Nástenná vs mobilná klimatizácia – výhody a nevýhody

Klimatizácia je v mnohých kútoch sveta nenahraditeľnou pomôckou, bez ktorej by bolo zvládnutie letných horúčav naozaj náročné. Keďže aj v našich končinách sa stávajú letá menej znesiteľnejšími, po klimatizácii siaha čoraz viac domácnosti.

Nástenná vs mobilná klimatizácia

V tomto článku sa zameriame na 2 typy klimatizácií – nástenné a mobilné. Pozrieme sa na ich prednosti, nevýhody a odlišnosti a zameriame sa aj na to, kedy a v akom kontexte sa oplatí siahnuť po ktorej klimatizácii.

Najlepšie mobilné klimatizácie


Ako funguje klimatizácia

Nezáleží na type klimatizácie, všetky fungujú na rovnakom princípe. Klimatizácia ochladzuje priestor tak, že z miestnosti odsáva teplý vzduch a vlhkosť a zároveň vracia späť vzduch ochladený chladičom. Samotné chladenie funguje na rovnakom princípe ako chladnička. Na rozdiel od chladničky však klimatizácia ochladzuje omnoho väčší priestor. Klimatizácia sa skladá z 3 veľmi dôležitých komponentov – výparníka, kompresora a kondenzátora. Využíva taktiež chladiacu látku, ktorá dokáže meniť skupenstvo z plynného na kvapalné a späť.

Táto chladiaca látka sa dostáva do kompresora ako plyn, kde sa stlačí, čím dochádza k nárastu teploty a energie. Odtiaľ putuje do kondenzátora, ktorý odvádza teplo von, a kde sa látka ochladí a mení na tekutinu. Úzkym otvorom výparníka sa potom dostane na dnu, kde sa začne odparovať na plyn. Pri výstupe z výparníka sa tak do miestnosti dostáva ochladený vzduch.

Je dôležité poznamenať, že na to, aby klimatizácia fungovala, potrebuje odvod teplého vzduchu, ktorý by inak ostal v miestnosti a chladenie by bolo neúčinné. Práve v tomto spočíva jeden z hlavných rozdielov medzi nástennou a mobilnou klimatizáciou. Tento proces fungovania klimatizácie je zároveň dôležitý aj preto, že sa mnohokrát predávajú aj prístroje označené ako klimatizácia, no fungujú len na princípe ochladzovania vzduchu pomocou ventilácie a odparovania vody. Nejde teda o klimatizáciu, ale len o drahý ventilátor s nádržkou na vodu.

Nástenná alebo mobilná klimatizácia – v čom je rozdiel?

Obe druhy klimatizácií majú svoje výhody aj nevýhody a záleží len na tom, aké podmienky a očakávania máte, kde chcete klimatizáciu využívať a ako často. V niektorých prípadoch je totiž výhodnejšie siahnuť po mobilnej klimatizácii, v iných sa viac oplatí staviť na nástennú.

 • Nástenná klimatizácia – Je najznámejší typ klimatizácie. Inštaluje sa na stenu a skladá sa z 2 častí – nástennej jednotky, ktorá vovádza chladný vzduch do miestnosti, a vonkajšej jednotky, ktorá z miestnosti odvádza chladný vzduch von.
 • Mobilná klimatizácia – Ide o prenosnú jednotku, ktorá má väčšie rozmery a naspodku má upevnené kolieska pre jednoduchšiu manipuláciu. Jej vývod vzduchu ide cez okno, takže musí byť umiestnená v jeho blízkosti.

Na to, aby ste sa vedeli posúdiť, ktorá je vhodná pre vás, je potrebné vedieť, ako fungujú a v čom spočívajú hlavné výhody oboch typov. V tejto časti sa pozrieme na to, v čom sa nástenná a mobilná klimatizácia líšia.

Nástenná klimatizácia

Prenosnosť

Očividným rozdielom je prenosnosť. Kým nástenné klimatizácie sa inštalujú pevne na stenu, mobilné typy nie sú obmedzované priestorom. Navyše sú vybavené transportnými kolieskami, ktoré premiestňovanie uľahčujú. Táto vlastnosť je skvelá, ak chcete klimatizáciu používať vo viacerých miestnostiach podľa potreby. Napr. počas dňa ju môžete umiestniť v pracovni, ak pracujete z domu, večer do obývačky a v noci do spálne. Ak však chcete klimatizáciu používať vo viacerých miestnostiach, všímajte si údaj o tom, akú veľkú plochu dokáže ochladiť a vyberajte podľa najväčšej miestnosti v dome.

Rozmery

Typy klimatizácií sa líšia aj v rozmeroch. Nástenné klímy bývajú menšie, kompaktnejšie a keďže sú umiestnené na stene, nezaberajú vám žiaden priestor, plocha na zemi je voľná a nemusíte sa obávať o to, či ju budete mať kam umiestniť. Mobilné klimatizácie sú rozmerovo väčšie, mávajú rozmery nočného stolíka, no často sú vyššie. Je potrebné myslieť na to, kam sa klimatizácia umiestni, keďže je položená priamo na zemi a nesmie ju blokovať nábytok. Výhodou však je, že vďaka prenosnosti môžete klimatizáciu odložiť, ak ju už nepotrebujete, takže vám nemusí zaberať miesto.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie klimatizácie

Inštalácia

Nástenné klimatizácie si vyžadujú zložitejšiu inštaláciu, keďže jedna časť musí byť umiestnená vonku. Najlepšie je nechať si klimatizáciu profesionálne zapojiť, aby ste mali istotu, že všetko funguje správne. To je nielen časovo náročnejšie, ale aj finančne. Avšak mobilné klimatizácie si nevyžadujú žiadnu inštaláciu, stačí pripevniť vývod k oknu a sú pripravené na použitie. Táto vlastnosť je výhodná aj vtedy, ak nemôžete na dome alebo byte vykonávať žiadne úpravy, napr. ak ste v podnájme. Pri zakúpení mobilnej klimatizácie si ju po presťahovaní jednoducho vezmete so sebou bez potreby odmontovania a novej inštalácie.

Cena a náklady

Výrazný rozdiel je v cene a nákladoch na prevádzku. Nástenné klimatizácie sú spravidla drahšie. Kvalitná klimatizácia vás vyjde od 500 až po niekoľko tisíc eur. Často záleží od toho, akú veľkú miestnosť chcete ochladiť, pretože to znamená aj vyšší výkon klímy a vyššiu cenu. Mobilné klimatizácie je možné dostať za nižšiu nákupnú cenu, často nájdete dobrú klimatizáciu aj v rozmedzí 200 – 500 eur. Opačný rozdiel je v nákladoch na prevádzku, ktoré sú nižšie u nástenných klimatizácií – sú efektívnejšie a spotrebúvajú menej energie. V konečnom dôsledku sú teda mobilné klimatizácie menej účinné, no nákladnejšie.

Mobilná klimatizácia

Výkon

Nástenné klimatizácie majú vo všeobecnosti silnejší výkon, často je to od 2,5 kW a viac. Znamená to aj to, že sú schopné ochladiť miestnosť rýchlejšie a efektívnejšie a poradia si i s miestnosťami s väčšou rozlohou, pokojne aj 50 – 80 m2. Mobilné klimatizácie sa v tomto nevyrovnajú. Ich výkon je menší a často zvládnu ochladiť len menšie miestnosti do 25 – 30 m2. Ochladzovanie môže byť pomalšie, takže spotrebujú viac energie, kým dosiahnu požadovanú teplotu.

Hluk

Hladina hluku je dôležitá hlavne vtedy, ak pri zapnutej klimatizácii spíte alebo pracujete. A v tomto prípade majú navrch nástenné klimatizácie, ktoré dokážu fungovať tichšie. Je to vďaka tomu, že časť klimatizácie je umiestnená vonku, a tak nie je hladina hluku až taká vysoká. Mobilné klimatizácie majú všetky súčiastky na jednom mieste a pracujú hlučnejšie. Niekedy je to aj nad 65 dB, čo je viac ako niektoré chladničky a umývačky riadu. Spať sa pritom odporúča pri klimatizácii s hlučnosťou do 50 dB.

Kedy siahnuť po nástennej a kedy po mobilnej klimatizácii?

Voľba typu klimatizácie spočíva nielen v osobných preferenciách, ale aj v kontexte toho, kde bývate a aké máte očakávania. Tieto typy klimatizácie totiž neprinesú totožné výsledky a je dobré vedieť, kedy po ktorej siahnuť.

Po nástennej klimatizácii siahnite vtedy, ak:

 • bývate vo vlastnom dome alebo byte,
 • máte väčšie miestnosti,
 • budete využívať klimatizáciu vždy na tom istom mieste, napr. v obývačke,
 • chcete s klimatizáciou zaspávať alebo pracovať v tichom prostredí,
 • vám záleží na menších mesačných nákladoch.

Po mobilnej klimatizácii siahnite vtedy, ak:

 • bývate v podnájme, na internáte alebo sa na mieste nezdržujete celoročne, napr. na chatke,
 • máte menšie miestnosti,
 • chcete klimatizáciu prenášať do rôznych miestností,
 • máte menší rozpočet,
 • sa nechcete zaoberať zložitou inštaláciou.

Zobraziť produkty v kategórií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Komentáre

12/06/2023 15:01
Zuzana

presne preto, aby sme sa s manželom netlačili na jednej malej sedačke sme kupili zo stoličky24 rovno dve velké relaxčne kresla a obaja mame svoj priestor na večerný relax

Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody Zelená kuchyňa – oživte svoju kuchyňu farbami prírody

Túžite s príchodom jari osviežiť vašu kuchyňu? Naberte odvahu a dodajte jej originalitu jedinečnými odtieňmi zelenej. Vneste do svojho bytu kúsok prírody a harmónie pomocou mätových,...

Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie Obývačka s kuchyňou nielen v malom byte – inšpirácie

Rozmýšľate nad obývačkou s kuchyňou? Ide o výbornú voľbu do domu, bungalovu, bytu aj do podkrovia. Ak nemáte žiadne nápady, nechajte sa inšpirovať tými našimi.

Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie Obývačka s elektrickým, rohovým či biokrbom – inšpirácie

Krb sa do domácnosti jednoznačne hodí. Nemusí sa ho vzdať ani v prípade, že bývate v byte alebo máte malú obývačku.Publikované dňa: 05.06.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Infralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzieInfralampa použitie, účinky, skúsenosti – ako vybrať + recenzie

Infračervené svetlo má potenciál liečiť rôzne zdravotné stavy, zmierňovať bolesti a zápaly a podporovať hojenie tkanív. V tomto článku sa dozviete, čo je pri výbere infralampy dôležité.

Stropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorovStropný ventilátor so svetlom či bez? Ako vybrať + recenzie najlepších stropných ventilátorov

Prečo pouvažovať nad kúpou stropného ventilátora, aké má výhody a nevýhody a ako si poradiť pri kúpe?

Najlepšie vonkajšie bezdrôtové kamery na dom sú s nočným videním. Ako si správne vybrať?Najlepšie vonkajšie bezdrôtové kamery na dom sú s nočným videním. Ako si správne vybrať?

Ak nechcete, aby váš domov patril k ľahkým cieľom pre zlodejov, zvýšte jeho zabezpečenie pomocou vonkajších kamier. Ako môžu exteriérové kamery prispieť k ochrane vášho domu?