Elektrická odsávačka hlienov a soplíkov, na vysávač alebo ručná: Ktorá je najlepšia?

Výbavička pre nového člena rodiny je už kompletná a vy sa ho už neviete dočkať. Bábätko toho na začiatok veľa nepotrebuje. Mamu, ticho, teplo, papkať, spať, niekoľkokrát za deň vymeniť plienku. Občas sa mu môže niečo znepáčiť a dá vám to najavo plným noštekom.

Ručná odsávačka hlienov

S tým ste pri chystaní výbavy nerátali? Nevadí. Odsávačka hlienov je dostupná v každej lekárni a na boj s detským soplíkom je hneď pripravená. Aké odsávačky sú dnes na trhu dostupné a ktorú si vybrať?

Najlepšie odsávačky hlienov


Soplíku sa žiadne dieťa nevyhne. Ani to vaše!

Soplíka sa u novorodencov, dojčiat a batoliat nemusíte báť, neznamená hneď problém. Nosná sliznica sa občas potrebuje prečistiť, sekrécia je v tomto prípade v poriadku. Pri tých najmenších je to komplikovanejšie akurát v tom, že si nos nedokážu vyčistiť sami a treba im s tým trochu pomôcť. Problém môže nastať, keď príde nádcha. Sekrécia je častejšia a soplík nadobúda žlto-zelenú farbu. V tomto prípade treba odsávačku použiť častejšie a noštek pravidelne čistiť. Aby hlien nezatekal a nenarobil šarapaty napríklad v podobe zápalu stredného ucha.

Ako na soplík bez odsávačky?

Veľa mamičiek pred použitím odsávačky hlienov skúša so soplíkom bojovať preplachom nosových dutín pomocou minerálnej alebo morskej vody v spreji, ktorá zrieďuje sekrét a aplikáciou detských kvapiek pomocou vatovej tyčinky. Nezabudnite, že kvapky nie sú vhodné na dlhodobé používanie, ani ako preventívny prostriedok.

Lekár ich dieťaťu naordinuje len pri akútnej nádche a odporučí vám ich používať maximálne sedem dní. Zvlhčovanie vzduchu je tiež jednou z možností, ako sa soplíku a používaniu odsávačky vyhnúť. Veľa mamičiek, ktoré tieto metódy vyskúšalo nakoniec po odsávačke siahlo. Nie preto, že nemajú trpezlivosť. Preto, že nechcú, aby ich dieťa zbytočne trápil plný nos.

Odsávačka hlienov na vysávač

Odsávačky, ktoré slovenské mamičky používajú najčastejšie

Odsávačka hlienov je pri malých deťoch častým a nenahraditeľným pomocníkom. Stále neviete, ktorú si vybrať? Na jednej vám je sympatické jedno, na druhej iné? Pozrite si recenzie zamerané na odsávačky hlienov a nechajte si poradiť od rodičov, ktorí s odsávačkami majú skúsenosti. Prezradia vám o nich aj to, o čom v lekárni alebo zdravotníckych potrebách o odsávačkách nevedia. 

Prečo práve pri tých najmenších?

Najmenšie detičky dýchajú výlučne nosom a preto sú pri jeho upchatí nepokojné, nevedia sa napapať a zle sa im spinká. Odsávania sa netreba báť. Je bezbolestné, ale pre dieťa môže byť nepríjemné. Keď pochopí, že sa mu po odsávaní vyčistí noštek a lepšie sa mu dýcha postupne dôjde do štádia, že si noštek bude odsávať samé. Odsávanie nošteka nie je za trest. Naopak. Pomáha deťom bojovať s ich problémom.

Ako odsávačku hlienov vybrať?

S odsávačkou pre deti majú skúsenosť skoro všetci rodičia. Každému vyhovuje iná. Preto sa na ne pozrieme bližšie.

Odsávačka hlienov a soplíkov nielen pre novorodenca

Na odsávanie hlienov z nosovej dutiny sa u detí používa detská nosová odsávačka. Stretnete sa s balónikovou, hadičkovou a elektrickou (batériovou) odsávačkou a odsávačkou na vysávač, ktorá sa v našich končinách používa najčastejšie. Nos dieťaťa vyčistí rýchlo a účinne vďaka podtlaku, ktorý pri odsávaní vzniká. Odsávačky sú dostupné za pár eur, najlacnejšie sú balónikové a hadičkové, väčšina z nich stojí do 7 eur. Odsávačky umožňujúce odsávanie pomocou vysávača, bývajú o niečo drahšie. Zvyčajne sú dostupné za cenu 10 až 20 eur. Najdrahšie sú elektrické odsávačky, cena sa pohybuje v rozpätí 20 až 50 eur.

Na čo si pri používaní odsávačky na vysávač dávať pozor?

 • pri častom odsávaní môže dôjsť k mechanickému poškodeniu nosovej sliznice a dutín
 • zvýšená tvorba sekrétu (sliznica má potrebu sa pri častom odsávaní zvlhčovať)
 • zhoršenie dýchania dieťaťa cez noštek
 • prikladať odsávačku k nosnej dierke, nie až ku sliznici. Tlak vysávača je dostatočne silný na to, aby soplík z nos vytiahol

Kvalitná odsávačka hlienov Avent

Odsávačka hlienov na vysávač

Hadička je z jednej časti zakončená zbernou nádobkou s nadstavcom na odsávanie, na druhej sa nachádza adaptér na vysávač. Odsávačku stačí napojiť na vysávač a odsať hlien.

Výhody

 • najvýkonnejší typ odsávačky hlienov
 • účinná na "zadnú nádchu"
 • dá sa použiť aj bez vysávača (ako hadičková odsávačka)
 • jednoduchá údržba

Nevýhody

 • hluk vysávača môže dieťa vystrašiť

Ručná hadičková odsávačka

Ručná hadičková odsávačka hlieny vyťahujete tak, že vzduch z hadičky vysajete ústami. Aké sú jej prednosti a nedostatky?

Výhody

 • ľahká obsluha, čistenie a montáž
 • účinná, bezpečná a jemná
 • pripravená na použitie kdekoľvek a kedykoľvek
 • odstraňuje soplíky tak, aby neohrozila ani malého pacienta, ani otecka či mamičku
 • koncovka odsávačky nie je umiestnená vo vnútri nošteka, takže chráni sliznicu

Nevýhody

 • poškodenie sliznice pri nesprávnej manipulácii
 • pri akčnejšom dieťati si sami neporadíte

Ručná balóniková odsávačka

Najskôr vytlačíte vzduch z balónika, vložíte odsávačku do nošteka a pridržíte druhú nosnú dierku dieťaťa.

Výhody

 • skladnosť
 • zabraňuje podráždeniu nosa a sliznice

Nevýhody

 • treba si nájsť systém, čo môže dlhšie trvať a kým prídete ako na to, dieťa bude nervózne, uplakané a vy vyčerpaní

Elektrická odsávačka hlienov (na baterky)

Táto odsávačka je ľahká, ergonomicky tvarovaná a v balení obsahuje viac druhov nadstavcov.

Výhody

 • ľahké použitie
 • odsávanie hravo zvládnete sami
 • tichá
 • vhodná na cesty

Nevýhody

 • cena

Odsávačka hlienov na baterky

Ako odsávačku použiť?

 • Predtým, ako odsávačku použijete zrieďte sekrét sprejom z morskej alebo minerálnej vody. Odsávanie pôjde ľahšie a pri odsávaní sa zbavíte väčšieho množstva hlienu.
 • Odsávanie nie je pre dieťa práve príjemnou činnosťou a často sa stretnete s odporom. Zavolajte si niekoho ma pomoc. Netrápte dieťa ani seba
 • Násadku odsávačky nedávajte úplne do nošteka. Vhodnejšie sú odsávačky so širšou koncovkou, aby sa vám nepodarilo vsunúť ich hlboko do nošteka a poškodiť sliznicu
 • S odsávaním to nepreháňajte. Odsávajte pred jedením a pred spaním, aby sa sliznica zbytočne nevyčerpávala

Najčastejšie otázky – FAQ

Ak stále neviete, ktorú odsávačku si vybrať, možno vám pomôžu najčastejšie otázky, ktoré sa v súvislosti s odsávačkami a detskými soplíkmi najčastejšie rodičia pýtajú. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti a v komentároch prezradíte, ktorá odsávačka hlienov sa vám osvedčila najviac.

Ako sa o odsávačku hlienov starať?

Odsávačku by ste pred prvým použitím mali sterilizovať, prípadne aspoň umyť v horúcej vode. Rovnako postupovať treba aj po každom jej použití. Odsávačku vždy rozoberte a na čistenie použite sterilizátor alebo horúcu vodu. Potom je potrebné ju vždy utrieť.

Ako si so soplíkom poradiť aj bez odsávačky?

Spôsobov, ako sa zbaviť soplíkov u detí, je viac. Pri nádche môže pomôcť preplachovanie dutín pomocou kvapiek alebo spreja s obsahom morskej soli/minerálov. Roztok minerálnej alebo morskej vody rozpúšťa sekrét, ktorý sa dá následne vytrieť pomocou vatovej tyčinky.

Ktorú odsávačku kedy použiť?

Napriek tomu, že najúčinnejšie sú odsávačky na vysávač, nie je nutné pri každom soplíku vysávač vyťahovať. Pri slabých hlienoch postačí použitie balónikovej alebo hadičkovej odsávačky, elektrická odsávačka si poradí so stredne hustými hlienmi a tie husté najlepšie odstráni odsávačka na vysávač.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splneným snom bolo aj kníhkupectvo, v ktorom som kraľovala celých 9 rokov. Verím, že lásku k písanému slovu z mojich článkov...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť Hnedá kúpeľňa v rôznych odtieňoch dokáže očariť

Hnedá nie je častou voľbou pri výbere farby do kúpeľne. A to aj napriek tomu, že ide farbu mnohých odtieňov, ktorá sa hodí k bielej, sivej, béžovej i zelenej.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.Publikované dňa: 16.10.2018
Posledná aktualizácia: 28.02.2023
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Aj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíkyAj lacný kočík pre bábiky môže byť kvalitný. Obľúbené sú retro aj prútené kočíky

Aj vaša dcéra sa rada hrá na starostlivú mamičku? Okrem obľúbenej bábiky jej nesmie chýbať kočík. V našom článku vám poradíme, ktoré patria medzi obľúbené a čo si pri ich výbere všímať.

Ako naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujúAko naučiť deti upratovať? Rozpis domácich prác aj upratovanie hrou fungujú

Rodičia to poznajú veľmi dobre. Spolu s upratovaním prichádza aj kopec kriku a odmietania. Vaše dieťa (ne)poriadok vidí inak. Vlastne mu vôbec neprekáža. Ako ho naučiť poriadkumilovnosti?

Retro herné konzoly na TV? PlayStation, Nintendo či Atari sú kultovou zábavou pre deti i dospelých Retro herné konzoly na TV? PlayStation, Nintendo či Atari sú kultovou zábavou pre deti i dospelých

Nintendo, Sega, PlayStation či herná konzola Atari – to všetko boli fenomény svojej doby, ktoré si už dnešná mladá generácia nemôže pamätať. V súčasnosti si však môžete zakúpiť ich...