Muchovník - odrody, rozmnožovanie, rez a presádzanie

Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia) nazývaný  i juneberry,  pochádza z oblasti Severnej Ameriky a Kanady. V závislosti na chladné oblasti jeho domoviny, sa stal veľmi odolným na nízke a mrazivé teploty. 

Muchovník jelšolistý - plody

Jeho pestovanie je nenáročné. Vyžaduje si vhodnú pôdu a dostatočnú zálievku.  Rastie v podobe malých kríkov alebo stromčekov, čo sa odvíja od kultivaru. Najčastejšie pestované kultivary na našom území sú tzv. Theissen, Smoky, Northline, Regent, Martin. Vzhľadom na jeho plody, ktoré nápadne pripomína čučoriedky je označovaný aj za tzv. kanadskú čučoriedku. 

Jeho pestovanie sa rozšírilo najmä vďaka magickým účinkom jeho plodov. Na tých si pochutnávajú nie len zvieratá, ale i ľudia. Sú veľmi zdravé a prospešné pre organizmus. Muchovník kvitne koncom jari, pričom plody si uchováva počas celého leta. Z modro-fialových bobúľ sa dajú pripraviť rôzne dobroty a pokrmy, či už v podobe sirupov, džemov alebo koláčov. 

Ako na jeho pestovanie?

Kanadskej čučoriedke sa darí v hlinitých, piesočnatých a ílovitých pôdach. Najviac jej  vyhovuje hlinito-piesočná zemina s ph 6,0 až 7,8. Vhodné stanovisko pre muchovník je na výslní. Je schopný rásť i v polotieni, no na plný rozkvet je najvhodnejšie stanovisko s dostatočným slnečným žiarením. 

Vysádzať ho môžete prakticky kedykoľvek. Nepotrpí si na pravidelné hnojenie, napriek tomu môžete jeho rast podporiť výživou. Ideálne je prihnojiť ho začiatkom mája a koncom júna. Dorastá do výšky až 5 metrov.

Zálievka je dôležitá!

Dôležité je dávať si pozor na to, aby nebola pôda presýtená vodou. Pre neustály prísun vody si muchovník vyžaduje pravidelnú zálievku. Docieliť vlhkú zeminu a nie prevlhnutú, preto nemusí byť vždy najjednoduchšie. Pokiaľ je váš muchovník umiestnený v piesočnatej pôde, vyžaduje si častejšie zalievanie, z toho dôvodu, že piesok vysáva vodu oveľa rýchlejšie ako íl.

Taktiež netreba zabudnúť ani na podnebie, pokiaľ je muchovník vysadený vo vlhkom prostredí, prirodzene, potrebuje menej vody pre svoj rast.

Kedy ho zrezať?

Prvé tri roky od výsadby muchovníka nie je potrebné jeho zrezávanie. Samozrejme, priebežné odstránenie poškodených častí sem nepatrí. Najlepšie je zrezávať v období jari. Pri zrezávaní sa snažíme o čo najlepšie prevzdušnenie koruny. Hlavný rez muchovníka vykonávame až po 6 - 9 rokoch od jeho výsadby.  

Po vývoji kvetných púčikov odstránime vrcholový rastový púčik, čím podporíme rast bočných výhonkov. Je dôležité, aby bol rez vykonaný v správnom čase - buď  na začiatku vegetačného obdobia alebo po spomínanom vývoji kvetných púčikov.  

Pozitívne účinky plodov na náš organizmus

V priebehu letných mesiacov je muchovník schopný vyprodukovať až 10 kg ovocia. Bobule muchovníka sú veľmi podobné s čučoriedkou. Sú takmer totožné farbou i veľkosťou. Okrem toho, že sa dajú konzumovať plody tejto rastliny, možno zbierať i jej listy, z ktorých sa dá lúhovať čaj. Ten pôsobí priaznivo na tráviaci systém.

Plody muchovníka s obsahom antioxidantov

V plodoch sa nachádza veľké množstvo vitamínov a prospešných látok pre náš organizmus, ktoré pôsobia protizápalovo a majú schopnosť tlmiť bolesť. Polyfenolové zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v plodoch, zabraňujú poškodeniu DNA, spomaľujú starnutiu a pôsobia ako prevencia pred kardiovaskulárnym ochorením.

Plody muchovníka majú vysoký obsah antioxidantov. Tieto úžasné plodiny sa využívajú aj v tradičnej čínskej medicíne. Svoje zastúpenie si našli aj v indiánskych kmeňoch, kde ich podávajú matkám po pôrode, buď formou plodov alebo výluhu z lístkov. Pomáhajú znižovať  a regulovať krvný tlak. Odvar z kvetov tejto rastliny posilňuje srdce a pľúca.  

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Fialová farba do spálne? My hovoríme áno! Fialová farba do spálne? My hovoríme áno!

Všetky odtiene fialovej sa dajú dobre kombinovať s bielymi stenami a doplnkami. Do takéhoto mixu zapadne aj hnedý nábytok či koberec a podlaha. Presvedčte sa o tom s nami!

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.

Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť Knižnice - obývačku si bez nich nebudete vedieť predstaviť

Knihy sú neoddeliteľnou súčasťou vášho života a obklopujete sa nimi vo veľkom? Potom im zaobstarajte poriadnu knižnicu, v ktorej sa budú vynímať a ktorá sa zas bude vynímať vo vašej...Publikované dňa: 06.03.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade Pestovanie chilli papričiek v kvetináči v byte, dome, v záhrade

Aby ste si mohli dopriať pikantné domáce potešenie, nepotrebujete záhradu ani žiadny skleník. Chilli si viete dopestovať v pohodlí domova priamo v kvetináči. Ktoré odrody sú na to...

Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici Ako pestovať huby doma v kvetináči, na dreve, na záhrade a v pivnici

Patríte medzi milovníkov húb? Od dnes ich už nemusíte chodiť hľadať do lesa, pohodlne si ich vypestujete aj doma. Prezradíme vám všetko potrebné na to, aby ste sa už o pár týždňov mohli...

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...