Kúpanie v bazéne a koronavírus – dá sa nakaziť v spoločnom bazéne?

Leto je v plnom prúde a vysoké teploty lákajú vybrať sa k vode. Kúpaliská a aquaparky sú už v prevádzke a so zlepšujúcou sa pandemickou situáciou sa zdá, že si konečne môžeme bezstarostne užiť leto. Lenže je to naozaj tak?

Kúpanie v bazéne a koronavírus

Je kúpanie sa v bazéne bezpečné a dá sa koronavírusom nakaziť napríklad na kúpalisku? Poďme sa pozrieť, čo na to hovoria odborníci.

Dá sa nakaziť SARS-CoV-2 v bazéne?

Keďže COVID-19 je vírusové ochorenie prenášajúce sa kvapôčkami alebo priamym dotykom infikovaných povrchov, je namieste pýtať sa, či sa koronavírusom môže infikovať voda v bazénoch na kúpaliskách. Vedci už odpoveď majú. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa voda v bazénoch na kúpaliskách, v aquaparkoch či kúpeľoch môže kontaminovať, avšak takéto riziko je minimálne. Ak sa aj vírus do vody dostane, je dôležité uvedomiť si, že jeho koncentrácia v bazéne bude veľmi nízka. Navyše voda vo verejných bazénoch prechádza neustále filtráciou a je dezinfikovaná chlórom alebo ozónovou či UV dezinfekciou, ktoré si poradia so zárodkami mikroorganizmov a pomáhajú deaktivovať vírus už v priebehu niekoľkých sekúnd. Voda z bazéna je preto pomerne bezpečná a je skutočne veľmi nepravdepodobným zdrojom nákazy. Podobné stanovisko vydal aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZSR), ktorý poukazuje na to, že neboli zaznamenané žiadne prípady nákazy z vody v bazéne.

Dá sa nakaziť COVID-19 v mori alebo v jazere?

Podobné obavy môžu mať tí, ktorí sa chystajú k moru, jazeru alebo inej prírodnej vodnej ploche. Možno sa v mori infikovať, ak sa v ňom vyskytol človek nakazený koronavírusom? Pravdepodobnosť nákazy je opäť raz minimálna. Ide o podobné dôvody. Koncentrácia vírusu bude v takej obrovskej vodnej ploche, akou je more či jazero, zanedbateľná. Voda síce neprechádza filtráciou, no na prežitie vírusu navyše vplývajú iné faktory. V prípade mora je to slanosť vody, keďže soľ vo vode ju celkom účinne dezinfikuje. V iných prípadoch je to teplo a UV žiarenie zo slnečných lúčov, ktoré taktiež šíreniu vírusu neprospievajú.

Sú kúpaliská a aquaparky túto sezónu bezpečné?

Ak je pravdepodobnosť nákazy koronavírusom z vody minimálna, môže sa zdať, že tohtoročná letná sezóna by mala prebehnúť bez obáv. Nie je to však celkom pravda. Riziko nákazy na vás síce pravdepodobne nečaká vo vode, ale mimo nej. Na kúpalisku je zvýšené riziko nákazy v tých miestach, kde sa vyskytuje vyššia koncentrácia ľudí. Blízky kontakt s cudzími ľuďmi môže viesť k prenosu nákazy prostredníctvom kvapôčok vo vzduchu a rovnako je rizikové dotýkať sa spoločných predmetov a následne si rukami zaniesť nákazu do tváre.

Na to, aby bol pobyt na kúpalisku bezpečný, je dôležité, aby prevádzkovatelia dodržiavali nariadené opatrenia. V bazénoch a v priestoroch kúpaliska by sa mal naraz nachádzať len obmedzený počet ľudí, na základe rozmerov priestorov, pričom by malo byť umožnené dodržiavať 2 m odstupy od osôb, s ktorými nespolunažívate. Maximálny povolený počet ľudí na kúpalisku udáva COVID automat, ktorý farebným rozdelením určuje povolenú kapacitu. Prevádzka by mala zabezpečiť možnosť umývania a dezinfekcie rúk a mala by zabezpečiť častejšie upratovanie spŕch, toaliet, šatní a ďalších priestorov, kde sa vyskytuje viac ľudí. Samozrejmosťou je aj čistota bazénov, ktoré musia byť dezinfikované podľa zákona.

Rodina v aquaparku

Keďže riziko tvoria najmä miesta s vyššou koncentráciou ľudí, prevádzkovateľ by sa mal vyhnúť vzniku davov. Tam, kde je potrebné čakať v rade, by mali mať zákazníci predznačené miesta na čakanie s dostatočným odstupom. Pri platení sa stále uprednostňuje možnosť bezkontaktnej platby, ktorá je rýchlejšia a bezpečnejšia. Spoločne používané predmety a často dotýkané plochy, napr. kľučky či zábradlie, majú podliehať častejšiemu čisteniu. A napokon, prevádzkovateľ by si mal od zákazníkov vyžadovať a kontrolovať platný negatívny test alebo potvrdenie o očkovaní.

Aké opatrenia je potrebné dodržiavať?

Na to, aby ste eliminovali možnosť nákazy koronavírusom na minimum, si nezabudnite overiť a dodržiavať stále platné pandemické opatrenia:

  • Udržiavajte 2 m odstup od ostatných osôb.
  • Vyhýbajte sa davom.
  • Často si umývajte ruky a používajte dezinfekciu.
  • Pri kýchaní a kašli si prekryte ústa lakťom.
  • Nedotýkajte sa rukami očí, úst a nosa.
  • Dodržiavajte opatrenia vydané kúpaliskom alebo prevádzkou.

Od júna síce nie je potrebné používať rúška na kúpaliskách, avšak stále platí, že tam, kde sa vyskytujú davy, sa odporúča prekryť si horné dýchacie cesty rúškom. Kúpaliská určite nenavštevujte, ak ste boli testovaní pozitívne alebo sa u vás objavili príznaky ochorenia, a dodržiavajte odstup od osôb, ktoré príznaky vykazujú. Vyhýbajte sa uzatvoreným priestorom s nedostatočnou cirkuláciou vzduchu. V šatniach a sprchách preto trávte minimum času. Ak sa v nich vyskytne viac ľudí naraz, radšej počkajte, kým sa priestor uvoľní. Čas strávený v šatni môžete skrátiť aj tak, že plavky si oblečiete už pred príchodom na kúpalisko.

Pozor, opatrenia sa s meniacou sa situáciou môžu meniť, najmä ak sa v regióne vyskytnú ohniská nákazy, čím sa pandemická situácia zmení. Preto si vždy pred návštevou kúpalísk, aquaparkov či kúpeľov overte aktuálne opatrenia z overených zdrojov, napr. zo stránky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Často kladené otázky

  • Je riziko nákazy v interiérových kúpaliskách väčšie než pri vonkajších kúpaliskách? Riziko nákazy je vo všeobecnosti vyššie v uzatvorených priestoroch, preto je dôležitá pravidelná cirkulácia vzduchu a dodržiavanie všetkých nariadených opatrení zo strany prevádzkovateľa aj návštevníkov.
  • Je chlór v bazéne dostatočnou dezinfekciou pre koronavírus? Doterajšie výskumy naznačujú, že chlór v kombinácii s vyváženou pH predstavujú účinnú dezinfekciu. Chlórom dezinfikovaná voda v bazénoch výrazne znižuje možnosť prenosu koronavírusu na človeka, pričom chlór dokáže vírus rýchlo deaktivovať.
  • Je potrebné testovať vodu v bazéne? Pravidelným testovaním hodnoty pH a chlóru v bazéne je možné zistiť, či sú tieto hodnoty vyvážené, vďaka čomu je dezinfekcia účinná. Príliš vysoké pH znižuje účinnosť chlóru a príliš nízke pH môže poškodzovať vybavenie bazéna.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie bazény

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 14.07.2021
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.

Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?Akú podlahu na balkón: PVC, dlažba, drevená alebo betónová podlaha?

Kým nad výberom podlahy do interiéru strávime podstatný čas a energiu, výber podlahy na balkón sa neraz prehliada a zanedbáva. Aké nároky by ste mali mať podlahu na balkóne?