Narcisy - kedy sadiť a ako pestovať aj v kvetináči

Narcisy patria k najznámejším cibuľovinám a ich náročnosť na pestovanie ja naozaj minimálna. Symbolizujú prichádzajúcu jar, najmä pre svoje nápadný žltý kvet, ktorý zdobí dutú stonku a obdobie rozkvetu.

Narcisy zakvitajú už v polovici marca a kvitnú až do konca mája. V súčasnosti existuje približne 9000 rôznych odrôd narcisov, ktoré rozdeľujeme na základe spoločných znakov do 12 skupín. V záhradkách sa najčastejšie pestuje Actaea veľkokvetý, ktorý sa pýši bielym kvetom. Avšak samotné rozhodnutie pre konkrétny druh narcisov je len na nás.

V článku si povieme viac o tom, ako si doma vypestovať a udržať krásny záhon narcisov.

Výsadba narcisov

Na zakorenenie potrebujú narcisy viac času ako ostatné cibuľoviny, preto ich vysádzame ako prvé. Najvhodnejšie obdobie je v polovici septembra až do polovice októbra, pokým je zem ešte teplá. Keď prídu prvé mrazy, narcisy už majú vytvorení dostatočne veľký koreňový základ, aby nevyhynuli.

výsadba narcisov

Ako na samotné vysádzanie?

Najprv si pripravíme zákon, dostatočne veľký, aby sa nám tam zmestili všetky cibuľky. Pôdu prerýľujeme a vykopeme jamy hlboké 15 cm. Narcisom vyhovuje priepustná pôda, nie veľmi ťažká a premočená. Vyberieme slnečné stanovisko, kde budú mať dostatok svetla. Záhon nemusíme hnojiť, organické látky v pôde by len narušili harmonické prostredie vhodné pre ich rast. Dno jám vysypeme štrkom alebo jemným pieskom a cibuľky zasadíme do pôdy. Na záver záhon výdatne zalejeme vodou.

Po ukončení necháme narcisy zakoreniť a venujeme im len minimálnu starostlivosť. Pravidelne ich zalievame primeranou zálievkou.

 

Čo robiť po odkvitnutí narcisov?

Po odkvitnutí zrežeme kvet narcisu a listy necháme. Netreba sa ich násilím zbaviť, tvoria sa v nich totiž zásobné látky a po ukončení procesu odkvitnú sami. Narcisy naďalej aj po odkvitnutí zalievame pravidelnou zálievkou. Na začiatku zimy narcisy prikryjeme čečinou, aby nezmrzli a už len čakáme, kedy sa zima prelinie do jari, aby sme sa znovu mohli kochať ich krásou.

Kvitnúce narcisy na lúke

Rozmnožovanie a rozsádzanie

Tak ako ostatné cibuľoviny aj narcisy sa rozmnožujú prirodzene. Sami sa oddelia od materskej cibule. Všeobecne sa narcis rozsádza po 3 až 5 rokoch, kedy je v zemi cibuliek priveľa, avšak môžeme vybrať cibuľky zo zeme už po roku, je to len na nás. Proces rozsádzania je rovnaký.

Cibuľky vyberiem zo zeme po úplnom odkvitnutí približne v polovici júla. Dávame pozor na to, aby sme pri vyberaní cibuliek nepoškodili korienky a nevytvorili na narcisoch rany, ktoré by mohli viesť k prípadným chorobám. Cibuľky očistíme a uložíme do suchej miestnosti pri teplote 20°C. Znovu v septembri pripravíme záhon a cibuľky vysadíme.

cibulky narcisov

Pestovanie v kvetináčoch

Chcete mať narcis v byte na okne? Žiadny problém. Narcisu sa bude dariť rovnako dobre, ako keby ste ho pestovali v záhone. Po odkvitnutí je potrebné odrezať kvetnú stonku, prestať zalievať a nechať listy uschnúť. Keď listy zoschnú, cibulky vyberieme z kvetináča, očistíme od zeminy a uložíme do pilín alebo do rašeliny. Od kvetináča ich potom znovu sadíme v mesiacoch august až september. Kvety nenechajú na seba dlho čakať.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím Detská izba pre chlapca – modrá hrá prím

Máte doma chlapca, ktorý by chcel vlastnú detskú izbu, v ktorej by bol mohol prežívať dobrodružstvá? Pozrite sa na našu galériu, možno v nej spolu nájdete niečo, čo sa vám zapáči.

Hnedá spálňa – je to dobrá voľba? Hnedá spálňa – je to dobrá voľba?

Farbu do spálne si vyberajte podľa svojich pocitov. Ak sa vám hnedá páči a upokojuje vás, potom sa do vašej spálne hodí.

Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň Záhradný altánok – oceníte ho v lete i na jeseň

Uvažujete nad záhradným altánkom? Určite si ho do svojej záhrady zaobstarajte. Stane sa pre vás oázou pokoja a miestom symbolizujúcim oddych.Publikované dňa: 31.01.2018
Hodnotenie článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody? Rastliny v domácnosti - aký majú význam? Aké sú ich výhody?

Okrasné rastliny majú pozitívny vplyv na naše fyzické i duševné zdravie, čistia vzduch a ich existencia jednoducho vytvára pekný dojem. V článku sa dozviete, aké sú ich výhody v...

Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov Ako zazimovať muškáty? Držte sa overených rád a tipov

Muškáty si nevyžadujú extra náročnú starostlivosť, no keďže sú náchylné na nižšie teploty, je veľmi dôležité, aby ste ich dobre zazimovali.

Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie Rakytník - pestovanie, presádzanie a rozmnožovanie

Pestovanie rakytníka nachádza svojich zástancov aj v slovenských záhradách. Prečo si ho zadovážiť a ako sa o tento ker, či strom starať? Všetko podstatné v našom článku!