Mobilné domy s fasádou i terasou – cena, výhody, nevýhody. Čo hovoria recenzie?

Rozmýšľate nad stavbou domu? Čo takto nepostaviť si dom napevno, ale kúpiť si mobilný dom, ktorý budete môcť presunúť. Premýšľali ste už nad tým niekedy?

Ako vybrať mobilný dom

Tento štýl bývania určite nie je pre všetkých, no pár nadšencov si nájde. Prečítajte si o výhodách mobilného domu, o tom, ako ho správne vybrať a všetky ostatné informácie, ktoré by ste mali vedieť. A okrem tohto článku je dobré prečítať si recenzie mobilých domov od ľudí, ktorí v nich bývali alebo bývajú. 

Niečo málo na úvod o mobilných domoch

Pod pojmom mobilný dom si nepredstavujte karavan, no ani klasický domček na kolesách. Je to v podstate niečo medzi tým. V USA sú natoľko obľúbené, že v takomto type domov žijú milióny ľudí a iní ich využívajú ako chaty. Tam v podstate celá myšlienka mobilných domov vznikla. V Amerike je úplne bežné sťahovať sa neustále za prácou a lepšími príležitosťami. Celý tento štýl bývania bol obľúbený už v 70. rokoch, keď ľudia v mobilných domoch bývali vo vlastných komunitách. MObilné domčeky sú vhodné pre jednotlivcov aj pre rodiny s deťmi, pojmú až 4 osoby.

Veľkosť domčeka sa môže pohybovať od 20 m2, čo je približne ako garsónka, až po cca 140 m2, čo už je o čosi viac priestoru. Ich cena začína na sume okolo 10 000 €. Najčastejšie majú tvar obdĺžnika, pri väčších rozlohách je to tvar písmena L alebo U. Celkovo sa cena mobilných domov odvíja od rozlohy, materiálov a vybavenia.

Drevo, hliník aj PVC

Mobilný dom sa od toho klasického líši hlavne odlišnosťou použitých materiálov, na výber ich je viacero. Medzi základné patrí drevo, tiež kovy a prvky z plastu. Celý mobilný dom drží kovová konštrukcia, podvozok, a ten má 2 alebo 3 nápravy. Na tejto oceľovej konštrukcii je namontovaný rám z ocele alebo dreva.

Drevený mobilný dom

Základ vonkajších stien domu tvoria hliníkové plechy obložené drevenými doskami alebo PVC obkladom. Medzi dve vrstvy (vonkajšiu a vnútornú, ktorú tvorí najčastejšie sadrokartón) sa umiestňuje tepelná izolácia, aby bol dom obývateľný aj pri nižších teplotách. Na izolovanie sa používa polystyrén alebo minerálna vata. Strecha je plechová, najčastejšie pozinkovaná alebo z hliníkového plechu. Najlepšie odoláva poveternostným podmienkam a netreba sa o ňu nejako zvláštne starať.

Základné vybavenie

Do malého domčeka sa toho prekvapujúco veľa zmestí, všetko je o správnom rozložení a skrytých miestach na uschovávanie vecí. Každý typ mobilného domu sa líši svojím vnútorným vybavením, najčastejšie sa to odzrkadlí na cene konkrétneho domu. Klasicky má mobilný dom časť na sedenie, ktorá by sa dala nazvať obývačkou, kuchyňu, jednu alebo viac izieb s posteľami, kúpeľňu a osobitne umiestnený záchod. Na to, aby ste v zime neumrzli, býva v klasickej výbave aj vykurovacie teleso, napríklad krb alebo elektrický radiátor. Mobilný dom okrem tejto základnej výbavy môže obsahovať špeciálny priestor na šatník, žalúzieumývačku riadu a práčku so sušičkou, terasu, vaňu, klimatizáciu a francúzske okná.

Pozrite si viac produktov z kategórie práčky so sušičkou

Ako vybrať mobilný dom

Ak sa chcete uistiť, že je mobilný dom pre vás, najprv si ho poriadne vyskúšajte. Často sa takéto domy ponúkajú na dovolenku alebo relaxačný víkend v prírode. Na ktoré parametre je dobré prihliadať a čo pri výbere zvážiť?

1. Účel

Za akým účelom si tento mobilný dom kupujete? Plánujete v ňom dlhodobo bývať? Potrebujete ho napríklad ako sídlo firmy alebo ako pracovňu? Nie vždy sa mobilný dom musí kupovať len na dlhodobé bývanie. Môže byť napríklad skvelým riešením vtedy, ak nemáte priestor pre realizáciu alebo sa vám nedarí nájsť kanceláriu, ktorá by spĺňala vaše požiadavky. Mobilné domy môžu slúžiť ako priestor na oddych, relaxáciu alebo nájdenie inšpirácie. Stačí "bývanie" umiestniť do lesa (ak tam máte vlastný pozemok), spraviť si k nemu malú saunu alebo bazén, a vaša oáza pokoja je na svete!

2. Spôsob bývania

Budete v dome bývať natrvalo alebo je to len víkendová chatka? Tiež záleží na tom, či ho budete požívať len pre seba, na trvalé bývanie alebo ho budete prenajímať turistom. Môže sa od toho líšiť jeho umiestnenie, ale aj vybavenie. Dôležitá je aj otázka počtu osôb, podľa toho treba prispôsobiť veľkosť priestorov, počet postelí aj vybavenosť. Výhodou pri kúpe mobilného domu je, že ak ho budete udržiavať a starať sa oň, je možné ho v budúcnosti ľahko predať, hlavne ak sa budete chcieť presťahovať do klasického domu.

Mobilný dom na kolesách

3. Vyhradený rozpočet

Koľko máte v pláne do tohto domčeka investovať? Rozpočet je pri rozhodovaní, aký mobilný dom vybrať, asi najdôležitejší. Na základe toho si budete vyberať jeho veľkosť, vybavenie, použité materiály, vzhľad. Dôležité je tiež ujasniť si, či je vo vašom prípade možné od rozpočtu popustiť a ak sa vám určitý mobilný dom zapáči, či ste ochotní zaplatiť aj vyššiu sumu, než ste si na kúpu domu vyhradili. Niekedy je lepšie zaplatiť viac za kvalitnejšie materiály a lepšie prevedenie, než za to, čo sa vám tak úplne nebude páčiť a nebudete sa tam cítiť dobre.

4. Spôsob vykurovania

Znovu, aj pri tomto faktore závisí od toho, či budete mobilný dom obývať celoročne alebo len sezónne. Ak bude vaším domovom na celý rok, otázka kúrenia bude naozaj dôležitá. Mobilné domy sa dajú vykurovať elektrinou, plynom a, samozrejme, drevom v krbe. Prvé dve možnosti sú dosť nákladné, preto sa hodia skôr do domčekov, ktoré sa ponúkajú turistom na prenájom. Pri celoročnom bývaní je lepšie zaobstarať si krbové kachle. Tie vám domček pekne vykúria a zároveň budú slúžiť ako útulný doplnok.

Výhody mobilného domu

V prvom rade vás získanie mobilného domu nebude stáť toľko námahy. Žiadne stavebné povolenia, namáhavé stavanie hrubej stavby, nekonečné rozhodovanie sa o interiéri a úver, bez ktorého by ste sa asi nepohli. Toto všetko sú veci, ktoré musíte pri stavbe klasického domu riešiť, no kúpou mobilného domčeka sa im vyhnete. Aj za mobilný dom, samozrejme, potrebujete zaplatiť, ale nie je to taká závratná suma. Začína na cca 10 000 eurách a končí na 40 000 eurách.

Výhody mobilného domu

Ďalšími výhodami sú nižšie mesačné náklady na prevádzku a údržbu, keďže to je menší priestor a iné materiály, a tiež dlhá životnosť takéhoto domu. Mobilný dom dokáže s vami prežiť desiatky rokov. Ďalšou výhodou je nižšie poistné, ktoré zaň platíte. Keďže to nie je ako bývanie v byte alebo v radovej zástavbe, nebudete mať problém so susedmi.

Pre minimalistov a hľadačov oddychu

Mobilný dom odporúčame ľuďom, ktorí majú radi minimalizmus a nechcú do bývania investovať príliš vysoký obnos peňazí. Najvýhodnejšia je táto možnosť v prípade, ak už vlastníte pozemok. Vhodný je tiež pre ľudí, ktorí by chceli miesto na rekreáciu, na oddych v prírode, pre chatárov a chalupárov, ktorí trávia čas viac na tejto „chatke“ ako doma.

Pokiaľ sa chystáte stavať vlastný dom alebo sa plánujete sťahovať, môže byť mobilný dom východiskom pre dočasné bývanie. Buď si ho môžete prenajať, alebo kúpiť a následne predať. Mobilný dom je vhodný ako sklad na úschovu tovaru, prípadne ako priestor na kancelárie. Veľké firmy si tieto domy kupujú alebo prenajímajú na ubytovanie svojich zamestnancov aj ako jedálne. Môžu tiež plniť účel ubytovania pre tábory a kluby, pre rôzne typy prevádzok.

Mobilný dom a právne nariadenia

Otázkou je, či sa dá mobilný dom považovať za stavbu a či teda treba na jeho výstavbu žiadať stavebné povolenie. Keď si ho kupujete, predajcovia deklarujú, že na umiestnenie mobilného domu na pozemku stavebné povolenie nepotrebujete. Uvádzajú to na základe toho, že ide o výrobok zhotovený z prefabrikátov a hotový výrobok sa dovezie na predurčené miesto. Aby sme vedeli na túto otázku odpovedať, pozrieme sa do zákona č. 50/1975 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, v zmysle ktorého sa dá považovať za stavbu stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu.

Poďme si to teda zhrnúť, čo sa skrýva pod pojmom stavba – konštrukcia postavená stavebnými prácami, zo stavebných výrobkov a je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu povrchu. Tri tieto aspekty mobilný dom spĺňa, no stále to nie sú všetky. Poďme teda v zákone ďalej. Ak bude mobilný dom napojený na siete technického vybavenia, pôjde v zmysle zákona o stavbu. Posúdiť spojenie domu so zemou s pevným základom nie je jednoduché, záleží na konkrétnom prípade. Váš mobilný dom môže a nemusí byť stavbou, preto je dobré buď si konkrétne prečítať vyššie spomenuté zákony, alebo sa poradiť na úrade.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad Červená obývačka – každého upúta na prvý pohľad

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 17.01.2022
Hodnotenie článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Urobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobuUrobte si Vianoce ako z rozprávky – inšpirácie na rozprávkovú vianočnú výzdobu

Nechajte sa teda inšpirovať našimi tipmi, ako si vytvoriť vianočnú výzdobu ako z rozprávky.

Ako vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látkyAko vyrobiť najlepší adventný kalendár nielen pre deti z toaletných roliek, z papiera, látky

Ste zvedaví, ako si vyrobiť vlastný adventný kalendár? Ukážeme vám, ako vyrobiť čarovný adventný kalendár svojpomocne a za minimálne náklady.

Aké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmúAké svetlo do kúpeľne? Stropná lampa, bodové alebo nástenné svetlo zaujmú

Pri výbere osvetlenia do kúpeľne treba zvážiť nielen ochranu pred vodnou parou a kvapkajúcou vodou. Na čo všetko by ste mali myslieť pri výbere kúpeľného osvetlenia a aké máte možnosti?