Liatinová panvica nielen na steaky: Vyberte si podľa recenzie

Kvalitný kuchynský riad by v kuchyni rozhodne nemal chýbať. Často sa sústredíme na moderné a dizajnové spotrebiče, pekný príbor a kvalitné prestieranie. Zanedbáva sa to najdôležitejšie. Riad, v ktorom jedlo pripravujeme. Hrnce a panvice sú tým najpodstatnejším vybavením, ktoré zohrá pri príprave jedla dôležitú úlohu.

Liatinová panvica na steak

Dnes vám predstavíme liatinovú panvicu, ktorá patrí dlhodobo k najkvalitnejšiemu riadu v kuchyni. Ani vo vašj kuchyni by nemala určite chýbať.

Obľúbené liatinové panvice

Liatinová panvica – Vekom overená

Verte či nie, ale drvivá väčšina profesionálnych kuchárov nedá na liatinovú panvicu dopustiť. Liatina, má ako každý materiál svoje nesporné výhody i nevýhody. Liatinová panvica je prakticky nezničiteľná. Odolná je voči vysokým teplotám až do výšky 280 °C a obrovskou výhodou je tiež jej  vysoká a rýchla výhrevnosť. Panvica sa rovnomerne rozohreje po celom povrchu a veľmi dobre kumuluje a izoluje teplo ešte dlho potom, ako je dole z plameňa. Okrem toho je liatinový povrch veľmi odolný a vytvára si nepriľnavú vrstvu. Na rozdiel od teflónu či keramiky nemá povrch žiadnu chemickú úpravu.

Výhody liatinovej panvice

   • Extrémne odolný a trvácny materiál
   • Odolný voči poškriabaniu
   • Odolný voči vysokým teplotám
   • „seasoning“ prirodzený nepriľnavý povrch
   • Dobrá izolácia tepla
   • Vhodná aj do rúry
   • Kvalita prípravy pokrmov

Nevýhody liatinovej panvice

 • Neodporúča sa umývanie v umývačke riadu
 • Potrebná pravidelná údržba
 • Vypaľovanie povrchu panvice
 • Náchylnosť ku korózii
 • Vyššia cena

Vypálenie povrchu panvice a jej údržba

Odborne sa tento proces nazýva aj tzv. seasoning. Ide o proces, kedy sa na povrchu liatinovej panvice vytvára prirodzený nepriľnavý povlak bez použitia akýchkoľvek chemikálií či umelých prípravkov. Tak je v tomu prípade teflónových panvíc, ktoré ovládli kuchyne. Tomuto trendu podľahli aj keramické panvice. Vypálenie povrchu liatinovej panvice je dôležitý z hľadiska udržania panvice v dobrej kondícii. Tento proces je nutné vykonať už pred prvým použitím. Ak sa jedlo pri príprave pripeká, vypaľovanie zopakujte. 

Sada liatinových panvíc

Ako panvicu pripraviť na prvé použitie?

 • Do panvice nalejte trochu oleja a rozotrite po celom povrchu.
 • Zapnite sporák na najsilnejší výkon alebo na najväčší plameň. Panvicu nechajte na sporáku, pokým sa olej nezačne prepaľovať, čoho znakom je biely dym.
 • Následne nechajte panvicu vychladnúť, olej zotrite suchou papierovou utierkou a proces zopakujte ešte aspoň 2x.

Vytvorenie nepriľnavého povrchu je veľmi dôležité z hľadiska dlhodobého používania. Seasoning zopakujte aj v prípade ak máte pocit, že vrstva už je oslabená a jedlo sa opäť začína pripekať. V takom prípade panvicu opláchnite horúcou vodou, použite trocha saponátu a opäť vykonajte proces vypaľovania. Po každom použití panvicu umyte a dôkladne vysušte. Liatina je náchylná ku korózii. Nikdy ju neumývajte v umývačke riadu.

Kvalitná liatinová panvica

Pokiaľ máte problém s odstránením pripálených zvyškov, nebojte sa použiť drôtenku či kefu. Za pomoci horúcej vody a saponátu sa zbavíte aj pripálenín a zvyškov jedla. Ak chcete predísť korózii, pravidelne panvicu vypaľujte.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie panvice

Ideálna voľba pre steak

Liatinová panvica je známa svojimi perfektnými vlastnosťami, ktoré využíva pri príprave rôznych pokrmov. Najčastejšie sa spája s grilovaním a prípravou steakovVďaka svojej univerzálnosti je panvica vhodná na otvorený oheň, záhradný gril či do elektrickej rúry. Liatinovú panvicu využijete aj na grilovanie zeleniny či rýb. Dnes sa liatinové panvice predávajú zvyčajne s mriežkovaným (rebrovaným) povrchom. 

Čo by ste mali ešte vedieť?

Liatinová panvica nie je vhodná do chladničky. Neuchovávajte v nej  žiadne potraviny, vlhké prostredie spôsobuje koróziu povrchu. Ak chcete, aby bola panvica dokonale pripravená na prípravu steakov, vložte ju na pár minút do predhriatej rúry. Po použití a umytí, panvicu vždy dôkladne osušte. Pri čistení sa nebojte použiť zrnkovú kávu. Nielenže pomôže pri čistení, ale odstráni aj arómu z jedla.

Najlepšia liatinová panvica

Používaním liatinovej panvice sa zlepšujú jej vlastnosti. Liatinový riad nakupujte od overených výrobcov a distribútorov. Týmto spôsobom máte garanciu kvality a zároveň si môžete overiť referencie konkrétnych kúskov. Medzi spoľahlivých a frekventovaných výrobcov možno zaradiť panvicu Lamart, recenzie chvália aj značky Staub a Küchenprofi. Kvalitnú liatinovú panvicu, v závislosti od priemeru kúpite od 30 do 150 €.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Úložný priestor v kuchyni Úložný priestor v kuchyni

Tieto šikovné triky vám pomôžu vytvoriť si kuchyňu snov plnú úložných priestorov, ktoré vás nebudú stáť hotový majetok.

Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa - aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. Publikované dňa: 23.10.2018
Hodnotenie článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dveríAko vybrať bezpečnostné mreže na okná a do dverí

Mreže sú jedným zo spôsobov, ako zabezpečiť stavebné otvory proti vniknutiu. Tento typ účinnej ochrany sa tak ľahšie stane prirodzenou súčasťou fasády objektu.

Ako vybrať jazierkový vysávač?Ako vybrať jazierkový vysávač?

O záhradné jazierko sa treba starať počas celého roka, predovšetkým počas jari, leta a jesene. Najlepším a zároveň najrýchlejším spôsobom, ako mať jazierko kvalitne vyčistené, je...

Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?Ako chrániť domáce spotrebiče pri búrke?

Aj pri krátkej búrke môže udrieť blesk a vážne poškodiť televízor, router, počítač či kuchynské spotrebiče. Dnes vám poradíme s tým, ako chrániť vaše domáce spotrebiče pred tým, aby ich...