Najlepšie zaváracie hrnce prezradia recenzie. Poradíme, ako vybrať

Zaváranie potravín patrí medzi klasické letné aktivity a pomáha nám uskladniť letnú úrodu a zachovať chutné vypestované potraviny, ktoré si môžeme užiť napríklad počas zimy.

Zavárací hrniec na zaváranie uhoriek či kompótov

My si rozoberieme dôvody, pre ktoré je závaranie tak výhodné a porovnáme si trojicu zaváracích hrncov na základe dobrých výsledkov v testovaniach a pozitívnych užívateľských recenzií.

Čo je to zaváranie a prečo sa oplatí?

V dnešnej dobe sme doslova zahltení zeleninou a ovocím, ktoré síce na pohľad vyzerá veľmi pekne a chutne, no pri ich pestovaní je použité množstvo škodlivých chemikálií, ktoré výrazne redukujú celkovú kvalitu danej potraviny. Preto je výborné, keď si môžeme sami dopestovať oveľa zdravšie produkty, zavariť si ich, odložiť a pritom sa nebáť, že by sa nám pokazili.

Pri zaváraní sú potraviny vystavené veľkej teplote, aby sa tak eliminovali škodlivé baktérie, ktoré by mohli znehodnotiť ovocie/zeleninu. Pod vplyvom vysokej teploty priľne viečko k poháru, čím sa zamedzí prístupu vzduchu. Vďaka tomu nedôjde k procesu oxidácie a potraviny vydržia konzervované dlhšiu dobu.

Zaváraniny na zimu

Keď máme zavarené, tak poháre jednoducho odložíme a môžeme si tak nechať zásobu vitamínov na zimu, kedy nám to padne viac než vhod. Sami si určíte pomer použitých ingrediencií, najmä cukru, a môžete si ich dávkovať presne podľa vašej chuti. Ďalšou výhodou je praktickosť, keďže si takéto zaváraniny môžete hocikedy vziať so sebou na cestu.

Podľa čoho vyberať hrniec na zaváranie?

Predstavili sme si trojicu zaváracích hrncov, ktoré všetky patria medzi absolútnu trhovú špičku. Uviedli sme si ich klady, zápory a parametre, no a preto je na mieste, aby sme si vysvetlili, že ktoré atribúty a vlastnosti sú tie kľúčové a na čo sa pred výberom a kúpou zamerať.

Elektrické hrnce alebo "klasika"?

Na začiatok si môžeme vybrať z dvoch možných spôsobov fungovania hrncov na zaváranie. Ten prvý, štandardný, funguje tak, že do neho dáte poháre, postavíte ho klasicky na platňu, no a čakáte kým sa vyhreje na dostatočnú teplotu, aby sa poháre zatiahli. Problémom je, že tento proces musíte pravidelne kontrolovať a vylievanie vody je kvôli absencii výpustného kohútika náročnejší. Tento kohútik však elektrickému hrncu nechýba.

Zavárací hrniec s vypúšťacím kohútikom

Obsluha elektrického variantu je oveľa jednoduchšia. Nastavíte si požadovanú teplotu a časovač vás na konci zavárania upozorní jasným zvukovým signálom. A ako už bolo aj vyššie avízované, tak tieto zariadenia sú univerzálne a môžete ich použiť pri varení čaju alebo vína.

Ešte pridávame malý tip týkajúci sa výpustného ventilu. Je dobré, keď je umiestnený na boku a hlavne čo najnižšie. Ak je umiestnený vysoko, tak bude vypúšťanie vody problematickejšie.

Objem/kapacita

Obvykle sa zaváracie hrnce predávajú s objemom 27 až 29 litrov - vyššie ste sa už mohli dočítať, čo takýto objem znamená a koľko pohárov dokáže pojmúť. Toto číslo však nie je úplne presné - záleží na tvare poháru aj hrnca.

Niekedy môže byť tvar pohárov "nekompatibilný" s hrncom a preto sa do neho môže zmestiť menej pohárov ako výrobca udáva. Poháre sa pri zaváraní ukladajú do dvoch "poschodí" a preto si určite overujte aj výšku.

Typ materiálu

Tu si môžeme vyberať medzi posmaltovaným povrchom alebo nerezovou oceľou, teda antikorom. Povedzme si ich rozdiely. Posmaltovaný povrch sa nachádza najmä u lacnejších modeloch a už z toho nám vyplýva, že antikoru sa len ťažko môže rovnať. Je pravda, že takýto vzhľad má istý šmrnc, no je náchylný na škrabance a iné poškodenia.

Nerezový zavárací hrniec

Za to taká nerezová oceľ je oveľa odolnejšia, má dlhšiu životnosť a oveľa lepšie sa čistí ako z vonku, tak i zvnútra. Ak si potrpíte na perfektnom vzhľade, tak mínusom môžem byť to, že na oceli vidno odtlačky po dotykoch.

Príkon a zabezpečenie

Ideálna hodnota príkonu by mala byť aspoň 1800 až 2000 W. Jedná sa o dôležitý faktor hlavne z praktického hľadiska, pretože pri takomto príkone nemusíte dlho čakať kým sa voda zohreje na požadovanú teplotu.

No a aj keď je práca praktická, tak stále musíme dbať na bezpečnosť. Ideálne sú poistky proti spusteniu na sucho alebo proti vyvareniu. Čo sa týka jednoduchšej manipulácie, tak pomôžu aj tepelne izolované rúčky.

Najlepšie zaváracie hrnce

Základnou výbavou pri zaváraní sú zaváracie poháre a zaváracie hrnce. My sme si pre vás pripravili zoznam takýchto hrncov, ktoré sme vyberali na základe dobrých hodnotení v testoch a taktiež v rámci užívateľských recenzií. Stručne si zhrnieme ich plusy a mínusy, uvedieme si ich parametre a následne si vysvetlíme, ktoré faktory pri výbere zavarácieho hrnca sledovať.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Drevené umývadlá Drevené umývadlá

Patríte k tým, ktorí sa v bytovom dizajne chcú odlíšiť a radi volíte netradičné riešenia? Máte radi krásu a praktickosť dreva? Potom je pre vás drevené umývadlo ako stvorené!

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Záhradné paletové sedenie Záhradné paletové sedenie

Nábytok z paliet si možno vyrobiť naozaj rýchlo, jednoducho a pomerne lacno. Stačí si prezrieť naše inšpirácie a uveríte, že paletové sedenie na záhradu je štýlovým doplnkom každého...Publikované dňa: 12.07.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Jaroslav Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...

V tejto kategórií nájdete aj:

Zariaďujete kuchyňu v paneláku? Hrajte sa s malým priestorom na maximum Zariaďujete kuchyňu v paneláku? Hrajte sa s malým priestorom na maximum

Kuchyňa je kráľovstvom každej dobrej gazdinky. S jej zariadením to nie je tak, ako napríklad s nábytkom v obývačke. Nie je jednoduché len tak ju presunúť alebo prestavať, vyberajte ju...

Predaj a kúpa bytu cez realitnú kanceláriu alebo bez Predaj a kúpa bytu cez realitnú kanceláriu alebo bez

Ak ste si práve nasporili dosť peňazí na kúpu bytu či domu alebo potrebujete vašu nehnuteľnosť predať, určite sa potýkate s dilemou, či riešiť kúpu alebo predaj bytu cez realitku alebo...

Ako natrieť radiátory? Najlepšia farba na radiátory je bez zápachu Ako natrieť radiátory? Najlepšia farba na radiátory je bez zápachu

Natrieť radiátor zvládne skutočne každý už za pár eur. Prácu vám uľahčia aj špeciálne farby určené na radiátory a možno sa nakoniec sami seba spýtate, prečo ste sa do toho nepustili už...


Pridať komentár