Koncesionárske poplatky v domácnosti

Vedeli ste, že výška koncesionárskych poplatkov je 4,64 eur mesačne? Táto suma sa však v závislosti od okolností môže znížiť na pololovicu alebo od nej viete byť aj úplne oslobodení.

Čo sú to koncesionárske poplatky a kto ich nemusí platiť?

Čo sú to koncesionárske poplatky, kto je povinný ich platiť a akým spôsobom sa uhrádzajú? Na to vám odpovie náš článok.

Čo sú to koncesionárske poplatky?

Koncesionárske poplatky sú dlhodobo zaužívaným zdrojom financovania verejnoprávnych médií, v našom prípade RTVS. Mesačné poplatky teda smerujú do rozpočtu Rozhlasu a televízie Slovenska, ktoré sú využívané na celkový chod inštitúcie.

Keďže príjem RTVS z reklamy je v porovnaní s komerčnými televíznymi a rozhlasovými stanicami nižší, tak koncesionárske poplatky sú spolu s dotáciami od štátu primárnym zdrojom financovania. Problematiku týchto poplatkov upravuje zákon č. 340/2012 Z. z.

Kto musí platiť koncesionárske poplatky?

Povinnosť platiť koncesionárske poplatky je uložená každej fyzickej osobe, ktorá je evidovaná ako odberateľ elektriny v odbernom mieste v byte alebo v rodinnom dome. Za chatu, garáž, pozemok alebo rozostavanú stavbu platiť nemusíte. Poplatky sú povinní platiť aj zamestnávatelia, čiže právnické osoby. Suma alebo možnosť oslobodenia pre pravnické osoby závisí od počtu zamestnancov.

Ak s platením koncesionárskch poplatkov len začínate, tak nezabudnite, že tieto poplatky nie sú započítané v účte za elektrinu. V prípade firiem s troma a viac zamestnancami je povinnosť platiť poplatky aj v prípade, že nevlastníte TV.

Výška koncesionárskych poplatkov

Základná sadzba mesačného koncesionárskeho poplatku je 4,64 € pre fyzické osoby. Čo sa týka právnických osôb, tak tam sa suma priamo úmerne zvyšuje s počtom zamestnancov:

 • 3 až 9: 4,64 €
 • 10 až 49: 18,58 €
 • 50 až 249: 79,66 €
 • 250 až 999: 199,16 €
 • 1000 a viac: 464,71 €

Upozornenie: Do celkového počtu zamestnancov sa započítavajú aj zamestnanci na materskej/rodičovskej dovolenke. Rovnako aj zamestnávateľ, ak má zmluvu o pracovnom pomere.

Polovičná sadzba

Vyššie zmienené sumy však nie sú fixné a nasledujúcim skupinám ľudí je umožnené platiť polovičnú sadzbu, čo znamená 2,32 € mesačne:

Poberatelia dôchodkových dávok

Tu sú zaradení ľudia, ktorí poberajú starobný, invalidný, vdovský alebo sirotský dôchodok a zároveň nemajú pravidelný príjem so zárobkovej činnosti alebo nežijú v domácnosti s osobou s pravidelným zárobkom. Poberatelia výsluhových dôchodkov majú polovičnú úľavu len po dovŕšení 60 rokov.

Ak teda žijete s rodičmi na dôchodku v jednej domácnosti a máte pravidelný príjem, tak vaša domácnosť je povinná platiť koncesionárske poplatky aj v prípade, že je byt/dom vo vlastníctve vášho rodiča dôchodcu.

Koncesionárske poplatky a dôchodci

Na uznanie polovičnej sadzby musíte preukázať potvrdenie zo Sociálnej poisťovne o poberaní dôchodku, čestné vyhlásenie a rodné číslo.

Poberatelia dávky v hmotnej núdzi

Druhou osobou s polovičnou úľavou je poberateľ dávky v hmotnej núdzi alebo osoba posudzovaná spoločne s týmto poberateľom. Na uznanie polovičnej sadzby je potrebné potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní dávky a rodné číslo. 

Oslobodenie od platenia

Na rozdiel od polovičnej sadzby sa úplné oslobodenie od poplatkov nevzťahuje len na fyzické osoby, ale tiež na právnické osoby.

Fyzické osoby (ŤZP)

Odberateľom elektriny s preukazom ŤZP nevzniká povinnosť platiť koncesionárske poplatky. Rovnako tak sú od platby oslobodené aj tie fyzické osoby, ktoré žijú v jednej domácnosti s ťažko zdravotne postihnutým človekom. Preukázať sa je potrebné rozhodnutím ÚPSVaR o ŤZP alebo preukazom ŤZP a rodným číslom.

Právnické osoby

Čo sa týka právnických osôb, tak oslobodené sú tieto kategórie:

 • Zamestnávatelia s menej ako 3 zamestnancami
 • Školy, nemocnice, liečebne, hospice
 • Domy ošetrovateľskej starostlivosti
 • Zariadenia sociálnych služieb. sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately

V prípade, že vo vašej firme klesne počet zamestnancov pod 3, tak ste túto zmenu povinní nahlásiť do 30 dní cez jednoduchý online formulár.

Viac odberných miest

Čo v prípade, že vlastníte 2 alebo viac nehnuteľností, ktoré sú definované ako odberné miesto elektriny (byt a dom/chalupa, 2 byty atď)? Postup je veľmi jednoduchý a platíte len za jedno odberné miesto. Túto skutočnosť je potrebné ohlásiť a od prvého dňa budúce mesiaca po nahlásení platíte už len za jeden dom/byt.

Koncesionárske poplatky v dome, byte či na chalupe

RTVS si na odhlásenie vyžaduje dva doklady - potvrdenie od dodávateľa elektriny za všetky odberné miesta s uvedením odberateľa elektriny a adresy daného miesta. K tomu je potrebné doložiť aj evidenčné číslo SIPO alebo variabilný symbol, pod ktorým uhrádzate poplatky.

Prihlásenie a spôsob úhrady

Prihlásenie k platbe je možné zrealizovať troma spôsobmi: prostredníctvom online prihláškycez SMS (RTVS na číslo 8866) alebo na Slovenskej pošte. Povinnosť platby vzniká až budúci mesiac potom, ako ste sa stali odberateľom elektriny.

Čo sa týka platby, tak tú môžete realizovať jednoducho aj cez internet banking, aplikáciu Viamo alebo cez službu SIPO. Periodicitu si môžete nastaviť ľubovoľne:

 • Mesačne: Splatnosť do posledného dňa daného mesiaca.
 • Štvrťročne: Splatnosť do 31.1, 30.4., 31.7. a 31.10.
 • Polročne: Splatnosť do 31.1. a 31.7.
 • Ročne: Splatnosť do 31.1.

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

01/10/2019 13:24
Ala

zevraj ich budu rusit dochodcom - co je na tom pravdy?

10/12/2019 14:38
juraj

ano, dochodcovia a poberatelia davok v hmotnej nudzi od 1.1.2020 neplatia koncesionarske poplatky

10/12/2019 14:36
juraj

dobry den, chcem sa spytat ze ak koncesionarske poplatky platim v byte a planujem kupit rekreacnu chatu, ci ich budem plaatit aj tam alebo sa to viaze na meno (1 clovek = 1 koncesionarske poplatky)?

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor Geometrické vzory v obývačke – ozvláštnia každý priestor

Či už si vyberiete malé, alebo veľké, výrazné či tlmené, vzory dokážu spestriť každú obývačku. K najtradičnejším patrí čierno-biela kombinácia, ktorá nájde uplatnenie i u vás.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne - v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 12.09.2019
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...

Stropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzieStropné infra kúrenie na chatu aj do domu. Kvalitné infrapanely majú dobré recenzie

Jednou z najviac dôležitých otázok pri stavbe domu či rekonštrukcií chalupy je kúrenie. Aký typ vybrať? Čo takto porozmýšlať nad infrapanelmi? Predstavíme vám ich v našom dnešnom článku.