1000 ❤️ tipov na darčeky vo ✅ výpredaji až 90% ⭐ Zobraziť zoznam

zavrieť

Vodítko pre psa: Aké na behanie či bicykel? Lanové či samonavíjacie?

Majiteľ psa sa nezaobíde bez 3 základných vecí – obojka, vodítka a košíka. Keďže každý pes je iný, nielen čo sa veľkosti a výšky týka, ale aj povahy, treba si zvoliť vhodný postroj.

Kožené vodítko pre psa

Psom je jedno, či ide o kožený, látkový, sťahovací, prípadne polosťahovací variant vodítka, dôležité je pohodlie. Keď sa bude cítiť pohodlne váš pes, budete sa dobre cítiť aj vy.

Obľúbené typy vodítok

Vodítko pre psa – jedno nestačí

Výber vôdzky nie je taký jednoduchý, ako by sa vám mohlo zdať. Ide o jeden z najdôležitejších nástrojov pre tréning psa i jeho venčenie, preto by ste mali mať k dispozícii viacero veľkostí, dĺžok aj šírok. Dôležité je, aby ste ich mohli použiť v každodennom živote, ale aj pri trénovaní a vášmu psovi vyhovovali.

Klasické vodítka

Ide o najbežnejší typ vôdzok, ktorý sa používa na každodenné prechádzky, ale aj na základný výcvik. Tieto vodítka majú dĺžku v rozmedzí od 120 do 250 cm. Najvhodnejšia je dĺžka 180 cm, ktorá poskytuje psovi potrebný priestor pre pohyb, zároveň je však dostatočne krátka, čiže psovod má v prípade potreby nad psom kontrolu.

Lanové (samonavíjacie) vodítka

Samonavíjacie vôdzky umožňujú psovodovi meniť dĺžku vodítka a dopriať psovi toľko slobody, koľko potrebuje. Lanové vodítko pre psa funguje podobne ako zvinovací meter. V plastovej rukoväti sa nachádza mechanizmus, ktorý umožňuje vodítko zablokovať na požadovanú dĺžku.

Kvalitné samonavíjacie vodítko

Tento typ je vhodný pre vycvičené a menšie psy. Hoci sú tieto vôdzky populárne, mali by ste zvážiť pred ich zakúpením niekoľko vecí. Dôležitá je nielen veľkosť psa, ale tiež to, že o navíjajúce lanko sa môžete popáliť, pes sa môže na dlhom vodítku priškrtiť, navyše sa môže priučiť ťahaniu.

Prepínacie vodítka

Kompromisom medzi samonavíjacími a klasickými vôdzkami sú prepínacie vodítka. Ide o veľmi praktickú záležitosť, keďže vodítko je pevné a regulovateľné. Môžete si ho nastaviť podľa potreby a použiť ho na tréning i na voľnejšie prechádzky.

Výcvikové vodítka

Pri výcviku, keď sa psík učí rôzne povely, potrebujete odolnejšie vodítko, aby vydržalo nadmerné zaťaženie. Vodítko by nemalo byť veľmi dlhé, na cvičisko vám postačí vôdzka do 2 metrov, dĺžku však treba vyberať podľa veľkosti psa.

Vodítko pre psa na behanie

Osobitnou kapitolou je stopovacie vodítko pre psa, 10 m, prípadne 15 m dlhé a úzke vodítko vám umožní pohodlný výcvik. Oceníte ho pri nácviku povelu privolania, pritiahnutím psa k sebe mu dáte najavo, čo od neho chcete. Je vhodné pre nácvik pachových prác, pre športovú činnosť, tréningy i voľný čas.

Výstavné vodítka

Elegantné a pritom štýlové vodítka sú úzke a nevtieravé, aby nestrhávali pozornosť od psa. Keďže ide o reprezentatívne vodítko, malo by ladiť so srsťou psa, prípadne s vaším oblečením. Jeho dĺžka závisí od rasy psa a výšky predvádzajúceho, malo by byť také dlhé, aby nikde neviselo, prípadne aby sa prebytočná dĺžka dala skryť v dlani.

Výber vodítka podľa materiálu a dĺžky

Ak vám viac ako na type vodítka záleží na tom, z akého materiálu je vyrobené, máte pri výbere viacero možností. Rovnako máte viacero možností aj v prípade, že si chcete vybrať vodítko podľa dĺžky či nosnosti.

Nylon - Odolný a silný, a pritom lacný materiál je medzi psičkármi obľúbený. Umelé vlákno zoženiete v akej farbe si zažiadate – v ponuke je široká paleta farieb a vzorov. Nylon sa veľmi ľahko čistí, vlhké prostredie naň nemá zlý vplyv, rýchlo schne. Nevýhodou tohto materiálu je, že pes ho môže prehrýzť, drsný materiál vám pri ťahaní môže spôsobiť popáleniny.

Nylonové vodítko

Bavlna - Výhodou vôdzky z bavlny je mäkkosť materiálu a jeho dobré vlastnosti. Rýchlo schne, môžete ho používať vo vode. Aj pri tomto type materiálu hrozí popálenie sa o vôdzku, jeho životnosť nemusí byť taká veľká, akoby ste potrebovali.

Koža - Hoci ide o pomerne drahý materiál, výhodou kože je jej trvácnosť. Vôdzka z kože vám vydrží, v prípade, že sa o ňu budete poriadne starať, po celý život psa. Koža nie je drsná ku koži, časom sa prispôsobí vašej ruke.

Kov - Vodítko z tohto materiálu je zvyčajne ťažké, často nespoľahlivé (kvôli praskajúcim spojom) a veľmi náročné na držanie, pokiaľ máte väčšieho psa. Kovové vodítko je vhodné v prípade, že váš pes rád do všetkého hryzie a nič iné ako reťaz by nevydržalo.

Reflexné materiály

Vôdzky s obsahom reflexných materiálov sú zvyčajne vyrobené z kože alebo nylonu. Reflexný prúžok, ktorý sa na nich nachádza, je v kombinácii s reflexným obojkom vhodný na venčenie pri zhoršených svetelných podmienkach. Oceníte ho v daždi, za tmy či pri prechádzke pozdĺž cesty s rušnou premávkou.

Dĺžka a nosnosť

Vodítka majú rozmery od 120 cm vyššie. Do mesta vám bude stačiť vôdzka s dĺžkou 120 až 180 cm, pre voľnejšie priestranstvá je ideálna dĺžka 180 cm. Mali by ste ich používať iba pri výcviku, prípadne výnimočne pri voľnejšej prechádzke. Príliš krátke a ani príliš dlhé vôdzky nie sú vhodnou voľbou, pretože pes sa môže pri nich naučiť ťahať. Vodítko pre veľkého psa by malo byť prirodzene dlhšie ako napríklad pre čivavu.

Vodítko pre psa

Pri nákupe zvážte aj nosnosť vodítka. Pre šteniatka bude vhodnejšie vodítko s menšou nosnosťou, pre dospelých psov, ktorých ťažná sila je najmä v prípade väčších rás veľmi veľká, by malo mať vodítko vyššiu nosnosť.

Ako vybrať postroj pre psa?

Nie každému psovi musí vyhovovať obojok a vôdzka, práve pre takéto prípady sú určené postroje. Táto voľba je vhodnejšia pre malé plemená, neplatí to v prípade, že ide o aktívne a divoké plemená, ktoré sa zvyknú pri venčené ťahať. Ťahanie je vďaka postroju jednoduchšie a pre psovoda je tým pádom ťažie udržať psa pod kontrolou.

Postroj pre psa

Pri výbere postroja by ste mali dbať na to, aby bol mäkký a dostatočne veľký, aby psa netlačil a poskytoval mu komfort. Mal by byť umývateľný/prateľný a odolný voči nepriazni počasia.

Obľúbené postroje pre menších i väčších psíkov

Vodítko pre psa na bicykel a na behanie

Je vám vlastný aktívny spôsob života? Potom je pravdepodobné, že do svojich aktivít budete chcieť zapojiť aj svojho štvornohého miláčika. Vodítko pre psa na behanie či na bicykel by vám malo dopriať voľnosť pohybu a psa neťahať. Zvoliť si môžete medzi odpruženým vodítkom či medzi hands free verziou. Odpružené vodítka sú natoľko elastické, že sa tlak na psa a na psovoda znižuje.

Vôdzka pre psa na behanie

Keďže je ťah vodítka znížený, šetrí to rameno, lakeť a zápästie psovoda. Hands free vodítko sa pripevňuje na zápästie, čo umožňuje nositeľovi voľne pohybovať rukami. Vodítko sa odvíja a navíja podľa pohybu, čiže pes môže pohodlne bežať vedľa vás. Vodítko obsahuje automatickú brzdu, ktorá sa aktivuje v prípade, že sa pes rozhodne odbehnúť či prudko zmeniť smer.

Vodítko pre psa – cena a ponuka

Vôdzku pre psa si môžete zakúpiť v klasickom petshope, kde vám predavač s výberom poradí, alebo cez internet, kde sa už musíte riadiť svojou skúsenosťou či recenziami. Pokiaľ hľadáte vodítko pre psa, heureka je vhodnou voľbou. Na tomto webe si môžete pozrieť cenové ponuky rôznych typov vôdzok a odporúčania. Vodítka nie sú vôbec drahou záležitosťou, tie najlacnejšie stoja okolo 3 eur, za tie drahšie zaplatíte niekoľko desiatok eur.

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky Jedáleň - ako súčasť kuchyne či obývačky

Túžite po jedálni, ale sa obávate, že ju do svojho malého bytu nenapracete? Nemusíte sa obávať, stačí aj malý priestor na to, aby ste si mohli vytvoriť miesto, kde sa bude rodina...

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame Čierno-biela kuchyňa – overená klasika, ktorá nesklame

Čierno-biela farebná kombinácia je podľa vás nudná? Nesúhlasíme. Presvedčte sa o tom, že čierno-biela kuchyňa môže byť nadčasová a netradičná.Publikované dňa: 11.02.2019
Hodnotenie článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva? Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva?

Viete aké rozdiely chovu vyplývajú z toho či bývate v obci alebo v meste? Ak neovládate legislatívu, potom si preštudujte náš článok v ktorom sme zhrnuli všetko potrebné aj pre vás!

Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč Vulkanické kamene pre psov alebo ako neutralizovať psí moč

Škvrnitý, vypálený alebo vyschnutý trávnik je často dôsledkom vykonávania malej potreby vášho domáceho miláčika. Vulkanické kamene tento problém vyriešia bez toho, aby ste museli psa...

Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa? Ako vybrať najlepšie krmivo pre psa?

Máte doma štvornohého miláčika, beriete ho ako člena rodiny a chcete mu dopriať to najlepšie? Vybrať kvalitné krmivo môže byť problém. V článku sa dozviete, na čo sa pri výbere zamerať.