Mravčia farma ako originálna vzdelávacia dekorácia do bytu

Pozorovať život fauny je fascinujúcou záležitosťou, no nie vždy sa človeku naskytne taká jedinečná príležitosť. Nemusíte sa vydať do prírody ani sledovať dokumentárne seriály, aby ste si lepšie posvietili na život mravcov.

Mravčia farma pre deti do bytu

Existuje totiž tzv. antquarium, ktoré umožňuje priamy prenos ich práce, pokojne aj v obývačke.

Obľúbené mravčie farmy

Čo je mravčia farma?

Ide o úzke akvárium, ktoré je určené na sledovanie života mravcov, v niektorých prípadoch aj na pestovanie rastliniek, v závislosti od typu antquaria. Špeciálny priehľadný gél tvorí jeho výplň, a teda je základom na vytváranie chodieb a tunelov, no zároveň slúži aj ako potrava týchto drobných živočíchov.

Pracovný systém mravcov je unikátny, no je potrebné poznamenať, že predsa len ho je možné v tejto forme vidieť iba do určitej miery. Nejde totiž o simulované prírodné mravenisko. Mravčia farma síce v takýchto domácich podmienkach umožňuje preukázať ich pracovitosť, no k reprodukcii mravcov nedôjde.

Aká je životnosť mravčej farmy?

Mravce nie sú v antquariu schopné zabezpečiť si ďalšie potomstvo, a tak treba počítať s tým, že po uhynutí pôvodnej kolónie je nutné opätovne doplniť novú mravčiu farmu. Podľa odhadov by mala jedna kolónia vydržať približne šesť mesiacov, no tento údaj je iba orientačný. Mravce sa totiž riadia veľkým množstvom podnetov, od ktorých sa odvíja aj ich dĺžka života. Okrem iného je to tiež „pach" mravčej kráľovnej. Zjednodušene povedané, ak ho neucítia dlhšiu dobu, ich existencia a práca začne strácať zmysel. Podobne je to aj so získavaním potravy a hĺbením tunelov.

Farma pre mravce

Výrobcovia mravčej farmy odporúčajú na založenie kolónie aspoň pätnásť mravcov. Nízky počet by totiž znamenal veľa miesta v antquariu, a tým menší dôvod na začatie hĺbenia tunelov. Viac mravcov rovná sa pre nich vyššia pravdepodobnosť, že niekde „tam“ sa nachádza ich hniezdo, čím je spôsobené následné hĺbenie rôznych cestičiek.

Mravčia kolónia v detskej izbe aj obývačke

Samotná mravčia kolónia, ak ju tak môžeme vôbec nazývať, nie je súčasťou antquaria. Na meniacu sa štruktúru gélu však nebudete potrebovať žiadne „špeciálne mravce". Môžete si ich buď nachytať vo voľnej prírode, alebo zakúpiť v špecializovaných kamenných či internetových predajniach. I mravčia kráľovná je na predaj.

Antquarium má taktiež dekoračnú funkciu. Ide o priesvitnú nádobu rôznych tvarov, často s podsvietením. Preto ho mnohí využívajú i v podobe doplnku v obývacej izbe. Zaujímavé je aj pre malé ratolesti, vďaka čomu sa stavia do pozície vhodného darčeka. Avšak pri deťoch opatrne. Výrobcovia väčšinou odporúčajú produkt od šesť rokov, no ideálne s dozorom dospelej osoby.

Vyžaduje si antquarium špeciálnu starostlivosť?

Predtým, ako do antquaria vložíte kolóniu, do gélu musíte urobiť malú dierku, pokojne i viac. Vytvoríte tak akýsi základ pre fascinujúce chodby. Niektoré mravčie farmy sú vopred naplnené gélom, v iných si zase musíte gél podľa priloženého návodu a ingrediencií vyrobiť sami. Ide skôr o „kreatívnu prácu“ detí pod dozorom dospelých.

Mravčia farma

Údržba mravčej farmy je jednoduchá. Nevyžaduje si žiadne kŕmenie ani čistenie, iba otvorenie cca jedenkrát za dva týždne, kvôli načerpaniu čerstvého vzduchu. V prípade, že jej súčasťou je tiež miniskleník, budú si zvýšenú pozornosť vyžadovať rastlinky, ktoré si zo semienok sami vypestujete.

Opäť záleží od typu antquaria, pričom návod na starostlivosť získate pri kúpe produktu. Pomôcť si môžete tiež prostredníctvom internetu. Stačí do googlu zadať „mravčia farma video“ a okrem krátkeho sprostredkovaného pozorovania získate v komentároch i niekoľko cenných rád, tipov či hodnotení.

Mravčia farma - aké sú recenzie?

Recenzie na mravčiu farmu sú percentuálne vyrovnané. Približne polovica zákazníkov je spokojná s tzv. Ant Farm, druhá polovica zdieľa opačnú skúsenosť. K plusom podľa nich patrí možnosť určitej formy vzdelávania, zvýšenie sústredenosti detí, ako aj hravý spôsob rozvíjania detskej kreativity (pokiaľ ide o interaktívny typ antquaria).

Samostatnou kategóriou v recenziách sú názory ľudí, ktoré odsudzujú takýto spôsob pozorovania života mravcov, keďže ich onedlho čaká istá smrť. Samotný pojem kolónia totiž v tomto prípade nemá plnohodnotný význam. Mravce sú v podstate izolované, a tým je veľmi obmedzená ich životnosť.

Pravdou je, že mravčia farma je najlacnejšie „formikárium", ktoré ale nemá šancu poskytnúť vybranej skupine mravcov dostatočný priestor na inak prirodzenú realizáciu práce a reprodukciu. Ak vás však táto tematika zaujala, s trochou šikovnosti vybudujete zmenšenú repliku ich prirodzeného prostredia. Inšpirovať sa môžete na webových stránkach venujúcich sa formikaristike.

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na prvý pohľad navzájom...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu Stolík do detskej izby – patrí k základnému vybaveniu

Či máte doma škôlkara, alebo už školáka, stolík je preňho nevyhnutnou pomôckou – slúži na kreslenie i na písanie, na hranie sa i tvorenie.

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríte aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 03.11.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prečo kúpiť dieťaťu zvieratko – výhody, nevýhody Prečo kúpiť dieťaťu zvieratko – výhody, nevýhody

„Mami, chcem psa!“ Máte paniku, kedy začujete od vášho dieťaťa podobnú vetu po prvýkrát? Pozrite sa na chov domáceho zvieratka reálne a zvážte všetky plusy a mínusy.

Starostlivosť o morské prasiatka: vhodná klietka a domček, jedlo, spánok, chorobyStarostlivosť o morské prasiatka: vhodná klietka a domček, jedlo, spánok, choroby

Premýšľate nad kúpu domáceho zvieraťa a do užšieho výberu sa dostalo aj morča? Predtým, ako si toto chlpaté klbko definitívne kúpite, poriadne zvážte všetky plusy a mínusy.

Starostlivosť o srsť psíkov: Výmena srsti, vyčesávanie srsti, správny šampónStarostlivosť o srsť psíkov: Výmena srsti, vyčesávanie srsti, správny šampón

Zdravie a vitalita psíkov sa odráža aj vo vzhľade ich srsti. Poradíme vám, ako zlepšiť kvalitu srsti psa.