Machové steny sú in! Poznáte najväčšie výhody stabilizovaného machu v interiéri?

Dýchnite do vášho interiéru kus prírody v podobe prirodzenej rastlinnej flóry. Začnite dýchať zdravší vzduch. Kus lesa vo vašej obývačke už nemusí byť len ilúziou.

Machové steny a obrazy od spoločnosti Ekomoss

Obohaťte interiér skutočným, živým machom a váš domov získa s machovými stenami nový rozmer.

Machové steny a dizajn

Luxusnou novodobou, resp. znovu objavenou dekoráciou sú machové steny a doplnky, vyrobené zo stabilizovaného machu. Hovoríme, že znovu objavenou pretože machové steny tu boli už pred tisíckami rokov. Obľubovali ich mnísi, ktorí ich pestovali na stenách chrámov. Je to obdobie od kedy sa traduje aj význam machu ako symbolu harmónie, vyrovnanosti a pokoja. Je to zaujímavý prvok, ktorý sa hodí do každého interiéru, do kaviarní, kancelárii, ale aj do vášho domu či bytu.

Čo je to stabilizovaný mach?

Stabilizovaný mach je mach, ktorý sa používa na výrobu machových dekorácii. Stabilizovaný znamená špeciálne upravenie rastlín, v tomto prípade machu, ktorá nahrádza prirodzenú vlhkosť a životnosť machu špeciálnou kontrolou. Stabilizácia sa uskutočňuje rôznymi špeciálnymi zdraviu a prírode neškodlivými procesmi. Vďaka nej sa zastaví rast machu, odstráni sa hmyz a zabráni sa tvorbe plesniam.

Najväčšie výhody stabilizovaného machu v interiéri

Životnosť machu sa výrazne predĺži, vydrží 7 až 10 rokov. Počas tohoto obdobia si zachová svoju prirodzenosť, teda tvar a vzhľad. Pri stabilizácii je však dôležité pracovať s vysoko kvalitným machom, aby sa zabránilo strate zafarbenia machu a aby vydržal čo najdlhšie.

Najväčšie výhody stabilizovaného machu

Vďaka stabilizovanosti, ktorá nahrádza prirodzenú vlhkosť machu získate mnoho výhod do vášho interiéru. Medzi tie naj patrí:

 • nevyžaduje žiadnu starostlivosť,
 • nepotrebuje zavlažovanie, strihanie, hnojenie a ani svetlo,
 • nevyžaduje špeciálny typ povrchu,
 • indikuje vlhkosť priestoru,
 • je odolný voči požiaru,
 • izoluje priestor od hluku a od zimy,
 • čistí vzduch,
 • je hypoalergénny a preto je vhodný aj pri deti a zvieratá,
 • nezapácha, neplesnivie,
 • neukladá sa v ňom žiadny hmyz,
 • v interiéroch pôsobí luxusne, nadčasovo,
 • môžete ho umiestniť kdekoľvek v interiéry (aj na strop),
 • jeho životnosť je až 10 rokov.

7 prírodnín, z ktorých si môžete dať vyrobiť machový dekór

Vedeli ste, že existuje niekoľko druhov machu? Lišjaníkový mach,Guľový, Plochý, Popraďový mach atď., a dobré na tom je, že na výrobu machovej steny môžete použiť všetky. Dokonca, okrem machu môžete využiť aj iné prírodniny. Steny tak budú obsahovať široké spektrum odtieňov zelenej a budú pôsobiť o kúsok viac prírodnejšie. Koniec koncov, pri výrobe machového dekóru sa naozaj "fantázii medze nekladú".

Lišajník 

Jedným z machov, ktorý nájdete aj na našom území je "Lišajník". Jeho výskyt sa širšie špecifikuje na lesy severnej Európy a Škandinávie. Medzi jeho vlastnosti patrí šetrenie životného prostredia. Nevyžaduje špeciálne podmienky a pomáha prírode viacerými spôsobmi. Zachytáva škodlivé látky z ovzdušia, pričom sa ich prostredníctvom vlastného regeneračného systému zbaví a je tak vždy pripravený chrániť les. Prostredníctvom neho dokážete regulovať vlhkosť vášho domova. Ak vlhkosť klesne pod 40%, mach stráca svoju pôvodnú farbu a vzhľad. Ak vlhkosť stúpne nad 40%, mach ožíva do krásnych pôvodných tvarov a žiarivých farieb. Okrem toho tlmí hluk. Nevyžaduje žiadnu starostlivosť, vodu ani svetlo. Existuje vo viacerých zelených odtieňoch.

Ballmoss

Už z názvu vyplýva, že Ballmoss má sympatický vzhľad. Je guľovitého tvaru, žiarivej "trávičkovej" farby. Na dojem pôsobí ako maličké vankúšiky, do ktorých sa túžite "zvaliť". 

Z akých materiálov možno vyrobiť machovú stenu?

Tieto milé loptičky pochádzajú zo škandinávskych lesoch, ktoré sú slávne svojím vysoko kvalitným vzduchom. K tomuto typu machu sa možno dostať ťažko. Môžete si ho však objednať alebo si rovno machový obraz, stenu alebo nábytok dajte vyrobiť na mieru.

Plochý mach

Ploché machové porasty nájdete takmer všade, pretože sa vyskytuje na kmeňoch stromov, brvnách, stenách domov, na kameňoch, na chodníkoch, pod mostami potokov a riek a na ďalších povrchoch. "Plochý mach" je tvarom naozaj plochý, rastie asi do dĺžky 2-7 cm. Keďže ide o mach, ktorý je ľahko dostupný a výborne sa kombinuje s inými machmi, používa sa ako základný materiál pri tvorbe machových stien. Okrem zelených odtieňov ho nájdete aj v modrej.

Provence mach

"Provence mach" je zahraničný mach, ktorý sa vyskytuje v škandinávskych a francúzskych lesoch. Vyznačuje sa vysokou jemnosťou, ktorú oceníte hlavne ak s ním prídete do priameho kontaktu. Mach má jedinečný vzhľad a štruktúru rias, obrazom dotvára nezabudnuteľný 3D efekt. Má výbornú absorpciu a krásne zelené odtiene = jarná/svieža zelená, svetlá a tmavo zelená.

Popraďový mach

Veľmi podobný mach ako je plochý, je "Popraďový". Vyskytuje sa na kmeňoch stromov, brvnách, múroch, kameňoch a na ďalších povrchoch. Všeobecne ide o mach, ktorý je rozmerovo menší alebo stredný, jeho dĺžka sa pohybuje od 2-7 cm. Tvorí "stavebný kameň" machových dekórov, pretože sa výborne kombinuje s ostatnými typmi machu.

Konzervované rastliny

Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi experimentujú a ktorí nemajú radi stereotyp, skúste do machových stien zakomponovať aj stabilizované rastlinky. Ide o rastliny, ktoré voľne rastú v Južnej Amerike a v Afrike. Podobne ako machy, ani oni nevyžadujú špeciálnu údržbu či starostlivosť, svetlo a vodu. Kombinácia machu a rastlín dodá vášmu interiéru 100%-tnú silu lesa a neopísateľný pocit prírody.

Ďalšie prírodniny

Niektoré firmy, kzaoberajúce sa tvorbou machových stien, kombinujú vyššie uvedené typy machov a rastlín aj s produktmi lesného hospodárstva z rozličných kútov sveta.

Do machových stien a obrazov možno vložiť rôzne prírodniny

Vo väčšine prípadov ide o prírodniny ako je kôra konkrétnych druhov stromov, krovie, konáre stromov a pod.

Ako sa starať o mach?

Zrejme vás tento podnadpis trochu zmiatol, keďže stále opakujeme, že machové steny nevyžadujú žiadnu údržbu. Nemajte obavy. Nejde tak ani o starostlivosť machu, skôr o zásady, ktoré by ste mali dodržať pri jeho umiestnení v interiéri, medzi ne patrí:

 • umiestnite machové steny a dekóry do vzdušnej miestnosti s vlhkosťou nad 40%,
 • nevystavujte mach priamemu slnečnému žiareniu,
 • neumiestňujte do miestností s vysokou vlhkosťou, napr. do kúpeľní,
 • mach nepolievajte, nekropte, nevlhčite - nesmie sa dostať do kontaktu s vodou.

Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate zaujímavý interiérový prvok, ktorý by sa mohol páčiť našim čitateľom? Dajte im o sebe vedieť! Napíšte nám a poradíme...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.

Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu Sivá obývačka - hodí sa do každého bytu

Sivá patrí k najobľúbenejším farbám pri zariaďovaní interiéru. Je univerzálna a výborne sa kombinuje s ostatnými farbami, čo zaručuje obrovskú variabilitu v zariaďovaní. Ak obľubujete...

Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri Závesné kreslá a hojdacie siete v interiéri

Závesné kreslo či hojdacia sieť? Výber ani jedného z nich nebudete ľutovať. Ozvláštnia interiér a vytvoria priestor na zábavu a oddych.Publikované dňa: 26.09.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pletené gabiony – aká je cena za kameň do gabionov? Pletené gabiony – aká je cena za kameň do gabionov?

Ak rozmýšľate nad investíciou do gabiónového plotu, potom si určite preštudujte náš článok, v ktorom nájdete odpovede na všetky základné otázky. Prezradíme vám aj výhody a nevýhody tohto...

Tiffany lampy a lustre do interiéru Tiffany lampy a lustre do interiéru

Potrebujete nové svietidlo do vašej domácnosti? Vsaďte na istotu a zakúpte si Tiffanyho lampu alebo luster, elegantné svietidlo, ktoré sa hodí do každej miestnosti. 

 Interiérový dizajn v premenách času – čo bolo moderné v minulých storočiach a čo je trendom dnes? Interiérový dizajn v premenách času – čo bolo moderné v minulých storočiach a čo je trendom dnes?

Prvé známky interiérového dizajnu sa objavili už v čase, keď sa prví pravekí ľudia začali usádzať a budovali si stabilné komunity. Ako sa interiér zmenil za posledných pár storočí?