Lego - kultová stavebnica pre chlapcov, dievačatá i dospelých

Kreativita v oblasti plastových hračiek, zlepšovanie motoriky detí, rôzne tematické a vekové zameranie, prvenstvo medzi darčekmi, ale najmä jednoduchá a zároveň nadčasová myšlienka.

Lego stavebnica pre deti

To všetko má na svedomí dnes už tradičná stavebnica, lego. O tom, že ide o fenomén svedčí jeho história, ako aj miera obľúbenosti v súčasnosti.

Obľúbené lego stavebnice

Kto vymyslel lego?

Ole Kirk Christiansen je meno, s ktorým sa spája zrod lega. Pôvodný podnikateľský koncept však nespočíval v tejto nadčasovej stavebnici, ale vo výrobe nábytku. V tej pokračoval aj napriek tomu, že jeho stolárska dielňa po ôsmich rokoch fungovania, v roku 1924 vyhorela. To ale Dána neodradilo a sortiment po založení novej dielne dokonca rozšíril o drevené hračky.

Lego kocky

Čo viedlo k tomuto rozhodnutiu nie je úplne jasné, no mnohí zastávajú názor, že to boli práve miniatúry nábytku, ktoré zhotovoval pre lepšiu názornosť. Firma v roku 1934 dostala názov Lego podľa dánskeho LEg GOdt, čo v preklade znamená dobre sa hraj. Prvotné stavebnice teda pozostávali z drevených kociek.

Výroba lega – od malej stolárskej dielne až po modernú globálnu firmu

Syn zakladateľa neskôr navrhol, aby lego nadobudlo podobu plastu, no táto zmena sa spočiatku stretla s neúspechom. Rodina Christiansenových ale v tomto kroku videla potenciál a pretavila ho do tzv. hračkového systému. V roku 1958 získala na modernú lego kocku patent a postupne začala s expanziou.

Obľúbená stavebnica lego

V roku 1960 postihol spoločnosť Lego druhý požiar, po ktorom bola produkcia drevených hračiek zrušená a výroba sa zameriavala výhradne na plastové stavebnice. Vývoj zaznamenal i tento materiál. Kocky sa začali vyrábať z trvanlivejšieho ABS plastu, ktoré sa vďaka technologickej presnosti dajú kombinovať v rámci jednotlivých lego divízií.

Zaujímavosti zo sveta Lega

 • V roku 1968 vznikol prvý Legoland v dánskom Billungu – v súčasnosti môžete navštíviť „Lego park“ v Nemecku, USA, Spojených arabských emirátoch, Japonsku, Veľkej Británii a v Malajzii.
 • Z lega môžete vytvoriť hocičo – nábytok, repliky objektov v skutočnej podobe či umelecké diela (za zmienku stoja tie od Nathana Sawaya).
 • Spoločnosť Lego vyrába cca 1,7 milióna kociek za hodinu – veľké množstvo rôznych druhov strojov vo fabrike roztaví granule plastu, vytvaruje ich do požadovanej formy, ochladí, umiestni do zberného koša (všetko za menej ako 10 sekúnd) a následne roztriedi.
 • Iba 18 kusov kociek z milióna je chybných – aby kocky do seba zapadali s presnosťou, nesmie byť odchýlka od predpísaných rozmerov väčšia ako 0,002 milimetra.
 • Lego je najväčším výrobcom kolies na svete – aj keď ide o miniatúry, firma ich vyrobí viac ako 300 miliónov.
 • Nezáleží na tom, ktorú lego sadu vlastníte, kocky sa dajú kombinovať bez ohľadu na tematické zameranie, technickú náročnosť, vekové zaradenie či rok výroby.
 • Od roku 1978 sú súčasťou lega aj postavičky – kvôli zvyšujúcej sa popularite ich v súčasnosti nájdete aj na televíznych obrazovkách, v seriáli Lego legendy Chima na Minimaxe.
 • Lego nepatrí iba do kategórie hračiek, ale boduje aj v oblasti investícií – od prelomu tisícročia sa hodnota ikonických plastových stavebníc každoročne zvýšila o 12% a podľa analýzy The Telegraph investori dosiahli slušné výnosy. Najdrahším modelom je „Ultimate Collector´s Millenium Falcon“. Jeho cena sa odhaduje na cca 2000 € (podľa stavu). Tematika Star Wars sa v rebríčku drží aj na ďalších vedúcich pozíciách.
 • Keďže lego nie je lacná zábava, môžete využiť tzv. požičovne lega – za stanovený poplatok si na zvolené obdobie zapožičiate konkrétny druh stavebnice (za zmienku stojí napríklad firma Legorent).

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie stavebnice

Prečo sú lego stavebnice obľúbené?

Princíp spájania lego kociek je jedinečný a ponúka nekonečné možnosti. Všetko je otázkou fantázie a tvorivých nápadov pri hraní. Z malých dielikov tak dokážete vytvoriť jednoduché alebo zložité objekty, všetko podľa druhu stavebnice. Pomôcť si môžete aj špeciálnymi návodmi, ktoré ponúkajú tzv. lego knihy. Nájdete v nich inšpirácie na ďalšie „stavby“, triky, techniky stavania, ako aj námety na hry.

Obľúbená lego stavebnica duplo

Lego je celosvetovo aj medzigeneračne populárna hračka, ktorá rozvíja kreativitu, logické uvažovanie, zlepšuje predstavivosť a schopnosť spolupracovať. Kombinuje zábavu s učením, trpezlivosť so vzrušením a radosťou z dosiahnutého výsledku. Hravou formou dochádza k objavovaniu či k improvizácii.

Aké druhy Lega existujú?

I keď sa to mnohým môže zdať pritiahnuté za vlasy, pravdou je, že lego sa podieľa na výchove detí po celom svete. Táto ikonická modulárna hračka aj z tohto dôvodu vystupuje v úlohe ideálneho darčeka pre dievčatá, chlapcov, ale aj staršie generácie. Ponúkame vám stručný prehľad lego stavebníc rôzneho zamerania.

Stavebnica lego

Lego podľa veku:

  • Lego Duplo – lego pre najmenších. Kocky sú dvakrát väčšie ako tie štandardné, a tak sú kompatibilné s ostatnými modelmi, pričom umožňujú jednoduchú manipuláciu.
  • Lego pre dievčatá – napríklad Disney edícia s princeznami, Lego Elves, Lego Friends, ktoré sa vyznačuje prepracovanými interiérmi a detailmi domčekov a stavieb, alebo Lego Creator, ktoré sa okrem iného vyznačuje zvieratkami s pohyblivými časťami tela.
  • Lego stavebnice pre chlapcov – sortiment je po tematickej stránke široký, no vyžaduje si orientáciu na vek. Medzi vyhľadávané patrí Lego pre chlapcov od 8 rokov, napríklad hasičská alebo policajná stanica, Spiderman, Mack nákladiak a pod.
  • Lego pre náročných – je určené pre skúsených lego staviteľov, ale tiež pre tých, ktorí v tejto hračke vidia potenciál investície. Star Wars sada sem jednoznačne patrí.

Tematické lego stavebnice:

 • Architecture - repliky budov a stavby z celého sveta
 • City - stvárňuje život v meste
 • Creator - široká paleta tém pre staviteľov od 6 – 12 rokov
 • Friends - špeciálne pre dievčatá, obsahuje aj špeciálne ružové a fialové kocky
 • Games - kombinuje zážitok zo skladania a spoločenskú hru
 • Technic - obsahuje diely s rôznymi funkciami – otvárateľné dvere, funkčná prevodovka...)
 • Star Wars, Super Heroes, Ninjago, Classic, Elves, Disney Princess, Minecraft, Juniors, Nexo Knights, Batman Movie, Speed Champions, Jurasic World, Chima

Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.Publikované dňa: 08.10.2018
Hodnotenie článku:
(88.8%)

Autor článku

Redakcia TopByvanie.sk

Pravidelne Vám prinášame všetky zaujímavosti zo sveta tých najnovších trendov v bývaní a záhrade. Sledujte nás a nič vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrická odsávačka hlienov alebo na vysávač: Ktorá je najlepšia? Elektrická odsávačka hlienov alebo na vysávač: Ktorá je najlepšia?

Odsávačka hlienov je dostupná v každej lekárni a na boj s detským soplíkom je hneď pripravená. Čo ponúka trh a ktorú odsávačku si vybrať?

Adventný kalendár pre deti nielen so skladkosťami! Populárny je drevený, so šperkami či s kozmetikou. Adventný kalendár pre deti nielen so skladkosťami! Populárny je drevený, so šperkami či s kozmetikou.

Väčšina z nás si zrejme spomenie na papierovú obdĺžnikovú krabičku s okienkami, pod ktorými sa skrývali políčka sladkej poľskej čokolády. Dnes si však môžeme vybrať aj z oveľa...

Kompletný set karaoke pre deti je výborným darčekom pre malých spevákov Kompletný set karaoke pre deti je výborným darčekom pre malých spevákov

Rastie vám doma malý spevák, tak ste sa rozhodli podporiť jeho talent? Správne! Jedným z darčekov, ktorý detské očká rozžiari je karaoke sada.


Pridať komentár