Cestovné žehličky na prádlo: Malý pomocník na cesty

K základnej výbave každej domácnosti patrí žehlička, a to bez ohľadu na to, či ju reálne využívate párkrát do roka, alebo pravidelne niekoľkokrát do týždňa. Bez ožehlených odevov si svoje bežné fungovanie v práci či mimo nej pravdepodobne dokáže predstaviť len málokto.

Najlepšia cestovná žehlička

Keďže na žehlenie netreba zabúdať ani mimo pohodlia domova, teda na cestách, mať v prípade potreby poruke cestovný variant žehličky nie je na škodu.

Obľúbené cestovné žehličky

Ako si správne vybrať cestovnú žehličku?

Na občasné žehlenie vám postačí suchá žehlička, pre pohodlné žehlenie je vhodnejší naparovací variant. Cestovné žehličky, ktoré sú menšie ako klasické, sú veľmi spratné (vďaka sklápacej rukoväti si ich ľahko zbalíte do tašky či kufra) a majú tiež menšiu hmotnosť. Cestovná žehlička vám pomôže zabezpečiť, že pred schôdzkou, súkromnou či pracovnou budete vyzerať upravene. Tieto žehličky sú dimenzované tak, aby zvládli rôzne elektrické rozhrania, túto okolnosť oceníte predovšetkým pri pobyte v cudzích krajinách. Pri výbere cestovnej žehličky by ste nemali zabúdať na niekoľko faktorov.

Povrch žehličky

K najdostupnejším a najrozšírenejším materiálom patrí nehrdzavejúca oceľ. Negatívom tohto materiálu je, že kĺzavosť sa časom zhoršuje, navyše zle odoláva škrabancom. K iným obľúbeným materiálom patrí hliník, ktorý má podobné vlastnosti ako nehrdzavejúca oceľ, čiže sa pomerne ľahko poškriabe.

Malá cestovná žehlička

Rovnako tak teflónový povrch sa veľmi ľahko môže poškriabať – napríklad o zips či gombík. Skvelou voľbou je keramický povrch, ktorý má lepšie vlastnosti ako hliník a nehrdzavejúca oceľ, pritom je cenovo prístupný. Ide o nelepivý a odolný povrch, na ktorom sa teplo rozkladá po celej ploche. 

Funkcie žehličky

V prípade cestovnej žehličky oceníte funkcie ako automatické vypnutie či odvápňovací systém. Cestovné žehličky sú väčšinou naparovacie, preto sa prirodzene postupne zavápňujú. Vyhnúť sa tomu môžete použitím destilovanej vody, ktorú však v prípade cestovania asi nebudete mať vždy k dispozícii, alebo vďaka odvápňovaciemu systému. Vďaka samočisteniu môžete na žehlenie použiť obyčajnú vodu z vodovodu bez toho, aby ste sa museli obávať znečistenia žehličky. Užitočnou funkciou je automatické vypnutie, oceníte ju najmä v prípade, že žehličku napríklad v zhone zabudnete vypnúť.

Cesstovná žehlička s vertikálnym naparovaním

Niektoré z cestovných žehličiek obsahujú kefku na čistenie odevov, ktorej praktickosť doceníte v prípade čistenia odevov od chĺpkov či žmolkov. Systém anti-drip/drip-stop zabraňuje nechcenému kvapkaniu vody zo žehličky.

Praktickou funkciou je vertikálne naparovanie, vďaka ktorému budete môcť žehličkou v zvislej polohe komfortne, šetrne a rýchlo vyhladiť pokrčené odevy. Túto funkciu môžete použiť na jemné a chúlostivé materiály, ale aj bežne ťažšie žehliteľné spoločenské oblečenie. V hotelových izbách nie je často prístup k žehliacej doske, preto vám môže táto funkcia žehlenie mimo pohodlia domova výrazne uľahčiť.

Plocha žehličky

Cestovná žehlička je prirodzene menšia ako tá klasická. Aj medzi cestovnými verziami sú však rozdiely vo veľkosti a tvare plochy žehličky. Niektoré sú štíhlejšie a majú výraznejšiu špičku, iné sú skôr okrúhlejšie a špička nie je v ich prípade taká výrazná. Na žehlenie košieľ vám lepšie poslúži žehlička štíhlejšieho tvaru, na tričká či obyčajné nohavice vám postačí aj okrúhlejší variant.

Uľahčite si žehlenie

K dôležitým parametrom žehličky, aj tej cestovnej, patrí príkon a parný ráz. Od príkonu závisí čas zahriatia žehličky a množstvo pary, ktorú prístroj dokáže vyprodukovať. Čím vyšší výkon bude žehlička mať, tým ľahšie sa vám s ňou bude žehliť.

Cestovná žehlička

Keďže väčšina cestovných žehličiek má funkciu pary a obsahuje aj možnosť suchého žehlenia, mali by ste sa zaujímať aj o stály výstup pary. Parameter sa udáva v jednotkách g/min. Na žehlenie menej krčivých látok vám postačí výkon 40 – 70 g/min.

Cena cestovnej žehličky

Aj v prípade cestovných žehličiek možno hovoriť o bežných a luxusných modeloch. Cena žehličky pre cestovateľov nie je ani v jednom prípade vysoká. Zakúpiť sa dá už od nejakých 6 eur, tie drahšie stoja 30 eur a viac. Lacnejšie žehličky však zvyčajne neoplývajú funkciami. Pokiaľ vám záleží na vertikálnom naparovaní či samočistení a naozaj často cestujete, radšej do žehličky investujte nejaké to euro navyše.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami Originálne vtáčie krmidlá, ktoré si urobíte aj sami

Zimné mrazy už čoskoro udrú v plnej sile a preto by sme určite nemali zabúdať na tvory, ktoré si v chladnom počasí nevedia zabezpečiť dostatok potravy. Vyrobte im preto jednoduché...

Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky Najkrajšie alternatívne vianočné stromčeky

Vianoce už pomaly klopú na dvere a preto máme najvyšší čas zamyslieť sa aký vianočný stromček vlastne chceme. Čo tak siahnuť po ekologickej alternatíve, ktorú môžeme využiť aj o rok?

Retro obývačka - stavte na explóziu farieb Retro obývačka - stavte na explóziu farieb

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...Publikované dňa: 25.10.2018
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...

Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?Aký set-top box kúpiť? Na kartu, DVB-C, DVB-T, DVB-T2?

Kúpa set-top boxu je už pre domácnosti niekoľko rokov pomerne aktuálna téma. Toto malé, ale veľmi praktické zariadenie dokáže v spojení s vašim televízorom robiť divy. Poradíme vám, ako...

Značka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavkyZnačka Bosch prispôsobuje veľkostné požiadavky

Inú chladničku si zvolí mnohopočetná rodina a úplne po rozdielnom type siahne študent v prenajatej izbe. Značka Bosch má vo svojej ponuke všetky veľkostné typy a tie prispôsobuje...