Najlepšie uhlové brúsky 230 a 125 mm. Recenzie chvália karbobrúsky Makita a Bosch

Uhlová brúska je veľmi šikovné zariadenie, ktoré vďaka svojej univerzálnosti nachádza využitie ako u profesionálnych remeselníkov, tak i u domácich majstrov. Uhlová brúska má svoje špecifické parametre. Karbobrúska alebo flexa, ako sa jej zvykne ľudovo hovoriť, sa hodí do dielne každého majstra.

Najlepšia uhlová brúska

Vzhľadom na bohatú trhovú ponuku sme pre vás pripravili porovnanie karbobrúsok na základe testov, recenzií a obľúbenosti u zákazníkov. Vyberali sme z kategórie malých uhlových brúsok s priemerom kotúča 125 mm. Taktiež sme nezabudli ani na veľké karbobrúsky, ktorých priemer kotúča je 230 mm. Okrem recenzií uhlových brúsok pre vás máme taktiež praktický návod, ktorý vám pomože určiť, ktorá uhlová brúska je pre vás tá najlepšia.

Obľúbené uhlové brúsky


Uhlové brúsky – recenzie

Ak si neviete poradiť s výberom "flexky", potom dajte na naše odporúčania – na základe pozitívnych recenzií a skúseností sme pre vás vybrali niekoľko karbobrúsok a spracovali krátke porovnanie.

Pozrite si viac produktov z kategórie brúsky uhlové

Pri výbere uhlových brúsok je potrebné všímať si určité základné vlastnosti, výhody, nevýhody, no a hlavne technické parametre. A práve tie zohrávajú kľúčovú úlohu pri výbere. Každý spotrebiteľ môže mať odlišné nároky a požiadavky. Niekto hľadá malú uhlovú brúsku pre občasnú prácu a ďalší domáci majster chce výkonnú flexu na žlezo či betón. Poďme teda nahliadnuť na to, čo je potrebné pred kúpou vedieť a na čo pri výbere uhlovej brúsky zamerať.

Elektrická alebo aku karbobrúska?

V segmente uhlových brúsok sa najčastejšie stetnete s dvoma druhmi pohonu, respektíve sa karbobrúsky líška na základe zdroja energie, ktorý využívajú. Primárne ich rozdeľujeme na elektrické uhlové brúsky a aku karbobrúsky. Taktiež sú známe aj profi pneumatické uhlové brúsky.

Elektrické uhlové brúsky sú stále najrozšírenejšie a na trhu sú najviac predávané. Pre svoj chod využívajú klasický napájací kábel, ktorý je pripojený priamo do elektrickej siete. Dosahujú vysoký výkon a ponuka je veľmi rozmanitá. Vyberať môžete z malých uhlových brúsok s priemerom kotúča od 115 do 125 mm alebo naopak siahnete po väčšej karbobrúske 230 mm. Príkon sa u najvýkonnejších elektrických uhlových brúsok pohybuje na úrovni 2 200 až 2 600 W. Hlavným obmedzením je v tomto prípade len samotný prívodný kábel

Aku kabrobrúska sa stáva čoraz obľúbenejšou. Možno vás prekvapí, že nejde len o hobby brúsky na železo či plast, ale aj o výkonné karbobrúsky s priemerom kotúča od 115 mm až po aku flexy s priemerom 230 mm. Výhodou je, že vás neobmedzuje žiadny kábel. Dôležitá je dostatočná kapacita akumulátora. Oproti elektrickým uhlovým brúskam sú však výkonnejšie aku brúsky drahšie. Príkon sa pohybuje zvyčajne od 400 do 2 200 W.

Špecifickú kategóriu predstavujú pneumatické brúsky, ktoré sú poháňané stlačeným vzduchom a napájané na kompresor. Pneuamtické uhlové brúsky sú určené na profesionálne účely a štandardne sú dosutpné i pásové alebo excentrické pneumatické brúsky.

Aku flexa a rezanie železa

Príkon uhlovej brúsky

Na to, aby brúska odviedla svoju robotu poctivo je potrebné, aby mala dostatočný príkon. Jednoducho povedané - čím je vyššia hodnota príkonu, tým viac je brúska výkonnejšia. Pri menších a lacnejších typoch sa stretávame s príkonom 500 W, čo je však vhodné len na "hobby" používanie. Ideálne je, ak sa táto hodnota pohybuje aspoň na úrovni 1 000 W. Profesionálne väčšie "flexy" ponúkajú dokonca výkon vyšší ako 2 000 W.

Priemer kotúča a otáčky

Priemer kotúča sa pri kúpe zohľadňuje najmä vtedy, ak chceme uhlovou brúskou robiť aj náročnejšie rezy. Priemer 125 milimetrov umožňuje urobiť rez hlboký 2,5 cm a sú využívané najmä na ľahšie práce a rezanie plechov, dreva, plastov, obkladov či užších kovových profilov. S vyšším priemerom, teda 150 a viac, budete môcť rezať do hĺbky 3,5 cm až 7,5 cm (priemer 230 mm) i pri materiáloch ako betón, dlažba či drevo.

Od veľkosti kotúča sa následne odvíjajú aj otáčky. Čím menší kotúč, tým väčšie otáčky. Pri malých uhlových brúskach to môže byť 10 000 až 13 000 otáčok za minútu, u veľkých karbobrúsok je počet otáčok okolo 5 000 až 9 000 ot./min. Výhodné je, ak si na brúske môžete elektronicky regulovať otáčky. Vďaka tomu vám brúsne a leštiace práce pôjdu oveľa jednoduchšie.

Uhlová brúska bosch

Hmotnosť a manipulácia

Dôležité je, aby práca s uhlovou brúskou bola jednoduchá, no za to stále bezpečená. Čo sa týka hmotnosti, tak tu vyhovuje, keď je nízka. Dôvod je jednoduchý, pri nižšej hmotnosti sa menej namáhame a práce je menej únavná. V priemere sa hmotnosť karbobrúsok pohybuje od 1,5 kg až po 7 kg. Aku flexa s lepšou výdržou býva vybavená aj väčšim akumulátorom, ktorý môže hmotnsoť výraznejšie navýšiť.

Pre dobrú a bezpečnú manipuláciu je tiež vítaný antivibračný systém, ktorý tlmí vibrácie a hlavne dobre tvarovateľná rukoväť. Dobrou funkciou je ochrana voči opätovnému zapnutiu. V prípade výpadku prúdu a jeho následného naskočenia ostane brúska vďaka tejto funkcii vypnutá. Pre lepšie ovládanie sa môže hodiť napríklad prídavná rukoväť. Tá výrazne vylepšuje ergonómiu karbobrúsky.

Hobby uhlová brúska

Účel uhlovej brúsky

Výber môže okrem výkonnostných a kvalitatívnych parametrov ovplyvniť takisto účel, na ktorý budete elektrickú uhlovú brúsku alebo aku flexu používať.

Primárne je karbobrúska určená na rezanie kovu, dreva, plastov, obkladov, kameňa alebo betónu. Materiálu, ktorý budeme rezať je potrebné prispôsobiť i výkon. Obkladačov zaujíma karbobrúska aj ako náradie na jolly hrany (hrany sa režú pod uhlom 45°, aby bolo možné bezlišotvé napíjanie obkladov. 

Druhým najčastejším účelom je brúsenie povrchov. Často sa využíva aj na leštenie áut alebo iných materiálov. Opomenúť nemôžeme ani možnosť ostrenia nožov. Potrebné je však používať vhodný kotúč.

Najlacnejšie uhlové brúsky pre hobby účely

Najlacnejšie hobby modely zoženiete približne za 50 eur, vhodné sú však len na nenáročné domáce používani. S rastúcou kvalitou a výkonom rastie i cena a pri skutočne profesionálnych "flexách" sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur. Najviac modelov karbobrúsok, ktoré splnia nároky väčšiny používateľov nájdete v cenovej hladine 100 až 200 eur.

Veľmi dobré recenzie majú uhlové brúsky Makita, ktoré kraľujú aj číslam predajnosti. Pozitívne referencie zákazníkov sú veľmi dobrý signálom kvality produktov. Medzi kvalitu radíme i karbobrúsky Bosch, Metabo, DeWalt alebo Black&Decker. V konkurencii sa však nestratia ani hobby uhlové brúsky Parkside, Extol alebo lacnejšie modely Einhell.

Najčastejšie otázky – FAQ

Potrebovali by ste poradiť s výberom uhlovej brúsky? Chcete byť verní klasike a siahnuť po elektrickej karbobrúske 125 či 230 mm? Alebo vás zaujala aku flexa s nabíjateľným akumulátorom? Ak potrebujete pri rozhodovnaí poradiť, napíšte nám komentár pod článok a poradíme vám, čo najlepšie.

Môžem uhlovú brúsku použiť na rezanie betónu?

Áno, je potrebné však mať pre tento účel dostatočne výkonnú karbobrúsku, ideálne s priemerom aspoň 230 mm. Vykonávať tak môžete hlbší rez. Flexa na betón by mala dosahovať príkon aspoň 1 500 alebo 2 000 W. Zabúdať netreba ani na vhodný rezný kotúč.

Existujú univerzálne rezné kotúče na uhlovú brúsku?

Áno, existujú kvalitné univerzálne kotúče na plasty, drevo, kov, plechy alebo oceľové profily. Výhodou je, že kotúč nemusíte meniť vždy pri zmene typu povrchu. Ak však plánujete rezať hrubšie oceľové profily alebo betón, je lepšie použiť rezné kotúče určené na tento účel.

Kde kúpiť náhradné uhlíky do brúsky?

V prípade ich opotrebovania, uhlíky do brúsky viete kúpiť väčšinou u predajcov takéhoto pracovného náradia alebo si veite konkrétne uhlíky objednať z internetových obchodov. Potrebné je pri kúpe poznať rozmery uhlíkov, ktoré potrebujete. V dnešnej ponuke natrafíte takisto i na karbobrúsky s bezuhlíkovými motormi.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

09/08/2021 16:51
Viliam

Bosch je pre mňa overená značka, ktorej dôverujem roky. Mám uhlovú brúsku Bosch GWS 22-230 JH Professional a som s ňou maximálne spokojný, pretože ide o výkonného pomocníka nielen pri brúsení, ale aj pri rezaní kovu. Táto brúska bez problémov obstojí v domácich a myslím si, že aj v profesionálnych podmienkach. Má veľmi dobrú ergonómiu a bezpečnostné prvky, vďaka ktorým je práca bezpečná, spoľahlivá a presná. Oceňujem vysoký výkon brúsky, rozbehový spínač aj dlhý a mäkký kábel, ktorý nezavadzia pri práci. Brúska je pomerne ľahká a dobre sa drží v ruke aj po viac ako dvojhodinovom nepretržitom brúsení. Nijako ma nezaťažuje. Veľkosť brúsky je tiež tak akurát, pretože sa vojde do Bosch pracovnej tašky. Táto brúska si hravo poradí aj s väčšími rozmermi a záťažou. V rámci pomeru ceny a kvality ide o vynikajúci a bezproblémovo fungujúci prístroj. Hlučnosť je tak akurát. Vedel som, že táto značka ma nesklame, pretože od Bosch mám doma rôzne náradie.

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni Skrinka na topánky by nemala chýbať vo vašej predsieni

Malá či veľká skrinka na topánky, určite by nemala chýbať vo vašej predsieni. Ide o prakticky kúsok, ktorý vám pomôže udržiavať poriadok a mať prehľad vo vašej obuvi. Topánkovník či...

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.

Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová Detská izba pre dievča – nemusí to byť len ružová

Vyberáte vhodné zariadenie do izby pre svoje dieťa? Chce do svojej izby ružovú, fialovú, bielu, prípadne žltú? V našej galérii nájdete rôzne inšpirácie do detskej izby pre dievča.Publikované dňa: 29.10.2018
Posledná aktualizácia: 15.03.2023
Hodnotenie článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach Najlepšie hobľovačky na drevo s prieťahom sú Metabo, DeWalt a Scheppach

Stroje na hobľovanie a hrúbkovanie dreva boli odjakživa výsadou veľkých stolárskych dielní. Od čias, kedy sa ručné a stacionárne náradie stalo lacnejším, začali byť tieto aj mnohé iné...

Vyberáme príklepovú vŕtačku. Vŕtačky Makita, Narex a Metabo sú najlepšieVyberáme príklepovú vŕtačku. Vŕtačky Makita, Narex a Metabo sú najlepšie

Aké vŕtačky sú najlepšie? Ktoré sú určené na vŕtanie do betónu? Aké parametre sú pri výbere najdôležitejšie? V našom článku vám poradíme, ktoré príklepové vŕtačky sú najlepšie a...

Najlepšie elektrické, benzínové a aku reťazové píly sú Husqvarna, Stihl a MakitaNajlepšie elektrické, benzínové a aku reťazové píly sú Husqvarna, Stihl a Makita

V záhrade a pri prácach okolo domu je pomoc motorovej píly veľmi vítaná. Či spilujete staré konáre alebo pripravuejte drevo na zimu, reťazová píla je veľký pomocník. Akú reťazovú pílu...