Muchovník - odrody, rozmnožovanie, rez a presádzanie

Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia) nazývaný  i juneberry,  pochádza z oblasti Severnej Ameriky a Kanady. V závislosti na chladné oblasti jeho domoviny, sa stal veľmi odolným na nízke a mrazivé teploty. 

Muchovník jelšolistý - plody

Jeho pestovanie je nenáročné. Vyžaduje si vhodnú pôdu a dostatočnú zálievku.  Rastie v podobe malých kríkov alebo stromčekov, čo sa odvíja od kultivaru. Najčastejšie pestované kultivary na našom území sú tzv. Theissen, Smoky, Northline, Regent, Martin. Vzhľadom na jeho plody, ktoré nápadne pripomína čučoriedky je označovaný aj za tzv. kanadskú čučoriedku. 

Jeho pestovanie sa rozšírilo najmä vďaka magickým účinkom jeho plodov. Na tých si pochutnávajú nie len zvieratá, ale i ľudia. Sú veľmi zdravé a prospešné pre organizmus. Muchovník kvitne koncom jari, pričom plody si uchováva počas celého leta. Z modro-fialových bobúľ sa dajú pripraviť rôzne dobroty a pokrmy, či už v podobe sirupov, džemov alebo koláčov. 

Ako na jeho pestovanie?

Kanadskej čučoriedke sa darí v hlinitých, piesočnatých a ílovitých pôdach. Najviac jej  vyhovuje hlinito-piesočná zemina s ph 6,0 až 7,8. Vhodné stanovisko pre muchovník je na výslní. Je schopný rásť i v polotieni, no na plný rozkvet je najvhodnejšie stanovisko s dostatočným slnečným žiarením. 

Vysádzať ho môžete prakticky kedykoľvek. Nepotrpí si na pravidelné hnojenie, napriek tomu môžete jeho rast podporiť výživou. Ideálne je prihnojiť ho začiatkom mája a koncom júna. Dorastá do výšky až 5 metrov.

Zálievka je dôležitá!

Dôležité je dávať si pozor na to, aby nebola pôda presýtená vodou. Pre neustály prísun vody si muchovník vyžaduje pravidelnú zálievku. Docieliť vlhkú zeminu a nie prevlhnutú, preto nemusí byť vždy najjednoduchšie. Pokiaľ je váš muchovník umiestnený v piesočnatej pôde, vyžaduje si častejšie zalievanie, z toho dôvodu, že piesok vysáva vodu oveľa rýchlejšie ako íl.

Taktiež netreba zabudnúť ani na podnebie, pokiaľ je muchovník vysadený vo vlhkom prostredí, prirodzene, potrebuje menej vody pre svoj rast.

Kedy ho zrezať?

Prvé tri roky od výsadby muchovníka nie je potrebné jeho zrezávanie. Samozrejme, priebežné odstránenie poškodených častí sem nepatrí. Najlepšie je zrezávať v období jari. Pri zrezávaní sa snažíme o čo najlepšie prevzdušnenie koruny. Hlavný rez muchovníka vykonávame až po 6 - 9 rokoch od jeho výsadby.  

Po vývoji kvetných púčikov odstránime vrcholový rastový púčik, čím podporíme rast bočných výhonkov. Je dôležité, aby bol rez vykonaný v správnom čase - buď  na začiatku vegetačného obdobia alebo po spomínanom vývoji kvetných púčikov.  

Pozitívne účinky plodov na náš organizmus

V priebehu letných mesiacov je muchovník schopný vyprodukovať až 10 kg ovocia. Bobule muchovníka sú veľmi podobné s čučoriedkou. Sú takmer totožné farbou i veľkosťou. Okrem toho, že sa dajú konzumovať plody tejto rastliny, možno zbierať i jej listy, z ktorých sa dá lúhovať čaj. Ten pôsobí priaznivo na tráviaci systém.

Plody muchovníka s obsahom antioxidantov

V plodoch sa nachádza veľké množstvo vitamínov a prospešných látok pre náš organizmus, ktoré pôsobia protizápalovo a majú schopnosť tlmiť bolesť. Polyfenolové zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v plodoch, zabraňujú poškodeniu DNA, spomaľujú starnutiu a pôsobia ako prevencia pred kardiovaskulárnym ochorením.

Plody muchovníka majú vysoký obsah antioxidantov. Tieto úžasné plodiny sa využívajú aj v tradičnej čínskej medicíne. Svoje zastúpenie si našli aj v indiánskych kmeňoch, kde ich podávajú matkám po pôrode, buď formou plodov alebo výluhu z lístkov. Pomáhajú znižovať  a regulovať krvný tlak. Odvar z kvetov tejto rastliny posilňuje srdce a pľúca.  

Pozrite si aj naše inšpirácie

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Detské ihrisko z pneumatík Detské ihrisko z pneumatík

Patríke aj vy k milovníkom recyklácie nepoužívaných vecí a máte aspoň trošku manuálnej zručnosti? Potom čítajte ďalej! Aj vy si totiž môžete doma svojpomocne vyrobiť originálne, lacné a...Publikované dňa: 06.03.2018
Hodnotenie článku:
(91%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...

Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady

Rozchodník vás ako rastlina zaujme nielen svojim rôznorodým vzhľadom, ale ja nenáročnosťou na pestovanie. Práve preto je tak obľúbeným prvkom v množstve záhrad.  

Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené) Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené)

K čomu vlastne domáce parenisko slúži? Je výroba pareniska zložitá? Aká je cena kupovaného pareniska? Všetko podstatné sa dozviete práve v tomto článku.


Pridať komentár