1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Zariaďujete kuchyňu v paneláku? Hrajte sa s malým priestorom na maximum

Kuchyňa je kráľovstvom každej dobrej gazdinky. S jej zariadením to nie je tak, ako napríklad s nábytkom v obývačke. Nemôžete ju len tak presunúť či prestavať. Kuchyňu vymeníte raz, dvakrát, možno trikrát za život. Neunáhlite sa a poriadne si premyslite, ako si ju zariadite.

Malá kuchyňa v paneláku

Srdcom domova je bez pochýb kuchyňa, v ktorej strávite veľa času, tak si na nej dajte záležať. Prezradíme vám niekoľko tipov, ako zariadiť kuchyňu, v ktorej sa na varenie budete tešiť.

Plánujte! Ušetríte čas aj peniaze

Rozmiestneniu kuchyne venujte čas ešte predtým, ako ju začnete zariaďovať. Poriadne si premyslite, čo kde umiestnite, aby ste sa v kuchyni zbytočne veľa nenachodili a všetko fungovalo tak, ako má. Kuchyňa dáva domovu dušu, či už v nej každý deň varíte alebo nie. Mala by vo vás vzbudzovať dojem, že vás volá, aby ste vstúpili dnu.

Kuchyňa pre veľkú rodinu

Plánujete veľkú rodinu a v kuchyni budete tráviť veľa času? Potrebujete veľkú pracovnú dosku a dobré svetlo. Veľká kuchyňa, veľa ľudí, veľký neporiadok. Zvoľte materiál, ktorý sa dobre umýva a na ktorom nevidieť každý otlačok prsta. Kuchyňa má slúžiť vám, nie vy jej.

Malá, ale pekná

Nie je umenie zariadiť kuchyňu, keď máte veľa miesta. Ale ako zariadiť tú, ktorá je malá? V dnešnej dobe ani to nie je problém. Nepotrebujete kuchyňu ako v závodnej jedálni, aby ste z nej vyťažili maximum. Správne rozloženie, multifunkčné prvky a kvalitný materiál dokáže aj s malou kuchyňou divy.

Masívnu linku s hrubou pracovnou doskou tu síce nedáte, ale to neznamená, že to nebude kuchyňa so všetkým, čo do nej patrí. Nezabudnite, že bez stola a stoličiek bude vyzerať zvláštne, aj keď v nej veľa času netrávite. Stôl a stoličky spájajú rodinu. Stavte na modernejší variant v podobe barového pultu alebo skladacieho stola. Ide o ideálne riešenie, keď si lámete hlavu s tým, ako zariadiť malú kuchyňu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchynský nábytok

Pekná z vonku, účelná vo vnútri

Počítajte s tým, že zariadenie kuchyne je finančne veľmi náročné. Vysokou položkou nie je len samotná linka a nábytok, ale aj elektronika, ktorou musíte kuchyňu vybaviť.

Nadčasová a účelná

Kachličky, kuchynská linka, pec, chladnička, mikrovlnka a milión spotrebičov, bez ktorých si to neviete predstaviť? Pri výbere linky a ostatných doplnkov majte na pamäti, že ide o dlhodobú investíciu a kuchyňa, ktorú ste si vybrali dnes by sa vám mala páčiť aj o desať rokov.

Nadčasová kuchyňa v paneláku

S elektronikou to nepreháňajte

Nepotrebujete všetko, čo obchod v sekcii kuchynských spotrebičov ponúka. Jeden poriadny multifunkčný robot ušetrí miesto, čas aj peniaze. Menej je v tomto prípade viac. Uložte ho tak, aby bol stále po ruke. Spoluprácu tohto pomocníka v kuchyni určite oceníte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie kuchynské roboty

Všetko spolu súvisí

Kuchynská linka

Neutrálne materiály vyberajte najmä na základnú kostru kuchynskej linky. Dvierka a dekoráciu, ktorú do kuchyne zvolíte vymeníte jednoduchšie a lacnejšie, ako celú kuchyňu. Svetlejšie farby otvárajú priestor a opticky ho zväčšujú. Kuchyňu budete upratovať vy. Mastnota, výpary, šťava z cvikly a ostatných ingrediencií, ktorým sa pri varení nevyhnete. Vyberajte tak, aby sa kuchyňa dala dobre vetrať a aby ste ju po varení rýchlo upratali. Pri zariaďovaní kuchyne vychádzajte z toho, ako postupujete, keď prídete domov z nákupu. Chladnička, potravinová skriňa, pracovný pult. Máte to pekne pokope?

Drez

Drez (nerezový, keramický, kameninový...) presne taký, ako sa vám páči. Len nech s linkou pekne korešponduje a máte k nemu dobrý prístup, aby vás pri umývaní riadu neboleli kríže. Aj keď, umývačka menších rozmerov sa aj do malej kuchyne zmestí. Pri výbere batérie sa opýtajte na materiály, ktoré dobre vyzerajú a nevyžadujú špeciálnu údržbu.

Obkladačky a iné možnosti

Na stenu za pracovnou doskou sa u nás najčastejšie dávajú obkladačky, existujú však aj iné možnosti, ako túto časť steny pred špinou uchrániť. Zaujímavou voľbou je sklo s motívom podľa vašich predstáv. Kuchyňu pekne oživí a zablúdené kvapky oleja, mäsa a iných potravín z neho rýchlo zotriete. Pracovnej doske doprajte dostatok svetla. Pri príprave jedla sa určite zíde.

Obkladačky ako zástena za kuchynskú linku

Ako zariadiť kuchyňu v paneláku?  

V paneláku toho veľa nevyšpekulujete. Musíte vychádzať z priestoru, ktorý ste dostali. Neznamená to, že sa máte zmieriť s čímkoľvek. Rozmiestnenie si dopredu pripravte. Kuchyňa v paneláku je väčšinou úzka a dlhšia a na najväčšej stene je ešte aj okno. Usporiadajte si ucelené zóny na vareniejedenie a skladovanie potravín, aby sa vám podarilo využiť naozaj každý kút. Jedálenský kút už dávno nemusí byť o stole a štyroch stoličkách. Riešením je predĺžená pracovná doskasklápací stôl alebo barový pult, pod ktorý stoličky, keď ich nepotrebujete rýchlo skryjete.

Prepojte kuchyňu s obývačkou

Bojujete s priestorom, ale kuchyňu jeden krát dva metre si jednoducho neviete predstaviť? Prepojte ju s obývačkou. Vhodným zariadením a rozčlenením miestnosti a nábytku dosiahnete priestrannú kuchyňu a útulnú obývačku.

Stavte na vhodný nábytok a bytové doplnky

Možností, ako tieto dve, najvyužívanejšie miestnosti v dome prepojiť je veľa. Niekomu sa páči prepojenie v jednom tóne, (napr. provensálsky štýl), niekto vsadí na pár rovnakých prvkov, aby to pôsobilo ucelene a niekto zariadením tieto miestnosti striktne rozlíši. Prepojte bytové doplnky a každá návšteva pochváli váš vycibrený vkus. Skôr, ako sa do zariadenia pustíte, si aj v tomto prípade určte, čo kde umiestnite. Vyhnete sa tomu, že veľká chladnička nájde svoje miesto v obývačkovej časti, hneď vedľa televízora.

Rozloženie kuchynskej linky veľa vyrieši

Kuchynské linky v tvare U a L kuchyňu pekne uzavrú, takže sa po nej zbytočne nenabeháte. Ak ste sa ju rozhodli prepojiť s obývačkou, je to ideálne riešenie. Nechajte si aspoň 120 cm na prechod a rovnako preto, aby sa dvierka skriniek nebili. V kuchyni umiestnenej do písmena G si priestor rozdelíte do zón asi najlepšie, ale potrebujete na ňu dostatok miesta.

Moderná biela kuchyňa v tvare L

jednoradovej kuchyni máte všetko ako na dlani, veľa sa v nej ale nabeháte. Pri výške pracovnej plochy vychádzajte z výšky svojej postavy, aby ste sa v kuchyni ani príliš nehrbili, ani nemali všetko príliš vysoko. Výška pracovnej plochy je väčšinou 80 – 95 cmHorné skrinky dajte maximálne 185 cm od podlahy. Ak ich dáte až po strop, získate dosť miesta na veci, ktoré nevyužívate často.

Využite 3D vizualizáciu

Pri navrhovaní novej linky si nechajte poradiť. 3D vizualizácia kuchyne vám ukáže, ako bude kuchyňa vašich snov vyzerať v skutočnosti a odborník v obchode alebo šikovný stolár vám povie, čo sa v kuchyni oplatí a aj to, čo je zbytočné. Majú predsa svoje skúsenosti.

V každej časti iná podlaha

Inú podlahu vyberte do obývačkovej a inú do kuchynskej časti. Aj týmto, na prvý pohľad nedôležitým detailom, viete tieto časti pekne odlíšiť. Kuchyňa potrebuje odolnosť a v obývačke sa máte cítiť príjemne a pohodlne. Laminátová, vinylová, alebo iná odolná dlažba nič nepokazí. Kuchynský pult, či sedačka sú tiež vhodným prvkom k tomu, aby bolo jasné, do ktorej časti izby ste sa dostali.

Už viete, ako bude tá vaša vysnívaná kuchyňa vyzerať, alebo sme vám dali chrobáka do hlavy a svoje rozhodnutie ešte trochu zvážite? Veríme, že nakoniec vznikne kuchyňa, do ktorej sa budete radi vracať.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie jedálenské zostavy

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti Paletové sedenie - hodí sa na záhradu i do domácnosti

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie je štýlovým doplnkom každého exteriéru aj...Publikované dňa: 31.08.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém Ako zariadiť spálňu v paneláku? Ani menší priestor nie je žiadny problém

Vedeli ste, že? Najväčšiu položku pri zariaďovaní bytu predstavuje kuchyňa. Po nej nasleduje obývacia izba a na chvoste s najnižšími nákladmi je práve spálňa. Poradíme vám ako ju zariadiť.

Ako vybrať luster do jedálne, kuchyne a obývačky Ako vybrať luster do jedálne, kuchyne a obývačky

Luster v domácnosti je vnímaný predovšetkým ako dekoračný prvok, no pri jeho výbere by ste mali dbať aj na funkčné vlastnosti. Poradíme vám ako si vybrať ten najlepší!

Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne. Ako vybrať osvetlenie do každej miestnosti? Bodové svetlá sú stále populárne.

Vedeli ste, že do každej miestnosti sa hodí iný typ osvetlenia? Pozrite sa, podľa čoho si v jednotlivých miestnostiach osvetlenie vyberať.