Zháňate najlepšie lehátko pre bábätko? Recenzie chvália vibračné, polohovacie i hudobné ležadlá

Medzi pomôcky, ktoré mamičkám dokážu ušetriť v starostlivosti o dieťa a domácnosť veľa času, patrí hojdacie lehátko pre bábätká. Ak máte problém skĺbiť jedno s druhým, možno by ste mali porozmýšľať nad lehátkom pre deti.

Hojdacie ležadlo pre dieťa

Nejde totiž vonkoncom o zbytočnosť, za ktorú vyhodíte desiatky eur a nevyužitá vám bude ležať kdesi v kúte.

Obľúbené typy lehátok


Typy lehátok pre najmenších

Detské lehátka či hojdačky sa delia na dve základné skupiny – klasické a polohovacie. Následne sa podľa vlastností delia na hojdacie, vibračné, hudobné či také, ktoré obsahujú hračky a prípadne aj časový spínač vypnutia.

Klasické lehátka

Tieto typy lehátiek majú kovovú konštrukciu, ktorá je potiahnutá umývateľnou látkou. Vhodné sú pre deti od narodenia až kým nedosiahnu hmotnosť 10 kg. Takéto lehátka sú vybavené bezpečnostnými pásmi, zväčša majú vystuženú opierku chrbta, spravidla mávajú polohovateľné lehátko s možnosťou zastavenia pohybu.

Lehátko s kovovou konštrukciou

Polohovateľné lehátko pre bábätká je pre mamičky veľmi praktické. Keď totiž začne byť drobec nepokojný a začne sa mrviť, obvykle stačí mu jednoducho zmeniť polohu a upraviť tak jeho výhľad na okolie.

Polohovacie lehátka

Pri tomto type lehátka máte možnosť nastaviť dieťaťu opierku chrbta do rôznych polôh a nastaviť lehátko aj na sedenie a ležanie. Aj tieto lehátka obsahujú bezpečnostné pásy a poskytujú možnosť odňať polstrovanie. Polohovacie lehátko teda môžete použiť aj ako kolísku, aj ako kresielko.

Hojdacie kresielko, alebo ohrádka?

Vzhľadom na to, že hojdacie lehátka či kresielka sú určené pre deti, ktoré ešte nevedia chodiť, sú pre najmenších vhodnejšie ako ohrádka. Z ohrádky síce deti nemôžu utiecť, hrozí však, že sa v nej ako v uzavretom priestore začnú rýchlo nudiť. Ohrádka nie je až taká pohodlná, dieťa v nej predsa len nemá toľko možností na zábavu.

Najlepšie hojdacie kreslo pre dieťa

Hojdacie lehátka sú vhodné do interiéru aj do exteriéru. Hojdacie lehátko či hojdačka pre bábätká obsahuje diaľkové ovládanie, čo je maximálne pohodlné pre rodičov i pre dieťa. Možnosť nastavenia intenzity húpania a v niektorých prípadoch aj upokojujúce zvuky z diaľky ušetria rodičom čas, čo sa neustáleho odbiehania k dieťaťu týka. Bezpečnostné popruhy sú samozrejmosťou. Väčšina z hojdacích lehátok sa dá nastaviť do polohy, ktorá dieťaťu najviac vyhovuje, je polstrovaná materiálom, ktorý je vhodný pre celkový vývoj chrbtice. Obvykle býva tento typ ležadiel určený pre deti do 10 kg.

Dobrou alternatívou je tiež vibračné ležadlo. Jemné vibrovanie a k tomu príjemné melódie sú zárukou, že dieťa sa bude vo vibračnom ležadle cítiť pohodlne. Ak počítate s tým, že lehátko bude súčasťou života vášho dieťaťa dlhší čas, zaobstarajte si vibračné lehátko pre deti do 18 kg. Keďže sa dá používať už od narodenia, niekoľko rokov bude vášmu drobcovi prinášať zábavu v čase, keď sa mu nebudete môcť plne venovať.

Polohovacie lehátko s hračkami

Vhodnou voľbou je aj hudobné ležadlo pre bábätko. Hudba môže drobca v prípade plaču upokojiť, môže ho uspať, keď to budete potrebovať. Na výber máte napríklad pohojdávacie ležadlo s melódiou, ktoré dieťa upokojí behom chvíľky. Nie každé ležadlo hudobnú funkciu má, väčšina z nich však má hrazdičku s hračkami, ktoré u dieťaťa podporujú rozvoj jemnej motoriky. Takýto hrací prvok je pre vývoj dieťaťa dôležitý, navyše ho zabaví.

Ak ste sa rozhodli zadovážiť ratolesti lehátko, môžete si zvoliť aj multifunkčné lehátko 3v1. Ležadlo 3v1 je polohovateľné, obsahuje hudobný prvok a upokojujúce jemné hojdanie zaručí dieťaťu nerušený spánok.

Bohatý výber lehátok pre najmenších

Na čo dbať pri výbere ležadla?

Je viacero kritérií, na ktoré treba brať pri výbere ležadla ohľad. Treba si ujasniť, aké máte o ležadle predstavy, a potom pouvažovať nad nosnosťou, prítomnosťou melódií, vibrácií, výrobcom i cenou.

Nosnosť ležadiel

Zvyčajne majú ležadlá, pri ktorých treba hojdať manuálne, nosnosť od 9 do 18 kg. U ležadiel s automatickým hojdaním je nosnosť iba do 11 kg. Tie s vyššou nosnosťou sa, samozrejme, dajú používať dlhšie. Spočiatku slúžia ako hojdačky pre najmenších a neskôr sa z nich stávajú kresielka. Zvážte, načo mienite ležadlo použiť a ako dlho ho budete potrebovať.

Funkcie ležadiel

Pre bábätká sú dôležité predovšetkým dve funkcie – melódie a vibrácie. Deti upokojujú, vibrácie im navyše môžu uľahčiť od bolesti bruška. Lehátka s automatickým hojdaním, pri ktorých môžete nastaviť intenzitu hojdania a čas hojdania, oceníte vy i vaše dieťa.

Hojdacie polohovateľné lehátko

Berte ohľad aj na hracie prvky, ktoré rozvíjajú motoriku dieťaťa, a tiež farebnosť, ktorá zas môže pomôcť pri rozvoji ich kreativity.

Výrobcovia ležadiel

Overený výrobca ležadiel je zárukou kvality a bezpečnosti. Technológia firmy Bright Starts zaručuje tichý chod hojdania a dlhšiu životnosť batérií. Multifunkčné ležadlá ponúkajú firmy Tiny Love či Fisher Price. Vibračné kresielko Fisher Price si vaše dieťa určite zamiluje. Výrobe lehátok pre deti sa venujú aj firmy Chicco, Britton, Ingenuity či Caretero. Výrobcov detských ležadiel je pomerne veľa, každý z nich ponúka hojdacie ležadlá s rôznymi funkciami a v rôznych farebných prevedeniach.

Cenovo sa pohybujú ležadlá od 30 eur vyššie. Cena závisí od funkcií a značky jednotlivých ležadiel, vyšplhať sa môže aj na 150 eur.

Údržba detského lehátka

Hojdacie lehátka sa najčastejšie vyrábajú z kovu a plastu, ktorých údržba je jednoduchá. Stačí ich utrieť mokrou handričkou, prípadne opláchnuť pod tečúcou vodou a sú ako nové. Drevené hojdacie lehátka/kresielka pre deti sa ošetrujú o niečo náročnejšie – pomôže pri tom prostriedok na čistenie dreva. Výrobcovia pri ležadlách zvyčajne myslia aj na rodičov, hojdacie lehátka preto bývajú ľahké, aby sa dali bez problémov premiestňovať, zložiť a uskladniť do skrine či pod posteľ.

Kvalitné lehátko pre bábätko

Hoci lehátka obsahujú bezpečnostné popruhy, dieťa by ste v nich nemali nechávať dlho bez dohľadu. Nosnosť lehátka by ste nemali prekračovať, aby ste neohrozili bezpečnosť svojej ratolesti a nepoškodilo funkčnosť produktu. Platí napokon, že najlepšie detské lehátko je také, ktoré vyhovuje predovšetkým vášmu dieťaťu, teda také, v ktorom sa cíti pohodlne a bezpečne.

Staršie mdoely, ktoré sa už nepredávajú

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Komentáre

24/04/2020 19:42
Danča

my máme vibračné aj s melódiami vzhliadom na to, aké má funkcie mi príde cena super, viac by som ani nedala, a toto splňuje naše potreby

27/02/2021 12:30
Sima

ked bol moj syn menší, často som ho dávala do sedacieho vaku. Tak sa pekne zahlbil a nespadol. Aj tam spinkal, dojčila som tam. Skvelý pomocník

04/08/2021 12:22
Kikuša

Doma máme ležadlo New Baby Teddy Gray, ktoré je skombinované s hojdačkou. Je to super vecička, dva v jednom. Malá sa dokáže na leháku upokojiť, preto som s výrobkom maximálne spokojná. Páči sa mi použitý materiál aj možnosť jemného hojdania. Je tu tiež možnosť púšťať príjemnú hudbu, ktorá bábätko ešte viac upokojí. Opierku je možné dávať do dvoch rozdielnych polôh. Spracovanie hojdátka je luxusné. Prvotné poskladanie bolo jednoduché a lehátko je skladné. Melódie sú super. Cena je vzhľadom k funkciám prijateľná. Odporúčam aj ostatným mamičkám. Podľa mojich skúseností je toto lehátok skôr vhodné pre niekoľkomesačné bábätká, hoci výrobca uvádza, že je vhodné od narodenia. Úplne maličké bábätko by sa mohlo zošmyknúť a spôsobiť si úraz.

06/07/2022 11:25
Alica

Ja na lehátko nedám dopustiť! Malá mi tam vydrží aj 30 min, keď potrebujem niečo rýchlo upratať či uvariť. Máme vibračné 4 BABY Lehátko zakúpené na e-kočíky. Považujem to za jednu z naj vecí do výbavičky

12/07/2022 18:50
Luci-fuk

Jj, za mňa je tiež lehátko jedna z must have vecí...a potom ešte hniezdo a nosítko sú moji veľkí pomocníci

19/07/2022 16:37
Vanda

aj ja plánujem kúpiť to vibračné lehátko - kamošky tvrdia, že ich deti to milujú

25/07/2022 11:37
Viera

manžel si lehátko nevie vynachváliť - keď si idem zabehať alebo zaplávať, on má malú v lehátku a popritom sleduje futbal :D

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú Žltá kúpeľňa – aj doplnky rozhodujú

Nebojte sa žltej! Každý deň s ňou môžete začínať ráno v kúpeľni, zlepšiť si náladu, keď si pôjdete umyť ruky, či sa dostať do hravej nálady, keď sa pôjdete prepudrovať. 

Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu Sivá obývačka – hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...Publikované dňa: 20.10.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako rozvíjať logické myslenie a pamäť u detí: Hry a úlohy na rozvoj logického mysleniaAko rozvíjať logické myslenie a pamäť u detí: Hry a úlohy na rozvoj logického myslenia

Logické uvažovanie nie je niečo, na čo má dieťa čas do nástupu do školu. Túto zručnosť by ste mu mali pomáhať rozvíjať už v predškolskom veku.

Detské nafukovacie i interaktívne hopsadlá – ako vybrať skákadlo pre najmenších?Detské nafukovacie i interaktívne hopsadlá – ako vybrať skákadlo pre najmenších?

Pre každého rodiča je vždy výhrou nájsť hračku, ktorá dieťa nielen zabaví, ale pomôže mu aj v rozvoji. Takouto hračkou je aj skákadlo.

Elektrická vláčiková dráha pre deti na ovládanie, drevená alebo na baterkyElektrická vláčiková dráha pre deti na ovládanie, drevená alebo na baterky

Vláčikové dráhy sú skvelým darčekom a potešia nejedno dieťa. Nie ste si istí, po čom pri výbere siahnuť? V tomto článku sa dozviete všetko potrebné, čo o kúpe vláčikovej súpravy...