Najlepšie elektrické zubné kefky sú sonické, tvrdia recenzie aj testy

Ústna hygiena. Často sa tento aspekt nášho vzhľadu, ale hlavne zdravia stavia do úzadia. Všetci chceme mať krásne zuby, no len málo z nás preto robí niečo navyše. Samozrejme, základom je čistenie zubov.

Najlepšia sonická zubná kefka

Vo väčšine domácností je to klasická zubná kefka, ktorá ma na starosti, aby vaše zuby a ďasná boli čisté. Čo tak skúsiť elektrickú zobnú kefku?

Obľúbené typy elektrických zubných kefiek

Prečo elektrická zubná kefka?

Mnoho ľudí pri pohľade na elektrické zubné kefky mávne rukou. Prečo? Pretože počuli, že sú neúčinné alebo že zuby vyčistia rovnako ako klasická kefka. Tu vás však opravíme. Bolo vedecky dokázané, že elektrické zubné kefky sú v starostlivosti o váš chrup účinnejšie ako bežná kefka. Vysvetlíme vám, ako elektrická zubná kefka funguje a prečo by ste ju mali mať doma aj vy.

Najlepšie elektrické zubné kefky

Elektrické zubné kefky si omnoho lepšia poradia s nečistotami vo vašich ústach. Navyše je čistenie pohodlnejšie a určite vám ušetrí aj množstvo času. Okrem toho ide o najlepší spôsob, ako umývať citlivé zuby a zbaviť sklovinu baktérií, ktoré spôsobujú citlivosť zubov či bolesti ďasien. Vďaka špeciálnym funkciám vám umožnia masáž ďasien či dokonca vybielia vašu zubnú sklovinu.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Elektrické kefky podľa určenia

V rámci samostatného delenia rozlišujeme elektrické zubné kefky aj podľa toho, kto ich bude využívať. Nie je totiž jedno, akú kefku využíva dospelý a dieťa. Z tohto dôvodu delím kefky podľa určenia:

  • Pre dospelých
  • Pre deti

Zubné kefky pre dospelých spoznáte určite jednoducho. Avšak pri detských elektrických zubných kefkách sú určité odlišnosti. Elektrické zubné kefky pre deti sú prispôsobené určitými parametrami. Predovšetkým veľkosť zubnej kefky je prispôsobená deťom. Väčšinou je hlavica omnoho menšia a takisto aj dizajnové prevedenie býva hravejšie.

Najlepšie elektrické zubné kefky pre dospelých

Najlepšie elektrické zubné kefky pre deti

Druhy elektrických kefiek

Existuje niekoľko základných druhov elektrických zubných kefiek, ktoré využívajú rôzne technológie a princípy čistenia. Populárna v tomto segmente je profesionálna značka Curaprox ale i Philips Sonicare či elektrické kefky od Oral-B.

Sonická elektrická zubná kefka

Ide o najinovatívnejšiu technológiu v oblasti čistenia zubov elektrickou zubnou kefkou. Nevyužíva klasický princíp elektromotorčeka. Využíva zvukové frekvencie, ktoré spôsobujú vibrácie. Tie vykonajú 30 000 až 40 000 kmitov za minútu. Kefka čistí zuby už vo vzdialenosti 3 mm od zubnej skloviny. Zvukovými vlnami narúša zubný povlak a zbavuje ho nečistôt. Veľmi dobre sa postará aj čistenie ďasien a rovnako narúša aj štruktúry nečistôt v ťažko dostupných miestach. Čistenie je skutočne príjemné a účinné.

Rotačná elektrická zubná kefka

S najväčšou pravdepodobnosťou sa vám do rúk dostal práve tento druh kefky. Už z názvu možno poznať, že princípom čistenia zubov je rotovanie otočnej hlavice. Tá vykonáva 3000 až 10 000 pohybov za minútu.

Rotačná zubná kefka

Treba povedať, že pri miernom priamom kontakte sa vlákna kefky (nylónové) postarajú o dôkladné čistenie skloviny i medzizubných priestorov. Pri výrazne kratšom čase čistenia dosiahnete lepší výsledok. Je potreba však myslieť na to, že sa treba každému zubu venovať osobitne. Iba tak docielite zaručený výsledok.

Vibračná elektrická zubná kefka

Princípom čistenia zubov je vytváranie vibrácií. Pri čistení zubov kefka rozkmitá zmes vody a zubnej pasty a dostane sa aj na tie najmenej dostupné miesta. Kefkou stačí pri čistení zuba pohybovať horizontálne (vpred-vzad) a vibračná funkcia sa postará o zvyšok. Vibračno-sonická funkcia býva najčastejšou a najúčinnejšou alternatívou spomedzi zubných kefiek.

✅ Mohlo by vás tiež zaujímať:

3D elektrická zubná kefka

3D hlavica je kombináciou vibračnej a rotačnej hlavice. Ide o tzv. oscilačno-rotačné kefky, ktoré pri čistení zubov spôsobujú pulzovanie a zároveň otáčanie vlákien.

Najlepšia elektrická zubná kefka pre deti

Vytvárajú zhruba 40 000 kmitov za minútu a kefka tak účinne stiera samotný zubný povlak. Kefku stačí priložiť na zub a hýbete len po ploche skloviny, ktorú chcete čistiť. Nemusíte nijak pritláčať ani drhnúť.

Zdroj elektrickej zubnej kefky

U tých najlacnejších elektrických kefiek sú zdrojom vstavené hlavice, ktoré nemožno meniť a vydržia zhruba 3 mesiace. Dnes sú však najpopulárnejšie batériové kefky. Tie sú poháňané buď to jednorázovými AAA batériami alebo dobíjacími batériami.

Typy elektrických zubných kefiek

Najviac preferované sú však kefky poháňané akumulátorom. Disponujú elektrickou základňou, do ktorej zubnú kefku posadíte a tá sa behom niekoľkých hodín nabije. Podľa typu akumulátora a záťaže vydrží elektrická zubná kefka 2 až 10 dní. Mnohé z nich majú zabudovaný indikátor vybitia, ktorý vám signalizuje stav batérie.

Ďalšie parametre

  • Časovač – ide o praktický ukazovateľ, ktorý informuje a zároveň aj motivuje užívateľa o dobe, počas ktorej si má zuby umývať. Zvyčajne majú kefky prednastavené 2- či 3-minútové intervaly.
  • Displej – nie je nijak podstatným, zvyčajne ho majú len drahšie modely, ktoré disponujú špecifickými režimami pre umývanie zubov. LED displej je ten, kto vás o samotnom režime informuje. Pre pochopenie, displej sa rozumejú aj LED indikátory.
  • Užívateľské programy – inteligentné elektrické kefky majú možnosť nastavenia rôznych programov či režimov. Mód pre bežnú ústnu hygienu, režim Sensitive, bielenie zubov, masáž ďasien a podobne. Prednastavený režim ukazuje práve LED indikátor.
  • UV žiarič – nie je to tak bežné, no niektoré elektrické zubné kefky sú vybavené UV žiaričom, ktorý ničí škodlivé baktérie na samotnej kefke.
  • Senzor tlaku – ide o funkciu, ktorá rozpoznáva, kedy zubnou kefkou tlačíte príliš. Snímač vás na to v tom prípade upozorní spomalením rotácie či vibrácie.
  • Výmena hlavíc – v tomto prípade treba dávať pozor. Výmena náhradnej hlavice je možná len v prípade rovnakej značky, dokonca iba rovnakého modelu. Ako sme však písali vyššie, niektoré hlavice sú jednorázové. Veľmi dobrý výber náhradných hlavíc má elektrická zubná kefka Philips.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.

Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne Fialová kúpeľňa – pôsobí luxusne a odvážne

Fialová farba je dlhé roky spájaná s luxusom a kráľovským prostredím. Kedysi totiž nebolo jednoduché vyrobiť fialové farbivo, preto bolo veľmi vzácne. Napriek tomu, že dnes je už fialová...Publikované dňa: 03.10.2018
Hodnotenie článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Odvlhčovač vzduchu pomôže pri sušení bielizne i proti plesni. Poradíme, ako vybraťOdvlhčovač vzduchu pomôže pri sušení bielizne i proti plesni. Poradíme, ako vybrať

Spôsobuje vám vlhký vzduch problémy s tvorbou plesní alebo dokonca zdravotné komplikácie? V tom prípade vám pomôže odvlhčovač vzduchu. Pozrite sa, ako vybrať vhodný do vášho bytu.

Návod, ako správne používať klimatizáciu – nastavenie, odvlhčovanie, ako vypnúť klimatizáciuNávod, ako správne používať klimatizáciu – nastavenie, odvlhčovanie, ako vypnúť klimatizáciu

Mobilné klimatizácie sú pre mnohých skvelým pomocníkom, ako prežiť horúce letné dni. Poradíme vám, ako klimatizáciu používať správne, aby ste neohrozili svoje zdravie

Výhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, radyVýhody a nevýhody umývačiek riadu: Životnosť, spotreba vody, rady

Umývačka riadu sa stala už akousi „basic“ súčasťou vybavenia kuchyne. Premýšľali ste ale nad tým, či je umývačka taká výhodná, ako sa to zdá? Alebo poznáte všetky jej výhody a nevýhody,...