Kukučkové hodiny majú stále svoje čaro. Poradíme, ako si ich vybrať

Kukučkové hodiny poznáme väčšinou ako retro kúsok visiaci na stene v obývačke starých rodičov. Ako deti sme netrpezlivo čakali, kedy sa ukáže kukučka a ohlási čas.

Ako vybrať kukučkové hodiny

Aj keď postupom sa času začali kukučkové hodiny z obývačiek vytrácať, v poslednej dobe prichádzajú opäť do popredia s novými, modernými funkciami.

Obľúbené moderné kukučkové hodiny

Čo sú kukučkové hodiny

Kukučkové hodiny zažil určite každý – buď ich mali doma rodičia, alebo ich zbadal na návšteve. Kukučkové hodiny sú snáď najznámejším druhom kyvadlových hodín, ktoré merajú čas pravidelným pohybom visiaceho kyvadla. Ich vzhľad je ikonický – malá búdka alebo domček má v strede ciferník, nad ktorým sa nachádzajú dvierka, z ktorých pravidelne vychádza kukučka, aby zakukala aktuálny čas. Visiacu, kyvadlovú časť tvoria dlhé šišky, ktoré kmitavým pohybom merajú čas. Hodiny z dreva sú bohato zdobené vyrezanými motívmi najmä kukučky a listov alebo poľovníckymi motívmi s parohmi, lesnými zvieratami a puškami.

Klasické kukučkové hodiny, nazývané aj kukučky, boli vybavené mechanickým chodom, čo znamená, že ich bolo potrebné pravidelne natiahnuť. Naťahovalo sa každodenne alebo v neskorších modeloch stačilo natiahnuť raz za 8 dní. Dnešné modely sú už automatické a fungujú na batérie, takže naťahovanie už nie je potrebné. Moderné kukučky sú vybavené nielen moderným dizajnom, ktorý sa často od klasických kukučiek výrazne líši, ale získali aj rôzne nové funkcie.

Ako vznikli kukučkové hodiny

Kukučkové hodiny majú za sebou bohatú históriu. Prvý model sa objavil už v roku 1692. Kukučkové hodiny obsahovali vtedy niekoľko automatizovaných figurín vrátane kukučky, ktorá ohlasovala čas. Na popularite získali až v 18. storočí, keď malé hodinárstva v nemeckom Schwarzwalde začali produkovať z dreva vyrezávané kukučkové hodiny. Aj keď prvé kukučky nepochádzajú zo Schwarzwaldu, práve v tejto oblasti sa výroba kukučkových hodín rozmohla, získala na popularite a neskôr sa rozšírila do celého sveta. Pôvodné schwarzwaldské hodiny boli dekorované motívmi lesov a hôr Schwarzwaldu, poľovníckymi motívmi a motívmi spojenými s rodinou, láskou, náboženstvom alebo vojnou. Nemecké kukučkové hodiny sú doteraz ikonickým kúskom, ktorý sa pýši tradíciou i kvalitou.

Ako fungujú kukučkové hodiny

Aj keď od vzniku prvých schwarzwaldských kukučkových hodín už uplynuli 3 storočia, na mechanike fungovania pravých schwarzwaldských kukučiek sa toho veľa nezmenilo. Kukučkové hodiny fungujú na rovnakom princípe, ako kyvadlové – visiace kyvadlo v spodnej časti sa pravidelne hýbe zo strany do strany, pričom jeden pohyb trvá presne jednu sekundu. Kyvadlo je vybavené závažím, zvyčajne v tvare šišky alebo listu, ktoré vďaka gravitácii vytvára pohyb a zároveň poháňa ozubené kolieska v hodinách. Ozubené kolieska sa otáčajú a vytvárajú typický zvuk hodín – tik-tak.

Nástenné kukučkové hodiny

Kyvadlá obsahujú zväčša 2 závažia – jedno ovláda pohyb ciferníka a druhé ovláda kukučku, jej pohyb a kukanie. Niektoré hodiny sú vybavené aj tretím závažím, a to vtedy, ak majú hodiny hudobnú skrinku. Mechanické kukučkové hodiny fungujú buď na 1-dňovom, alebo 8-dňovom cykle, po ktorom ich treba natiahnuť. 1-dňové mechanizmy sú spravidla lacnejšie, no vyžadujú si viac pozornosti. Na druhú stranu majitelia takýchto hodín ich radi na noc vypnú, aby im kukučka nerušila spánok. Hodiny s 8-dňovým cyklom majú v niektorých prípadoch funkciu automatického vypnutia kukania počas noci.

Tieto mechanické kukučkové hodiny patria k tradičnej výrobe zo Schwarzwaldu, pričom ak sa chcete presvedčiť o kvalite schwarzwaldského výrobcu, zistite si, či je vybavený certifikátom Schwartzwaldskej asociácie. Na druhej strane sú zas moderné modely kukučiek, ktoré sú vybavené automatickými mechanizmami poháňanými batériou. Batéria tak poháňa ciferník, pohyb a zvuk kukučky a prípadne aj hudobnú skrinku. Tieto mechanizmy sú jednoducho pohodlné – netreba ich naťahovať, stačí sa spoľahnúť na batériu, ktorú vymeníte až vtedy, keď sa vybije. Tieto hodiny sú taktiež prevažne vybavené funkciou deaktivácie kukania počas noci a mnohé obsahujú rôzne melódie, z ktorých si môžete vybrať.

Cena kukučkových hodín

Kukučkové hodiny nie sú takou lacnou záležitosťou ako bežné nástenné hodiny. Ich cena sa odvíja od toho, po akom modeli túžite. Kvalitné schwarzwaldské hodiny osvedčené certifikátom kvality s ručene vyrezávanou drevenou výzdobou sa môžu pohybovať v niekoľkých stovkách až tisíckach eur. Najlacnejšie sú práve moderné modely poháňané batériou. Majú moderný dizajn, často minimalistický, bez klasického bohatého zdobenia, pričom hodiny nie sú vždy z dreva – vyrábajú sa aj z plastu. Takéto hodiny je možné zakúpiť od 100 eur a menšie pestrofarebné modely pre deti už od 50 eur. Overené nemecké značky ako Schneider, Hones, Hekas či Hermle začínajú od 200 eur, pričom sú vybavené jednodňovým strojčekom a vyrábané vyrezávaním z dreva. Cena sa zvyšuje veľkosťou hodín (stojace kukučkové hodiny stoja tisícky eur), zložitosťou dizajnu, použitým materiálom, typom mechanizmu a podobne.

Ako si vybrať kukučkové hodiny

Už dávno neplatí, že kukučkové hodiny sú len vintage kúskom, ktorý sa hodí len do domovov starých rodičov, poľovníckej chatky alebo k zberateľom. Pri výbere hodín je však jedným z hlavných kritérií práve dizajn, ktorý by mal do vášho interiéru zapadať. Z klasických, drevených modelov sú najrozšírenejšie 2 druhy hodín – na jednej strane sú kukučkové hodiny s vyrezávanými motívmi prírody ako kukučka, listy, lesné zvieratá a poľovnícke témy, a na druhej strane sú hodiny vyobrazujúce typickú alpskú dedinku s domčekmi a postavami v tradičných odevoch vykonávajúce rôzne remeslá. Tieto modely sa hodia do interiérov vo vidieckom alebo tradičnom štýle, no nenechajte sa odradiť, ak je vaša domácnosť zariadená v modernejšom štýle – jednoducho siahnite po minimalistickejších modeloch, v jednom farebnom tóne alebo s menším množstvom prvkov.

Staré kukučkové hodiny na stene

Ak sa vám táto klasika nehodí do bytu, potešia vás moderné kukučkové hodiny, ktoré možno nájsť v rôznych farebných variáciách, ich dizajn je omnoho jednoduchší a vyznačuje sa jednoduchými líniami či geometrickými tvarmi. Detské kukučkové hodiny zas potešia nejedno dieťa. Ich vzhľad je založený najmä na variácii klasickej alpskej dedinky, no ide o zjednodušenú podobu v hravých farbách, kde detské oko zaujmú veselé postavičky a zvieratká.

Pri kúpe zvážte aj typ strojčeka. Jednodňové mechanizmy si vyžadujú každodennú pozornosť, no sú lacnejšie a vážia menej, 8-dňové sú drahšie, zvyšujú hmotnosť hodín, no niektoré bývajú vybavené funkciou vypnutia kukania v noci, a najlacnejšie a najdostupnejšie sú strojčeky na batérie, ktoré vám nezaberú veľa času a sú častou súčasťou najmä moderných kukučkových hodín a hodín pre deti. Typ strojčeka niekedy ovplyvňuje aj to, ako často je počuť kukanie alebo iný typ melódie. Jednodňové strojčeky totiž zvyknú kukať nielen na celú, ale aj na pol hodinu a pri strojčekoch s batériami je zas možné zmeniť melódiu celej a pol hodiny.

Ďalším parametrom je zvuk, ktorý hodiny vydávajú. Klasické mechanické hodiny vytvárajú kukanie pohybom kukučky. Ten aktivuje organ, ktorý vytlačením vzduchu napodobní kukanie kukučky. Ide o príjemný a veľmi prirodzený zvuk. Modernejšie hodiny môžu mať rôzne variácie kukania alebo kukanie úplne nahradiť iným tónom, preto rozhodne odporúčame si tento aspekt pred kúpou skontrolovať. Hodiny vybavené 3 kyvadlami majú aj rôzne melódie, ktoré sprevádzajú kukanie kukučky. Pri tradičných swarzwadtských hodinách ide často o nemecké ľudové piesne ako Der fröhliche Wanderer alebo Edelweiss. Hodiny s viacerými elementmi, ako rôzne postavičky a zvieratá, dokonca počas hrania melódie tieto postavičky roztancujú alebo rozhýbu.

Obľúbené moderné kukučkové hodiny

Ako správne nastaviť kukučkové hodiny

Pri kúpe kukučkových hodín je nesmierne dôležitá inštalácia. Keďže každé hodiny sú unikátne, riaďte sa manuálom už od začiatku, ešte predtým, než ich vyberiete z obalu. Hodiny totiž vyberajte len z vrchnej strany škatule a buďte opatrní – často ide totiž o veľmi delikátnu ručnú drevorezbu. Na zavesenie hodín si zvoľte pevnú stenu, pretože hodiny majú vyššiu hmotnosť a potrebujú pevné ukotvenie. Nezabudnite na miesto pre kyvadlo – hodiny zaveste vo výške zhruba 2 m od zeme. Pri manipulácii neotáčajte hodiny naopak, mohol by sa poškodiť vnútorný mechanizmus.

Nastavenie mechanických hodín sa líši od tých na batérie. Pri mechanických je potrebné dostať sa do hodín zozadu a odstrániť časti ako spony, ktoré chránia mechanizmus – to, ktoré časti je treba odstrániť z vašich konkrétnych hodín, si rozhodne prečítajte v návode. Mechanické hodiny potrebujú tiež uvoľniť zámok na prednej strane, až potom je možné ich zavesiť na stenu. Kyvadlá na reťaziach sa uvoľňujú ako posledné, po čom je možné nastaviť čas hodín a začať ich používať. V prípade hodín na batérie stačí vzadu vložiť batérie, založiť kryt, otvoriť zámok v prednej časti a hodiny zavesiť. Kyvadlá sa tiež uvoľňujú ako posledné.

Oprava kukučkových hodín

Máte doma staré kukučkové hodiny po dedkovi, ktorým by sa zišla oprava? Kukučkové hodiny sú rodinným klenotom, a to niekedy doslova – čím staršie hodiny sú, tým viac získavajú na hodnote. Nenápadné vyrezávané kukučkové hodiny môžu pochádzať aj z 19. storočia bez toho, aby ste o tom tušili. Ak narazíte na starší kúsok, ktorý je síce krásny, ale nefunguje, môže vás to lákať k vlastnoručnej oprave. Veď náhradné diely do kukučkových hodín sa dajú zohnať jednoducho. Často si však neuvedomujeme, že takouto svojpomocnou opravou môžeme hodiny ešte viac poškodiť, zničiť pôvodný mechanizmus alebo prísť o drahocenné pôvodné časti, čím sa stráca hodnota hodín. Preto opravu starých už nefunkčných či večne meškajúcich kukučkových hodín zverte radšej vždy len do rúk odborníkov. Skúsený majster hodinár im vdýchne nový život bez toho, aby narušil vnútorný mechanizmus alebo poškodil časti, ktoré stojí za to zachovať.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň – ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...Publikované dňa: 21.10.2020
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?

Antidekubitný matrac s kompresorom nielen na predpis – cena, recenzie, použitieAntidekubitný matrac s kompresorom nielen na predpis – cena, recenzie, použitie

Výber matracov je vždy beh na dlhé trate. Platí to aj pre antidekubitný matrac. Poradíme vám, ako si poradiť s výberom.

Moderný perinák do spálne? Populárne sú biele za alebo pod posteľModerný perinák do spálne? Populárne sú biele za alebo pod posteľ

Čaro perinákov začína objavovať čoraz viac ľudí. Sú jednoduché, minimalistické a hlavne praktické. Ako si vlastne perinák vybrať? Nechajte si poradiť našimi tipmi.