Magnetická tabuľa na kreslenie pre deti – 90 x 60 cm, 120 x 90 cm alebo na mieru?

Tabule fascinovali a stále fascinujú deti a žiakov každého veku. Počas prestávky môžu na ne kresliť a magnetkami pripínať obrázky. Túži aj vaše dieťa po tabuli a vy zvažujete jej kúpu? Alebo potrebujete poriadnu tabuľu do svojej prednáškovej miestnosti či pracovne?

Ako vybrať magnetickú tabuľu?

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aké tabule existujú, čím sa vyznačujú a ako sa o ne starať tak, aby vám vydržali dlhé obdobie.

Obľúbené magnetické tabule na kreslenie

Tabule podľa typu povrchu

Magnetická tabuľa môže mať keramický alebo lakovaný povrch. Zelená tabuľa (môže byť aj v čiernom prevedení) je jasná, tú spoznáte hneď, ale emailová a keramická tabuľa vyzerajú takmer identicky. Rozdiel medzi nimi na prvý pohľad ani nespozorujete. Obe tabule majú biely povrch, sú určené na písanie so špeciálnymi popisovačmi a údržba je tiež rovnaká. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Lakované tabule

Základ lakovaných tabúľ tvorí magnetický plech, ktorý pokrýva emailová vrstva. Keďže nejde o priveľmi odolný povrch, sú tieto tabule určené len na príležitostné používanie. Vplyvom častého používania sa totiž odolnosť lakovanej tabule znižuje. Následne na nej, čím ďalej, tým častejšie, vidno nepekné šmuhy, ktoré sa len ťažko čistia. Tento typ tabúľ sa využíva najmä v čakárňach alebo v priestoroch, kde sa nemusí zmazávať niekoľkokrát za deň.

Keramické tabule

Podobne ako pri lakovanej tabuli, tak aj pri keramickej tvorí základ magnetický plech, ale namiesto emailovej vrstvy ho pokrýva keramická vrstva. Výhodou keramického povrchu je dlhá životnosť. Vyznačuje sa dobrou mechanickou a chemickou odolnosťou. Práve preto je úplne v poriadku, ak sa tabuľa používa a zotiera niekoľkokrát denne.

Zelené tabule

Posledným typom tabúľ, čo sa týka povrchu, sú tradičné tabule, z magnetického plechu, ktoré nie sú potiahnuté žiadnou zo spomenutých vrstiev, ale sú natreté špeciálnym lakom zelenej alebo čiernej farby. Na kreslenie/písanie sa využíva klasická krieda a zotiera sa vlhkou handričkou alebo hubkou. Hoci ich vystriedali interaktívne tabule a magnetické tabule s keramickým povrchom, stále ich nájdeme v školách, v škôlkach alebo v detských izbách. Dokonca sa stali súčasťou interiérového dizajnu, pokladajú sa za zaujímavý vintage prvok, ktorý sa hodí do kuchyne, predsiene, na terasu.

Čierna magnetická tabuľa

Tabuľa má pomerne dlhú životnosť, nevyžaduje špeciálnu údržbu, možno len občasné natrenie. Nutná je len príležitostná starostlivosť, ak je zavesená na kladke, treba ju raz za čas namazať a občas pretrieť povrch tabule. Jedinou nevýhodou je, že na dokonalé vyčistenie je potrebné niekoľkokrát za sebou tabuľu pretrieť vlhkou handričkou alebo hubkou, inak na nej zostanú biele šmuhy od kriedy.

Sklenené tabule

Výbornou voľbou do kancelárie alebo home officu je tabuľa zo skla. Tento materiál pôsobí luxusne a miestnosť oživí. Pre deti vám ich neodporúčame, pretože sú pomerne krehké.

Špeciálne tabule

Naraziť môžete aj na tabule, ktoré sú určené na konkrétny účel. Do tejto kategórie spadajú:

 • Plánovacie a dochádzkové tabule – sú tabule určené na plánovanie, využívajú sa najmä v prácach, ale aj v školách, do ktorých sa zapisuje dochádzka alebo rozvrh hodín. Ich výhodou je to, že vyzerajú presne ako kalendár. Šetria čas, zbytočným vytváraním mriežkovej (kalendárovej) osnovy, keďže samotná tabuľa je už osnovou vybavená. Predávajú sa ako týždenný variant, mesačný a ročný.
 • Tabule s rastrom – sú tabule, ktoré sa využívajú napríklad na geometriu alebo na predmety, ktoré vyžadujú presnosť. Aby ste si to vedeli predstaviť, spadajú sem tabule, na ktorých je predtlačená štvorčeková sieť alebo tabule s bodovým rastrom, čo znamená, že na jej povrchu sú bodky, ktoré sú od seba rovnako vzdialené. Tabule umožňujú čo najpresnejšie rysovanie aj bez rysovacích pomôcok.
 • Tabule s notovou osnovou – využívaju sa na hudobných školách, na hudobnej výchove. Najčastejšie sa s nimi stretnete na hudobných konzervatóriách.
 • Kombinované tabule – ide o tabule, pri ktorých je jedna polovica magnetická a druhá korková, ktorá slúži len na pripínanie odkazov.
 • Triptychové tabule – sú tabule, ktoré majú otočné krídla z jednej a druhej strany. Vyznačujú sa obrovskou plochou a sú obojstranné, teda je možné využívať tabuľu z jednej strany a rovnako tak aj z druhej (zadnej) strany.

Aká je ideálna veľkosť tabule?

To, aká veľká tabuľa má byť, závisí od miesta, kde bude umiestnená. Do väčších priestorov je možné inštalovať tabuľu väčších rozmerov a do menších je zase rozumnejšie zvoliť menšiu tabuľu. Je to logické, no na druhej strane, ak je miestnosť malá, ale väčšinou sa v nej nachádza veľký počet ľudí alebo je potrebné tabuľu zaplniť množstvom poznámok, potom je dobré zvoliť väčšiu tabuľu, napriek stiesnením priestorovým podmienkam. Do detskej izbičky alebo do pracovne vám postačí magnetická tabuľa s rozmermi 90x60 cm.

Rám tabule

Magnetické tabule sú väčšinou vybavené kovovým hliníkovým rámom, ktorý nie je náročný na údržbu a hodí sa do každej miestnosti. Sú aj tabule bez rámu, ktoré sa inštalujú priamo na stenu, alebo samolepiace tabule, ktoré sú zo zadnej strany potiahnuté špeciálnou samolepiacou páskou, podobnou ako na samolepiacich zrkadlách. Obľúbené sú taktiež tabule s dreveným rámom.

Väčšina rámov disponuje aj úložným priestorom na príslušenstvo k tabuli. Poličku, kde by ste si mohli uložiť fixky, handričku a ďalšie pomôcky, si môžete aj dokúpiť.

Mobilné tabule

Ide o tabule, ktoré sa neinštauljú na stenu, ale je možné ich pohodlne a s minimálnou námahou premiestňovať z miesta na miesto. Konštrukcia tabule je pojazdná, vybavená otáčajúcimi sa plastovými kolieskami. Väčšina magnetických tabúľ pre deti je vsadená do drevenej pohyblivej konštrukcie, ktorá je, okrem iného, vybavená aj poličkou na kriedy, hubku, poprípade magnetickými pečiatkami a magnetkami.

Biela magnetická tabuľa v detskej izbe

Takéto magnetické tabulesa nevýrabú len pre deti, ale aj pre dospelých. Bývajú obohatené o funkciu vertikálneho a horizontálneho otáčania, s možnosťou obojstranného využívania. Takéto tabule sa nazývajú revolverové tabule. Môžu byť s bielym magnetickým povrchom, ale aj so zeleným.

Magnetická tabuľa na mieru

Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú radi originalitu, potom si dajte vyrobiť magnetickú tabuľu na mieru, pri ktorej si sami navolíte všetky parametre – použité materiály, veľkosť tabule, veľkosť a flexibilitu rámu, konštrukciu a ďalšie funkcie (mobilita, otáčanie, obojstranné využitie...).

Ako sa starať o magnetickú tabuľu

Ak ste sa rozhodli pre kúpu magnetickej tabule, mali by ste sa o ňu vedieť aj adekvátne starať. S pravidelnou starostlivosťou a s vhodným zaobchádzaním vám tabuľa vydrží v perfektnom stave viac ako 10 rokov, tie s keramickým povrchom až 25 rokov. Ako na to?

Používajte vhodné popisovače

Nie každá tabuľa ponúka možnosť magnetického uchytenia dokumentov a aj možnosťou písania. Niektoré možno používať len na písanie a niektoré len na magnetky, no väčšinou sa už predávajú tie, ktoré majú aj to a aj to, ale pozor... Nie každá tabuľa znesie kriedu, nie každá tabuľa znesie obyčajnú fixku. Podľa typu tabule musíte používať aj správne fixky, resp. popisovače. Najlepším riešením, pri bielych tabuliach, sú špeciálne fixky na suché zotieranie. Odborníci radia fixky najneskôr po 6 mesiacoch vymeniť za nové, bez ohľadu na to, či fungujú alebo nie.

Tabuľu čistite správnymi pomôckami 

S popisovačom priamo súvisí aj jeho odstránenie z tabule. Nemusíte si kupovať špeciálne mikrohandričky“, i keď tie sú najlepšie, farebná stopa pôjde dole aj obyčajnou handričkou.

Aby ste tabuli poskytli to, čo si zaslúži a aby vám naozaj vydržala dlhé roky, používajte špeciálnu magnetickú hubku. Je síce drahšia, ale má viacero výhod. V jej vnútri sa nachádza magnetka, vďaka ktorej možno hubku upevniť na tabuľu. Potom nehrozí, že sa vám niekde zapatroší, namiesto toho ju budete mať vždy po ruke. Navyše sa s ňou aj dobre manipuluje, keďže je hrubšia. Pri používaní špeciálnej stierateľnej hubky sa vždy uistite, či na povrchu nie je špina, ktorá by mohla tabuľu poškriabať. Niekedy stačí malá smietka a fixku na tabuli, vystriedajú ryhy.

Magnetická hubka na čistenie tabule

Nato, aby bola tabuľa čo najdlhšie plne funkčná, je dôležité poskytnúť jej aj ošetrenie špeciálnymi kvapalinamiprostriedkami, ktoré sú určené na:

 • odstránili všetky pozostky nečistôt z tabule,
 • chránili povrch magnetickej tabule pred mechanickým poškodením,
 • prispievali k dlhšej životnosti a k ideálnym vlastnostiam tabule.

Čistiace prostriedky sa väčšinou predávajú vo forme spreja. Aplikuje sa po zotretí tabule jednoduchým nastriekaní na jej povrch. Po pár sekundách, cca 10, čistidlo rozpustí všetku nečistotu a pozostatky z popisovačov a vašou úlohou je už len utrieť povrch dosucha, najlepšie suchou handričkou.

Ak chcete dôkladne vyčistiť tabuľu, ale nemáte špeciálne prostriedky určené na tento úkon, nikdy nepoužívajte domáce čistiace prostriedky, s ktorými upratujete alebo umývate riad. Podobne tak nepoužívajte ani rôzne riedidlá a odlakovače. Prostriedky majú agresívne zloženie, ktoré môžu tabuľu poškodiť tak, že budete musieť kúpiť novú.

Cena magnetickej tabule a príslušenstva

Cena tabule závisí od vyššie spomenutých faktorov = od veľkosti, od typu povrchu, od mobility a od ďalších zaujímavých možností (otáčanie, obojstranné využívanie...). Magnetické tabule sú dostupné od 10 eur, zväčša ide o najmenšiu veľkosť (60 x 40 cm). K tabuli budete potrebovať aj špeciálne popisovače, ktorých cena je cca 3-4 eurá, magnetická hubka vás vyjde približne rovnako.

Magnetické tabule pre deti trochu inak

Chcete vedieť, ako možno magnetickú tabuľu využiť na učenie svojho dieťaťa?

Magnetické radovánky

Magnetická tabuľa je užitočnou didaktickou pomôckou, ktorá dokáže podstatne zvýšiť IQ vášho dieťaťa, len treba vedieť, ako na to. Medzi veľmi zaujímavé hry, prostredníctvom ktorých sa deti učia, patria:

Farebný hlavolam

Ide o hru, ktorá rozvíja detskú predstavivosť a fantáziu, logické myslenie. Dieťa pri nej spoznáva farby, geometrické tvary, ich vlastnosti a učí sa z nich vytvárať predmety a útvary, s ktorými sa bežne stretáva vo svojom živote.

Na výrobu hry budete potrebovať:

 • magnetickú pásku,
 • tvrdší farebný papier (dostať kúpiť aj dúhový),
 • rysovacie potreby = kružidlo, pravítko, ceruzku, nožnice.

Postup je jednouchý, na farebný papier narysujte rôzne geometrické tvary, na ktoré z jednej strany prilepíte magnetickú pásku. Ideálne je, ak pred nalepením lepiacej pásky tvary aj zalaminujete. Vydržia dlhšie a v prípade zašpinenia ich môžete bezpečne poutierať alebo umyť.

Aby ste dieťa inšpirovali, vyhotovte obrazce z geometrických tvarov najprv vy, odfoťte zhotovený obrázok, vytlačte ho a použite ako predlohu. Tak sa vaše dieťa bude trápiť samo a nebudete pri ňom musieť ani stáť.

Písmenkové kruhy

Úlohou dieťaťa je roztriediť písmenká do kruhov podľa farby. Pri tejto hre si deti budú rozvíjať pozornosť a taktiež logické myslenie, vedomosť o farbách a písmenkách.

Hra pre deti na magnetickej tabuli

Na realizáciu hry budete potrebovať:

 • magnetické písmenká (farebné),
 • fixky,
 • obyčajný biely papier,
 • magnetky alebo magnetickú pásku.

Postup je nasledovný: Na papier nakreslite farebné kruhy podľa toho, v akých farbách máte písmenká. Vyfarbite ich a papier pripevnite na tabuľu buď s magnetkami, alebo s magnetickou páskou.

Hra sa dá obmieňať, môžete použiť nielen písmenká, ale aj geometrické tvary, ktoré budú deti triediť podľa tvaru alebo podľa farby. Môžete triediť aj podľa druhu hlások, na samohlásky, spoluhlásky a pod. Písmenká si môžete aj vyrobiť z penového papiera a z magnetickej pásky.

Písmenková doplňovačka

Načo tvoriť množstvo pomôcok? Využite tie, ktoré ste si už zhotovili, napr. tie, ktoré ste vyrobili na Písmenkové kruhy. S písmenkami sa dá zahrať rôzne, napr. tak, že dieťa do predpísaných slov, v ktorých chýba jedno a viac písmeniek, bude chýbajúce písmená dopĺňať.

Z písmeniek môžete aj:

 • skladať slová,
 • tvoriť slová, ktoré sa budú začínať na udané písmenko,
 • spájať písaný variant písmena s tlačeným,
 • malé písmeno spájať s veľkým,
 • slovo v písanej podobe nahradiť slovom v tlačenej podobe.

Dnes urobím...

Zaujímavým spôsobom je aj využitie magnetickej tabule na úlohy, čo má vaše dieťa urobiť po príchode zo školy alebo cez víkend, jednoducho, aké povinnosti ho čakajú v daný deň. Vymyslite zaujímavú a najmä pútavú odmenu a vaše dieťa urobí všetko, čo mu na tabuľu pripnete len preto, aby mohlo ísť napr. von alebo za počítač.

Ako na to?

Vytlačte si kartičky s obrázkami, ktoré symbolizujú konkrétne povinnosti, napr. obrázok Ovocie bude symbolizovať zjedenie nejakého ovocia, obrázok Psa venčenie, obrázok Riadu poupratovanie použitého riadu. Obrázky pripevnite na tabuľu a dieťa si ku každému obrázku potom, čo vykoná zadanú úlohu, nakreslí buď krížik, ako symbol nesplnenia úlohy, alebo fajku, ako symbol splnenia.

Je to výborný spôsob, ako dieťa naučiť sebadisciplíne, na režim a najmä na to, že až po splnení všetkých povinností má nárok na dohodnutú odmenu.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 24.10.2020
Hodnotenie článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kedy a ako naučiť dieťa bicyklovať – ako udržať rovnováhu, ako pedálovaťKedy a ako naučiť dieťa bicyklovať – ako udržať rovnováhu, ako pedálovať

Plánujete učiť svojho drobca bicyklovať? Poradíme vám správny postup, ale aj čas, kedy s bicyklovaním začať.

Kovové a drevené rebriny do detskej izby na cvičenie. Aká je cena a vhodné rozmery?Kovové a drevené rebriny do detskej izby na cvičenie. Aká je cena a vhodné rozmery?

Domáce rebriny pre deti zažívajú boom. Drevená rebrina stenu esteticky ozvláštni, zabaví deti a dá sa využiť nielen na cvičenie.

Aký matrac do detskej postieľky? Kokosový, molitanový alebo penový?Aký matrac do detskej postieľky? Kokosový, molitanový alebo penový?

Výber matraca je hotová veda, čo v prípade detí platí dvojnásobne. Poradíme vám, na čo sa pri výbere detského matraca zamerať.