Narcisy - kedy sadiť a ako pestovať aj v kvetináči

Narcisy patria k najznámejším cibuľovinám a ich náročnosť na pestovanie ja naozaj minimálna. Symbolizujú prichádzajúcu jar, najmä pre svoje nápadný žltý kvet, ktorý zdobí dutú stonku a obdobie rozkvetu.

Narcisy zakvitajú už v polovici marca a kvitnú až do konca mája. V súčasnosti existuje približne 9000 rôznych odrôd narcisov, ktoré rozdeľujeme na základe spoločných znakov do 12 skupín. V záhradkách sa najčastejšie pestuje Actaea veľkokvetý, ktorý sa pýši bielym kvetom. Avšak samotné rozhodnutie pre konkrétny druh narcisov je len na nás.

V článku si povieme viac o tom, ako si doma vypestovať a udržať krásny záhon narcisov.

Výsadba narcisov

Na zakorenenie potrebujú narcisy viac času ako ostatné cibuľoviny, preto ich vysádzame ako prvé. Najvhodnejšie obdobie je v polovici septembra až do polovice októbra, pokým je zem ešte teplá. Keď prídu prvé mrazy, narcisy už majú vytvorení dostatočne veľký koreňový základ, aby nevyhynuli.

výsadba narcisov

Ako na samotné vysádzanie?

Najprv si pripravíme zákon, dostatočne veľký, aby sa nám tam zmestili všetky cibuľky. Pôdu prerýľujeme a vykopeme jamy hlboké 15 cm. Narcisom vyhovuje priepustná pôda, nie veľmi ťažká a premočená. Vyberieme slnečné stanovisko, kde budú mať dostatok svetla. Záhon nemusíme hnojiť, organické látky v pôde by len narušili harmonické prostredie vhodné pre ich rast. Dno jám vysypeme štrkom alebo jemným pieskom a cibuľky zasadíme do pôdy. Na záver záhon výdatne zalejeme vodou.

Po ukončení necháme narcisy zakoreniť a venujeme im len minimálnu starostlivosť. Pravidelne ich zalievame primeranou zálievkou.

 

Čo robiť po odkvitnutí narcisov?

Po odkvitnutí zrežeme kvet narcisu a listy necháme. Netreba sa ich násilím zbaviť, tvoria sa v nich totiž zásobné látky a po ukončení procesu odkvitnú sami. Narcisy naďalej aj po odkvitnutí zalievame pravidelnou zálievkou. Na začiatku zimy narcisy prikryjeme čečinou, aby nezmrzli a už len čakáme, kedy sa zima prelinie do jari, aby sme sa znovu mohli kochať ich krásou.

Kvitnúce narcisy na lúke

Rozmnožovanie a rozsádzanie

Tak ako ostatné cibuľoviny aj narcisy sa rozmnožujú prirodzene. Sami sa oddelia od materskej cibule. Všeobecne sa narcis rozsádza po 3 až 5 rokoch, kedy je v zemi cibuliek priveľa, avšak môžeme vybrať cibuľky zo zeme už po roku, je to len na nás. Proces rozsádzania je rovnaký.

Cibuľky vyberiem zo zeme po úplnom odkvitnutí približne v polovici júla. Dávame pozor na to, aby sme pri vyberaní cibuliek nepoškodili korienky a nevytvorili na narcisoch rany, ktoré by mohli viesť k prípadným chorobám. Cibuľky očistíme a uložíme do suchej miestnosti pri teplote 20°C. Znovu v septembri pripravíme záhon a cibuľky vysadíme.

cibulky narcisov

Pestovanie v kvetináčoch

Chcete mať narcis v byte na okne? Žiadny problém. Narcisu sa bude dariť rovnako dobre, ako keby ste ho pestovali v záhone. Po odkvitnutí je potrebné odrezať kvetnú stonku, prestať zalievať a nechať listy uschnúť. Keď listy zoschnú, cibulky vyberieme z kvetináča, očistíme od zeminy a uložíme do pilín alebo do rašeliny. Od kvetináča ich potom znovu sadíme v mesiacoch august až september. Kvety nenechajú na seba dlho čakať.

Pozrite si aj naše inšpirácie

Retro obývačka Retro obývačka

Prvky retro štýlu nás obklopujú každý deň. Spojenie moderného a retra sa páči nielen mladším, ale aj starším ročníkom. Ak rozmýšľate nad tým, že svoju obývačku oživíte netradičným old...

Červená obývačka Červená obývačka

Túžite po obývačke, z ktorej bude sálať radosť a energia? Vymeňte biele, šedé a béžové farby za červenú a dodajte jej nový život v horúcich odtieňoch! Vaša obývačka sa zmení na nepoznanie.

Zelená kuchyňa Zelená kuchyňa

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...Publikované dňa: 31.01.2018
Hodnotenie článku:
(91.2%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy som hľadala spôsob, ako kreatívne vyjadriť predstavy a myšlienky, ktoré vo mne driemali. Priviedlo ma to k písaniu a odvtedy milujem, že sú...

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony Ako pestovať, polievať, presádzať a rozmnožovať filodendrony

Tieto okrasné izbové rastliny sú nenáročné na pestovanie a preto sú vhodné i pre pestovateľov laikov. Ako sa o ne starať? Ako často ich zalievať? Všetko podstatné sa dozviete v našom...

Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady Rozchodník ako nenáročná ozdoba vašej záhrady

Rozchodník vás ako rastlina zaujme nielen svojim rôznorodým vzhľadom, ale ja nenáročnosťou na pestovanie. Práve preto je tak obľúbeným prvkom v množstve záhrad.  

Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené) Domáce parenisko na priesady (teplé aj studené)

K čomu vlastne domáce parenisko slúži? Je výroba pareniska zložitá? Aká je cena kupovaného pareniska? Všetko podstatné sa dozviete práve v tomto článku.


Pridať komentár