Najlepšia outdoorová kamera na prilbu alebo bicykel? Poradíme, ako vybrať

Patríte medzi ľudí, ktorí žijú aktívnym životom? Máte radi dobrodružstvá alebo zážitky s dávkou adrenalínu? Vďaka outodoorovej kamere si totiž môžete takéto okamihy zvečniť a vychutnať znova a znova.

Športová action kamera na prilbu

Športová, respektíve outdoorová kamera je totiž na rozdiel od klasickej kamery prispôsobená tomu, aby zaznamenávala každý okamih, akoby vašimi očami. Samozrejme, ako to už pri elektronike býva, ponuka na trhu je rozmanitá. Ako si teda outdoorovú kameru vybrať? Čo je dôležité vedieť? To si teraz vysvetlíme.

Obľúbené produkty

Akčná, športová, outdoorová kamera

Tak toto sú synonymá, ktoré vás môžu zmiasť ako prvé. Avšak synonymický rad znamená, že ide v zásade o totožné druhy kamier. Nenechajte sa zmiasť. Outdoorové kamery sa v tomto smere neodlišujú. Niektorí výrobcovia či predajcovia tieto kamery nazývajú tak, iní zasa inak. Každopádne zásadné rozdiely, ktoré pri výbere zohrávajú rolu sú práve technické parametre.

Účel outdoorovej kamery

Úloha outdoorovej kamery je niekomu úplne jasná, niekto zasa tápa. V tomto smere nie je kamera ako kamera. Niekto hľadá akčnú kameru, pretože sa chystá na zoskok z lietadla, niekto ide na túru v lese alebo si vychutnáva jazdu na bicykli a niekto sa ide potápať na morské dno. Tu dochádza práve k tomu, čo musíte pred kúpou zvážiť. Veľkosť kamery, odolnosť, vodotesnosť, kvalita videa, výdrž batérie alebo kvalita zvuku. Nároky má každý iné, preto si rozoberiem tie najpodstatnejšie parametre, ktoré pri výbere outdoorovej kamery rozhodujú.

Outdoorová kamera na lyžovačku

Predovšetkým však samotnú užívateľ musí vedieť, aký je prioritný účel využitia outdoorovej kamery. Najčastejším využitím je pripevnenie na odev či ochranné prvky ako prilba. Často sa takisto pripevňuje na zariadenia ako bicykle, motorky, autá, štvorkolky a najnovšie i na lietajúce drony.

Odolnosť outdoorovej kamery

V poradí druhým podstatným parametrom, ktorý pri výbere musíte zvážiť je práve odolnosť kamery. Outdoorová kamera má byť prispôsobená na určitú záťaž. Musí odolať nárazom, mechanickému poškodeniu, poškriabaniu a takisto musí disponovať vodotesnosťou. Čo sa mechanickej odolnosti týka, tá je často zvýšená ochranným obalom tzv. šasi, ktoré ju chráni práve pred pádmi, nárazmi či tlakom.

V prípade vodotesnosti ide o individuálny parameter. Existujú outdoorové kamery, ktoré odolajú iba obyčajnému dažďu. Následne sú tu kamery, s ktorými sa môžete ponárať pod morskú hladinu až do hĺbky desiatok metrov.

Veľkosť kamery

Pri outdoorovej kamere sú menšie rozmery a nízka hmotnosť v skutku vítaným technickým parametrom. Ak sa chystáte ju pripevniť do auta či na motorku, hmotnosť až takú úlohu nezohrá. Najčastejšie sa však outdoorová kamera nachádza na hlave, prilbe či b oblasti hrude.

Outdoorová GoPro kamera do prírody

Každý gram navyše teda zohráva úlohu. Rozhodne je omnoho komfortnejšie ak máte na hlave kameru s nižšou hmotnosťou, ako by vás malo ťažiť kilogramové závažie.

Kvalita záznamu, rozlíšenie

To, čo zaujíma zákazníka, okrem ceny, najviac je určite rozlíšenie obrazu a kvalita záznamu. Predsa len, outdoorová kamera má poskytovať autentické zábery. Cenu sme spomenuli zámerne, pretože pri lacnejších modeloch s označením 4K, dostanete reálne záznam s hodnotou VGA. Nenechajte sa teda oklamať. Lacná kamera svoj účel splní, záznam zhotoví, no jeho kvalita zodpovedá cene.

V praxi teda rozhodne investujte do kvalitného obrazu. Full HD (1920 x 1080 p), Ultra HD (3840 x 2160 p) alebo 4K (4096 x 2160 p) sú tri najkvalitnejšie druhy výstupov, ktoré môžete nájsť. Existuje aj klasické HD so 720 pixelmi. Ak chcete športovou kamerou robiť fotografie, všímajte si aj rozlíšenie fotografií. Zároveň sa nenechajte pomýliť. Údaj 12 mpx znie naozaj skvele, ale práve tento údaj slúži pre zhotovovanie snímok, nie videa.

Počet snímok za sekundu

FPS alebo Frame per second je údajom pre snímkovú frekvenciu. Tá sa mení podľa kvality záznamu a rozlíšenia. Čím je FPS menšie, tým menej je obraz kvalitný. Priemer je okolo 30 až 60 FPS u kvalitných výrobcov a modelov však natrafíte aj na FPS s hodnotou 150 či až 240 FPS pri Full HD.

Nahrávanie pod vodou s outdoorovou kamerou

Pri kvalite 4K počet snímok klesá, no vyvážené je to kvalitou samotného obrazu.

Čo s kvalitou zvuku?

Najväčšia slabina týchto kamier je práve zvuk. Prirodzene, hlavnou úlohou kamery je zachytiť obraz. Drvivá väčšina kamier poskytuje nahrávanie zvuku na stereo vlnách. Mikrofón je zvyčajne nie príliš kvalitný. Platí to aj pri drahších modeloch. Tento parameter ale nie je nijak rozhodujúcim. Pri pokojnej scéne je zvuk v celku v poriadku, pri zoskoku z lietadla bude zvuk horší, no neznamená to, že vám nebude rozumieť. Existujú modely, ktoré majú funkcie redukcie šumu alebo nárazového vetra.

Výdrž batérie

Pri dlhších športových, adrenalínových alebo dobrodružných aktivitách je batéria podstatným zdrojom energie. Batéria by mala byť rozhodne externým prvkom. Logicky, teda vymeniteľným. Dnes je celkom bežné, že k outdoorovej kamere sú pribalené dva akumulátory. Pri batérii s kapacitou 1 000 mAh môžete rátať s aktívnou dobou používania tak maximálne trištvrte hodinu až hodinu záznamu. Pri väčších batériách je výdrž zhruba 2 hodiny.

Úložisko a pribalené príslušenstvo

Zdrojom pamäte s pravidla bývajú SD karty. Tie sa líšia úložiskom od 4, 8, 32, 64 Gb. Veľkosť kapacity úložiska sa dá meniť. Kapacitu úložiska treba prispôsobiť predovšetkým kvalite obrazu. Vyššia kvalita obrazu totiž rozhodne zaberie viac miesta.

Príslušenstvo k outdoorovej kamere

Pri výbere konkrétneho modelu si preverte, aké príslušenstvo dostanete v základnom balení. Tak isto je dobré prezrieť si ponuku doplnkového príslušenstva, ktoré si plánujete zakúpiť neskôr. Cena môže niekedy veľmi prekvapiť.

Najlepšie otudoorové kamery

Pozrite si videá a referencie

Rozhodne pred kúpou nezaškodí prečítať si obecné názory na konkrétny model kamery. Zákazníci sú totiž najlepšou a najúprimnejšou reklamou. Ak chcete vidieť outdoorovú kameru priamo v akcii, určite si pozrite videá na YouTube. Prípadne si pozrite samotné testy kamier.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie Kvety na balkóne – potešia vás i vaše okolie

Túžite po oáze kvetov na vašom balkóne? Po mieste, kde sa môžete ukryť pred ruchom mesta a vypiť si v pokoji kávu? Inšpirujte sa našou galériou.Publikované dňa: 31.07.2018
Hodnotenie článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu Ako vybrať najlepší Penny board? Chcete originál alebo lacnejšiu alternatívu

Aj vaše dieťa túži po pennyboarde? Sú ľahké, dobre sa ovládajú, a preto sa dajú na nich jednoducho robiť rôzne triky. 

Ako vybrať tenisovú raketu pre začiatočníka, juniora či pokročilého hráča? Ako vybrať tenisovú raketu pre začiatočníka, juniora či pokročilého hráča?

Či už patríte k začínajúcim tenistom, alebo máte s týmto športom viac skúsenosti, výber raktey by ste nemali podceňovať. Poradíme vám, ako si vybrať raketu správne.

Tejpovacie pásky - ako vybrať a ako ich používať? Tejpovacie pásky - ako vybrať a ako ich používať?

Tejpy sú elastické pásky, ktoré slúžia ako fyzioterapeutická pomôcka na odstránenie bolesti či uvoľnenie často namáhaných kĺbov a svalov. Viete, aké tejpy poznáme?