Lacné krbové kachle na drevo alebo s výmenníkom. Ako vybrať najlepšie?

Krbové kachle. Kedysi primárny zdroj tepla, dnes sa v mnohých domácnostiach stávajú aj dizajnovým a interiérovým doplnkom. Vykurovať dom týmto spôsobom je len jedným z mnohých riešení. Avšak, čoraz viac populárnejším.

Krbové kachle

Atmosféra a efektívne vykurovanie, ktoré krbové kachle na drevo zabezpečia sú skutočným prvkom domova. Ako si krbové kachle vybrať? Načo si pri výbere dávať pozor? Tu je jednoduchý sprievodca, ktorý vám pomôže sa rozhodnúť.

Obľúbené typy krbových kachlí

Určite správny výkon kachlí

Práve výkon kachlí určuje presne to, po akom druhu sa vlastne začnete obzerať. Všetko závisí od veľkosti miestnosti, teda kde chcete kachle umiestniť. Následne musíte zvážiť, či ich chcete používať ako primárny zdroj tepla alebo iba ako doplnkový, pre občasné prikúrenie. Vtedy sa zameriavajte na výkon kachlí - tepelný výkon.

Ten je veľmi dôležitý, pretože neadekvátny výkon kachlí spôsobuje diskomfort a takisto znižuje efektívnosť vykurovania. Tento element môže nastať v prípade, že je výkon kachlí primalý alebo príliš veľký. Ak zvolíte kachle s nesprávnym výkonom, zbytočne budete kúriť veľa alebo naopak nevykúrite priestor dostatočne. Optimalizácia výhrevného systému nebude účinná, zadymené sklo kachlí bude pravidlom a spalinové cesty budú zanesené skôr, ako sa nazdáte. Ideálne je určiť si menovitý výkon kachlí, hoci ho nemusíte používať v plnom rozsahu. Menovitý či nominálny výkon je 60 až 70 % z ich celkového výkonu. Je optimálny pre pravidelné vykurovanie.

Krbové kachle na drevo

Ako určiť správny výkon kachlí? Tento faktor závisí od spomínanej dispozície a teda veľkosti priestoru, kvality a stavu izolácie či celkovom technickom stave nehnuteľnosti. Vždy treba rátať s určitými tepelnými stratami. Pri veľmi dobre izolovanom dome sú tepelné straty na úrovni 23 W/hod/m3, pri priemernej izolácii sú tepelné straty okolo 35 W/hod/m3. Ak je stav izolácie vo veľmi zlom stave (rátame aj strechu) tepelné straty sú až 80 W/hod/m3. Toto je jednoduchá násobilka, ktorá vyvodí vzorec:

Rozmery vykurovanej plochy (m3) x tepelné straty (W/hod/m3) = výkon kachlí

Stredne izolovaný či priemerne izolovaný dom s výmerou cca 120 m2 a výškou stropu 2,20 metra potrebuje kachle s predpokladaným výkonom okolo 9 kW. Rátajte s rezervou, takže, tepelný výkon by mal byť na úrovni 10 až 11 kW.

Typ kachlí

Ako v každom segmente trhu, dnes ani pri výbere kachlí núdzou trpieť nebudete. Existujú desiatky dizajnových prevedení, spomedzi ktorých si môžete vyberať. 

  • Plechové krbové kachle – ide o nespornú klasiku, ktorá sa však už na staré plechové kachle vôbec nepodobá. Majú dvojitý plechový plášť, ktorý zabezpečí rýchly ohrev a správnu izoláciu. Vhodné sú však na miesta, kde vykurovanie nie je pravidelné (chaty). Sálajúce teplo z plechového plášťa môže byť občas až príliš citeľné.
  • Keramické krbové kachle – tu nemožno oponovať. Krbové kachle z keramiky sú dizajnovým a interiérovým prvkom, ktorý vám umožňuje v priestore čarovať. Dlhá životnosť, jednoduchá údržba, perfektná tepelná izolácia a ekonomická spotreba paliva. Keramické kachle sa rozkurujú dlhšie, no potom máte starostí podstatne menej. Priložiť 2x do dňa nie je nič náročné.
  • Krbové kachle z liatiny – liatinové kachle sa zohrievajú veľmi rýchlo. Sú akousi kombináciou keramických a plechových kachlí. Nie z hľadiska materiálu, ale skôr z pohľadu vlastností.
  • Peletové kachle – vysoký výkon spojený s inováciou. Peletové kachle sú produktom, ktorý zaručuje vysoký tepelný výkon, ekonomický chod a efektívne vykurovanie. So zásobníkom na pelety (druh paliva) je vykurovanie skutočne hračkou. Pelety sú však drahším druhom paliva.

Kachle s teplovodným výmenníkom

K čomu slúžia kachle s teplovodným výmenníkom? Používajú sa v prípade, ak chcete kachle používať ako zdroj tepla pre ohrev vody. Tieto kachle je možné pripojiť aj na pôvodný vykurovací systém. Celý dom tak môžete vykúriť práve vďaka týmto kachliam. V závislosti od typu kachlí a tepelného výkonu si môžete zaobstarať kachle s rôznym zásobníkom pre ohrev vody.

Kvalitné krbové kachle

V takomto prípade je potrebné vypracovať projekt, v ktorom sa zistí efektívnosť výhrevu a umiestnenie v priestore. Nie vždy je totiž možné krbové kachle s výmenníkom inštalovať. Obráťte sa na profesionálnu kúrenársku firmu, ktorá má s takýmto druhom vykurovania skúsenosti.

Druh paliva

Pri kúpe kachlí sa naskytá otázka - čím budete kúriť? Samozrejme, druh paliva je len a len vaša voľba a otázka vašich možností. Drevo však nie je jediná možnosť. Kúriť môžete aj inými druhmi paliva ako pelety, brikety či biolieh.

Väčšina vlastníkov krbových kachlí zrejme využíva drevo, keďže ide o najlacnejšie palivo. Navyše účinnosť vykurovania drevom je na úrovni 80 %. Pri briketách kúrite pre zmenu ekologicky a zároveň efektívne, keďže majú vysokú výdrž a vysokú tepelnú výhrevnosť.

Spomínané pelety sú odpadom z drevenej štiepky. Sú výhrevné, je z nich málo odpadu, no sú aj podstatne drahšie. Pelety sa používajú iba pri vykurovaní špeciálnymi kachľami na pelety. Špeciálnym druhom palive je aj biolieh. Ten zabezpečí spaľovanie bez dymu. Je drahší ako drevo, no odpadáva vám starosť s odvodom spalín. Vhodnejší je však pre vykurovanie menších priestorov.

Dôležitý je komín

Zrejme nikto nechce zažiť stav, kedy bude decht súčasťou vašej obývačky. Preto je podstatné riešenie odvodu spalín a teda celkový stav komína. Ešte pred kúpou kachlí by ste mali zaistiť celú jeho revíziu od čistenia až po test na možné úniky spalín. Dôležitý je aj jeho priemer, aby bol vytvorený dostatočný ťah komína pre novo inštalované kachle.

Krbové kachle

Ide o tzv. priemer dymovodu. Tu je podstatné vedieť, aká je výška komína, od ktorej sa odvíja jeho ťah. To čo stačilo pre staré murované kachle v minulosti, nemusí stačiť pre moderné krbové kachle. Vždy si preto u odbornej firmy zistite, či je stav komína, jeho priemer a celkový ťah komína vyhovujúci konkrétnemu typu kachlí.

Externý (terciárny) prívod vzduchu

Technologické riešenie, ktoré ponúka množstvo výhod je dnes takmer nutnosťou. Klasický prívod vzduchu, nazývaný aj ako centrálny prívod vzduchu, ovplyvňuje výkon ohrevu, rýchlosť ohrevu ako i odvod spalín. Najčastejším riešením prívodu externého zdroja vzduchu je otvor v zadnej časti kachieľ, ktorý smeruje ku komínovej časti. Riešené je to však nasávaním vzduchu z vonka, nie z miestnosti.

Krbové kachle na drevo

Počuť ste mohli aj o terciárnom prívode vzduchu. V zásade ide o synonymum externého prívodu vzduchu. Vzduch do kachlí nepreniká skrz dýzy, ale nasáva vzduch prostredníctvom prúdenia v komíne. Plameň je tak zásobený kyslíkom a podporuje lepšie horenie a lepšie spaľovanie. Horenie je tak dlhšie a znižuje sa spotreba paliva. Na tento aspekt sa vždy informujte u montážnej firmy ako i u dodávateľa kachlí.

Správne kúrenie a údržba

Kúrte vždy suchým drevom prípade palivom, ktoré má vysokú výhrevnosť a menšiu dymovosť. Najlepšou voľbou v prípade dreva sú listnaté stromy. Drevo z buku či dubu vydrží horieť najdlhšie. Brikety či pelety sú takisto skvelou možnosťou.

Nezabúdajte kachle udržiavať. To sa týka čistenia ohniska ako i údržby z vonka. Utieranie skla, čistenie plášťa, ale predovšetkým zbavenie kachlí popola. Zabúdať netreba ani na pravidelnú údržbu a revíziu komína. Najať môžete odbornú firmu, alebo sa občas zašpiníte vy.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

02/01/2020 23:33
Tomáš

Možno to niekomu pomôže pri čítaní tohto článku, ale ja by som veľmi odporučil firmu na Slovensku Ht-design.sk, ktorá robí skutočne veľmi pekné dizajnové kúsky a hlavne kvalitné kozuby.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba Oranžová kuchyňa – netradičná, ale vhodná voľba

Vedeli ste, že oranžová ako jedna z mála farieb podporuje chuť do jedla a zmyslový pôžitok z vychutnávania si stravy? Je preto prekvapujúce, že sa v kuchyniach objavuje tak málo. Ak ju...

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Vyrezávané Halloween tekvice Vyrezávané Halloween tekvice

Viete kedy je Halloween? Už o pár týždňov! A máte už premyslený motív, ktorý tento rok vyrežete na tekvicu? Ak nie, potom sa nemusíte stresovať - pripravili sme pre vás to najlepšie z...Publikované dňa: 07.10.2018
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáca lekárnička – základné lieky a pomôcky v domácnostiDomáca lekárnička – základné lieky a pomôcky v domácnosti

Čo by malo byť štandardnou výbavou vašej domácej lekárničky a čo potrebujete dokúpiť do skrinky na lieky? Bez čoho sa doma nezaobídete? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Komáre – ako sa ich zbaviť? Pomôžu kupované repelenty, ale aj prírodné odpudzovače komárovKomáre – ako sa ich zbaviť? Pomôžu kupované repelenty, ale aj prírodné odpudzovače komárov

Komáre sú vskutku veľmi nepríjemnými spoločníkmi v našich záhradách i v domoch. Ako si s komármi poradiť v dome, byte, záhrade či na terase?

Ako vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémyAko vyčistiť kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnenie, problémy

Kávovary Dolce Gusto sú výborným riešením, ako si aj v domácich podmienkach pripraviť dokonalé espresso, cappuccino ci „latéčko“. Pokiaľ chcete dosiahnuť čo najlepšiu chuť vašich nápojov...