Kontajnerové domy - ich cena, výhody a nevýhody

Kontajnerové domy patria medzi alternatívne stavby, ktoré sú vo svete domov stále populárnejšie. Na Slovenku ich boom ešte nenastal. Stále uprednostňujeme murovanú klasiku.

Kontajnerový dom na bývanie či podnikanie

Prečo majú kontajnerové domy budúcnosť? Aké sú ich výhody a nevýhody? Má Slovensko na ich umiestnenie vhodné klimatické podmienky? Všetko podstatné v našom článku!

Kontajnerové domy ako lacnejšia alternatíva bývania

Nebojte sa. Nie je kontajner ako kontajner. Veľké lodné kontajnery majú lepšiu využiteľnosť, ako tie, ktoré zdobia naše sídliská. Nie je to ani veľká krabica z plechu z nehrdzavejúcej ocele, ktorú si práve predstavujete. Kontajnerové domy sú alternatívou lacného, komfortného a plnohodnotného bývania, ktoré viete prispôsobiť svojim potrebám a predstavám. Technológia je v tomto smere tak ďaleko, že si na prvý pohľad nikto nevšimne, že bývate v kontajnery. Stačí len odhodiť predsudky.

Kontajnerové domy a ich lákavá cena

Jeden z dôvodov, prečo kontajnerové domy naberajú na popularite je ich cena. Každý, aj kontajnerový dom je iný. Cena kontajnerového domu je individuálna. Závisí od toho, čo všetko od kontajnerového domu očakávate.

Obývačka v kontajnerovom dome

Neunáhlite sa. Skôr ako sa pre kontajnerový dom rozhodnete, vyžiadajte si kontajnerové domy cenník a nechajte si vypracovať podrobnú cenovú ponuku. Nikdy neviete, čo vás pri stavbe domu môže prekvapiť. Najväčšou cenovou položkou je v prípade kontajnerových domov izolácia.

Svojpomocne, ale nie za každú cenu

Poskladať pár prepravných kontajnerov nemôže byť až taký problém, preto ste sa rozhodli postaviť kontajnerový dom svojpomocne? Aj to je riešenie, ale stavba kontajnerového domu nie je len o tom. Kontajnerové domy projekty vám môžu prácu poriadne uľahčiť.

Problematiku týchto stavieb si poriadne naštudujte a o stavebný dozor požiadajte odborníka aby vám na stavbu dohliadol. Pre istotu. Do stavby ste sa nepustili len tak, z dlhej chvíle. V dome, pre ktorý ste sa rozhodli chcete bývať. Tak nech stojí za to.

Bezpečnosť kontajnerových domov

Údaj o maximálnej záťaži každého kontajnera, ktorý do stavby zakomponujete nepodceňujte. Pred rezaním okien a dverí si zistite, ktoré steny sú nosné. Nosné steny sú základom pre stabilitu každej stavby. Preto by sa do nich nemalo zasahovať. Na bezpečnosti predsa záleží.

Poschodový kontajnerový dom

Jednotlivé kontajnery sa do oceľovej konštrukcie, na ktorej ste sa podľa projektu dohodli s výrobcom, pripájajú špeciálnymi úchytmi. Dobrým pomocníkom je aj zváranie, ale môže celú stavbu predražiť. So zváraním to nepreháňajte a dopredu si ujasnite, čo presne budete zvárať.

Plnohodnotné bývanie už do 90 dní

Stavba kontajnerových domov je rýchla. Pohybuje sa v rozmedzí 30 až 90 dní. Záleží to od náročnosti stavby. Murovaný dom za taký krátky čas určite nepostavíte. Vyhnete sa rozkopanému pozemku a poriadnej kope blata a úprava okolia po dokončení stavby nezožerie toľko času a hlavne peňazí.

Výber kontajnera nepodceňujte

Existuje niekoľko tipov prepravných kontajnerov, ku ktorým  sa môžete dostať. Zaobstaráte si ich sami alebo sa obráťte na spoločnosť, ktorá v odkupovaní kontajnerov vie chodiť. Aj napriek tomu, že vám niekto poradil a kontajner sa vám podľa obrázku a popisu, ktorý ste k nemu dostali páči, mačku vo vreci nekupujte. Cena je lákavá, ale kontajner je obitý, hrdzavie a zdobia ho preliačeniny rôzneho druhu. Kontajner osobne skontrolujte skôr, ako zaň zaplatíte.

Cestou k úspechu je dobrá izolácia

Základom pri stavbe kontajnerových domov je izolácia. V lete neznesiteľne teplo a v zime kosa jak v ruskom filme. Viete si to predstaviť? Radšej ten svoj vysnívaný kontajner poriadne zaizolujte.

Kontajnerové domy môžete izolovať z vonkajšej alebo vnútornej strany. Rosný bod presuňte do izolácie a vyhnete sa kondenzácii vody na nesprávnych miestach a nepríjemnostiam, ktoré môže spôsobiť. Prepravný kontajner je vyrobený tak, aby na lodi vydržal aj tú najnáročnejšiu cestu a prekonal všetky prekážky, ktoré sa jej postavia do cesty. Jeden takýto kontajner by mal bez problémov vydržať aj 30 rokov. To isté platí pre životnosť kontajnerových domov.

Pri neodbornej úprave kontajnerov a nedostatočnej izolácii môže dôjsť ku korózii, ktorá životnosť kontajnerov výrazne ohrozí. Kvalitná práca a dobrá izolácia nedá korózii šancu.

Kontajnerové domy si môžete dovoliť aj na Slovenku

Kontajnerové domy môžete postaviť aj na Slovensku. Rozhodujúcim faktorom nie je miesto, ale kvalita prevedenia a izolácie.

Rodinný dom z lodného kontajnera

Prvé lastovičky kontajnerových domov sa objavujú aj v našich poveternostných podmienkach. Kontajnerové domy Giraltovce majú v stavebníctve pevné miesto, aj keď sa u nás stále uprednostňuje klasika z tehál. Nízky dopyt a málo firiem, ktoré sa kontajnerovým domom venujú sa odzrkadľuje aj vo vyšších cenách. Častejšie sa u nás stretávame s kontajnerovými záhradnými domčekmi či kanceláriami.

Bez stavebného povolenia to nepôjde

Kontajnerové domy zatiaľ v stavebnom zákone zakomponované nie sú. Váš pozemok, váš kontajner, vaša vec. Nie je to celkom tak. Chcete vo svojom kontajnerovom dome bývať. Potrebujete vodu, elektrinu, kúrenie a chcete aj popisné číslo. Kontajnerové domy stavebné povolenie v tomto prípade potrebujú. Ak ich pevne spojíte so zemou betónovou platňou alebo pomocou betónových pilotov, bude dom klasifikovaný ako pevná stavba a je možné, že sa s bankou dohodnete na výhodnom financovaní a podarí sa vám ju aj poistiť.

Ako si zariadite, tak budete mať

Nikto vám neverí, že váš nový ekologický dom je z kontajnera, lebo tak na prvý pohľad nevyzerá? A to ste ich ešte nepozvali dnu. Čo sa zariadenia týka, fantázii sa medze nekladú. Kuchyňa, kúpeľňa, obývačka, spálňa, detská izba. Zo svojho nového domu vytvoríte útulný domov vďaka zariadeniu a doplnkov, aké sa vám páčia. Aby ste sa cítili dobre a do svojho kontajnerového domu sa vždy radi vracali.  

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 10.05.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich? Najlepšie darčeky ku kolaudácií: Viete, čím prekvapiť domácich?

Kolaudácia nového domu či bytu je skvelou príležitosťou na to, aby sme sa stretli s priateľmi či rodinou. Je dobrým zvykom, že pozvaní hostia prinesú so sebou aj nejaký dar. Viete, čo je...

Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta Stieracia mapa sveta na stenu: Ukážeme vám tie najkrajšie miesta

Ste vášnivým cestovateľom? Vďaka stieracej mape si môžete dokumentovať, ktoré časti sveta ste už spoznali, a ktoré spoznať ešte len plánujete.

Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov Retro v interiéri: Chladničky, kanvice či rádio dotvoria váš domov

Patríte medzi milovníkov interiérového dizajnu? Práve doplnky v retro štýle dodajú vášmu domovu či bytu šmrnc. Sortiment v segmente dizajnu je naozaj bohatý. Predstavíme vám ponuku.


Pridať komentár