Termoska na jedlo: Kúpte tú najlepšiu podľa recenzií zákazníkov

V uponáhľanej dobre, akú dnes žijeme je nájsť si čas na pokojný obed v skutku zázrakom. Preto nám v mnohých prípadoch nezostáva iná možnosť, ako si nosiť domácu stravu. Ako ale zabezpečiť, aby prinesená strava bola čerstvá a teplá?

Kvalitná termoska na jedlo

Zvoliť môžete klasické plastové obedáre či nádobky, v ktorých si stravu prinesiete, no nie vždy máte možnosť jedlo prihriať. Riešením je termoska na jedlo. Tá splní všetky vaše kritériá. Termoska na jedlo pre deti do školy je takisto úplne bežným vybavením. Akú plnia termosky funkciu? Prečo sú tak obľúbené? Čítajte ďalej.

Obľúbené termosky

Pôvod termo zázraku

Termoska nie je rozhodne žiadnou novinkou. Áno, pribúdajú nové tvary, materiály či špecifické dizajnové spracovania. Avšak, termoska je praktickým nástrojom, ktorý poznala už vaša babička a ešte aj jej mamička. Prvú podobu termoske dal Škót sir James Dewar, ktorý vytvoril fľašu s dvojitým sklom, pričom medzi stenami odsal vzduch. Vákuum tak neumožnilo prenos tepla a nápoj tak vydržal dlhšie teplým či naopak studeným.

Klasická termoska, ako ju poznáme dnes vznikala v Nemecku. Reinhold Burger použil namiesto skla kovový plášť. Okrem toho pridal viečko. Jeho patent dostal názov Thermos, čo v gréčtine znamená teplý. Od tých čias si termoska našla množstvo svojich verných a používa sa dodnes. Dokonca jej popularita vzrastá a ľudia po tejto praktickej „nádobe“ siahajú čoraz častejšie.

Účel termosky

Skô,r ako sa vrhnete do výberu termosky, mali by ste určite vedieť, načo ju potrebujete a kde ju budete využívať. Potrebujete si nosiť jedlo a nápoje do práce, chcete deťom baliť teplú desiatu do školy alebo sa chystáte na túru či dlhý výlet? Úlohou termosky je udržovať želanú kondíciu nápojov či jedál. Izolácia teploty a minimalizovanie tepelných strát je hlavným účelom každej termosky.

Termoska na jedlo z kvalitného materiálu

Podľa účelu termosky si volíte veľkosť, objem či jej tvar. Myslite aj na detail, akým je viečko. Šróbovacie či klikacie uzávery sú tými najčastejšími, ktoré sa pri termoskách využívajú. Ak si vyberiete správne, termoska dobre udrží horúce či studené nápoje a pokrmy. Nemýľte si ale termosku s chladničkou či mikrovlnou rúrou. Udrží suroviny v takom stave, v akom ste ich do nej vložili.

Materiál termonádoby

V závislosti od použitých materiálov a kvality ich spracovania určujeme i ten najdôležitejší parameter, akým je doba, počas ktorej dokáže termoska uchovať jedlo či nápoj v želanom stave. Samozrejme, nie je možné, aby suroviny v nádobe uchovali tepelný stav natrvalo, no kvalitné materiály dokážu túto dobu značne predĺžiť.

Umelo hmotná termoska na jedlo

V poslednej dobe, zvlášť začiatkom 21. storočia sa enormne rozmohli plastové termosky. Ako sa hovorí: „Imidž je na nič." Plastové termosky majú najhoršie izolačné vlastnosti. Izolačná pena medzi jej stenami časom teplotu odvádza. Termoska teda izoluje, no počas krátkej doby. Podľa kvality spracovania termoska uchová teplotu po dobu 4-6 hodín. Ak plánujete pokrm či nápoj požívať neskôr, ideálna je nerazová či kovová termoska. Medzi vrstvami nerezu je vytvorené vákuum a suroviny vydržia v správnom tepelnom stave 12-16 hodín. Úplným vrcholom je titánová termoska. Tá je cenovo nákladnejšia, no čaj uchová teplý aj po dobu 24 hodín.

Typy termosiek – tvar a objem

Na trhu nájdete množstvo výrobcov, ktorí sa prezentujú osobitým dizajnom, tvarom farbami či špecifickými detailmi. Dôležitý je ale praktický účel termosky. Ako prvé si všímajte objem nádoby. Ten sa pohybuje v rozmedzí od 0,2 do 2,5 litra. Veľké termosky, ktoré sa využívajú v gastronómii majú objem aj cez 10 litrov. V závislosti od objemu si všímajte i veľkosť a hmotnosť termosky. Vyberajte takú, ktorá vašim požiadavkám a účelu vyhovuje.

Termoska na jedlo

Väčšina termosiek má dva uzávery. Šróbovacie viečko a klikací uzáver. Takisto však poznáme ľudovo nazývané inteligentné termosky, ktoré majú jeden klikací uzáver a prispôsobený kalíštek na pitie. Z inteligentnej termosky nemusíte nápoj prelievať, ale pijete priamo z nej. Zvyčajne sú v tvare akýchsi fliaš či hrnčekov. Často majú dokonca uško na uchopenie. Trh ponúka i ekologické termosky vyrobené z recyklovaných materiálov a po doslúžení ich možno opätovne spracovať. Najčastejšie ide o termosky pre deti.

Špecifický tvar a objem majú termosky na jedlo. Do tých v tvare hrnčeka či fľaše pokojne dáte aj polievku, no ak chcete termosku využiť na druhý chod, táto vám nepomôže. Sú nižšie a prispôsobené na teplé pokrmy. Dokonca sa im hovorí, že sú na varenie. No na oheň ich rozhodne nedávajte. Myslené je to v prípade dokončovacej fázy. Nakrájate zeleninu, zalejte vriacou vodou, uzavriete a necháte termosku pracovať. Bežne sa však využíva na teplé pokrmy, ktoré si zoberiete so sebou do práce alebo dáte deťom do školy. Najznámejší, kvalitní a obľúbení výrobcovia termosiek sú Salewa pre turistov známe Husky termosky alebo termosky Built.

Najlepšie termosky pre dospelých

Najlepšie termosky pre deti

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha Červená spálňa: Voľba pre ľudí, ktorým nechýba odvaha

Červená do spálne? Áno, či nie? Ak patrí k vašim obľúbeným, nemali by ste sa jej vyhýbať ani v spálni. Naše inšpirácie vás o tom presvedčia.Publikované dňa: 30.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Reverzná osmóza – najlepší filter pitnej vody Reverzná osmóza – najlepší filter pitnej vody

Tvrdá voda, znečistená voda alebo voda s vysokým obsahom niektorých minerálov či tocínov. Riešením je filtrácia vody. Medzi takéto spôsoby patrí i reverzná osmóza. Čo to reverzná osmóza...

Philips Hue: Smart osvetlenie, v ktorého spoločnosti sa budete cítiť ako v budúcnosti Philips Hue: Smart osvetlenie, v ktorého spoločnosti sa budete cítiť ako v budúcnosti

Inteligentné bezdrôtové osvetlenie pre domácnosť Philips Hue je nielen dizajnovou záležitosťou, ale aj niečím, čo dokáže naozaj spríjemniť každodenné fungovanie. Svetlá si totiž môžete...

KitchenAid Artisan recenzia. Kuchynský robot má bohaté príslušenstvo KitchenAid Artisan recenzia. Kuchynský robot má bohaté príslušenstvo

Štýlový, dizajnový retro kuchynský robot v mimoriadne kvalitnom vyhotovení? To je KitchenAid, prvý a jediný robot s celokovovým telom. V našom článku vám o ňom povieme viac!