Ako odstrániť mach z betónu a zámkovej dlažby? Pomôže postrek Machožrút

Ľudia sú nevyspytateľní. Z miest, kde im prirodzene rastie mach, ho odstraňujú, a tam, kde ho nemajú a nemôžu mať, ho umelo dokladajú. Dobrým príkladom je napríklad neželaný výskyt machu ma betóne, medzi dlaždičkami, na streche, na múroch, na drevenom exteriérovom nábytku. Vonku, kde sa prirodzene vyskytuje, ho nechceme a do domov si ho vkladáme v podobe obrazov z machu alebo machových stien.

Ako odstrániť mach z betónu?

To, že mach zo svojho okolia okolo domu odstraňujete, má však aj svoje rozumné dôvody. Môže totiž narobiť poriadnu galibu. Ak vám v hlave "vŕtajú" myšlienky, ako sa môže mach dostať na ťažko dostupné miesta, prečo je dobré ho odstraňovať, ako mu predchádzať a ako sa ho raz a navždy zbaviť, ste na správnom mieste, pretože vám to teraz prezradíme.

Čo je to mach?

Mach je kvetinová nízkorastúca rastlina, ktorá rastie hlavne na tienistých, vlhkých miestach. Svojím vzhľadom sa nepodobá klasickej rastline, pretože telo nemá jednoznačne členené na koreň, stonku, list a kvet. Mach tvoria jednoduché listy, čo znamená, že sú tvorené len jednou bunkou, pripevnené buď k rozvetvenej, alebo nerozvetvenej stonke. Svojím rastom vytvára zelené zhluky, pripomínajúc rohože. Rozmnožujú sa výtrusmi, ktoré najčastejšie roznáša vietor. Sú veľmi odolné, ak nemajú dostatok vlahy, scvrknú sa, zhnednú a čakajú na lepšie podmienky. Vo svete prírody, bez zásahu človeka, neprežijú jedine mráz.

Ako sa tam ten mach dostane?

Mach je jednobunkový organizmus, ktorý vzniká organickým pôsobením vlhka, tepla a tieňa. To je aj častým dôvodom, prečo sa na vašej zámkovej dlažbe rozrastá zelená machová pokrývka. V malých a úzkych štrbinkách medzi jednotlivými dielcami dlažby sa výborne udržuje voda, ktorá spolu s tieňom vytvára dokonalé vlhké prostredie pre machový porast.

Prečo je dôležité odstraňovať mach?

Mach na chodníku, stene domu či streche pôsobí krásne a poskytuje príjemný estetický zážitok. Prináša však so sebou aj nebezpečenstvá. Je hneď niekoľko dôvodov, prečo je dobré odstraňovať ho.

Hoci pôsobí mach pekne, treba ho z ebtónu odstrániť čo najskôr

Mach udržuje vlhkosť

Ak sa na vašom dome alebo betónovom plote či streche nachádza mach, múry sú vlhké, studené, môžu sa poškodiť, popraskať, čím sa naruší statickosť stavby. Strecha musí byť voči vlhkosti do istej miery odolná, ale ak sa na nej nachádzajú miesta, ktoré sú permanentne vlhké, zdeformuje ju to, stratí svoju funkciu, čo môže viesť aj k fatálnym nehodám a k výmene celej krytiny.

Mach na chodníku môže spôsobiť úraz

Keďže machová pokrývka je hebká a navyše vlhká, veľmi ľahko sa na ňom môžete pošmyknúť. Nebezpečenstvo hrozí predovšetkým v lete, pretože väčšina letnej obuvi je vybavená hladkými podrážkami.

Mach zanáša a deformuje pôvodný vzhľad

Ak sa napr. pošmyknete alebo sa snažíte odstrániť mach, väčšinou sa na povrchu vašej dlažby rozotrie a vzniknú zelené machové pozostatky, fľaky, šmuhy, ktoré je veľmi náročné očistiť. Okrem toho, vplyvom udržiavania vlhkosti pod dlaždičkami a medzi dlaždičkami, môže rast machu poškodiť aj štruktúru dlaždíc alebo obkladov, krytín, čo vedie k popraskaniu dlaždičiek a k odlupovaniu či lámaniu vrchnej časti. Mimoriadne náchylné sú obklady a dlažba s keramickým povrchom.

Mach spôsobuje alergie

Niektoré druhy machov môžu spôsobiť kožné alebo iné alergie. Nejde ani tak o alergie, ktoré vyvoláva samotný mach, ale vplyvom udržiavania vlhkosti sa pod machom často vytvárajú plesne, na ktoré je mnoho ľudí alergických. Prejavuje sa kýchaním, slzavými očami a sťaženým dýchaním, vyrážkami.

Prevencia pred machom

Najspoľahlivejším spôsobom, ako zabrániť vzniku a rastu machov, je účinná prevencia. Tá zahŕňa voľbu správneho materiálu. Existujú totiž tzv. samočistiace betóny, ktoré boli navrhnuté špeciálne na tento účel. Ide o klasické obklady alebo dlažby, v ktorých je primiešaná špeciálna zmes fotokatalytického cementu. Je to, takpovediac, "živý" cement. Spolu s teplom a slnečným žiarením sa aktivuje a prirodzeným spôsobom rozloží mach a aj iné organické materiály, ktoré sa nachádzajú v jeho tesnej blízkosti. Systém funguje aj na miestach, ktoré sa nachádzajú v tieni, aj na tých slnečných. To, že zničí všetko, čo na dlažbe nemá byť, prináša aj ďalšie výhody: zachovanie stálosti pôvodného vzhľadu a farieb.

Čistenie betónovej dlažby od machu

Cena takýchto dlaždíc je, ako to už býva zvykom, o niečo drahšia. Problémom však ani nie je cena, ale to, že ľudia sa o tejto "vymoženosti" dozvedajú dávno potom, čo majú okolo domu pokladanú dlažbu. Preto ponúkame niekoľko riešení, ako je možné sa machu zbaviť.

Ako odstrániť neželaný mach z betónu?

Spôsobov ako sa "popasovať" z machom je niekoľko. Niektoré sú založené na chemickej báze, iné na prírodnej, resp. ekologickej alebo ak chcete, BIO báze. Chemické pôsobenie drastickejšie, ale pravdepodobne účinnejšie. Každopádne, medzi biologické zbrane, ako sa zbaviť machu v zámkovej a inej dlažbe, či všeobecne v betóne, patrí:

  • Kuchynská soľ – betónové miesta, ktoré sú posiate machom, jednoducho posoľte klasickou kuchynskou soľou. Buďte opatrní a neosoľte aj iné okolité rastliny, pretože sa týmto spôsobom zbavíte aj ich.
  • Sóda bikarbóna – namiesto soli môžete použiť aj sódu bikarbónu. Mach má ád kyslé prostredie, keď pomocou sódy zmeníte prostredie na zásadité, mach to možno neprežije.
  • Silný prúd horúcej vody – mach odstránite aj použitím tlakového čističa, tzv. s použitím wapky.
  • Drôtená kefa – podobným spôsobom si pekne očistíte nielen dlažbu, ale aj trávnik od machu. Buďte však opatrní. Ak máte nejakú keramickú dlažbu, radšej drôtenú kefu nepoužívajte, pretože si dlažbu ľahko poškriabete. V tomto prípade si zoberte nožík a čistenie špár v zámkovej dlažbe robte čo najšetrnejšie. 

Chemický zásah proti machu 

Niektoré zdroje uvádzajú, že výborným pomocníkom na odstránenie machu zo strechy, z betónu, z dreva je síran amónny, ktorý je voľne dostupný v záhradkárskych potrebách, kde dostanete aj iné chemikálie. Buďte však opatrní, pred aplikáciou si dôkladne prečítajte návod a používajte ochranné rukavice a rúško, pretože mnohé z nich sú zdraviu škodlivé a karcinogénne.

Mnohí domáci kutili a predajcovia v záhradkárstve odporúčajú na mach modrú skalicu zriedenú s vodou v pomere 1:10. Tá však na povrchoch zanecháva modré miesta. Lepším prostriedkom je Machožrút – sprej na mach. Externé drevo odporúčame chrániť pred machom vhodnými prostriedkami, ako sú ochranné farby, laky, vosky a pod. Na domy sa používa metóda náterov, ktoré sú s prímesou silikónovej živice.

Záverečné slovo

Uvedenými spôsobmi sa určite zbavíte machu, ale pravdepodobne nie natrvalo, keďže neriešia problém do hĺbky. Z osobných skúseností môžeme odporučiť čistič HG Odstraňovač zelených povlakov a machov, ktorý si hravo poradí s machom na rôznych povrchoch. 

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...

Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí Zrkadlo do predsiene rozhodne patrí

Máte vo svojej predsieni zrkadlo? AK vám v nej chýba, mali by ste to čo najskôr napraviť. V galérii nájdete inšpirácie, kam ho do miestnosti umiestniť.

Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa - oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 29.07.2020
Hodnotenie článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa zbaviť hmyzu na balkóne? Pomôže sviečka proti hmyzu aj kvety proti komárom a muchámAko sa zbaviť hmyzu na balkóne? Pomôže sviečka proti hmyzu aj kvety proti komárom a muchám

Otravuje vás na balkóne nepríjemný hmyz, od ktorého máte štípance na pokožke? Obrňte sa vhodnými prostriedkami, povieme vám, ktoré to sú.

Ako odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovociaAko odstrániť škvrny od jahôd, čerešní, marhúľ a ďalšieho ovocia

Škvrny od vocia sú počas leta bežnou záležitosťou. Poradíme vám, ako odstránite čerešňové, jahodové a ďalšie ovocné škvrny z oblečenia.

Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?Prínosné vtáky v záhrade: sýkorky, vrabce, drozdy, škorce, žlny, vrany, sojky. Ako ich prilákať?

Vtáky sa živia hmyzom, hlodavcami aj bezstavovcami, inými slovami, živia sa tým, čo zvykneme označovať za škodcov. Niektoré druhy vašu záhradu vyčistia aj od zdochlín alebo hnijúceho...