Kontajnerové domy - ich cena, výhody a nevýhody

Kontajnerové domy patria medzi alternatívne stavby, ktoré sú vo svete domov stále populárnejšie. Na Slovenku ich boom ešte nenastal. Stále uprednostňujeme murovanú klasiku.

Kontajnerový dom na bývanie či podnikanie

Prečo majú kontajnerové domy budúcnosť? Aké sú ich výhody a nevýhody? Má Slovensko na ich umiestnenie vhodné klimatické podmienky? Všetko podstatné v našom článku!

Kontajnerové domy ako lacnejšia alternatíva bývania

Nebojte sa. Nie je kontajner ako kontajner. Veľké lodné kontajnery majú lepšiu využiteľnosť, ako tie, ktoré zdobia naše sídliská. Nie je to ani veľká krabica z plechu z nehrdzavejúcej ocele, ktorú si práve predstavujete. Kontajnerové domy sú alternatívou lacného, komfortného a plnohodnotného bývania, ktoré viete prispôsobiť svojim potrebám a predstavám. Technológia je v tomto smere tak ďaleko, že si na prvý pohľad nikto nevšimne, že bývate v kontajneri. Stačí len odhodiť predsudky.

Výpredaj až 60%

Dobrá rada: Odporúčame nákup v obchode AndreaShop.sk. Dnes obrovské výpredaje, s doručením až pred dvere a s možnosťou vrátenia tovaru do 14 dní. Pozrite si širokú ponuku za bezkonkurenčné ceny .

Kontajnerové domy a ich lákavá cena

Jeden z dôvodov, prečo kontajnerové domy naberajú na popularite je ich cena. Každý, aj kontajnerový dom je iný. Cena kontajnerového domu je individuálna. Závisí od toho, čo všetko od kontajnerového domu očakávate.

Obývačka v kontajnerovom dome

Neunáhlite sa. Skôr ako sa pre kontajnerový dom rozhodnete, vyžiadajte si kontajnerové domy cenník a nechajte si vypracovať podrobnú cenovú ponuku. Nikdy neviete, čo vás pri stavbe domu môže prekvapiť. Najväčšou cenovou položkou je v prípade kontajnerových domov izolácia.

Svojpomocne, ale nie za každú cenu

Poskladať pár prepravných kontajnerov nemôže byť až taký problém, preto ste sa rozhodli postaviť kontajnerový dom svojpomocne? Aj to je riešenie, ale stavba kontajnerového domu nie je len o tom. Hotové projekty vám môžu prácu poriadne uľahčiť.

Problematiku týchto stavieb si poriadne naštudujte a o stavebný dozor požiadajte odborníka aby vám na stavbu dohliadol. Pre istotu. Do stavby ste sa nepustili len tak, z dlhej chvíle. V dome, pre ktorý ste sa rozhodli chcete bývať. Tak nech stojí za to.

Bezpečnosť kontajnerových domov

Údaj o maximálnej záťaži každého kontajnera, ktorý do stavby zakomponujete nepodceňujte. Pred rezaním okien a dverí si zistite, ktoré steny sú nosné. Nosné steny sú základom pre stabilitu každej stavby. Preto by sa do nich nemalo zasahovať. Na bezpečnosti predsa záleží.

Poschodový kontajnerový dom

Jednotlivé kontajnery sa do oceľovej konštrukcie, na ktorej ste sa podľa projektu dohodli s výrobcom, pripájajú špeciálnymi úchytmi. Dobrým pomocníkom je aj zváranie, ale môže celú stavbu predražiť. So zváraním to nepreháňajte a dopredu si ujasnite, čo presne budete zvárať.

Plnohodnotné bývanie už do 90 dní

Stavba kontajnerových domov je rýchla. Pohybuje sa v rozmedzí 30 až 90 dní. Záleží to od náročnosti stavby. Murovaný dom za taký krátky čas určite nepostavíte. Vyhnete sa rozkopanému pozemku a poriadnej kope blata a úprava okolia po dokončení stavby nezožerie toľko času a hlavne peňazí.

Výber kontajnera nepodceňujte

Existuje niekoľko tipov prepravných kontajnerov, ku ktorým  sa môžete dostať. Zaobstaráte si ich sami alebo sa obráťte na spoločnosť, ktorá v odkupovaní kontajnerov vie chodiť. Aj napriek tomu, že vám niekto poradil a kontajner sa vám podľa obrázku a popisu, ktorý ste k nemu dostali páči, mačku vo vreci nekupujte. Cena je lákavá, ale kontajner je obitý, hrdzavie a zdobia ho preliačeniny rôzneho druhu. Kontajner osobne skontrolujte skôr, ako zaň zaplatíte.

Cestou k úspechu je dobrá izolácia

Základom pri stavbe kontajnerových domov je izolácia. V lete neznesiteľne teplo a v zime kosa jak v ruskom filme. Viete si to predstaviť? Radšej ten svoj vysnívaný kontajner poriadne zaizolujte.

Kontajnerové domy môžete izolovať z vonkajšej alebo vnútornej strany. Rosný bod presuňte do izolácie a vyhnete sa kondenzácii vody na nesprávnych miestach a nepríjemnostiam, ktoré môže spôsobiť. Prepravný kontajner je vyrobený tak, aby na lodi vydržal aj tú najnáročnejšiu cestu a prekonal všetky prekážky, ktoré sa jej postavia do cesty. Jeden takýto kontajner by mal bez problémov vydržať aj 30 rokov. To isté platí pre životnosť kontajnerových domov.

Pri neodbornej úprave kontajnerov a nedostatočnej izolácii môže dôjsť ku korózii, ktorá životnosť kontajnerov výrazne ohrozí. Kvalitná práca a dobrá izolácia nedá korózii šancu.

Kontajnerové domy si môžete dovoliť aj na Slovenku

Kontajnerové domy môžete postaviť aj na Slovensku. Rozhodujúcim faktorom nie je miesto, ale kvalita prevedenia a izolácie.

Rodinný dom z lodného kontajnera

Prvé lastovičky kontajnerových domov sa objavujú aj v našich poveternostných podmienkach. Kontajnerové domy Giraltovce majú v stavebníctve pevné miesto, aj keď sa u nás stále uprednostňuje klasika z tehál. Nízky dopyt a málo firiem, ktoré sa kontajnerovým domom venujú sa odzrkadľuje aj vo vyšších cenách. Častejšie sa u nás stretávame s kontajnerovými záhradnými domčekmi či kanceláriami.

Bez stavebného povolenia to nepôjde

Kontajnerové domy zatiaľ v stavebnom zákone zakomponované nie sú. Váš pozemok, váš kontajner, vaša vec. Nie je to celkom tak. Chcete vo svojom kontajnerovom dome bývať. Potrebujete vodu, elektrinu, kúrenie a chcete aj popisné číslo. Kontajnerové domy stavebné povolenie v tomto prípade potrebujú. Ak ich pevne spojíte so zemou betónovou platňou alebo pomocou betónových pilotov, bude dom klasifikovaný ako pevná stavba a je možné, že sa s bankou dohodnete na výhodnom financovaní a podarí sa vám ju aj poistiť.

Ako si zariadite, tak budete mať

Nikto vám neverí, že váš nový ekologický dom je z kontajnera, lebo tak na prvý pohľad nevyzerá? A to ste ich ešte nepozvali dnu. Čo sa zariadenia týka, fantázii sa medze nekladú. Kuchyňa, kúpeľňa, obývačka, spálňa, detská izba. Zo svojho nového domu vytvoríte útulný domov vďaka zariadeniu a doplnkov, aké sa vám páčia. Aby ste sa cítili dobre a do svojho kontajnerového domu sa vždy radi vracali. 

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Komentáre

17/11/2018 17:00
Sandra

Pozdravujem, skoda tych hrubiek, co mate v texte

29/01/2019 08:49
Ladislav Matuška

Chtel bych ze 2 kont.12×2.70 udelat bydleni ja jsem duchodce manzelka pujde pristi rok kolk by to stalo vejdu se do těch 32000 EUR chteli by sme tam kupelnu,wc umyvadlo a mensi ku h.linku poslete prosiminfo dekuji

21/07/2019 02:40
Matej Bukna

Jožko Púčik 40 000€ ?? Si si istý? Odkiaľ to máš.?vyčítal si to kde, či možno už skúsenosti praktické zhotovenia kontajnerového domu, od projektu po odovzdanie kľúča majiteľovi máš?? Určite aj za tie postavš, ja nie. Rozpočet môže byť aj menší a to som počítal obývaciu plochu domu do 50az 55 m2,čo už dvojizbový obytný priestor...

29/01/2019 10:38
Redakcia

Dobrý deň pán Matuška.
Cenovú ponuku na mieru vám vyhotoví firma, ktorá sa zaoberá realizáciou takýchto stavieb. Náš web len informuje o možnosti, nie sme realizátor. Odporúčam vybrať si a osloviť konkrétnu firmu, ktorá vám určite poradí a nastaví rozpočet podľa vašich finančných možností.

16/06/2019 04:37
Stefan

Dobrý deň, vedeli by ste nejakú firmu odporučiť? :)

17/02/2019 15:19
Jožko Púčik

Milá redakcia
Váš web len informuje o možnostiach? No tak ma bozajte v ... Povedať A a vychváliť do neba niečo, za čo Vám pravdepodobne zaplatili ako za reklamu prosím. Ale povedať B. že za to dáte 30 - 40 tisíc eur, za čo sa dá postaviť aj dačo iné, na to nemáte gule?

14/04/2019 11:48
Miroslav buchel

Dobrý deň
Mám záujem O projekt kontajneroveho domu alebo domu z oceľovej konštrukcie .
S pozdravem p.buchel 0903950414

24/09/2019 19:13
Matej

Na Slovesnku viem , že z oceľových konštrukcii to realizuje firma . Robili pre mňa záhradnú chatku. Majú výrobu na východe, ale vozia to na západ. Majú projekty na stránke

09/02/2020 17:29
Patrícia

Dobrý deň, viete mi poslať meno tej firmy na východe na mail , aby som si ju našla?Ďakujem :-)

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 10.05.2018
Hodnotenie článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovanýchZabudli ste na Valentína? 11 najhorších výhovoriek na sviatok zamilovaných

Tak ako každý rok, ani tento nás  neminie najväčší sviatok zamilovaných  –  Svätý Valentín. Zabudnúť na darček sa vo vzťahu jednoducho neodpúšťa! Ak aj vy patríte k zábudlivcom, skúste...

Vermikompostér do bytu – výhody a skúsenostiVermikompostér do bytu – výhody a skúsenosti

V tomto článku sa dozviete, ako funguje vermikompostér, či je potrebné sa obávať mušiek alebo zápachu, ako sa postarať o dážďovky a najmä ako s vermikompostovaním začať.

Drevená šindlová strecha a drevený šindel – cena za m2, montážDrevená šindlová strecha a drevený šindel – cena za m2, montáž

Drevená šindľová strecha sa stáva trendy, keďže čoraz viac a viac ľudí uteká z mesta, zo svojho moderne zariadeného príbytku, na vidiek a na chalupu. My si o nej povieme viac.