Najlepší šijací stroj pre začiatočníkov aj pokročilých

Chodíte po obchodoch a sledujete, čo by ste ušili inak a ako by ste to, čo vidíte visieť na vešiakoch vylepšili? Snívate o šijacom stroji, aby ste všetkým ukázali, ako sa to robí, ale neviete si šijací stroj vybrať?

Ako vybrať šijací stroj pre začiatočníka?

Pozreli sme sa šijacím strojom na zúbok. Prečítajte si, čo sme o nich zistili a ukážte predavačom v obchode, že viete, čo chcete.

Len tak, alebo vás bude šijací stroj živiť?

Je kúpa šijacieho stroja len váš ďalší vrtoch, či plánujete šitiu venovať viac času a potrebujete, aby spĺňal aj najnáročnejšie očakávania? Dnes to nie je len o koliesku na ovládanie ihly a pedál na šijací stroj, ktorý skúša citlivosť vašej nohy.

Dnes už tento stroj dokáže navliecť niť do ihly, ponúka širokú škálu stehov, vyšívanie číslic a obrázkov mu tiež nie je cudzie a vďaka USB káblu ho môžete pripojiť k PC. Áno, ešte stále je reč o šijacom stroji. Do stroja, ktorým budete prišívať záplaty sebe a svojim známym, nemusíte investovať veľa. Nie ste krajčír. Šijací stroj vás v začiatkoch pravdepodobne nebude živiť.

Začiatočník s kvalitným šijacím strojom za rozumnú cenu

Pri výbere šijacieho stroja sa skutočne zapotíte. Z toľkého množstva je naozaj ťažké si vybrať. Mnohí idú po známej značke, ale vo viacerých prípadoch víťazí cena.

Výber šijacieho stroja v obchode

Aké kritérium je rozhodujúce pre vás? Šijací stroj nekupujete každý deň a chcete, aby vám roky slúžil, aj keď ho nebudete používať denne. Nižšia cena ešte neznamená nižšia kvalita. Treba si len správne vybrať.

Obal nie je všetko

Všetky šijacie stroje vyzerajú na prvý pohľad rovnako, ale aj v tomto prípade platí, že to podstatné je vo vnútri. Kvalitný šijací tvoria kvalitné kovové dielce a výkonný motor. Aby veľa vydržal a podporoval vás vo vašich šijacích pokusoch.

Šijacie stroje, s ktorými sa na trhu stretnete

Jednoihlovka

Základným šijacím strojom je jednoihlovka, ktorá zvládne aj náročnejšie kúsky. Ak na ne nazbierate dostatok odvahy. Pri tomto stroji používajte pevnejšie materiály.

Šitie na šijacom stroji jednoihlovke

Pri elastických sa môže robiť vlnovka, ktorá pokaziť konečný efekt. Milovníci patchworkovej techniky si jednoihlovku nevedia vynachváliť.

Šijací stroj overlock

Elastické materiály hravo zvládne obnitkovací stroj. Šije tak, aby sa látka zbytočne nevlnila a nestrapkala. Túto kvalitnú prácu vykonáva kvalitný motor s príkonom 1200W. Šite tromi alebo štyrmi niťami s použitím jednej alebo dvoch ihiel a vyčarujte množstvo tipov stehov, vrátane slepého. Diferenciálne podávanie nekrčí látku, ale na druhej strane je veľmi nápomocné, keď ju chcete nariasiť.

Kvalitné šitie vďaka coverlocku

Tento tip šijacieho stroja je ideálny na šitie oblečenia. Šije prádlovým stehom tak, aby tkaninu z každej strany pekne opracoval. Zvažujete, že sa šitím budete nakoniec živiť? S coverlockom budú vaše módne kúsky pôsobiť naozaj profesionálne.

Vyššia kategória šijacích strojov

Vyšívacie a priemyselné šijacie stroje tvoria špeciálnu kategóriu. Poobzerajte sa po nich, keď vám šitie skutočne dostane a budete ho chcieť posunúť na najvyšší level.

Vyšívanie na profesionálnom šijacom stroji

Ak sa zo šitím zoznamujete, tieto stroje vás skôr odradia. Ak ste však už dostatočne pokročilá, potom vám tento stroj otvorí dvere nekonečných možností sebarealizácie.

Dobré príslušenstvo musí byť

Príslušenstvo je neoddeliteľnou súčasťou každého šijacieho stroja. Bez neho sa ani ten najlepší stroj nepohne. Ihly, cievky, pätky, pedál, kryt a náradie na jednoduchú údržbu patria k základnému vybavenou dobrého šijacieho stroja.

Dôležitá je starostlivosť aj servis

Aj šijací stroj je len stroj. Keď ho chcete v činnosti udržať čo najdlhšie, musíte sa oň starať. Dobre sa o šijací stroj staráte, ale napriek tomu hapruje? Aj to sa stáva! Servis máte po ruke, či ho musíte poslať do sveta a čakať? 

Starostlivosť o funkčnosť šijacieho stroja

Dostupnosť náhradných dielov a kvalitný servis patria medzi veci o ktorých by ste mali pred kúpou šijacieho stroja niečo vedieť. Hlavne vtedy, keď ho používate denne. Každý šijací stroj po nejakom čase potrebuje prečistiť a namazať. Záruka 2 až 5 rokov je pri väčšine šijacích strojov samozrejmá.

V špecializovaných obchodoch to vedia lepšie

Šijacie stroje dnes nájdete v každej sieti elektra a supermarketoch. Pani, ktorú ste pred chvíľou videli vykladať mliečne výrobky o parametroch šijacieho stroja, ktorý ste si vybrali, veľa vedieť nebude.

Navštívte špecializovaný obchod a pýtajte sa na všetko, čo vám napadne. Zamestnanec je v obchode pre vás a je tam preto, aby na všetky vaše otázky zodpovedal.

Druhy šijacích strojov

Mechanický šijací stroj

Tento stroj ovládate pomocou otočného kolieska a je určený na menej časté domáce šitie. Ešte pred niekoľkými dekádami bol súčasťou takmer každej domácnosti. Jeho obsluha nie je ťažká, ale náročná. Otáčanie kolieska a správne nastavenie vyžaduje čas navyše.

Retro mechanický šijací stroj

Mechanické stroje vynikajú svojim originálnym dizajnom a staršie nefunkčné kúsky poslúžia aj ako nostalgická retro ozdoba interiéru.

Elektronický šijací stroj

Výrobcovia šijacích strojov nezaspali na vavrínoch, stále ich modernizujú a aj v prípade šijacích strojov sa snažia zapojiť všetky vymoženosti techniky. Aby jeho používanie čo najviac uľahčili. Elektronické šijacie stroje riadia elektronické pracovné dosky a komunikujú pomocou displeja, tlačítiek, otočného kolieska alebo klávesnice.

Moderný elektronický šijací stroj

Stroje so všetkými modernými funkciami sú cenovo náročnejšie a sú určené na profesionálnejšie, zákazkové domáce šitie.

Recenzie a dobré rady nad zlato

Šijací stroj najlepšie poznajú tí, čo ho používajú. Veľa ľudí je ochotných podeliť sa so svojimi skúsenosťami. Vám môžu pri výbere veľmi pomôcť. Recenzie vám prezradia aj to, čo vám pri kúpe šijacieho stroja ani nenapadne. Jednoduchá obsluha a nízka hmotnosť stroja je pre začiatočníkov, ktorí ho často prenášajú rozhodujúca.

Opýtate sa predavača, či stroj vyšije gombíkovú dierku, voľné rameno pre šitie nohavíc a kvalitné LED svetlo? Po prečítaní recenzií určite.

Najlepší šijací stroj pre začiatočníkov

Vybrali sme niekoľko šijacích strojov, ktoré sú určené začiatočníkom. Jednoduché ovládanie, dobrá kvalita a prijateľná cena je to, čo ich spája. Absolútnou klasikou sú šijacie stroje značky Singer, ktoré sa v elite medzi šijacími strojmi udomácnili už dávno. Kvalita a prístupná cena nesie od nepämäti názov Singer. Pôvodným plánom tohto výrobcu bolo dostať šijací stroj do každej domácnosti. Dnes vieme, že sa mu to podarilo.

Šijací stroj Singer SMC 8280

Na občasné domáce šitie je tento stroj ideálny. Je jednoduchý na obsluhu a ponúka iba základné programy a 7 druhov stehov s pevne určenou šírkou. Jeho výhodou je šitie dvojitou ihlou, spätný chod a šitie gombíkových dierok.

Zabudované osvetlenie a pohyblivé rameno šitie uľahčí. Bohaté príslušenstvo je súčasťou balenia. Je ľahký a vďaka kompaktnej veľkosti mu vhodné miesto ľahko nájdete.

dvojihlové šitie
spätný chod pre zapošitie
osvetlenie
tradičná značka
Produkt roku 2017

menší počet programov (7)


Singer Tradition SMC 2250

U začiatočníkov je veľmi obľúbený najmä pre jednoduché ovládanie a kvalitné spracovanie. Jediným nedostatkom, ktorý mu zákazníci vyčítajú je príliš krátky kábel na nohu.

Inak spĺňa všetko, čo pre jednoduché šitie na doma potrebujete, disponuje aj praktickým osvetlením. Dobre sa s ním manipuluje a vďaka jeho kompaktným tvarom ho doma bez problémov niekam skryjete. K stroju dostanete aj praktické príslušentvo, ktoré budete v začiatkom svojho snaženia naozaj potrebovať.

10 programov šitia
možnosť šitia dvojihlou
jednoduché ovládanie
výborný model pre začiatočníka

krátky kábel na nohu
hmotnosť 8 kg


Toyota Super Jeans 34

Tento šijací stroj si rovnako dobre poradí s jemnou textíliou, ale aj hrubou džínsovinou, v ktorej prípade prešije až 12 vrstiev. Sú zákazníci, ktorí sa o tom skutočne presvedčili. Má oceľovú  konštrukciu, nízku hmotnosť a bohatý výber stehov, pri ktorých si môžete nastaviť ich dĺžku.

Horizontálny rotačný chápač, automatické navliekanie nite, voľné rameno a obšívanie gombíkovej dierky zaručia dokonalosť vášho šitia. Bohaté príslušenstvo nevyužijete len v prípade šijacieho stroja. Obyčajná žiarovka stroj dosť prehrieva, ale nie je problém ju vymeniť za LEDku.

34 programov šitia
automatický navliekač nite
regulácia dĺžky stehu
zvládne aj dekoratívne stehy

vyššia cena


Janome JUNO E 1015

Máte pre sebou základný šijací stroj so základnou škálou stehov pre jednoduché domáce šitie. Má vertikálny výkyvný CB chápač, voľné rameno a poloautomatickú gombíkovú dierku.

Patrí medzi robustnejšie šijacie stroje s tichým chodom a spätným šitím. Môžete šiť aj dvojihlou. Šitie vám uľahčí aj dobré osvetlenie pracovnej plochy.

15 programov šitia
rýchlosť šitia 860 stehov/min
prijateľná cena

absentuje automatický navliekač nite
nemá kontrolu pretrhnutia spodnej nite


Pozrite si aj naše inšpirácie

Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít Červená farba kuchyne citeľne zvýši Váš apetít

Posvieťme si aspoň trochu na to, čo všetko by nám červená farba mala ponúknuť. Nápadmi na dizajnovanie a kombinovanie farieb sa nechajte inšpirovať fotkami v článku.  

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 05.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.6%)

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie AKU nožnice na živý plot. Pozrite si recenzie a test Najlepšie AKU nožnice na živý plot. Pozrite si recenzie a test

Nožnice na živý plot sú povinnou výbavou každého, kto má v záhrade či okolo domu vysadený živý plot. Niekto používa elektrické, benzínové a niekto práve aku nožnice. Ktoré sú tie...

Najlepšie drony s kamerou - Recenzie a test dronov poradia, ako vybrať Najlepšie drony s kamerou - Recenzie a test dronov poradia, ako vybrať

Drony s kamerou, na pretekanie alebo drony na hranie. Každý si nájde to svoje. Preto skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu drona, zistite si tie najzákladnejšie parametre. My vám prezradíme...

Najlepší výrobník sódy je SodaStream Najlepší výrobník sódy je SodaStream

Pamätáte si na sklenenú fľašu na sódu, ktorá bola chránená postriebreným drôtom? Výrobníky sódy prešli naozaj dlhú cestu... Slovenským aktuálne domácnostiam kraľuje Soda Stream a my vám...


Komentáre

11/07/2018 10:49
Mary

Za mňa super mašinka Lada H73A

Pridať komentár