Zariaďte si kúpeľňu v originálnom retro štýle

Retro kúpeľne sa vracajú do módy! Sú originálne, nostalgické, elegantné a hlavne nikdy nevyjdú z módy! Páči sa vám kúpeľňa s nostalgickým nádychom starých časov? Vytvorte si ju doma! Ako si zariadiť kúpeľňu v retro štýle?

Ako si zariadiť retro kúpeľňu?

Hovorí sa, že dvakrát nevstúpiš do rovnakej rieky. Napriek tomu nás minulosť môže v mnohom inšpirovať. A navyše, nič nám nebráni priniesť si z nej do súčasného života to, čo sa osvedčilo. A v designe to platí dvojnásobne. Nie je náhodou, že retro štýl sa do našich domácností pravidelne vracia a navzdory všetkým moderným štýlom má svoje pevné miesto.

Čo je to retro štýl?

Keď sa zamyslíte nad samotným pojmom, potom retro štýl je čokoľvek, čo svoju hodnotu preukázalo niekedy v minulosti. Obvykle sa retro štýl viaže k určitým etapám: 50. roky, 60. roky, divoké sedemdesiatky, ale tiež obdobie omnoho staršie – prvá republika, zámocký štýl a pod. Mnohým ľuďom sa pri pojme retro kúpeľňa vybaví voľne stojaca vaňa na nožičkách a batérie na podlahu.

Málokedy sa jednotlivé obdobia kombinujú, skôr je kladený dôraz na jednotnosť, vďaka ktorej navodíte naozaj špecifickú atmosféru. Retro neznamená zastarané! Retro štýl síce pracuje s líniami, farbami a často aj materiálmi, ktoré boli pre určité obdobia typické, ale využíva vymožeností moderných technológií a prístupov. O svoje moderné pohodlie teda neprídete.

Retro štýl verzus moderný minimalizmus

Zatiaľ čo moderné línie sa uberajú skôr cestou hrán a minima ozdôb, retro štýl je často spojený s oblými líniami, rafinovanými ozdobami a prepracovanými detailmi. Nezriedka pracuje s farbami (rôzne odtiene bielej, pastelové farby alebo dokonca niečo divokejšie) a prírodnými materiálmi, napríklad drevené rámy zrkadiel, umývadlové skrinky v dekóre dreva. Tvary sú celkovo zložitejšie.

Retro štýl dokáže navodiť naozaj atmosféru „starých“ časov, často je spojený s pohodlím v priestrannej vani a útulnosťou. Nie každému však tento štýl vyhovuje. Hlavne ľudia, ktorí pre svoje sústredenie potrebujú vonkajšiu usporiadanosť, sa môžu v tomto štýle stratiť a je pre nich opticky rušivý. Pohľad jednoducho na prepracovaných detailoch lipne a takého človeka vyháňa z procesu myslenia.

Retro kúpeľňa s bielou vaňou

Retro kúpeľne: Návrat k tradíciám

Špecifickou časťou domácností, s ktorou dokáže retro štýl doslova divy, je kúpeľňa. Aj v modernej dobe je kúpeľňa miestom, kde hľadáme uvoľnenie a určitým spôsobom sa snažíme umyť nielen fyzicky, ale očistiť aj našu myseľ od každodenných výziev. Retro kúpeľňa ponúka náruč, ktorá vás v tom môže podporiť. Hlavným dôvodom je, že retro štýl prináša určitý nádych nostalgie. Vraciame sa ku spomienkam, kde nám bolo dobre, opierame sa o tradície a hodnoty, ktoré preverili generácie.

Pre retro kúpeľne sú typické voľne stojace vane s dominantnými nôžkami, voľne stojace WC s prepracovanou nôžkou a ozdobnou splachovacou nádržkou, WC doskou, ktorá pracuje s veľmi charakteristickými líniami. V neposlednom rade v retro kúpeľni nájdete ozdobné umývadlá na stenu, prípadne umývadlá so štýlovou skrinkou.

Retro kúpeľne: Vodovodné batérie

Retro kúpeľňa stavia na kohútikové varianty vodovodných batérií. Typické sú ozdobnejšie prvky, ktoré sa stávajú určitým spôsobom dominantou. Práve starostlivým udržovaním jednoty štýlu navodíte atmosféru, ktorá poteší oko aj dušu. Pozor však na obklady v kúpeľni, ktoré by na seba nemali strhávať pozornosť, naopak nechať kúpeľňové prvky vyniknúť či doplniť. Vedľa chrómu sa u vodovodných batérií používa napríklad povrchová úprava bronzu alebo zlata, prípadne ich kombinácia. Najčastejšie tu nájdeme voľne stojace varianty vodovodných batérií, prípadne varianty na stenu.

A ako sa v takej kúpeľni býva? S eleganciou!

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.Publikované dňa: 02.06.2021
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitieČo to je futón? Skúsenosti s futónom na spanie, cena, použitie

Okrem nižšej nákupnej ceny ponúka futón aj množstvo ďalších výhod – od zdravšieho spánku až po zmiernenie bolesti chrbtice.

Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?Ako vybrať skriňu do detskej izby – šatníková skriňa alebo zostava do detskej izby?

Šatník, vstavaná skriňa alebo rovno zostava? Viete, čo sa najviac hodí do izby vášho dieťaťa a aké ďalšie otázky si treba položiť?

Antidekubitný matrac s kompresorom nielen na predpis – cena, recenzie, použitieAntidekubitný matrac s kompresorom nielen na predpis – cena, recenzie, použitie

Výber matracov je vždy beh na dlhé trate. Platí to aj pre antidekubitný matrac. Poradíme vám, ako si poradiť s výberom.