Biomasa ako zdroj energie – výhody a nevýhody kúrenia biomasou

Biomasa možno znie záhadne a zložito, no v praxi ide o veľmi jednoduchý a všestranný zdroj energie. Využíval sa po stáročia – na vykurovanie sa často používalo drevo, rastlinné zvyšky a dokonca aj živočíšny odpad.

Kúrenie biomasou – výhody

Dnes sa biomasa opäť dostáva do popredia, a to vďaka svojej uhlíkovej neutralite, čím výrazne konkuruje tradičným fosílnym palivám.

Čo je biomasa

Biomasa je zdroj obnoviteľnej organickej energie, ktorá pochádza z rastlinných a živočíšnych zdrojov. Dá sa využiť na výrobu elektriny, pohonných palív alebo tepla. Ide teda o akýkoľvek biologický materiál alebo odpad, ktorý obsahuje uhlík, vodík a ďalšie zložky, ktoré sú schopné produkovať energiu. Tá je zachytená vo vnútri biomasy, keďže rastliny a stromy absorbujú slnečnú energiu prostredníctvom fotosyntézy. Vďaka tomu možno energiu ďalej premieňať a použiť na produkciu novej energie alebo materiálov. Biomasa sa dá využiť priamo na spaľovanie a produkciu tepla, no dá sa rôznymi technikami pretvoriť aj do kvapalného alebo plynného skupenstva, čím je možné využiť ju ako palivá.

Zdroje biomasy

Biomasa má množstvo zdrojov a podôb, o ktorých mnohí ani nevedia. Využiť sa totiž dá veľa surovín a materiálov, napríklad aj tieto:

 • drevo – palivové drevo, brikety, pelety, piliny, štiepka a odpady zo spracovania dreva,
 • poľnohospodárske plodiny – pšenica, obilniny, kukurica, sója, cukrová trstina a odpadové materiály zo spracovania plodín ako listy, stonky, korene a plevy,
 • tuky – rastlinné oleje a živočíšne tuky,
 • odpad zo spracovaných potravín – tekuté odpady zo spracovania piva, alkoholu, olejov, tuhé odpady zo spracovania obilnín a cereálnych tyčiniek, zo zeleniny a mrazených potravín,
 • organické materiály z komunálneho odpadu – oblečenie a textílie z bavlny a vlny, papier, lepenka,
 • živočíšny odpad – hnoj a splašky z chovu dobytka, ale aj ľudský odpad z mestských oblastí na výrobu bioplynu z metánu.

Biomasa na kúrenie

Biomasa má teda naozaj široké využitie a rôzne podoby, no poďme sa bližšie pozrieť na kúrenie. Na účel vykurovania sa používa predovšetkým drevo, ale aj nedrevnaté rastlinné materiály. Pri spaľovaní biomasy síce vzniká oxid uhličitý, no v neporovnateľne menšom množstve než pri fosílnych palivách. Preto ide o alternatívu, o ktorú by sme sa mali začať viac zaujímať. Biomasou totiž možno vykúriť dom aj ohriať vodu v kotle.

Formy biomasy na kúrenie

Formy biomasy na kúrenie

Pri vykurovaní drevom sa môžete stretnúť s jeho 3 najčastejšie sa objavujúcimi formami – briketami, peletami a palivovým drevom (štiepkami). Každá forma má svoje výhody aj nevýhody.

 • Brikety – Brikety sa vyrábajú spracovaním drevného odpadu ako sú piliny a hobliny, ktoré sú vysušené a stlačené priemyselným lisom do svojho tvaru. Keďže sa vyrábajú z odpadového materiálu, sú ekologickejšie než štiepka. A keďže majú väčšiu hustotu, tak aj dlhšie horia ako štiepka a ich vlhkosť sa pohybuje na úrovni 7 – 8 % (čiže horenie je čistejšie).
 • Pelety – Pelety sú v mnohom podobné briketám – vyrábajú sa taktiež z odpadových častí dreva a sú lisované do podoby malých granuliek. Rozdiel je v podstate len vo veľkosti, keďže pelety sú menšie. Pelety majú taktiež nízku vlhkosť a čistejšie horia. Výhodou peliet a brikiet oproti štiepke je aj ich menšia veľkosť, a teda lepšia skladnosť.
 • Palivové drevo – Hlavnou prednosťou štiepky oproti ostatným formám je jej cena. Náklady na nákup palivového dreva sú omnoho nižšie, keďže neprechádza priemyselným spracovaním. Drevo však zhorí rýchlejšie a pri skladovaní vám zaberie viac miesta. Vyššia býva aj vlhkosť štiepky, ktorá môže byť až 50 % a vtedy je horenie menej čisté.

Pri výbere kotla na biomasu sa stretnete s kotlami na pelety alebo brikety a kotlami na palivové drevo. Výhodou peliet a brikiet je to, že takéto kotly mávajú automatické plnenie a po naplnení zásobníka budú palivo doplňovať podľa potreby bez vášho zásahu. Kotly na štiepané palivové drevo si však vyžadujú ručné dopĺňanie paliva.

Výhody kúrenia biomasou

 • Nižšie náklady – Prevádzkové náklady kúrenia biomasou sú nižšie než pri kúrení plynom. Za nejaký čas sa vám vráti aj počiatočná investícia do kotla na biomasu. Náklady sú nižšie aj z hľadiska výroby.
 • Uhlíkovo neutrálne kúrenie - Kúrenie biomasou vyprodukuje toľko oxidu uhličitého, koľko ho rastlina počas svojho života premení na kyslík. Preto ide o uhlíkovo neutrálny proces, ktorý je k životnému prostrediu omnoho šetrnejší.
 • Obnoviteľný zdroj energie – Na rozdiel od fosílnych palív, biomasa patrí k obnoviteľným zdrojom energie, keďže organické materiály neustále vznikajú produkciou rastlinných a živočíšnych výrobkov.
 • Nižšia závislosť na fosílnych palivách – Tento bod je dôležitý predovšetkým z hľadiska globálneho otepľovania, no poteší aj pre nárast cien za plyn a energie v poslednom období.
 • Štátna dotácia – Z času na čas je možné využiť aj štátnu dotáciu, vďaka ktorej sa dá získať príspevok na kúpu kotla na biomasu.

Nevýhody kúrenia biomasou

 • Potreba priestoru – Na uskladnenie biomasy budete potrebovať priestor, čo pri bežnom kúrení plynom neriešite. Ak však bývate v bežnom rodinnom dome, nemal by to byť problém.
 • Vysoká nákupná cena – Kúpa kotla na biomasu nie je lacná záležitosť. Samotný kotol vás môže vyjsť na 2 000, 4 000 aj viac eur. K tomu prirátajte náklady na inštaláciu a nákup paliva.
 • Viac starostlivosti – Kúrenie si bude vyžadovať viac starostlivosti, a to nielen pri dokladaní paliva, ale aj čistení kotla a upratovaní popola raz týždenne.
 • Riziko úniku škodlivín – Pri spaľovaní dreva vzniká popol, prach, NOx a iné odpady, ktoré môžu unikať. Preto je dôležité sa vždy obrátiť na odborníka pokiaľ ide o inštaláciu aj kontrolu kotla.

Kúrenie biomasou – výhody a nevýhody

Pre koho je kúrenie biomasou vhodné

Vykurovanie biomasou predsa len nie je pre každého – nie každá domácnosť má na to možnosti. Kúpa kotla na biomasu sa oplatí predovšetkým vtedy, ak ste majiteľom rodinného domu alebo priemyselnej budovy a zvažujete zmenu spôsobu vykurovania z vykurovania plynom alebo uhlím. Pri výmene kotla je potrebné zvážiť, aký rozpočet máte a koľko si môžete dovoliť do kotla investovať. Návratnosť počiatočnej investície býva okolo 3 rokov, preto sa v začiatkoch treba spoľahnúť na svoje úspory.

Investícia do kotla na biomasu je výhodná pre každého, kto sa chce menej spoliehať na fosílne palivá a chce znížiť svoje ročné náklady na vykurovanie a ohrev vody. Znižovanie výdavkov na energie je o to účinnejšie, ak svoj príbytok zateplíte, čím zabránite úniku tepla v zime. A v neposlednom rade je tento spôsob kúrenia výhodný pre tých, ktorým záleží na znižovaní svojej uhlíkovej stopy a nezaťažovaní životného prostredia.

Čo zvážiť pri prechode na vykurovanie biomasou?

Biomasa vám prinesie skutočne mnoho výhod a okrem vašej peňaženky sa vám poďakuje aj životné prostredie. No predtým, než sa pustíte do výmeny kotla, zvážte nasledovné:

 • Máte dostatok miesta pre palivo? Či už budete spaľovať pelety, brikety alebo štiepky, je potrebné ich niekde skladovať. Čím viac priestoru máte, tým lepšie. Priestor by však mal byť suchý, aby nedošlo k navlhčeniu paliva, takže sa vyhnite vlhkým pivniciam a vonkajším priestorom bez prístreška.
 • Máte palivo odkiaľ kúpiť? Najlepšie je palivo kupovať od lokálneho dodávateľa, pretože ak chcete zanechať čo najmenšiu uhlíkovú stopu, nemá zmysel palivo dovážať z veľkých diaľok. Navyše čím menej priestoru na uskladnenie máte, tým častejšie sa na nákup vyberiete. Preto si pozrite, z akých dodávateľov máte na výber.
 • Máte možnosť napojenia na komín? Kotol si vyžaduje aj dymovod, ktorým bude odvádzať dym zo spáleného dreva. Máte možnosť pripojiť kotol na už existujúci komín?

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu Nástenné dekorácie – závesné, kovové, drevené, DIY nápady na stenu

Pre všetkých milovníkov kreatívnych dizajnových riešení sme pripravili tipy na netradičné nástenné dekorácie.

Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň Stojanové vešiaky môžu byť praktické a originálne zároveň

Predsieň je prvá miestnosť, ktorú návštevník vášho bytu uvidí. Preto by mala pôsobiť prívetivo a vyvolávať v hosťoch hrejivú atmosféru hneď po vstupe do bytu. Zabezpečiť to môžete...

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 24.10.2022
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov Ako naplánovať exteriérové vianočné osvetlenie – tipy pre začiatočníkov

Vianočná výzdoba sa netýka len interiéru, čoraz viac sa pozornosť zameriava na exteriérové osvetlenie. Ak si chcete skrášliť okolie domu rozprávkovým osvetlením, máme pre vás niekoľko...

Vianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – receptyVianočné oblátky s vodou, bez mlieka, škoricové i slané – recepty

Poznáte tajný zaručený recept na vianočné oblátky? Vyskúšali ste už slané vianočné oblátky alebo uprednostňujete skôr tradičné tenké sladké oblátky bez príchutí?

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážkyAko utesniť okná a dvere svojpomocne – kde a ako nalepiť samolepiace či tesnenie do drážky

Jedna z možností, ako ušetriť počas vykurovacieho obdobia, sú, samozrejme kvalitne utesnené okná a dvere. Prezradíme vám, ako správne utesniť okná, ale aj vchodové plastové dvere.