Najlepšie zaváracie hrnce prezradia recenzie. Poradíme, ako vybrať

Zaváranie potravín patrí medzi klasické letné aktivity a pomáha nám uskladniť letnú úrodu a zachovať chutné vypestované potraviny, ktoré si môžeme užiť napríklad počas zimy.

Zavárací hrniec na zaváranie uhoriek či kompótov

My si rozoberieme dôvody, pre ktoré je závaranie tak výhodné a porovnáme si trojicu zaváracích hrncov na základe dobrých výsledkov v testovaniach a pozitívnych užívateľských recenzií.

Čo je to zaváranie a prečo sa oplatí?

V dnešnej dobe sme doslova zahltení zeleninou a ovocím, ktoré síce na pohľad vyzerá veľmi pekne a chutne, no pri ich pestovaní je použité množstvo škodlivých chemikálií, ktoré výrazne redukujú celkovú kvalitu danej potraviny. Preto je výborné, keď si môžeme sami dopestovať oveľa zdravšie produkty, zavariť si ich, odložiť a pritom sa nebáť, že by sa nám pokazili.

Pri zaváraní sú potraviny vystavené veľkej teplote, aby sa tak eliminovali škodlivé baktérie, ktoré by mohli znehodnotiť ovocie/zeleninu. Pod vplyvom vysokej teploty priľne viečko k poháru, čím sa zamedzí prístupu vzduchu. Vďaka tomu nedôjde k procesu oxidácie a potraviny vydržia konzervované dlhšiu dobu.

Zaváraniny na zimu

Keď máme zavarené, tak poháre jednoducho odložíme a môžeme si tak nechať zásobu vitamínov na zimu, kedy nám to padne viac než vhod. Sami si určíte pomer použitých ingrediencií, najmä cukru, a môžete si ich dávkovať presne podľa vašej chuti. Ďalšou výhodou je praktickosť, keďže si takéto zaváraniny môžete hocikedy vziať so sebou na cestu.

Podľa čoho vyberať hrniec na zaváranie?

Predstavili sme si trojicu zaváracích hrncov, ktoré všetky patria medzi absolútnu trhovú špičku. Uviedli sme si ich klady, zápory a parametre, no a preto je na mieste, aby sme si vysvetlili, že ktoré atribúty a vlastnosti sú tie kľúčové a na čo sa pred výberom a kúpou zamerať.

Elektrické hrnce alebo "klasika"?

Na začiatok si môžeme vybrať z dvoch možných spôsobov fungovania hrncov na zaváranie. Ten prvý, štandardný, funguje tak, že do neho dáte poháre, postavíte ho klasicky na platňu, no a čakáte kým sa vyhreje na dostatočnú teplotu, aby sa poháre zatiahli. Problémom je, že tento proces musíte pravidelne kontrolovať a vylievanie vody je kvôli absencii výpustného kohútika náročnejší. Tento kohútik však elektrickému hrncu nechýba.

Zavárací hrniec s vypúšťacím kohútikom

Obsluha elektrického variantu je oveľa jednoduchšia. Nastavíte si požadovanú teplotu a časovač vás na konci zavárania upozorní jasným zvukovým signálom. A ako už bolo aj vyššie avízované, tak tieto zariadenia sú univerzálne a môžete ich použiť pri varení čaju alebo vína.

Ešte pridávame malý tip týkajúci sa výpustného ventilu. Je dobré, keď je umiestnený na boku a hlavne čo najnižšie. Ak je umiestnený vysoko, tak bude vypúšťanie vody problematickejšie.

Objem/kapacita

Obvykle sa zaváracie hrnce predávajú s objemom 27 až 29 litrov - vyššie ste sa už mohli dočítať, čo takýto objem znamená a koľko pohárov dokáže pojmúť. Toto číslo však nie je úplne presné - záleží na tvare poháru aj hrnca.

Niekedy môže byť tvar pohárov "nekompatibilný" s hrncom a preto sa do neho môže zmestiť menej pohárov ako výrobca udáva. Poháre sa pri zaváraní ukladajú do dvoch "poschodí" a preto si určite overujte aj výšku.

Typ materiálu

Tu si môžeme vyberať medzi posmaltovaným povrchom alebo nerezovou oceľou, teda antikorom. Povedzme si ich rozdiely. Posmaltovaný povrch sa nachádza najmä u lacnejších modeloch a už z toho nám vyplýva, že antikoru sa len ťažko môže rovnať. Je pravda, že takýto vzhľad má istý šmrnc, no je náchylný na škrabance a iné poškodenia.

Nerezový zavárací hrniec

Za to taká nerezová oceľ je oveľa odolnejšia, má dlhšiu životnosť a oveľa lepšie sa čistí ako z vonku, tak i zvnútra. Ak si potrpíte na perfektnom vzhľade, tak mínusom môžem byť to, že na oceli vidno odtlačky po dotykoch.

Príkon a zabezpečenie

Ideálna hodnota príkonu by mala byť aspoň 1800 až 2000 W. Jedná sa o dôležitý faktor hlavne z praktického hľadiska, pretože pri takomto príkone nemusíte dlho čakať kým sa voda zohreje na požadovanú teplotu.

No a aj keď je práca praktická, tak stále musíme dbať na bezpečnosť. Ideálne sú poistky proti spusteniu na sucho alebo proti vyvareniu. Čo sa týka jednoduchšej manipulácie, tak pomôžu aj tepelne izolované rúčky.

Najlepšie zaváracie hrnce

Základnou výbavou pri zaváraní sú zaváracie poháre a zaváracie hrnce. My sme si pre vás pripravili zoznam takýchto hrncov, ktoré sme vyberali na základe dobrých hodnotení v testoch a taktiež v rámci užívateľských recenzií. Stručne si zhrnieme ich plusy a mínusy, uvedieme si ich parametre a následne si vysvetlíme, ktoré faktory pri výbere zavarácieho hrnca sledovať.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 12.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom Ako vybrať žehličku na vlasy? Recenzie potvrdzujú, že najlepšia je s keratínom a ionizátorom

Potrebujete skrotiť či dokonca vyrovnať kučery alebo po nich práve naopak túžite? Zaobstarajte si žehličku na vlasy. Viete, na čo sa pri jej výbere a kúpe zamerať ? Poradíme vám v našom...

Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové? Fondue sady - elektrické, keramické, nerezové či liatinové?

Fondue nie je jedlo, fondue je spoločenská udalosť. Aj vy sa radi pochutnávate na dobrom jedle a špecialitách? Užite si s rodinou alebo priateľmi jedinečný večer. Poradíme vám aké máte...

Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi Ako vybrať detektor dymu, plynu, vody či CO? Najlepšie domáce hlásiče požiaru podľa testov majú aj wifi

Ak chcete zvýšiť bezpečnosť vášho domu, bytu či iného priestoru, investícia do hlásičov požiaru, dymu, plynov či vody je úplne na mieste. V našom článku vám predstavíme osvedčené modely.


Pridať komentár