Najlepšia outdoorová kamera na prilbu alebo bicykel? Poradíme, ako vybrať

Patríte medzi ľudí, ktorí žijú aktívnym životom? Máte radi dobrodružstvá alebo zážitky s dávkou adrenalínu? Vďaka outodoorovej kamere si totiž môžete takéto okamihy zvečniť a vychutnať znova a znova.

Športová action kamera na prilbu

Športová, respektíve outdoorová kamera je totiž na rozdiel od klasickej kamery prispôsobená tomu, aby zaznamenávala každý okamih, akoby vašimi očami. Samozrejme, ako to už pri elektronike býva, ponuka na trhu je rozmanitá. Ako si teda outdoorovú kameru vybrať? Čo je dôležité vedieť? To si teraz vysvetlíme.

Obľúbené produkty

Akčná, športová, outdoorová kamera

Tak toto sú synonymá, ktoré vás môžu zmiasť ako prvé. Avšak synonymický rad znamená, že ide v zásade o totožné druhy kamier. Nenechajte sa zmiasť. Outdoorové kamery sa v tomto smere neodlišujú. Niektorí výrobcovia či predajcovia tieto kamery nazývajú tak, iní zasa inak. Každopádne zásadné rozdiely, ktoré pri výbere zohrávajú rolu sú práve technické parametre.

Účel outdoorovej kamery

Úloha outdoorovej kamery je niekomu úplne jasná, niekto zasa tápa. V tomto smere nie je kamera ako kamera. Niekto hľadá akčnú kameru, pretože sa chystá na zoskok z lietadla, niekto ide na túru v lese alebo si vychutnáva jazdu na bicykli a niekto sa ide potápať na morské dno. Tu dochádza práve k tomu, čo musíte pred kúpou zvážiť. Veľkosť kamery, odolnosť, vodotesnosť, kvalita videa, výdrž batérie alebo kvalita zvuku. Nároky má každý iné, preto si rozoberiem tie najpodstatnejšie parametre, ktoré pri výbere outdoorovej kamery rozhodujú.

Outdoorová kamera na lyžovačku

Predovšetkým však samotnú užívateľ musí vedieť, aký je prioritný účel využitia outdoorovej kamery. Najčastejším využitím je pripevnenie na odev či ochranné prvky ako prilba. Často sa takisto pripevňuje na zariadenia ako bicykle, motorky, autá, štvorkolky a najnovšie i na lietajúce drony.

Odolnosť outdoorovej kamery

V poradí druhým podstatným parametrom, ktorý pri výbere musíte zvážiť je práve odolnosť kamery. Outdoorová kamera má byť prispôsobená na určitú záťaž. Musí odolať nárazom, mechanickému poškodeniu, poškriabaniu a takisto musí disponovať vodotesnosťou. Čo sa mechanickej odolnosti týka, tá je často zvýšená ochranným obalom tzv. šasi, ktoré ju chráni práve pred pádmi, nárazmi či tlakom.

V prípade vodotesnosti ide o individuálny parameter. Existujú outdoorové kamery, ktoré odolajú iba obyčajnému dažďu. Následne sú tu kamery, s ktorými sa môžete ponárať pod morskú hladinu až do hĺbky desiatok metrov.

Veľkosť kamery

Pri outdoorovej kamere sú menšie rozmery a nízka hmotnosť v skutku vítaným technickým parametrom. Ak sa chystáte ju pripevniť do auta či na motorku, hmotnosť až takú úlohu nezohrá. Najčastejšie sa však outdoorová kamera nachádza na hlave, prilbe či b oblasti hrude.

Outdoorová GoPro kamera do prírody

Každý gram navyše teda zohráva úlohu. Rozhodne je omnoho komfortnejšie ak máte na hlave kameru s nižšou hmotnosťou, ako by vás malo ťažiť kilogramové závažie.

Kvalita záznamu, rozlíšenie

To, čo zaujíma zákazníka, okrem ceny, najviac je určite rozlíšenie obrazu a kvalita záznamu. Predsa len, outdoorová kamera má poskytovať autentické zábery. Cenu sme spomenuli zámerne, pretože pri lacnejších modeloch s označením 4K, dostanete reálne záznam s hodnotou VGA. Nenechajte sa teda oklamať. Lacná kamera svoj účel splní, záznam zhotoví, no jeho kvalita zodpovedá cene.

V praxi teda rozhodne investujte do kvalitného obrazu. Full HD (1920 x 1080 p), Ultra HD (3840 x 2160 p) alebo 4K (4096 x 2160 p) sú tri najkvalitnejšie druhy výstupov, ktoré môžete nájsť. Existuje aj klasické HD so 720 pixelmi. Ak chcete športovou kamerou robiť fotografie, všímajte si aj rozlíšenie fotografií. Zároveň sa nenechajte pomýliť. Údaj 12 mpx znie naozaj skvele, ale práve tento údaj slúži pre zhotovovanie snímok, nie videa.

Počet snímok za sekundu

FPS alebo Frame per second je údajom pre snímkovú frekvenciu. Tá sa mení podľa kvality záznamu a rozlíšenia. Čím je FPS menšie, tým menej je obraz kvalitný. Priemer je okolo 30 až 60 FPS u kvalitných výrobcov a modelov však natrafíte aj na FPS s hodnotou 150 či až 240 FPS pri Full HD.

Nahrávanie pod vodou s outdoorovou kamerou

Pri kvalite 4K počet snímok klesá, no vyvážené je to kvalitou samotného obrazu.

Čo s kvalitou zvuku?

Najväčšia slabina týchto kamier je práve zvuk. Prirodzene, hlavnou úlohou kamery je zachytiť obraz. Drvivá väčšina kamier poskytuje nahrávanie zvuku na stereo vlnách. Mikrofón je zvyčajne nie príliš kvalitný. Platí to aj pri drahších modeloch. Tento parameter ale nie je nijak rozhodujúcim. Pri pokojnej scéne je zvuk v celku v poriadku, pri zoskoku z lietadla bude zvuk horší, no neznamená to, že vám nebude rozumieť. Existujú modely, ktoré majú funkcie redukcie šumu alebo nárazového vetra.

Výdrž batérie

Pri dlhších športových, adrenalínových alebo dobrodružných aktivitách je batéria podstatným zdrojom energie. Batéria by mala byť rozhodne externým prvkom. Logicky, teda vymeniteľným. Dnes je celkom bežné, že k outdoorovej kamere sú pribalené dva akumulátory. Pri batérii s kapacitou 1 000 mAh môžete rátať s aktívnou dobou používania tak maximálne trištvrte hodinu až hodinu záznamu. Pri väčších batériách je výdrž zhruba 2 hodiny.

Úložisko a pribalené príslušenstvo

Zdrojom pamäte s pravidla bývajú SD karty. Tie sa líšia úložiskom od 4, 8, 32, 64 Gb. Veľkosť kapacity úložiska sa dá meniť. Kapacitu úložiska treba prispôsobiť predovšetkým kvalite obrazu. Vyššia kvalita obrazu totiž rozhodne zaberie viac miesta.

Príslušenstvo k outdoorovej kamere

Pri výbere konkrétneho modelu si preverte, aké príslušenstvo dostanete v základnom balení. Tak isto je dobré prezrieť si ponuku doplnkového príslušenstva, ktoré si plánujete zakúpiť neskôr. Cena môže niekedy veľmi prekvapiť.

Najlepšie otudoorové kamery

GoPro Hero6

Uhlopriečka displeja: 1,97", Rozlíšenie - foto: 12 Mpix, Rozlíšenie - video: 4096 x 3072 pxFull HD: áno, 4K: áno

Aktuálne najobľúbenejšia akčná GoPro kamera so zdokonaleným stabilizátorom obrazu a novým GP1 čipom s dvojnásobným výkonom umožňuje nahrávať videá v 4K rozlíšení. Počas nahrávania sa oplatí vyskúšať aj spomalené zábery. O perfektné zábery sa postará 12 Mpix fotoaparát s HDR funkciou a pokročilou redukciou šumu.

Kameru možno používať pod vodou v max. hĺbke 10 m a to aj bez vodotesného obalu. Výhodou je hlasové ovládanie a handsfree používanie, vstavené GPS, Wi-Fi,  Bluetooth či automatické sťahovanie do cloudu.

kvalita záznamu 4K / Kvalita obrazu 12 Mpx
nový čip s dvojnásobným výkonom
vodotesnosť (10 m)
WiFi bluetooth GPS
nočný režim
nahráva stereo

vysoká cena
slabší zvuk na úkor vodotesnosti


GoPro Hero 2018

Uhlopriečka displeja: 2", Rozlíšenie - foto: 10 Mpix, Rozlíšenie - video: 1920 x 1080 px, Full HD: áno, 4K: nie

Vylepšená verzia veľmi obľúbeného modelu kultovej "gopročky" s dotykovým displejom vyniká mimoriadne jednoduchým ovládaním. Kvalitná outdoorová kamera postačí menej náročným užívateľom hlavne vďaka tomu, že disponuje "iba" 10 Mpix fotoaparátom. Mimoriadne odolný model však dokáže nahrávať krásne videá vo full HD rozlíšení.

Kamera je napevno umiestnená vo vodoodelnom obale, vďaka ktorému ju možno používať v max. hĺbke 10m. Obal ju zároveň chráni pred pádmi, prachom a tekutinami, ktoré by ju mohli poškodiť. Výhodou kamery je aj dlhá výdrž vstavanej batérie, ktorú však bohužial nie je možné meniť. Z moderných funkcií poteší Wi-Fi či Bluetooth. Súčasťou balenia je rámik, 2 držiaky a upínacia pracka.

záznam Full HD
kvalitný a odolný materiál
nízka cena
jednoduché ovládanie
hlasové ovládanie

vstavaná batéria
chýba optická stabilizácia obrazu
drahšie príslušenstvo


Lamax X10 Taurus

Uhlopriečka displeja2", Rozlíšenie - foto16 Mpix, Rozlíšenie - video: 3840 x 2160 pxFull HD: áno, 4K: nie

Výkonná kamera z najvyššej triedy outdoorových modelov ohúri najmä vysokým rozlíšením 4K videa! Ak túžite po dokonale ostrých a prekreslených videách či perfektných fotografiách, potom vás Laxam určite nesklame. 

Svoju kreativitu môžete naplno využiť aj vďaka funkciám nahrávanie v šmyčke, super spomalené zábery, Time lapse či Nightphoto pre kvalitné nočné fotografie. Pokročilejší uživatelia si môžu vyskúšať široké možnosti manuálneho nastavenia (ostrosť záznamu, ISO, expozícia, svetelnosť, vyváženie bielej). Kamera ponúka možnosť pripojenia prostredníctvom WiFi a Bluetooth

V balení nájdete okrem bohatého príslušenstva aj dvojich batérií, ktoré zabezpečia až 180 minút záznamu.

kvalita záznamu 4K / Kvalita obrazu 16 Mpx
jednoduché ovládanie
diaľkový ovládač
elektronická stabilizácia obrazu

slabšia výdrž batérie
kamera občas mrzne (natáčanie pokračuje)


SJCAM SJ 4000 WiFi

Uhlopriečka displeja2", Rozlíšenie - foto12 Mpix, Rozlíšenie - video: 1920 x 1080 px, Full HD: áno, 4K: nie

Vyberte si jednu zo siedmych farieb svojej novej kamery s Full HD rozlíšením a 12 Mpix fotoaparátom. Tento model disponuje batériou s kapacitou 900mAh a  vydrží na jedno nabitie skvelých 90 minút. V prípade záujmu si možno dokúpiť ďalšie náhradné batérie.

Zaujímavé sú aj funkcie - sekvenčné fotografovanie, Time lapse režim, detekcia pohybu či režim palubnej kamery do auta. Aj tento, dnes už legendárny model, disponuje širokouhlým objektívom s uhlom záberu až 170 °. Samozrejmosťou je možnosť zmeny zorného uhla FOV (úzky, stredne široký a široký). Zabudovaný Wi-Fi modul umožní okamžité zdieľanie záberov a videí s vašimi priateľmi a rodinou.

nízka cena
kvalita záznamu Full HD / Kvalita obrazu 12 Mpx
wifi
veľa príslušenstva
digitálny stabilizátor obrazu

výdrž batérie
horší zvuk


Niceboy VEGA 5 Fun

Uhlopriečka displeja: 2", Rozlíšenie - foto16 Mpix, Rozlíšenie - video: 1920 x 1080 px, Full HD: áno, 4K: áno

Táto malá a skladná outdoorová kamera váži iba 58g. Oslovila nás nielen výbornou kvalitou obrazu i fotografií, ale aj zaujímavými funkciami slow motion video a časozber. Kamera má širokouhlý 170° objektív, vďaka ktorému možno zhotovovať snímky s efektom fish eye.

Jej ovládanie je naozaj jednoduché, veľkým plusom je integrovaný WiFi modul pre jednoduchšie spojenie. Kapacita batérie je 900 mAh, na jedno nabitie vydrží natáčať cca 80 minút. Miernou nevýhodou je dĺžka nabíjania batérie (cca 3 a pol hodiny). V balení nájdeme okrem vodotesného krytu do 30m aj ďalšie príslušenstvo - diaľkové ovládanie, držiak na prilbu, popruhy, sadu úchytov či držiak pre ďalšie príslušenstvo.

nízka cena
kvalita záznamu 4K / Kvalita obrazu 16 Mpx
bohaté príslušenstvo
možnosť dokúpenia náhradnej batérie

roztrasené snímky
horší obraz pri silnom svetle
chýba stabilizátor obrazu


Pozrite si videá a referencie

Rozhodne pred kúpou nezaškodí prečítať si obecné názory na konkrétny model kamery. Zákazníci sú totiž najlepšou a najúprimnejšou reklamou. Ak chcete vidieť outdoorovú kameru priamo v akcii, určite si pozrite videá na YouTube. Prípadne si pozrite samotné testy kamier.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Biele kuchyne Biele kuchyne

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 31.07.2018
Hodnotenie článku:
(89.6%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie ale nie sú lacné Najlepšie freestyle kolobežky majú dobré recenzie ale nie sú lacné

Lákajú vás skoky, zdolávanie prekážok a trochu adrenalínu? Freestyle kolobežka vám poskytne presne takú zábavu, po akej túžite. V našom článku vám poradíme, akú kolobežku si z bohatej...

Ako vybrať detskú sedačku na bicykel? Ako vybrať detskú sedačku na bicykel?

Vybavte bicykel cyklosedačkou a vaše dieťa sa stane vašim najlepším a najvďačnejším cyklospoločníkom. Bicyklovanie sa mu bude určite páčiť. Akú cyklosedačku vybrať? Poradíme vám v našom...

Najlepšie teleskopické trekingové palice a palice pre Nordic walking Najlepšie teleskopické trekingové palice a palice pre Nordic walking

Okrem turistiky však za posledné roky nabral na popularite aj šport s názvom nordic walking. Je to chôdza so špeciálnymi palicami a s využitím jedinečnej techniky pohyb. My vám...


Pridať komentár