Korková podlaha do kúpeľne aj kuchyne – výhody, nevýhody a vaše skúsenosti

Korková podlaha prešla v posledných rokoch veľkou obnovou a veľkým znovuzrodením a vsúčasnosti sa teší veľkému záujmu, keďže tento typ podlahovej krytiny má radu jedinečných vlastnosti a radí sa medzi „zelené“teda ekologické podlahy, pretože je vyrobená z prírodných a ľahko obnoviteľných materiálov. 

Korková podlaha v obývačke

Ak meníte podlahu, alebo zariaďujete úplne novú a nie ste si istý, či si zvoliť korkovú podlahu, tak práve nasledujúce riadky by vás mohli presvedčiť o tom, že korková podlaha už dávno nie je tabu a vďaka moderným spôsobom výroby sa z nej veľmi jednoducho môže stať výborný dizajnový element vašej izby. 

Aká je to korková podlaha a aké sú jej výhody?

Poďme ale pekne postupne. V prvom rade nadviažeme na úvod, kde hovoríme, že korková podlaha je ekologická – to je asi jedna z najväčších výhod tohto materiálu. Korok je v podstate kôra korkového dubu a na „zber“ korku nie je potrebné stromy vytínať, čo je veľké plus pre životné prostredie našej planéty.

Jeho prírodný pôvod sa dotýka ďalšej vlastnosti – korok nepodlieha plesni, nevylučuje žiadne zapáchajúce plyny (ako napr. väčšina linoleových podláh) a tým pádom mu s čistým svedomím môžeme udeliť prívlastok antialergický materiál. Taktiež má dlhú životnosť, jeho udržovanie je nenáročné – na renováciu stačí používať klasické politúry na podlahy.

Korkové dosky na podlahu

Na čistenie pokojne postačí metla, vysávač alebo mop, aj keď niektorí odborníci neodporúčajú, aby sa korok vystavoval vlhkosti. Dokonca aj jeho inštalácia do miestnosti je vcelku jednoduchá a po naštudovaní si základných krokov to dokážu aj úplní amatéri. 

Korková podlaha sa dokáže oveľa lepšie aklimatizovať na teplotné podmienky v danom prostredí a tým pádom je to v tomto smere oveľa lepšou voľbou ako podlaha z tvrdého dreva. Vyznačuje sa svojou odolnosťou voči vode, v ktorej môže stráviť prakticky večnosť bez toho, aby začal hniť. Ak neveríte, tak si len spomeňte, z akého materiálu bol uzáver na vašej poslednej kvalitnejšej fľaši vína. 

Ďalšou nespornou výhodou je jeho tepelná izolácia = túto kvalitu budete oceňovať počas celého roka, či sú vonku mrazy, alebo vysoké horúčavy – pri korkovej podlahe nehrozia tepelné straty.

Podlaha z korku

Tento typ podlahy je oveľa mäkší a tým pádom aj pohodlnejší ako klasické drevené podlahy.Vďaka svojej pružnosti sa prispôsobuje nášmu chodidlu a našej váhe a preto šetrí kĺby a chrbticu. Dokáže dobre pohlcovať zvuk a vibrácie a tak je chôdza pre naše uši oveľa priateľskejšia. 

Nevýhody korkovej podlahy

Síce sa na korkových povrchoch chodí veľmi pohodlne vďaka ich mäkkosti a pružnosti, no práve tieto vlastnosti tiež spôsobujú to, že takáto podlaha podlieha relatívne rýchlejšie poškodeniu. Ak chcete mať doma dokonale hladkú a rovnú podlahu bez preliačin a nerovností, tak korok zrejme nie je tou najideálnejšou voľbou pre vás.  

Korok sa dá použiť prakticky to akejkoľvek izby – kuchyňa, spálňa či kúpeľňa – no v každej miestnosti platí rovnaká zásada. Podlahu pod nábytkom je potrebné spevniť a vystužiť – na to môžeme použiť rôzne nábytkové podložky, preglejky alebo iné podporné materiály. Na diskusných fórach sa tiež stretávame s názorom, že na svetlejších variantoch podlahy vidieť prípadné odtlačky od nábytku oveľa menej.

Korková podlaha do kuchyne

Ak držíte doma psov alebo mačky, tak sa pripravte, že takáto podlaha bude veľmi trpieť, keďže pazúry zvierat, predovšetkým väčších plemien, dokážu korok rýchlo poškrabať a doničiť. 

Problémom môže byť aj voda. Korok je známy svojou odolnosťou voči vode, no pri zlom tesnení podlahy a nadmernej prítomnosti vody sa môže stať, že korok začne naberať na rozmeroch alebo stratí svoj pôvodný tvar. Pri inštalácii je teda nutné dbať na vytvorení dostatočnej ochrany. 

Do spálne, kuchyne aj kúpelne?

Ak by sme sa mali dopátrať k univerzálnej odpovedi na túto otázku, tak by sme hľadali len márne. Názory odborníkov a bytových poradcov sa líšia, pretože, ako sme už zistili, korok má široké spektrum pozitívnych vlastností, avšak ani on nie je dokonalý a pri nesprávnej inštalácii a udržovaní tohto materiálu môžu nastať isté patálie.

Korková podlaha v spálni

V spálni či detskej izbe problém s vodou nenastáva a tu je jeho využitie ideálne. V kuchyniach pri dôkladnom nalakovaní a utesnení taktiež nepredstavuje problém – ten však môže nastať v kúpeľniach. Ak sa rozhodneme dať túto podlahu do kúpeľne, tak by bolo vhodné, ak by sme si vybrali tvrdý typ korku s dôkladne vykonaným tesnením.

Korková podlaha v kúpelni

Korková podlaha a podlahové kúrenie

Na trhu nájdeme veľké kvantum rozličných typov korkových podláh a pri správnom type (napr.: korková plávacia podlaha, tvrdý korok) nie je podlahové kúrenie žiadnym problémom, čo potvrdzujú aj dlhoroční užívatelia takejto podlahy v svojich recenziách. 

Korok je jednoznačne najteplejší materiál na podlahové krytiny, ale vyznačuje sa vysokým tepelným odporom (vyšší ako vinyl, keramika, laminát či drevo). To v preklade znamená, že nie je najefektívnejším riešením pri podlahovom vykurovaní. Na druhej strane, jedinečná štruktúra tohto materiálu dokáže dobre miestnosť lepšie chrániť pred chladom. Na začiatku zahrievanie bude teda potrebné dodať viac energie, ale po úplnom vykúrení sa teplo udrží dlhšie. 

Cena korkovej podlahy

Na záver to najdôležitejšie – cenová relácia. Ako sme už spomenuli, na trhu sa nachádza nespočetne veľa rôznych variácií s rozdielnymi vlastnosťami a kvalitami.

Podlaha z korku do bytu

Korkové dlaždice šesťuholník

Firmy ako Floorwood, Likor, Jelínek Cork Group, Parkettmann a iné ponúkajú meter štvorcový od 15€, pričom táto cena sa môže vyšplhať až na 50–60€, záležiac od kvality. V priemere táto cena kolíše pri 30 eurách za meter štvorcový. 

zdroj obrázkov: pinterest.com

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity Detská izba v podkroví – vytvorte dieťaťu vhodný priestor na všetky aktivity

Túžili ste aj vy ako dieťa po izbe v podkroví? Ak máte šancu svojmu dieťaťu zariadiť izbu v podkroví, neváhajte. Inšpirujte sa v našej galérii.

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 09.01.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela Účinky elektrickej a soľnej lampy na sviečku sú nad zlato! Do interiéru sa hodí oranžová aj biela

Viete, rečo potrebuje soľnú lampu? v článku sa dozviete, na čo všetko pomáha a ako sa vám môže do domácnosti hodiť.

Ekologické kompostovateľné vrecká do koša sú najlepšou voľbou pre biologicky rozložiteľný odpad! Ekologické kompostovateľné vrecká do koša sú najlepšou voľbou pre biologicky rozložiteľný odpad!

Ak vám záleží na životnom prostredí, potom určite oceníte aj kompostovateľné vrecká na odpad.  Viete, aké je ich využitie, z čoho sa vyrábajú a aké sú ich výhody? Dozviete sa v našom...

Vianočný betlehem ako symbol Vianoc. Populárne sú vyrezávané drevené aj betlehemy s osvetlením Vianočný betlehem ako symbol Vianoc. Populárne sú vyrezávané drevené aj betlehemy s osvetlením

Betlehem bol v minulosti ústredným symbolom Vianoc až do obdobia rozšírenia tradície vianočných stromčekov. Dnes si môžeme vybrať z rôznych prevedení. Záleží len na vás - aký si...


Pridať komentár