Najlepšie pásové brúsky na drevo sú Makita, Hecht a Bosch

Ručná pásová brúska na drevo je nástroj, ktorý sa zíde každému majiteľovi rodinného domu či chalupárovi. Týka sa to aj tzv. hobby pásových brúsok na drevo, ktoré si nevyžadujú odborné vzdelanie či extra znalosť v tejto technickej oblasti.

Ručná pásová brúska na drevo

Základom je vybrať si správnu pásovú brúsku, ktorá naplní to, čo potrebujete. V praxi teda ak brúsite menšie materiály, stačí menej výkonná brúska, ak väčšie, tak potrebujete výkonnejšiu brúsku, ktorá logicky stojí viac.

Na základe recenzií, hodnotení a testov sme pre vás pripravili výber tých najlepších produktov, ktoré sú momentálne trhu. Pri každom produkte nájdete krátky opis a taktiež jeho výhody, resp. nevýhody pre zákazníka. Veríme, že vám naše porovnanie uľahčí správny výber a kúpu ručnej pásovej brúsky na drevo.

Na čo slúži pásová brúska

Pásová brúska sa často označuje za veľmi výkonný prístroj, ktorý by nemal chýbať vo výbave žiadneho domáceho majstra. Poradí si nielen s drevom, ale aj plastom či kovom – stačí len zvoliť správny brusný pás. Vďaka svojmu výkonu vám teda pomôže s tými úlohami, ktoré by si vyžadovali veľa námahy, teda brúsenie veľkých plôch a odstraňovanie väčšieho objemu materiálu. Je skvelou voľbou pri odstraňovaní vrchnej vrstvy nábytku, napr. pri potrebe prelakovať alebo obnoviť povrch stola, stoličky a podobne. Môžete sa tak zbaviť pôvodného laku, škvŕn, rýh a podobne. Ak máte výkonnejšiu brúsku, to isté môžete urobiť aj pri kove a zbaviť sa tak starého náteru alebo povrchového poškodenia.

Jednoducho zabrúsiť môžete aj akékoľvek nezrovnalosti na povrchu a vyčnievajúce časti, napr. ak dvere nezapadajú úplne presne do rámu a v jednej časti šúchajú o zárubňu, môžete túto časť jemne dohladiť. Zahladiť môžete aj rôzne hrany a ostré časti, prípadne sa zbaviť vzniknutých rýh, zaschnutého lepidla na povrchu nábytku alebo zbrúsiť vrchnú vrstvu starej drevenej podlahy na oživenie farby. Výhodou tohto nástroja je, že sa dá použiť veľmi rýchlo, teda úloha, ktorá by vám ručne trvala hodiny, sa skráti len na pár minút. Záhradníkov poteší aj to, že si pomocou pásovej brúsky môžu zostriť hrany nástrojov, napr. motyku, sekeru či nože.

Ako vybrať pásovú brúsku

Pri výbere pásovej brúsky je potrebné poznať základné kritériá výberu, ako príkon, nastavenie rýchlosti či typ brúsneho pásu. Ak sa chcete uistiť, že si vyberiete ten správny nástroj pre vaše potreby, venujte najprv chvíľku odpovedaním si na otázky:

 • Na čo budete pásovú brúsku najčastejšie využívať? Drevo, kov?
 • Ako často ju budete používať? Pravidelne alebo len občas?
 • Kde ju budete využívať? Na jednom mieste alebo ju budete prenášať?

Pri odpovedaní si na tieto otázky možno zistíte, že budete pásovú brúsku musieť kombinovať s iným typom brúsky pre jemnejšie spracovanie alebo brúsky, ktorá sa dostane aj do rohov ako deltová brúska.

Typy

Jestvuje viacero typov pásových brúsok, no možno ich rozdeliť do 2 hlavných kategórií – stolové a ručné pásové brúsky. Každý typ má svoje pre a proti a cieľového užívateľa.

 • Stolové pásové brúsky – Ide o stacionárne pásové brúsky, ktoré sú zafixované v jednej pozícii a namiesto posúvania brúsky po materiáli sa posúva materiál po brúske. To znamená, že takáto brúska býva ťažšia, väčšia a menej prenosná, preto zostáva skôr v dielni. No na druhej strane poskytuje väčšiu kontrolu pri brúsení materiálu, ktorého pohyb prispôsobujeme rukami. Väčší rozmer stolovej brúsky znamená aj možnosť uchytenia dlhšieho brúsneho pásu a schopnosť spracovať aj tvrdšie materiály.
 • Ručné pásové brúsky – Ručné pásové brúsky sa ovládajú pohybom brúsky po materiáli, pričom brúska sa kontroluje ručne. Bývajú menšie, skladnejšie, prenosnejšie aj lacnejšie, a aj preto sú častejšou voľbou hobby majstrov. V tejto kategórii sa nachádzajú aj brúsky napájané prostredníctvom batérie, ktoré je možné využiť tam, kde nie je pripojenie k elektrine možné. Za použitia svoriek sa navyše niektoré modely dajú uchytiť k pevnému povrchu a použiť podobne ako stolové brúsky alebo je možné vybrať si kombinovanú pásovú brúsku.

Stolová pásová brúska

Príkon

Pásová brúska dokáže za krátky čas zbrúsiť veľké množstvo materiálu, preto je vysoký výkon pre jej prácu nevyhnutný. Dobrá pásová brúska musí byť schopná nespomaliť a udržať konštantnú rýchlosť, aj keď obrusuje tvrdý materiál. To, koľko wattov by vaša brúska mala mať, závisí od spôsobu použitia. Na občasné práce s mäkšími materiálmi postačí brúska s nižším príkonom, no profesionáli, ktorí budú brúsku používať často na celú škálu materiálov, by mali siahať po tých najvyšších hodnotách. Hodnoty príkonu pásových brúsok sa najčastejšie pohybujú od 500 až po 1 200 W. Ak budete brúsiť len drevo, siahnite do brúske s aspoň 600 W; ak chcete brúsiť aj kovy, príkon by mal byť minimálne 800 W, ideálne aspoň 1 000 W.

Možnosť nastavenia rýchlosti

Ak chcete pásovú brúsku používať na viacero materiálov a širšiu škálu projektov, nastavenie rýchlosti je dôležitým kritériom. Vyššie rýchlostné stupne využijete, ak potrebujete rýchlo ubrať väčšie množstvo materiálu. Väčšia rýchlosť je tiež výhodná pre hrubé opracovanie materiálov, vďaka čomu prácu vykonáte rýchlejšie. Nižšia rýchlosť je zas vyhovujúca pre prácu s mäkšími materiálmi alebo materiálmi citlivými na zahrievanie, napr. plast. Nižší rýchlostný stupeň umožní jemnejšie brúsenie, opatrnejšie manévrovanie a väčšiu pozornosť pri detailnejšej práci. Rýchlostné stupne sú dôležité aj pri používaní brusných pásov s rôznymi rozmermi – pri menších je potrebné rýchlosť znížiť.

Brúsny pás

Každá pásová brúska potrebuje aj brusný pás – element, ktorý zabezpečuje opracovanie požadovaného materiálu. Zaujímajte sa preto o to, aký rozmer brusného pásu je možné použiť aj o to, akým spôsobom sa dá upnúť. Upínanie je možné zväčša za pomoci upínacej páky, ktorá býva z kovu, avšak lacné modely mávajú túto páku plastovú, čo vedie k rýchlemu opotrebovaniu a zlomeniu. Jestvuje aj mechanické upínanie, ktorým si môžete pás jednoducho napnúť a vycentrovať. Rozmer brúsneho pásu je dôležitý nielen preto, aby ste si vedeli zakúpiť vhodný brúsny pás, ale aj preto, aby ste si vybrali zariadenie najviac zodpovedajúce vašim potrebám. Širšie pásy znamenajú, že budete môcť rýchlejšie a ľahšie spracovať požadovaný materiál, užšie zase môžu vyhovovať tým, ktorí potrebujú presné brúsenie malých alebo detailných materiálov. To isté platí pre dĺžku, dlhší pás tiež znamená pomalšie opotrebovanie ako pri kratších pásoch. Rozmer brúsneho pása sa zvykne udávať ako šírka a dĺžka, napr. 75 x 533 mm.

Výmena brúsneho pásu na brúske

Pozrite si viac produktov z kategórie brúsky pásové

Hmotnosť

Pri stolových pásových brúskach na hmotnosti až tak nezáleží, aj keď čím je hmotnosť vyššia, tým väčšiu stabilitu poskytujú, no ťažké brúsky bývajú horšie prenosné. Pri ručných pásových brúskach je hmotnosť dôležitá z hľadiska uľahčenia práce. Pri príliš ťažkých strojoch by ste pri práci veľmi skoro pociťovali únavu v ramenách a manévrovanie s brúskou by bolo náročnejšie. Hmotnosť by mala záležať aj od toho, v akej polohe budete brúsiť. Ak budete brúsiť horizontálne, napr. pri brúsení dosiek či podláh, ťažšie brúsky budú vyhovujúcejšie. Ak budete brúsiť vo vertikálnej polohe, napr. dvere, alebo v menej pohodlnej polohe, napr. s rukami nad hlavou, budete potrebovať ľahšiu brúsku. Hmotnosť by, koniec koncov, mala záležať aj od toho, akú hmotnosť zvládnete bez problémov zdvihnúť a držať dlhší čas, aj od toho, kto bude brúsku využívať. Hmotnosť pásových brúsok sa zvykne pohybovať v rozmedzí 2,5 – 5 kg, pričom sa oplatí si pred kúpou prístroj chytiť a vyskúšať, či vám jeho hmotnosť vyhovuje.

Konštrukcia

Pásová brúska by mala byť vyrobená z pevných a odolných materiálov, mala by poskytnúť jednoduchú možnosť manipulácie, a to aj jednou rukou. Uchopením ručnej brúsky do jednej ruky zistíte, či sa nenakláňa do jednej alebo do druhej strany. Takáto brúska totiž musí byť dobre vyvážená, aby nevznikli nezrovnalosti a nežiadané ryhy pri brúsení povrchu. Dôležité je aj to, ako prístroj tlmí vibrácie, ktoré by mohli spôsobovať rýchlu únavu rúk a tým aj viesť k zhoršeniu kvality brúsenia. Konštrukcia brúsky ovplyvní aj to, nakoľko sa brúska dostane aj do ťažšie dostupných priestorov, rohov a podobne, príp. či budete k práci potrebovať aj ďalšie nástroje na precíznejšiu prácu.

Hlučnosť

Tieto nástroje môžu byť poriadne hlučné, preto sa oplatí skontrolovať si údaje o hlučnosti. Aj keď nie každý model bude túto vlastnosť uvádzať, oplatí sa siahnuť po pásovej brúske s funkciou na zníženie hluku. Ak informácie o pásovej brúske hlučnosť uvádzajú, dobre si ich preverte. Hluk sa uvádza v decibeloch (dB), pričom ochrana sluchu by sa mala použiť už pri prekročení úrovni 80 dB. Pásové brúsky pritom bežne dosiahnu úroveň 100 dB. Chrániť sa môžete niekoľkými typmi chráničov na uši, či už v podobe štupľov alebo mušľových chráničov.

Výber pásovej brúsky podľa hlučnosti

Cena a obľúbení výrobcovia

Medzi často kupované značky patrí predovšetkým Makita, Haum, DeWalt či Bosch, ale aj Parkside, Ferm či Extol. Kúpa pásovej brúsky nie je vždy lacná záležitosť, no ide o investíciu na niekoľko rokov. Tie najlacnejšie modely začínajú od 50 eur, pričom cenovo dostupnejšie modely sa zvyknú vyznačovať nižším príkonom a často sú použiteľné len na drevo, preto si pri kúpe všetky parametre overte a nezabudnite si skontrolovať aj recenzie a reálne skúsenosti užívateľov. Ak hľadáte kvalitnú hobby brúsku, skúste nakupovať v cenovej kategórií 70 – 150 eur, kde už nájdete omnoho výkonnejšie modely ručných aj stolových brúsok, ktoré bývajú drahšie. Profesionálne pásové brúsky začínajú od 200 eur, pričom takáto brúska vás môže vyjsť aj na niekoľko stovák eur, no zvládne už omnoho náročnejšie úlohy. Ak do brúsky nechcete veľa investovať a čaká vás len krátkodobý projekt, skúste sa pozrieť do výpredajov, preskúmajte porovnávacie portály ako Heureka alebo si pásovú brúsku požičajte z požičovne náradia.

Doplnky a funkcie navyše

 • Odsávanie prachu – S brúsením vzniká aj obrovské množstvo prachu, ktorý sa môže jednak dostať do očí alebo dýchacích ciest, no zároveň je aj prekážkou pri práci, dostane sa všade a čistenie je nepríjemnou nutnosťou. Preto majú niektoré pásové brúsky buď nádobku, ktorá prach zbiera, alebo prípojku na vysávač, ktorý prach vsaje. Pokiaľ má pásová brúska nádobku na zber prachu, zaujímajte sa o jej objem, pretože príliš malé nádobky znamenajú častejšie prestávky na vyprázdnenie obsahu. Najlepšie riešenie je pripojenie na vysávač, ktorý má väčšiu kapacitu a prach aj saje, nielen zbiera, preto dochádza k menšiemu úniku do okolia.
 • Stacionárny režim – Táto funkcia sa týka ručných brúsok. Znamená to, že sa pásová brúska dá svorkami pevne prichytiť o stôl alebo stabilnú pracovnú dosku, čím vznikne stacionárna pásová brúska, ktorú možno použiť podobne ako stolovú brúsku.
 • Ergonomické držanie – Pri ručných brúskach je nesmierne dôležité, aby bolo držanie pohodlné, ergonomické a vhodné aj na dlhodobú prácu. Rúčka by mala mať pogumovaný povrch s dezénom, aby sa nešmýkala ani pri spotených rukách.
 • Uzamknutie – Ručné pásové brúsky sa zapínajú stlačením gombíka, ktorý ich uvedie do prevádzky, no zostávajú zapnuté len po dobu, kým gombík držíte. Je to z bezpečnostných dôvodov, napr. aby sa zariadenie vyplo, keby vám brúska vypadla. Funkcia uzamknutia však znamená, že brúska môže ostať v prevádzke aj bez držania tlačidla, čím sa predchádza únave rúk.

Výber brusného pásu

Pri výbere brusného pásu do brúsky si všímajte predovšetkým rozmer, materiál a hrúbku zrna. Rozmer sa dá jednoducho zistiť z informácií o pásovej brúske. Aj keď sa na rotačné valce zmestí aj pás nižšej než uvedenej šírky, neodporúča sa použiť, pretože by pri rotovaní strácal centrovanie a pohyboval by sa do strán. Materiál brúsneho pásu je zase dôležitý z hľadiska možnosti opracovania rôznych materiálov, teda iný materiál pásu sa použije na opracovanie dreva ako na opracovanie kovu a podobne. Medzi základné typy materiálov patria:

 • Oxid hlinitý – Najčastejšie používaný brúsny pás má charakteristickú tehlovočervenú farbu a používa sa takmer na všetky druhy materiálov. Je obľúbený vďaka svojej dostupnosti, univerzálnosti, životnosti aj cene.
 • Keramická drvina – Tento materiál patrí k tým s vysokou životnosťou, keďže pri brúsení sa dokáže naostrovať. Je taktiež veľmi univerzálny, dá sa použiť nielen na drevo, ale aj na viacero druhov kovov a poradí si aj s plastom a materiálmi citlivými na zahrievanie.
 • Oxid zirkoničitý – Ide o veľmi drsný a tvrdý materiál, ktorý je pre svoje vlastnosti najvhodnejší na brúsenie kovov a tvrdého dreva. Jeho výhodou je, že sa pri brúsení sám naostruje, preto môže vydržať pomerne dlho.
 • Silikónový karbid – Je to prírodný materiál vyznačujúci sa veľmi ostrým povrchom, ktorý sa však rýchlo opotrebuje a otupí. Preto sa nepoužíva na bežné práce s drevom, ale skôr na veľmi presné úlohy, napr. na vyleštenie povrchov ako kamene.

Nastavenie pásovej brúsky

Napokon zvážte aj hrúbku zrna jednotlivých pásov. Tá sa označuje v číslach od 40 a vyššie, napr. 40, 60, 80, 100, 1 000, atď. Číselné označenie určuje, aké hrubé brúsenie je možné, pričom najnižšie čísla znamenajú najhrubšie brúsenie a čím je číslo vyššie, tým je brúsenie jemnejšie. Ak aj potrebujete materiál vybrúsiť najemno, vždy sa začína hrubším pásom a postupuje k jemnejším. Zvoliť si môžete napr. 3 pásy, jeden s označením 40, ďalší 100 a na ukončenie pás s označením 400 pre jemné vyhladenie.

Najlepšie pásové brúsky

Ako používať pásovú brúsku

Pred začatím samotného brúsenia je potrebné zaistiť bezpečnosť pri práci. Nasaďte si ochranné pomôcky – respirátor, okuliare a rukavice. Neraz je na mieste aj ochrana sluchu, keďže niektoré pásové brúsky môžu byť poriadne hlučné. Voľte oblečenie, ktoré nemá príliš voľné časti a vyhnite sa visiacim šperkom, ktoré by sa mohli zachytiť so brúsky. Pred začatím brúsenia sa tiež uistite, že je pripojený vysávač, resp. prázdna nádoba na zber prachu. Tie nepoužívajte v prípade brúsenia kovu, pretože vznikajú iskry. Vyberte vhodný brúsny pás na základe materiálu aj toho, či potrebuje brúsiť nahrubo, hladiť alebo brúsiť úplne najemno. Ak však začínate s úplne neopracovaným materiálom, vždy začnite s brusným pásom s hrubším zrnom, napr. 40 alebo 60, a postupujte k vyšším číslam podľa žiadaného výsledku. Pri výmene brusného pása sa uistite, že brúska nie je zapojená v sieti. Pred zapojením do siete sa uistite, že vypínač je v polohe „off“, teda vypnutý.

Pred zapnutím si uvedomte, kde sa nachádza kábel a uistite sa, že nie je v ceste. Brúsku uchyťte tak, aby sa vám dobre držala, nešmýkala sa a mali ste nad ňou plnú kontrolu. Brúsku zapnite, nedotýkajúc sa povrchu materiálu, nechajte jej pár sekúnd na rozbehnutie a k povrchu ju priložte opatrne, smerom dopredu a späť v smere vlákna dreva. Na drevo príliš netlačte, mohlo by sa spáliť. Brúsku prikladajte rovnomerným tlakom po častiach tak, aby sa navzájom prekrývali, čím nevznikne vyčnievajúca časť. Môžete využiť funkciu zamknutia „lock“, ktorá znamená, že brúska bude v prevádzke bez toho, aby ste museli nepretržite držať vypínač. Doska alebo iný materiál by mal byť prichytený k pracovnému stolu, aby sa neprevážil pri brúsení hrán a koncov.

Najmä pri brusných pásoch s hrubším zrnom sa stáva, že sa často a rýchlo zanesú zbrúseným materiálom. Pás je ešte ostrý, vhodný na brúsenie, je len zanesený, preto ho treba občasne vyčistiť,  napr. prírodným kaučukom. Ak sa pás zanáša roztaveným materiálom, skúste pracovať pri nižšej rýchlosti. Ak potrebujete dosiahnuť ešte hladší povrch, brúsku vypnite a brúsny pás vymeňte za jemnejší. Pri upevňovaní nového brúsneho pásu je dôležité vložiť ho správnym smerom, čo vám napovedia šípky nachádzajúce sa vo vnútornej strane pásu a šípky na strane brúsky. Pás vložte do brúsky tak, aby šípky smerovali rovnakým smerom, utiahnite napínaciu páku a brúska je pripravená na ďalšie používanie.

Starostlivosť a údržba

Čistenie a pravidelná údržba pásovej brúsky sú nevyhnutné pre zachovanie čo najdlhšej životnosti prístroja. Po každom použití vyčistite brúsny pás, v ktorom sa zachytilo množstvo zbrúseného materiálu. Na čistenie použite kúsok kaučuku alebo podrážku starej topánky. Brúsku zapnite na najnižší stupeň a kaučuk pri nízkom tlaku pohybujte zo strany na stranu po celom páse. Po vyčistení je dobré skontrolovať aj stav pásu, či sa na ňom nenachádzajú trhliny a známky opotrebovania, čo by znamenalo, že je čas na výmenu. Pás je vhodné medzi použitiami na prístroji nechať, avšak povoliť napínaciu páku, aby nebol neustále napnutý. Zbavte sa aj pilín a prachu na povrchu pásovej brúsky za pomoci vysávača a nástroj uložte v pevnom boxe do ďalšieho použitia, čím zamedzíte mechanickému poškodeniu a ukladaniu prachu.


Komentáre

18/08/2021 08:51
Igor P.

Používam pásovú brúsku Makita 9404J, ktorá má výborný brúsny výkon a jednoduché nastavenie. Pri práci je pomerne tichá a má minimálne vibrácie, čo si cením. Nechýba tu funkčné odsávanie a výborný odber brúsneho materiálu. Používam ju na rôzne materiály a zatiaľ si počína nad moje očakávania. Brúsny pás klingspor vyzerá po práci skoro ako nový. Plus dávam za široké 100 x 610 mm pásy, účinné nasávanie prachu do vrecka a dostatočný výkon aj pre väčšie plochy. Pri dostatočnej opatrnosti a po otočení dole hlavou možno núdzovo brúsku použiť aj ako stacionárnu, hoci brúska je pomerne ťažká. Plus si vyslúži praktický a kvalitne spracovaný kufrík a tiež fakt, že brúska bola vyrobená v Japonsku. Čo sa už tak často nevidí, keďže väčšina produktov sa vyrába v Číne. Je to univerzálny prístroj, ktorý si nájde uplatnenie v každej domácej dielni. Vhodná je aj na brúsenie náradia či na vyrovnávanie povrchu, čím si ňou viete do istej miery nahradiť hrúbkovačku. Je to výborná brúska na veľké horizontálne plochy. Vďaka vyššej váhe brúsky vôbec netreba tlačiť na obrusovaný povrch. Brúska je skvele vyvážená, veľmi dobre sa s ňou manipuluje a poskytuje možnosť regulácie otáčok. Je to profi mašinka za prijateľnú cenu a myslím si, že momentálne patrí k najlepšej brúske na trhu, čo sa týka brúsneho pásu a nastaviteľnosti rýchlosti.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia Biele kuchyne – v bielej bude vaša malá kuchyňa vyzerať väčšia

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Presne taká je biela farba, ktorá sa čoraz viac objavuje aj ako farba kuchyne.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 27.11.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Flambovacia pištoľ – návod, použitie, cenaFlambovacia pištoľ – návod, použitie, cena

Ste skutočný gurmán? Milujete dokonalosť pripraveného pokrmu nielen po chuťovej, ale aj po vizuálnej stránke? V tom prípade by vám nemala doma chýbať flambovacia pištoľ.

Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!Slúchadlá Beats patria medzi to najlepšie!

 Hudba je pre mnohých ľudí základom dobrého dňa. Ak si chcete tú svoju vypočuť v tej najlepšej kvalite, siahnite po značke Beats. Predstavíme vám najlepšie, ale aj napredávanejšie modely.

Najlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybraťNajlepšie kuchynské roboty – recenzie a test poradia, ako vybrať

Kvalitný kuchynský robot musí mať svoje parametre. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme a následne ukážeme aj to najdôležitejšie. Pomôžeme vám vybrať si ten najlepší.