

Koncesionárske poplatky v dome, byte či na chalupe

RTVS si na odhlásenie vyžaduje dva doklady - potvrdenie od dodávateľa elektriny za všetky odberné miesta s uvedením odberateľa elektriny a adresy daného miesta. K tomu je potrebné doložiť aj evidenčné číslo SIPO alebo variabilný symbol, pod ktorým uhrádzate poplatky.

Prihlásenie a spôsob úhrady

Prihlásenie k platbe je možné zrealizovať troma spôsobmi: prostredníctvom online prihláškycez SMS (RTVS na číslo 8866) alebo na Slovenskej pošte. Povinnosť platby vzniká až budúci mesiac potom, ako ste sa stali odberateľom elektriny.

Čo sa týka platby, tak tú môžete realizovať jednoducho aj cez internet banking, aplikáciu Viamo alebo cez službu SIPO. Periodicitu si môžete nastaviť ľubovoľne:

 • Mesačne: Splatnosť do posledného dňa daného mesiaca.
 • Štvrťročne: Splatnosť do 31.1, 30.4., 31.7. a 31.10.
 • Polročne: Splatnosť do 31.1. a 31.7.
 • Ročne: Splatnosť do 31.1.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

01/10/2019 13:24
Ala

zevraj ich budu rusit dochodcom - co je na tom pravdy?

10/12/2019 14:38
juraj

ano, dochodcovia a poberatelia davok v hmotnej nudzi od 1.1.2020 neplatia koncesionarske poplatky

10/12/2019 14:36
juraj

dobry den, chcem sa spytat ze ak koncesionarske poplatky platim v byte a planujem kupit rekreacnu chatu, ci ich budem plaatit aj tam alebo sa to viaze na meno (1 clovek = 1 koncesionarske poplatky)?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie Inšpirácie pre vašu terasu a záhradu – pripravte si príjemné posedenie

Plánujete upraviť svoju terasu či záhradu, avšak nemáte nápady? Vyskúšajte niektorý z našich tipov.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...Publikované dňa: 12.09.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domuAko si zariadiť home office – výhody a pravidlá práce z domu

Je pre vás práca z domu úplnou novinkou? Možno vám pomôže zopár rád a postrehov, ako si zariadiť pracovný kútik pohodlne a prakticky.

Jarná údržba benzínovej a elektrickej kosačkyJarná údržba benzínovej a elektrickej kosačky

Urobili ste údržbu kosačky pred tým, ako ste ju na zimu zaparkovali do garáže? Ak áno, s jarnou údržbou nebudete mať veľa starostí. Ak nie, narobíte sa o niečo viac. Pred prvým jarným...

Kam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidláKam umiestniť úľ? Umiestňovanie úľov má svoje pravidlá

Na včely vplýva z okolia množstvo faktorov a nie všetky im môžu úplne prospievať. Umiestnenie ovplyvňuje aj na kvalitu získaného medu. Poradíme vám, kam umiestniť včelie úle.