Zháňate najlepšie lehátko pre bábätko? Recenzie chvália vibračné, polohovacie i hudobné ležadlá

Medzi pomôcky, ktoré mamičkám dokážu ušetriť v starostlivosti o dieťa a domácnosť veľa času, patrí hojdacie lehátko pre bábätká. Ak máte problém skĺbiť jedno s druhým, možno by ste mali porozmýšľať nad lehátkom pre deti.

Hojdacie ležadlo pre dieťa

Nejde totiž vonkoncom o zbytočnosť, za ktorú vyhodíte desiatky eur a nevyužitá vám bude ležať kdesi v kúte.

Obľúbené typy lehátok

Typy lehátok pre najmenších

Detské lehátka či hojdačky sa delia na dve základné skupiny – klasické a polohovacie. Následne sa podľa vlastností delia na hojdacie, vibračné, hudobné či také, ktoré obsahujú hračky a prípadne aj časový spínač vypnutia.

Klasické lehátka

Tieto typy lehátiek majú kovovú konštrukciu, ktorá je potiahnutá umývateľnou látkou. Vhodné sú pre deti od narodenia až kým nedosiahnu hmotnosť 10 kg. Takéto lehátka sú vybavené bezpečnostnými pásmi, zväčša majú vystuženú opierku chrbta, spravidla mávajú polohovateľné lehátko s možnosťou zastavenia pohybu.

Lehátko s kovovou konštrukciou

Polohovateľné lehátko pre bábätká je pre mamičky veľmi praktické. Keď totiž začne byť drobec nepokojný a začne sa mrviť, obvykle stačí mu jednoducho zmeniť polohu a upraviť tak jeho výhľad na okolie.

Polohovacie lehátka

Pri tomto type lehátka máte možnosť nastaviť dieťaťu opierku chrbta do rôznych polôh a nastaviť lehátko aj na sedenie a ležanie. Aj tieto lehátka obsahujú bezpečnostné pásy a poskytujú možnosť odňať polstrovanie. Polohovacie lehátko teda môžete použiť aj ako kolísku, aj ako kresielko.

Hojdacie kresielko, alebo ohrádka?

Vzhľadom na to, že hojdacie lehátka či kresielka sú určené pre deti, ktoré ešte nevedia chodiť, sú pre najmenších vhodnejšie ako ohrádka. Z ohrádky síce deti nemôžu utiecť, hrozí však, že sa v nej ako v uzavretom priestore začnú rýchlo nudiť. Ohrádka nie je až taká pohodlná, dieťa v nej predsa len nemá toľko možností na zábavu.

Najlepšie hojdacie kreslo pre dieťa

Hojdacie lehátka sú vhodné do interiéru aj do exteriéru. Hojdacie lehátko či hojdačka pre bábätká obsahuje diaľkové ovládanie, čo je maximálne pohodlné pre rodičov i pre dieťa. Možnosť nastavenia intenzity húpania a v niektorých prípadoch aj upokojujúce zvuky z diaľky ušetria rodičom čas, čo sa neustáleho odbiehania k dieťaťu týka. Bezpečnostné popruhy sú samozrejmosťou. Väčšina z hojdacích lehátok sa dá nastaviť do polohy, ktorá dieťaťu najviac vyhovuje, je polstrovaná materiálom, ktorý je vhodný pre celkový vývoj chrbtice. Obvykle býva tento typ ležadiel určený pre deti do 10 kg.

Dobrou alternatívou je tiež vibračné ležadlo. Jemné vibrovanie a k tomu príjemné melódie sú zárukou, že dieťa sa bude vo vibračnom ležadle cítiť pohodlne. Ak počítate s tým, že lehátko bude súčasťou života vášho dieťaťa dlhší čas, zaobstarajte si vibračné lehátko pre deti do 18 kg. Keďže sa dá používať už od narodenia, niekoľko rokov bude vášmu drobcovi prinášať zábavu v čase, keď sa mu nebudete môcť plne venovať.

Polohovacie lehátko s hračkami

Vhodnou voľbou je aj hudobné ležadlo pre bábätko. Hudba môže drobca v prípade plaču upokojiť, môže ho uspať, keď to budete potrebovať. Na výber máte napríklad pohojdávacie ležadlo s melódiou, ktoré dieťa upokojí behom chvíľky. Nie každé ležadlo hudobnú funkciu má, väčšina z nich však má hrazdičku s hračkami, ktoré u dieťaťa podporujú rozvoj jemnej motoriky. Takýto hrací prvok je pre vývoj dieťaťa dôležitý, navyše ho zabaví.

Ak ste sa rozhodli zadovážiť ratolesti lehátko, môžete si zvoliť aj multifunkčné lehátko 3v1. Ležadlo 3v1 je polohovateľné, obsahuje hudobný prvok a upokojujúce jemné hojdanie zaručí dieťaťu nerušený spánok.

Bohatý výber lehátok pre najmenších

Na čo dbať pri výbere ležadla?

Je viacero kritérií, na ktoré treba brať pri výbere ležadla ohľad. Treba si ujasniť, aké máte o ležadle predstavy, a potom pouvažovať nad nosnosťou, prítomnosťou melódií, vibrácií, výrobcom i cenou.

Nosnosť ležadiel

Zvyčajne majú ležadlá, pri ktorých treba hojdať manuálne, nosnosť od 9 do 18 kg. U ležadiel s automatickým hojdaním je nosnosť iba do 11 kg. Tie s vyššou nosnosťou sa, samozrejme, dajú používať dlhšie. Spočiatku slúžia ako hojdačky pre najmenších a neskôr sa z nich stávajú kresielka. Zvážte, načo mienite ležadlo použiť a ako dlho ho budete potrebovať.

Funkcie ležadiel

Pre bábätká sú dôležité predovšetkým dve funkcie – melódie a vibrácie. Deti upokojujú, vibrácie im navyše môžu uľahčiť od bolesti bruška. Lehátka s automatickým hojdaním, pri ktorých môžete nastaviť intenzitu hojdania a čas hojdania, oceníte vy i vaše dieťa.

Hojdacie polohovateľné lehátko

Berte ohľad aj na hracie prvky, ktoré rozvíjajú motoriku dieťaťa, a tiež farebnosť, ktorá zas môže pomôcť pri rozvoji ich kreativity.

Výrobcovia ležadiel

Overený výrobca ležadiel je zárukou kvality a bezpečnosti. Technológia firmy Bright Starts zaručuje tichý chod hojdania a dlhšiu životnosť batérií. Multifunkčné ležadlá ponúkajú firmy Tiny Love či Fisher Price. Vibračné kresielko Fisher Price si vaše dieťa určite zamiluje. Výrobe lehátok pre deti sa venujú aj firmy Chicco, Britton, Ingenuity či Caretero. Výrobcov detských ležadiel je pomerne veľa, každý z nich ponúka hojdacie ležadlá s rôznymi funkciami a v rôznych farebných prevedeniach.

Cenovo sa pohybujú ležadlá od 30 eur vyššie. Cena závisí od funkcií a značky jednotlivých ležadiel, vyšplhať sa môže aj na 150 eur.

Údržba detského lehátka

Hojdacie lehátka sa najčastejšie vyrábajú z kovu a plastu, ktorých údržba je jednoduchá. Stačí ich utrieť mokrou handričkou, prípadne opláchnuť pod tečúcou vodou a sú ako nové. Drevené hojdacie lehátka/kresielka pre deti sa ošetrujú o niečo náročnejšie – pomôže pri tom prostriedok na čistenie dreva. Výrobcovia pri ležadlách zvyčajne myslia aj na rodičov, hojdacie lehátka preto bývajú ľahké, aby sa dali bez problémov premiestňovať, zložiť a uskladniť do skrine či pod posteľ.

Kvalitné lehátko pre bábätko

Hoci lehátka obsahujú bezpečnostné popruhy, dieťa by ste v nich nemali nechávať dlho bez dohľadu. Nosnosť lehátka by ste nemali prekračovať, aby ste neohrozili bezpečnosť svojej ratolesti a nepoškodilo funkčnosť produktu. Platí napokon, že najlepšie detské lehátko je také, ktoré vyhovuje predovšetkým vášmu dieťaťu, teda také, v ktorom sa cíti pohodlne a bezpečne.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi Verandy a terasy – príjemný priestor na stretávanie sa s priateľmi

Veranda či terasa je snom pravdepodobne každého, kto by chcel bývať v dome. Je to priestor, kde si môžete na čerstvom vzduchu posedieť s rodinou či priateľmi. Za letných večerov...

Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska Provensálska kuchyňa - dodajte svojej kuchyni nádych Francúzska

Je vaším snom mať kuchyňu zariadenú v provensálskom štýle? Potrebujete zariadenie ladené v bielej a štýlové doplnky, vďaka ktorým si budete pripadať ako na juhovýchode Francúzska.

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 20.10.2018
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Hracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkouHracia deka pre deti – najlepšie sú s ohrádkou

Deti sa potrebujú hrať. Aj tie najmenšie. Jednou z prvých hračiek, o ktoré sa rodičia zaujímajú je hracia deka. Neposkytuje deťom len zábavu, ale aj rôzne stimuly na jeho rozvoj. Na čo...

Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?Ako vybrať bezpečný detský riad a jedálenský príbor?

Pre deti len to najlepšie a to aj v prípade, že vyberáte pre svoju ratolesť príbor či riad. Ak sa neviete zorientovať v ponuke trhu, nechajte si poradiť. Čo všetko si pri kúpe treba...

Hélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasuHélium na párty v spreji? Super do balónov aj na vdychovanie a zmenu hlasu

Hélium na párty dokáže vďaka svojim vlastnostiam vyčariť úsmev na tvárach mnohých detí, ale aj dospelých. Okrem toho, že  hélium vo vzduchu udrží balóny , dokáže udržať i  vysokú úroveň...