Lego – kultová stavebnica pre chlapcov, dievčatá i dospelých

Kreativita v oblasti plastových hračiek, zlepšovanie motoriky detí, rôzne tematické a vekové zameranie, prvenstvo medzi darčekmi, ale najmä jednoduchá a zároveň nadčasová myšlienka.

Lego stavebnica pre deti

To všetko má na svedomí dnes už tradičná stavebnica, lego. O tom, že ide o fenomén svedčí jeho história, ako aj miera obľúbenosti v súčasnosti.

Obľúbené lego stavebnice

Kto vymyslel lego?

Ole Kirk Christiansen je meno, s ktorým sa spája zrod lega. Pôvodný podnikateľský koncept však nespočíval v tejto nadčasovej stavebnici, ale vo výrobe nábytku. V tej pokračoval aj napriek tomu, že jeho stolárska dielňa po ôsmich rokoch fungovania, v roku 1924 vyhorela. To ale Dána neodradilo a sortiment po založení novej dielne dokonca rozšíril o drevené hračky.

Lego kocky

Čo viedlo k tomuto rozhodnutiu nie je úplne jasné, no mnohí zastávajú názor, že to boli práve miniatúry nábytku, ktoré zhotovoval pre lepšiu názornosť. Firma v roku 1934 dostala názov Lego podľa dánskeho LEg GOdt, čo v preklade znamená dobre sa hraj. Prvotné stavebnice teda pozostávali z drevených kociek.

Výroba lega – od malej stolárskej dielne až po modernú globálnu firmu

Syn zakladateľa neskôr navrhol, aby lego nadobudlo podobu plastu, no táto zmena sa spočiatku stretla s neúspechom. Rodina Christiansenových ale v tomto kroku videla potenciál a pretavila ho do tzv. hračkového systému. V roku 1958 získala na modernú lego kocku patent a postupne začala s expanziou.

Obľúbená stavebnica lego

V roku 1960 postihol spoločnosť Lego druhý požiar, po ktorom bola produkcia drevených hračiek zrušená a výroba sa zameriavala výhradne na plastové stavebnice. Vývoj zaznamenal i tento materiál. Kocky sa začali vyrábať z trvanlivejšieho ABS plastu, ktoré sa vďaka technologickej presnosti dajú kombinovať v rámci jednotlivých lego divízií.

Zaujímavosti zo sveta Lega

 • V roku 1968 vznikol prvý Legoland v dánskom Billungu – v súčasnosti môžete navštíviť „Lego park“ v Nemecku, USA, Spojených arabských emirátoch, Japonsku, Veľkej Británii a v Malajzii.
 • Z lega môžete vytvoriť hocičo – nábytok, repliky objektov v skutočnej podobe či umelecké diela (za zmienku stoja tie od Nathana Sawaya).
 • Spoločnosť Lego vyrába cca 1,7 milióna kociek za hodinu – veľké množstvo rôznych druhov strojov vo fabrike roztaví granule plastu, vytvaruje ich do požadovanej formy, ochladí, umiestni do zberného koša (všetko za menej ako 10 sekúnd) a následne roztriedi.
 • Iba 18 kusov kociek z milióna je chybných – aby kocky do seba zapadali s presnosťou, nesmie byť odchýlka od predpísaných rozmerov väčšia ako 0,002 milimetra.
 • Lego je najväčším výrobcom kolies na svete – aj keď ide o miniatúry, firma ich vyrobí viac ako 300 miliónov.
 • Nezáleží na tom, ktorú lego sadu vlastníte, kocky sa dajú kombinovať bez ohľadu na tematické zameranie, technickú náročnosť, vekové zaradenie či rok výroby.
 • Od roku 1978 sú súčasťou lega aj postavičky – kvôli zvyšujúcej sa popularite ich v súčasnosti nájdete aj na televíznych obrazovkách, v seriáli Lego legendy Chima na Minimaxe.
 • Lego nepatrí iba do kategórie hračiek, ale boduje aj v oblasti investícií – od prelomu tisícročia sa hodnota ikonických plastových stavebníc každoročne zvýšila o 12% a podľa analýzy The Telegraph investori dosiahli slušné výnosy. Najdrahším modelom je „Ultimate Collector´s Millenium Falcon“. Jeho cena sa odhaduje na cca 2000 € (podľa stavu). Tematika Star Wars sa v rebríčku drží aj na ďalších vedúcich pozíciách.
 • Keďže lego nie je lacná zábava, môžete využiť tzv. požičovne lega – za stanovený poplatok si na zvolené obdobie zapožičiate konkrétny druh stavebnice (za zmienku stojí napríklad firma Legorent).

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stavebnice

Prečo sú lego stavebnice obľúbené?

Princíp spájania lego kociek je jedinečný a ponúka nekonečné možnosti. Všetko je otázkou fantázie a tvorivých nápadov pri hraní. Z malých dielikov tak dokážete vytvoriť jednoduché alebo zložité objekty, všetko podľa druhu stavebnice. Pomôcť si môžete aj špeciálnymi návodmi, ktoré ponúkajú tzv. lego knihy. Nájdete v nich inšpirácie na ďalšie „stavby“, triky, techniky stavania, ako aj námety na hry.

Obľúbená lego stavebnica duplo

Lego je celosvetovo aj medzigeneračne populárna hračka, ktorá rozvíja kreativitu, logické uvažovanie, zlepšuje predstavivosť a schopnosť spolupracovať. Kombinuje zábavu s učením, trpezlivosť so vzrušením a radosťou z dosiahnutého výsledku. Hravou formou dochádza k objavovaniu či k improvizácii.

Aké druhy Lega existujú?

I keď sa to mnohým môže zdať pritiahnuté za vlasy, pravdou je, že lego sa podieľa na výchove detí po celom svete. Táto ikonická modulárna hračka aj z tohto dôvodu vystupuje v úlohe ideálneho darčeka pre dievčatá, chlapcov, ale aj staršie generácie. Ponúkame vám stručný prehľad lego stavebníc rôzneho zamerania.

Stavebnica lego

Lego podľa veku:

  • Lego Duplo – lego pre najmenších. Kocky sú dvakrát väčšie ako tie štandardné, a tak sú kompatibilné s ostatnými modelmi, pričom umožňujú jednoduchú manipuláciu.
  • Lego pre dievčatá – napríklad Disney edícia s princeznami, Lego Elves, Lego Friends, ktoré sa vyznačuje prepracovanými interiérmi a detailmi domčekov a stavieb, alebo Lego Creator, ktoré sa okrem iného vyznačuje zvieratkami s pohyblivými časťami tela.
  • Lego stavebnice pre chlapcov – sortiment je po tematickej stránke široký, no vyžaduje si orientáciu na vek. Medzi vyhľadávané patrí Lego pre chlapcov od 8 rokov, napríklad hasičská alebo policajná stanica, Spiderman, Mack nákladiak a pod.
  • Lego pre náročných – je určené pre skúsených lego staviteľov, ale tiež pre tých, ktorí v tejto hračke vidia potenciál investície. Star Wars sada sem jednoznačne patrí.

Tematické lego stavebnice:

 • Architecture - repliky budov a stavby z celého sveta
 • City - stvárňuje život v meste
 • Creator - široká paleta tém pre staviteľov od 6 – 12 rokov
 • Friends - špeciálne pre dievčatá, obsahuje aj špeciálne ružové a fialové kocky
 • Games - kombinuje zážitok zo skladania a spoločenskú hru
 • Technic - obsahuje diely s rôznymi funkciami – otvárateľné dvere, funkčná prevodovka...)
 • Star Wars, Super Heroes, Ninjago, Classic, Elves, Disney Princess, Minecraft, Juniors, Nexo Knights, Batman Movie, Speed Champions, Jurasic World, Chima

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na prvý pohľad navzájom...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať Červená kúpeľna – nielen pre ľudí, ktorí sa neboja riskovať

Pokiaľ obľubujete červenú farbu, určite sa jej pri zariaďovaní bytu nevyhýbajte. Hodí sa do každej miestnosti, dokonca aj do kúpeľne. Neveríte? Potom si to overte v našej galérii.

Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá Zelená detská izba – hodí sa pre chlapcov i dievčatá

Zelená detská izba je vhodnou voľbou, či už vyberáte zariadenie pre dievča, alebo chlapca. Zelená je optimistická farba, ktorá upokojuje. Pozrite sa, ako dobre v detskej izbe vyzerá.

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.Publikované dňa: 08.10.2018
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Školské potreby pre prváka – taška, zošity, dosky a obaly na zošity, peračník i školské pomôckyŠkolské potreby pre prváka – taška, zošity, dosky a obaly na zošity, peračník i školské pomôcky

Máte doma budúceho školáka a vy už myslíte na to, čo ako prvák potrebuje? Pred nákupom je dobré vedieť, čo bude v škole skutočne potrebovať.

Šatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzieŠatky na nosenie detí – ako vybrať, viazanie, recenzie

Nosenie dieťatka v šatke je pohodlné a praktické, zabezpečuje súkromie pri dojčení na verejnosti. Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú šatku, ktorá uspokojí vaše požiadavky.

Drevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či WoodyDrevené hračky pre deti na ťahanie, tlačenie, do kuchynky. Vyskúšajte Montessori či Woody

Drevené hračky chytili za srdce už nejedno dieťa aj rodiča. Sú však naozaj lepšou alternatívou, sú zdravšie a je skutočne vhodné nahradiť všetko nedrevenené tým dreveným?