Záujem o kotly na drevo prevyšuje kapacity. Vieme prečo

Kto si chcel v posledných mesiacoch zadovážiť nový kotol na drevo alebo pelety, narazil na neobvyklú komplikáciu. Výrobcovia aj montážne firmy hlásia plné kapacity a na inštaláciu kotla si zákazník musí skrátka počkať.

Kúrenie drevom zažíva renesanciu

Kúrenie drevom zažíva doslova renesanciu a kotly na drevo idú na dračku. Prečo sa aktuálne toľko ľudí spolieha na vykurovanie palivovým drevom?

1. Rekordné zdraženie energií

Tento rok priniesol skokové navýšenie cien elektriny a zemného plynu. Mnohým ľuďom sa preto zvýšili platby za vykurovanie o desiatky percent. Tiež tí, ktorých sa situácia priamo nedotkla, si uvedomili, aké vrtkavé môžu byť ceny za energie dodávané cez polovicu sveta a riadené globálnym trhom. V tomto ohľade sa kotol na drevo a palivo od lokálneho dodávateľa z neďalekej píly zdá ako osvedčené riešenie.

2. Covidový nedostatok materiálu

Problémy s dopravou a hlavne nedostatkom dôležitých komponentov sa dotkli asi všetkých priemyselných odvetví. A následky pandémie covidu-19 nie sú ešte zažehnané. Aj výrobcovia kotlov musia čakať na importované elektronické súčiastky, bez ktorých sa produkty nedokončia. A tým sa predlžuje dodacia doba mnohých modelov.

3. Dotácie na ekologické kotly

Od roku 2019 sa môžu slovenské domácnosti uchádzať o finančnú podporu v rámci projektu Zelená domácnostiam. Vďaka tomu je možné získať podporu na inštalácie kotlov na biomasu, ktoré pokrývajú potrebu tepla a teplej vody v rodinných a bytových domoch. Podpora sa týka kotlov na spaľovanie peliet, brikiet, štiepok a kotlov na splyňovanie kusového dreva. Nevyhnutnou podmienkou je náhrada kotla na spaľovanie uhlia. Žiadosti o finančný príspevok treba podať v presnom období, ktoré vyhlasuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. Takáto dotácia sa teda dá využiť napríklad na kotly na drevo doplnené akumulačnou nádržou, ktorá podporuje ekonomickú prevádzku.

4. Lacné a dostupné palivo

Drevo vždy patrilo medzi dostupné spôsoby vykurovania a aj dnes ponúka veľkú variabilitu pre malé chaty aj rodinné domy. Kúrenie drevom sa dá používať ako hlavný aj doplnkový zdroj. Dominantnou výhodou je práve výborná dostupnosť a využitie lokálnych dodávateľov (často priamo v susedstve alebo dokonca z vlastného pozemku).

Rúbanie dreva na kúrenie

V uplynulých rokoch sa prejavili následky kôrovcovej kalamity, ktorá opakovane decimuje lesy. Táto situácia zásadne zvýšila množstvo vyťaženého smrekového dreva. Aj keď sa toto mäkké drevo až tak často nevyužívalo, súčasná nízka cena vedie k jeho častejšiemu nákupu.

5. Jednoduchšia obsluha nových kotlov

Moderné kotly ponúkajú nové funkcie, ekologickú prevádzku aj jednoduchšie používanie, a preto je o ne záujem. Ak si vyberiete napríklad kotol na drevo so zásobníkom, ktorý má väčšiu kapacitu paliva, predĺži sa čas, kedy je nutné drevo prikladať. Nový kotol je investícia na veľa rokov a oplatí sa preskúmať všetky možnosti, ktoré sú na trhu, prípadne si nechať poradiť. Potrebný výkon by mala vždy určiť montážna firma, ktorá kotol odborne zapojí.

Dnešné kotly ponúkajú oproti starším typom vyššiu účinnosť, a pritom nižšiu spotrebu paliva. Napríklad splyňovacie kotly na drevo českého výrobcu OPOP majú účinnosť viac ako 90 percent. Takže takmer všetku energiu paliva premieňajú na teplo.

Kotly H4EKO-D zaručujú aj ekologickú prevádzku. Proces spaľovania a všetky elektronické komponenty vykurovacieho systému ovláda riadiaca jednotka. Prehľadný displej umožňuje jednoduché nastavenie a parametre vykurovania sa dajú sledovať aj na diaľku pomocou aplikácie v mobilnom telefóne. Klasika v podobe osvedčeného kúrenia drevom sa tak spája s modernými technológiami.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie – hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...Publikované dňa: 22.03.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.

Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzieInfralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. V tomto článku sa dozviete, čo je pri výbere infralampy dôležité.