Nechať či nenechať spať psa vo svojej posteli? Prezradíme vám plusy aj mínusy

Pes už dávno nepatrí medzi zvieratá, ktoré žijú len vonku na dvore. Tak to bolo voľakedy, ale čoraz viac štvornohých chlpáčov si dnes hovie v pohodlí a teple obývačky. A je to vlastne celkom logické. Ak chcete mať milujúceho psíka, ktorý bude vašim najlepším kamarátom a parťákom, musíte s ním tráviť čas. A áno, znamená to aj podeliť sa o nábytok.

Pes v posteli

Niekto pustí psa maximálne na gauč, niekto nemá problém s tým, že mu pes vlezie do postele. Otázka znie patrí pes do postele?

Názory na psiu prítomnosť v posteli sa rôznia

Ak ste niekedy hľadali odpoveď na to či je spanie so psom v posteli bezpečné, alebo by ste na to nemali ani len pomyslieť, zrejme ste na nič jednoznačné nenarazili. Názory odborníkov sa totiž rôznia a ide o to, z akého uhla pohľadu sa na to pozeráte. Isté je, že žiadny lekár či zverolekár vám nepovie, že premeniť vlasnú postel na psí pelech, je úplne v poriadku. Naproti tomu takí psychológovia tvrdia, že psík v posteli vám zaručí maximálne pokojný spánok. Pozrite si všetky riziká a benefity.

Dôvody, prečo nespať so psom v posteli

Špina, baktérie, parazity. S týmto všetkým prichádzate do styku, keď máte psa. Jedna vec je mať spomínané živočíchy na dlážke, druhá v posteli. Mnohým to proste vadí. A je to úplne v poriadku. Niekto proste neznesie blato v posteli. A tie chlpy. Pes v posteli si vyžaduje veľmi časté menenie posteľnej bielizne nielen kvoli srsti a zápachu. Psíky chodia po tráve, po zemi, po ceste. Tieto priestory sú znečistené rôznymi choroboplodnými zárodkami či exkrementami iných živočíchov, ktoré v posteli asi nechcete.

Pes so svojou paničkou v posteli

Roztoče milujú chlpy

Psie chlpy sú živnou pôdou pre roztoče. Rovnako špina a prach, ktorý sa prenáša z ich srsti do perín či matracov. Ak ste alergici, pozor na to. Váš stav by sa mohol zhoršiť. A to za to nestojí. Psíkovi bude fajn aj v pohodlnom pelechu, takže nemusíte mať výčitky svedomia. Keď si neviete pomôcť, psíka pravidelne kúpte a vyberajte si hypoalergénne rasy psov, akými sú pudel, taliansky vodný pes, jorkšírský teriér alebo tibetský teriér. Majú vlasy a nepĺznu.

Pozor na kliešte a blchy

Sezóna kliešťov trvá približne pol roka. Od jari do neskorej jesene. Zvýšený pozor dávajte najmä keď je vonku vlhko a teplo. Kliešťom sa váš psík tak či onak nevyhne. Jedine, že ho nepustíte do trávy, ale to je nereálne. Každý správny psičkár síce dá svojmu chlpáčikovi prípravky proti kliešťom a blchám, ale to neznamená, že vám ich domov neprinesie. Pokojne sa môže stať, že nejakého zabudnutého tvora objavíte v perinách.

Pes v posteli so svojou majiteľkou

Riziko nákazy chorobami

Pravidelne očkované a odčervované psy by nemali byť pre svojcih majiteľov rizikom. Avšak vždy je tu nejaký potenciál nákazy. Je ťažké odolať psiemu pohľadu a nenechať sa láskyplne oblízať, ale pozor. Psíky môžu prenášať na ľudí rôzne ochorenia, medzi ktoré patria napríklad leptospiróza, toxokaróza či svrab. Riziko nákazy existuje aj počas spoločného pobytu v jednej posteli. Keď si neviete pomôcť, dodržte aspoň pravidlo, že pes v posteli a deti či pes v posteli a tehotenstvo nejdú celkom dokopy.

Pes v posteli lieči

Teraz nachvíľu zabudnite na všetky mikroorganizmy a strašidelné veci, ktoré ste čítali v predchádzajúcich riadkoch. Pri správnej hygiene a starostlivosti sú riziká chorôb nízke. A spať vedľa milovaného ňufáčika je z psychologického hľadiska jedna z najúžasnejších vecí na svete. Ak opomenieme fakt, že väčšinou sa v posteli chlpáči pekne rozťahujú, berú vás ako narušiteľa pelechu a naučia sa chrápať, spať s nimi je radosť hneď z viacerých dôvodov. 

Lepší ako tabletka na spanie

Psík pôsobí nesmierne upokojujúco. Ak máte problémy so spánkom, je fantastickým liekom. Je mäkkučký, teplučký, huňatý a navodzuje pocit domova. Zaspať v psej spoločnosti zaberie len pár minút. Problém môže nastať len kvôli rôzdielnemu spánkovému rytmu. Pes sa počas noci budí, niekedy sa premiestni, napije. Ak máte plytký spánok, môžete sa zobudiť. No a v horúcom lete zasa nie je príjemné, keď sa na vás havkáč neprestajne lepí.

Pes v posteli so svojím majiteľom

Vždy vstanete s úsmevom

Poznáte tie strašné rána, kedy zvoní budík a vstávanie je ako najhorší sen. Vedzte, že keď sa zobudíte vedľa psa, budete sa usmievať každé ráno. Sú totiž také rozkošné, že sa nebudete vedieť mračiť ani keby veľmi chcete. Často sa psy premenia na budíček. V konkrétnu hodinu vám strčia do tváre svoj ňufák a zobudia vás na ranné venčenie. Psíky sú presné ako hodinky. Už nikdy nikam nezaspíte. 

Spánok utužuje spoločné puto

Chcete byť so psom jedno telo a jedna duša? Spoločným spánkom si k tomu dopomôžete. Pes miluje, keď mu jeho pán prejaví nehu, lásku a oddanosť. Aj tým, že pustí psa do svojej postele. Disciplína musí, samozrejme, byť, ale tak nejak neveríme, že pravý psičkár odolá prosebnému nevinnému kukuču svojho štvornohého miláčika. Pes je člen rodiny, takže ak cítite potrebu spať s ním v jednej posteli, nie je na tom vôbec nič zlé. Robia to tak takmer 3/4 majiteľov psov.

Ak ste dúfali, že vám dáme jednoznačnú odpoveď na otázku, či nechať alebo nenechať psa spať v posteli, nepotešíme vás. Potrebné informácie máte a sami si musíte zvážiť všetky pre a proti. Nemusíte mať pocit, že keď psa do postele nepustíte, dostatočne ho nemilujete. Ani sa nebojte zhrozených pohľadov okolia, keď priznáte, že s vami pes spí. Je to len a len vaša vec. Dáme vám však jednu malú kynologickú radu na záver. Pes potrebuje pravidlá. Ak má posteľ zakázanú, musí to tak byť vždy. Ak ho tam už raz pustíte, nečudujte sa, keď do nej začne loziť sám od seba.

Autor článku

Simona Halásová

Volám sa Simona a som tak trochu schizofrenik. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, pracovala v nadnárodnej korporácii, navrhla so sestrou kolekciu...


Pridať komentár


Pozrite si aj naše inšpirácie

Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky Vázy na kvety ako bytové doplnky do obývačky

Aspoň jednu vázu má doma asi každý. Môže ísť o sklenený kúsok s jednoduchým dizajnom, alebo napríklad o kovovú dekoratívnu vázu. Akú máte doma vy?

Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok Modrá spálňa – farba oblohy pôsobí blahodárne na spánok

Modrá je do spálne najvhodnejšou voľbou, pretože podporuje spánok. Hodí sa na steny, dekorácie i na obliečky. Overte si to.

Námornícka modrá a biela Námornícka modrá a biela

Modrá v nás vyvoláva pocity dôvery, bezpečia a celkovej harmónie. Biela je farbou minimalizmu, ktorý je absolútne nadčasový. Aj vďaka svojej neutralite tvorí biela farba s "ťažšou"...Publikované dňa: 10.01.2019
Hodnotenie článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáce zvieratká a Silvester - ako ich chrániť a upokojiť pri hluku?Domáce zvieratká a Silvester - ako ich chrániť a upokojiť pri hluku?

Kým pre mnohých sú petardy a ohňostroje počas Silvestra radostné spestrenie osláv, pre našich domácich miláčikov ide o zrejme najstresujúcejší deň v roku. Ako im pomôcť? Prezradíme vám v...

Ako sa v zime starať o psie labky?Ako sa v zime starať o psie labky?

Labky sú citlivou časťou tela a vyžadujú si zvýšenú starostlivosť najmä v zime. V nasledujúcich riadkoch si preto predstavíme niekoľko tipov, ako sa o ne v zimných mesiacoch postarať.

Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva?Chov hydiny a iných zvierat – aká je legislatíva?

Viete aké rozdiely chovu vyplývajú z toho či bývate v obci alebo v meste? Ak neovládate legislatívu, potom si preštudujte náš článok v ktorom sme zhrnuli všetko potrebné aj pre vás!