Najlepšie bezdrôtové slúchadlá s Bluetooth. Recenzie chvália JBL, Xiaomi a Samsung

Omrzeli vás klasické káblové slúchadlá? Potom je čas na zmenu. Tou môžu byť praktické bezdrôtové bluetooth slúchadlá do uší alebo sluchátka cez hlavu. Pomôžeme vám vybrať tie najlepšie bezdrôtové slúchadlá k TV, na počúvanie hudby alebo k počítaču.

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá

Bezdrôtové bluetooth slúchadlá k TV, na počúvanie hudby, hranie hier alebo na športovanie. Predtým, ako si bezkáblové sluchátka vyberite, rozhodnite sa pre ich účel. Bezdrôtové slúchadlá cez uši nie sú vhodné pre všetky aktivity, rovnako tak ako predstavujú kompromis aj bluetoot slúchadlá do uší (štuple). Ako si vybrať tie nejlepšie bluetooth bezdrôtové slúchadlá?

Obľúbené bezdrôtové slúchadlá


Bluetooth slúchadlá a ich účel

Predtým, ako sa zameriame na konkrétne druhy bezdrôtových slúchadiel, je dobré vedieť, k čomu vám majú bluetooth slúchadlá slúžiť.

Plánujete počúvať hudbu počas cestovania? Chcete bezdrôtové slúchadlá k televízoru? Chystáte sa bezdrôtové slúchadlá využiť pri športovaní alebo pri pravidelnom behu? Poznanie účelu a frekvencie používania je podstatné. Vďaka tomu viete, ktoré sluchátka vám budú viac vyhovovať. 

Bezdrôtové slúchadlá nevyužívajú ľudia len na počúvanie hudby. V závislosti od typu konštrukcie bežne možno používať bluetooth slúchadlá na prácu alebo ako zdroj zvuku k TV.

Bezdrôtové slúchadlá do uší

Slúchadlá do uší alebo známe štuple sa odborne nazývajú ako intraaurálne (in-ear) sluchátka. Existujú klasické kruhové slúchadlá (peckové) do uší bez štupla. Pomaly sa však vytrácajú a ide skôr o lacné doplnkové príslušenstvo, pretože v ušiach nedržia dobre, čo vplýva na komfort i kvalitu zvuku slúchadiel.

Štuple sú na tom z tohto pohľadu omnoho lepšie. Tie zasúvate priamo do sluchovodu a zvuk je kvalitnejší. Predovšetkým takéto bluetoot slúchadlá do uší nemajú tendenciu vypdávať von. Hodia sa tak aj na športovanie. Výhodou je ich kompaktnosť, ergonomickosť, relatívna kvalita zvuku v pomere k veľkosti. Používať ich môžete i na telefonovanie, ako handsfree slúchadlo vďaka integrovanému mikrofónu. Pozor však na nekvalitné lacné modely. Nevýhodou je aj kratšia výdrž batéria a vysoká cena kvalitných modelov.

Bezdrôtové slúchadlá do uší na ruke

Bezdrôtové slúchadlá cez uši a na uši

Odborne sa im hovorí slúchadlám na uši aj supraaurálne (on-ear). Princíp je v tom, že tieto bezdrôtové slúchadlá vám ležia priložené na uchu a neprekrývajú celé ucho. Ich náušník je zvyčajne pokrytý kožou alebo textíliou pre väčší komfort. Okolitý hluk tlmia realtívne dobre a rovnako tak prirodzene prenášajú prehrávaný zvuk. V tejto kategórii nájdete množstvo bluetooth slúchadiel v rôznej cenovej hladine. Veľkosť náušníkov je kľúčová, akonáhle sú väčšie a ucho prekrývajú, ide o druhý typ konštrukcie. V oboch prípadoch však na hlave držia skvele a existujú tiež ako bezdrôtové športové slúchadlá.

Druhý typ konštrukcie sú slúchadlá, odborne nazývané circumaurálne (over-ear), ktoré prekrývajú celé ucho. To je hlavný rozdiel medzi nimi a klasickými bluetooth slúchadlami na uši. Tieto bezdrôtové bluetooth slúchadlá poskytujú najkvalitnejší prenos zvuku bez okolitých ruchov.

Pre niekoho nemusí byť celé prekrytie uší pohodlné, no závisí od individuálnych preferencií. Opäť platí, že kúpite lacnejšie i drahšie modely. Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu sú obľúbené na počúvanie hudby, ale aj ako herné slúchadlá. Sú komfortné, majú vysokú kvalitu zvuku, skvele tlmia okolité zvuky. Za kvalitnejšie si však pomerne dosť priplatíte.

Bluetooth slúchadlá a ich dosah

Tento parameter je dôležitý predovšetkým kvôli vzdialenosti od zdroja, s ktorým sú slúchadlá spárované bluetooth signálom. Ak hudbu počúvate z mobilu, ktorý máte pri behaní či cestovaní pri sebe, dosah riešiť naozaj nemusíte.

Pokiaľ sa chystáte do posilňovne a mobil si občas položíte na vzdialenejšie miesto, alebo bezdrôtové slúchadlá používate po dome, dosah slúchadiel je limitovaný. V priemere je bluetooth signál schopný komunikácie na vzdialenosť 10 metrov. Test slúchadiel s bluetooth jasne dokázal, že vzdialenosť od zdroja neovplyvňuje kvalitu zvuku, no v okamihu, ako je signál v hraničnom dosahu, môže dôjsť k chvíľkovým stratám alebo úplnej strate signálu.

Kvalitné bezdrôtové slúchadlá na šport

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel

Bluetooth bezdrôtové slúchadlá sú napájané za pomoci nabíjacieho akumulátora. V prípade bezdrôtových slúchadiel do uší, keďže ide o bezkáblové sluchátka, každé slúchadlo má integrovaný vlastný akumulátor. Nabíjanie prebieha vďaka nabíjaciemu puzdru, s ktorým sú takéto slúchadlá dodávané. Existujú tiež bluetooth slúchadlá s káblom za hlavou, ti je možné nabíjať priamo bez puzdra cez USB-C vstup. Výdrž na jedno nabitie sa môže pohybovať od 3 do 12 hodín. Ide o priemernú výdrž a v praxi sa pokojne stretnete s bluetooth slúchadlami do uší, ktoré vydržia 20 až 48 hodín.

Čo sa týka doby hrania u bezdrôtových slúchadiel cez uši, nabíjané sú cez USB-C vstup. Ich výdrž takteiž limituje kapacita akumulátora. Bluetooth slúchadlá cez hlavu sú väčšie a preto je väčšia aj kapacita batérie. Výdrž sa bežne pohybuje na úrovnu 30 až 40 hodín. U lacnejších je výdrž na jedno nabitie kratšia.

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá

Konštrukcia bezdrôtových slúchadiel 

Okrem toho, že bezdrôtové slúchadlá sa líšia prevedením, líšia sa aj typom konštrukcie. Tá môže byť uzavretá, otvorená alebo polouzavretá. Toto rozdelenie sa týka primárne bezdrôtových slúchadiel cez hlavu.

Uzavretá konštrukcia je typická tým, že slúchadlá sú z vonkajšej strany uzavreté a neprepúšťajú zvuk dnu ani von. Ak si potrpíte na kvalitný zvuk tento druh prenosu zvuku nie je úplne dokonalým. Zvuky sú občas skreslené.

Otvorená konštrukcia pre zmenu umožňuje priepustnosť zvuku za pomoci mriežky z kovu či plastu. Zvuk tak v určitej frekvencii uniká do priestoru. Menšou nevýhodou môže byť fakt, že zvuk slúchadlá neprepúšťajú len von, ale aj dnu, takže okolité ruchy budete vnímať násobne viac ako pri uzatvorenej konštrukcii.

Polouzavretá konštrukcia je niečo medzi. Zvyčajne majú malú mriežku alebo otvor, ktorý umožňuje čiastočný prienik zvuku do okolia. Ide tak o akýsi hybrdi medzi bezdrôtovými slúchadlami.

Výkon a kvalita zvuku slúchadiel

  • Citlivosť – alebo tzv. akustický výkon. Uvádzaný je výrobcom v dB/Wm. Prirodzene vyššia hodnota znamená lepšiu reprodukciu zvuku. Takisto akustický výkon (citlivosť) znamená, že slúchadlá dokážu hrať hlasnejšie.
  • Frekvenčný rozsah – je jedným z najdôležitejších technických parametrov. Jeho miera totiž určuje kvalitu samotného zvuku. Bežne sa pohybuje okolo 20 – 20 000 Hz. Tento rozsah určuje aj kvalitu basov, ozveny a ďalších efektov.
  • Impedancia  zásadne ovplyvňuje kvalitu a prenos zvuku. Čím je odpor meniča vyšší tým hlasnejšie slúchadlá hrajú, no zvuk je pre zmenu skreslenejší. Uvádza sa v ohmoch. Do 100 Ohmov je zvuk dostatočne hlasitý a zároveň má reálne vykresľovanie audio signálu. Nad 100 Ohmov je zvuk ešte kvalitnejší, no zároveň je potrebné mať stabilný zdroj signálu.

Najlepšie bezdrôtové slúchadlá

Ovládanie bezdrôtových slúchadiel

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu disponujú mechanickými tlačidlami umiestnenými priamo na slúchadlách. Nechýba tlačidlo on/off, pauza alebo regulácia hlasitosti. Taktiež môžu disponovať aj tlačidlom pre vypnutie a zapnutie mikrofónu.

Malé bezdrôtové slúchadlá do uší zvyčajne majú dotykové plochy. Jedným dotykom spustíte a zastavíte prehrávaný obsah, podržaním pridáte zvuk, dvojitým dotykom vytočíte naposledy volané číslo, ďalšími kombináciami môžete vyvolať funkciu hlasového ovládania a podobne.

Bezdrôtové slúchadlá cez hlavu a ich ovládanie

Bezdrôtové slúchadlá JBL, Xiaomi, Samsung i Apple sú top

Ak sa pozrieme na ponuku, ktorou trh disponuje, zistíme, že výber je veľmi pestrý. Referencie a skúsenosti používateľov sú však často tým najlepším ukazovateľom kvality. Skvelým renomé sa dlhodobo môžu pochváliť bezdrôtové slúchadlá JBL s najkvalitnejšími meničmi, ktoré sú zárukou najkvalitnejšieho zvuku. V ich ponuke nájdete bezdrôtové slúchadlá cez hlavu i do uší.

V konkurencii sa nestratia ani bezdrôtové slúchadlá Apple a nejde len o klasické Apple AirPods, ale aj bluetooth slúchadlá na uši Apple AirPods Max. Skvelé postavenie na trhu majú aj bezdrôtové slúchadlá Xiaomi (Redmi Buds), Samsung (Samsung Galaxy Buds) či Niceboy. Vysokú kvalitu ponúkajú aj bezdrôtové slúchadlá Sony. Predovšetkým v segmente slúchadiel cez uši.

Bezdrôtové slúchadlá do 50 eur

V prípade, že ste bežným konzumentom hudby, hráte hry na počítači alebo chcete bezdrôtové slúchadlá k TV a nepotrepíte si výhradne na výšky či basy, investícia v cenovom pásme 20 až 50 eur uspokojí vaše potreby. V tejto cenovej triede nájdete bluetooth sluchátka do uší i cez hlavu.

Ak si na kvalitu zvuku potrpíte, budete musieť ísť do drahšej triedy. Nad sumu 100 eur sa dostanete veľmi ľahko, nehovoriac o tom, že najlepšie bezdrôtové slúchadlá cez hlavu môžu stáť od 300 až do 1 000 eur či dokonca viac. Drahšie bezkáblové sluchátka do uší nájdete v cenovom pásme od 100 do 300 eur. Investícia do drahšých štuplov však z hľadiska racionálneho nákupu nie je najlepšia.

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete si obstarať kvalitné bluetooth bezdrôtové slúchadlá do uší? Alebo chcete, čo najlepšie bezdrôtové slúchadlá k televízoru? Radi vám poradíme. Vaše otázky nám napíšte do sekcie komentárov pod článkom.

Ovplyvňuje veľkosť slúchadiel kvalitu zvuku?

Vo všeobecnosti áno. Faktom je, že bezdrôtové slúchadlá cez hlavu ponúknu kvalitnejšiu reprodukciu zvuku ako malé bluetooth slúchadlá do uší (štuple). Veľkosť meničov tak môže vplývať na zvukovú reprodukciu. Na kvalitu zvuku však vplývajú aj ďalšie faktory.

Ako dlho vydržia hrať bezdrôtové slúchadlá?

Výdrž na jedno nabitie sa líši v závislosti od konkrétneho modelu. Existujú slúchadlá s výdržou 3 hodín, ale ja modely s výdrouž cez 30 hodín.

Čo je to funkcia ANC?

Bezdrôtové slúchadlá s funkciou ANC efektívne potláčajú vonkajší hluk. Do ucha by sa tak mal dostávať len zvuk reprodukovaný zo samotného zdroja a nie z okolia. Ide tak o funkciu potláčania hluku.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

26/04/2020 21:51
Ewa

za mna najlepsie bezdrtove sluchadla su pamu padmate - tvarovo nevypadnu ani pocas behania, su lahke, maju silne basy, cisty zvuk a perfektnu vydrz baterie

19/08/2021 18:58
Max

Používam bezdrôtové bluetooth slúchadlá JBL Tune 500BT, ktoré sú mimoriadne pohodlné a disponujú radom praktických funkcií. Zvuk je naozaj super a hudbu si doslova vychutnávam. Oceňujem možnosť pripojenia dvoch zariadení súčasne a tiež slušnú výdrž batérie na jedno nabitie. Funkciu Multi Point Connection považujem za perfektnú, pretože naraz mám slúchadlá pripojené k notebooku aj mobilu, čo mi umožňuje plynule medzi nimi prechádzať. Napríklad dám pauzu na notebooku a pustím si niečo v mobile bez nutnosti akéhokoľvek nastavovania alebo prepínania. Cena slúchadiel bola vzhľadom na ich funkcie nastavená veľmi priaznivo. Prvotné spárovanie s notebookom aj mobilom bolo rýchle a ľahké. Slúchadlá sú skladné, pretože sa dajú poskladať, a tak nezberajú veľa miesta, ak ich chcem mať so sebou aj niekde vonku. Mínusom je to, že slúchadlá majú dosť mäkké vankúšiky, a tak sa obávam ich životnosti. Takisto ľudia s väčšou hlavou môžu mať problém s komfortom, pretože slúchadlá môžu dosť silno tlačiť na hlavu aj uši, čiže dlhodobé nosenie nie je pre tieto osoby veľmi pohodlné. Vyzdvihujem vynikajúce basy, ale tiež skvelý zvuk pri telefonovaní, keď ich používam ako handsfree. Ovládanie slúchadiel je jednoduché a tlmenie okolitých zvukov veľmi dobré. Dosah bluetooth vysielača je skvelý, preto som so slúchadlami spokojný.

20/08/2021 18:47
Frederik

Vlastním iPhone, voľba slúchadiel tak bola viac menej jasná od začiatku. Kúpil som si Apple AirPods Pro, hoci spočiatku som mal obavy, pretože podľa recenzií používateľov majú tieto slúchadlá aj veľa záporov, navyše nehovoriac o vysokej ceny. Napokon som to riskol a vyplatilo sa mi to. Po nasadení si slúchadlá nechcem dať ani dole, pretože sú také perfektné. Som s nimi úplne spokojný, zvuk je kvalitný a všetky tóny vrátane basov vyvážené, preto mám z počúvania zážitok. Veľké plus dávam za pohodlné nosenie, v ušiach ma nič netlačí. Na týchto slúchadlách ma ohromila funkcia Noise Cancel, ktorú možno majú aj iné značky, no ja som sa s touto funkciou stretol po prvýkrát, a tak som z nej nadšený. Spárovanie s mobilom bolo rýchle a bezproblémové, ovládanie je jednoduché a dizajn krásny. Slúchadlá sú extra skladné a v krabičke sa prenášajú aj nabíjajú. Tieto slúchadlá považujem za jedny z najlepších na trhu. Okrem hudby je zvuk kvalitný aj pri hovorenom slovo, respektíve pri telefonovaní, keď ich používam ako handsfree. Dosah Bluetooth je viac než slušný a na bežné používanie sú úplne dokonalé. Veľké plus dávam za stopercentný transparency mode aj za odolnosť proti špliechajúcej vode, čiže sú vhodné aj do dažďa, malá spŕška im rozhodne neublíži. :-) Ešte dodám, že slúchadlá mi skvele držia v ušiach a vôbec mi nevypadávajú. Ak používate Apple produkty a hľadáte nové slúchadlá, neváhajte, nemá vás čo sklamať.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky Čierny gauč sa stane dominantou každej obývačky

Je čierny gauč dobrou voľbou? Určite áno. Pozrite sa, ako dobre môže v miestnosti vyzerať a s čím všetkým sa dá kombinovať.

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.Publikované dňa: 09.10.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnotenie článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i BraunAko vybrať najlepší stolný mixér? Výkonné sú značky Kenwood, Russell Hobbs, ETA i Braun

Stolné mixéry patria medzi najobľúbenejšie kuchynské spotrebiče. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké sú kľúčové vlastnosti mixérov a aké funkcie majú moderné mixéry, ktoré vám môžu prípravu...

Infrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhodyInfrasauna pre 2 osoby do domu aj bytu. Účinky, výhody a nevýhody

Infrasauna u vás doma? Prečo nie! Blahodárne účinky infrasauny si rozoberieme, no predovšetkým vedzte, že mať doma infrasaunu pre 1-2 osoby vôbec nie je nereálnym snom.

Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzieInfralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. V tomto článku sa dozviete, čo je pri výbere infralampy dôležité.