Ako sa zbaviť krtka v záhrade? Dymovnice, pasce alebo plašiče?

Každý poriadny gazda pozná, čo je to za konflikt keď sa dáte do krížiku s týmto malým hrabošom. Neraz sa stane, že vás tento malý cicavec dostane na pokraj zúfalstva.

Ako sa zbaviť krtka, ktorý vám s radosťou ničí záhradu či trávnik?

Krásny anglický trávnik, nádherná skalka alebo zelená záhrada plná úrody. Práve tento malý škodca je ale častým problémom, ktorý spôsobí, že vaša radosť je len dočasná. Krtko v záhrade teda rozhodne nie je žiadna sranda. Našťastie doba pokročila a človek sa v boji s krtkom môže dostať na koňa. Práve my vám ukážeme ako krtka zaručene odpudiť z vašej záhrady.

Obľúbené produkty

S kým máme vlastne dočinenia?

Krt podzemný, obecný alebo obyčajný. Je malý cicavec o veľkosti približne 10-15cm. Jeho váha sa pohybuje okolo 70 až 100g. Patrí medzi hmyzožravce. Avšak živí sa aj larvami, dážďovkami, jašteričkami alebo menšími žabami. Je schopný zjesť toľko červíkov, koľko sám váži. Z praktického hľadiska tak ničí širokú škálu škodcov. Vyskytuje sa na 90% územia našej krajiny.

Žije v spletitých chodbičkách pod zemou. Dĺžka chodieb v niektorých prípadoch môže byť až 800m. Má veľmi vycibrený sluch a čuch. Takisto vďaka silným predným labkám sa dokáže prehrabať aj do tvrdej pôdy. Dožíva sa v priemere 5 rokov. Krt je schopný rozmnožovať sa už počas prvého roku svojho života. V jednom vrhu môže mať tri až sedem mláďat. 

Krt sa dokáže prehrabať vďaka silným predným labkám aj cez tvrdú pôdu. Výsledkom sú krtince.

Boj s týmto malým votrelcom, ale vôbec nie je hračka. Chytiť krtka, respektíve ho zo záhrady vyhnať nie je vôbec ľahká aktivita. Existuje množstvo metód, ktoré krtka dokážu zo záhrady vypudiť, avšak nie každá metóda je účinná. Postupne si tak prejdeme možnosti ako krtka načisto zo záhrady odstrániť.

Solárne plašiče krtkov

Jednou z najlepších možností ako krta zo záhrady dostať sú práve plašiče krtkov. Plašiče fungujú na báze nízkofrekvenčných vibrácií, ktoré u krtov vyvolávajú správanie ako pri zemetrasení a snažia sa teda uniknúť. Aplikácia je jednoduchá.

Plašič stačí zastrčiť do zeme a o dodávanie energie sa postará solárna energia. Solárne odpudzovače krtkov majú samozrejme svoje výhody vďaka dobíjacej batérii, ktorá je aktívna aj počas noci. Odlišovať treba aj dosah, ktorý tieto plašiče majú. Cena takého zariadenia sa pohybuje od 20 – 35€ v závislosti od veľkosti plochy, na ktorú chcete plašič umiestniť.

Solárna pasca na krtka

Okrem solárnych plašičov máte k dispozícií aj elektronické odpudzovače či plašiče krtov na batérie.

Dymovnice na krtov

Metóda, ktorá je síce staršia a dnes už možno nie tak úplne sto percentná. Avšak prijateľná cena okolo 10€ je lákavá a výsledok môže prekvapiť. Dymovnica po zapálení produkuje oxid siričitý a uhoľnatý, ktorý po vhodení do systému chodieb hlodavca zahubí.

Problém môže byť však v tom, že chodby sú spletité a často môžu byť prerušené takže dym sa nemusí dostať všade. Dym sa však v podzemí drží dlhšie, a preto je možné, že krt sa otrávi aj po dlhšom čase. Tento zásah by sa však mal vykonávať už v čase keď ešte úroda nie je zakorenená.

Otrava alebo Liquid gel na krtka

Je profesionálna pasca proti krtkom a iným hrabošom. Škodcu priláka svojou intenzívnou vôňou. V prípade otravy, respektíve hnojiva je potrebné, aby ju hlodavec skonzumoval, zatiaľ čo pri gele stačí, aby sa škodca čo i len obtrel. Obe verzie sa aplikujú priamo do pôdy, kde sa krtko zdržiava. Priaznivá cena od 8-12€ je takisto prijateľná alternatíva. Stop škodcom gel je momentálne jednou z najúčinnejších možností ako sa krtov zbaviť dlhodobo.

Takisto jednou z najlacnejších a účinných alternatív je karbid vápnika, ktorý je potrebné aplikovať do čo najväčšieho množstva krtincov a následne zaliať vodou. Tak sa uvoľnia extrémne horľavé plyny. Cena sa pohybuje okolo 5€ za jedno balenie.

Voda, pasce, PET fľaše či červená rastlina proti krtkom

Klasická možnosť vytopenia krtov medzi dlhodobo účinné metódy určite nepatrí. Rovnako ako aj mechanické pasce, ktorých cena síce začína na 3€, nie sú zárukou očakávaného výsledku. Rovnako tak si môžete zaobstarať mačku.

Čo sa týka rastlín, možností je viac. V záhrade pomôže cibuľa či cesnak. Pri trávnikoch je praktickejšia Loboda červená, ktorú môžete nasadiť do skalky alebo v blízkosti trávnikov. Jej korene by mali krtov efektívne odpudzovať.

Korene rastliny Loboda červená úspešne odpudzujú krta. Je preto vhodná nielen do záhrad, ale aj na skalky.

Koreňová sústava Lobody červenej pomáha odpudzovať krtov.

(zdroj: herbar.org)

Trik s PET fľašami je takisto známy. Niekto rozreže fľašu na cípy a urobí z nej účinnú vrtuľku a vznikne provizórna plašička poháňaná veternou energiou.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

09/06/2017 10:46
peto

Odkedy sme postavili dom, tak s krtmi bojujem kazdy rok. Mne sa najviac osvedcilo vydymovanie krtka, presne ten isty produkt, ktory mate na videu (dymovnica Critox).

12/06/2017 13:58
Peter

Ja som kúpil v záhradkárstve takú malú otrovu. je to gel, taký úplne zelený. stálo to asi 2 eurá. dal som to pred dvoma týždňami do zeme a odvtedy kľúd. Je to také malé ako zapalovač, ale asi dosť silné. Skúšal som aj dymovnice ale tie nepomohli

16/06/2017 20:43
Tatiana

Môj muž vydymil karta vyfukom z traktora a bol pokoj.

17/06/2017 06:30
Tomáš

Potvrdzujem : otrava vo forme gelu, ktory sa aplikuje do krtincov zabrala do 24 hodin. Predtym sme bojovali neuspesne 2 roky

22/05/2018 09:07
Hora

Mne uz rok pomaha na zapichnutom roxore v zemi pridrotovany motorcek z akvaria iduci nonstop.Cena 8eur.Predtym dymovnice,karbid,benzin nemali trvalejsi uspech.

Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte? Závesy sa hodia do každej izby. Neveríte?

Máte doma závesy? Hodia sa nielen do obývačky či spálne, ale aj do detskej izby a kuchyne. Sú dekoračným doplnkom, ktorý dodá miestnosti svojský ráz.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Wire závesné lampy – moderné svietidlá Wire závesné lampy – moderné svietidlá

Hľadáte vhodné svietidlo do svojej obývačky či kuchyne? Wire závesné lampy by pre vás mohli byť to pravé.Publikované dňa: 05.06.2017
Hodnotenie článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje? Prenájom bytu/domu cez Airbnb – ako to funguje?

Mnohí turisti a dovolenkári vedia, že Airbnb je jedinečnou možnosťou, ako nájsť výhodné a komfortné ubytovanie v dovolenkovej destinácii. Prípadne poskytovať ubytovanie a zarábať môžete...

Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV? Ako presvedčiť partnerku, že potrebujete nový TV?

Hodil by sa vám do obývačky nový televízor, avšak vaša polovička je proti? Aké sú protiargumenty? My vám ich ponúkneme.

Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku Aké umývadlo do kúpeľne? Zapustené, So skrinkou, Na dosku

Pri zariaďovaní kúpeľne treba myslieť na množstvo vecí – sprcha, toaleta alebo kvalitné umývadlo. Umývadlo so skrinkou, zapustené umývadlo, umývadlo na dosku? My vám poradíme, ako si...